Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Помощ за избор на цифров фотоапарат (2)

Препоръчан отговор

Снимката е взета от ревюто на модела в photographyblog.com. Силно се съмнявам, че този, който я е правил, не умее да работи с фотоапарати.Между другото, в същия сайт има ревю и на твоя модел. Има разлика в качеството на снимките, и то съществена. А пък да даваш за пример за възможностите на апарата снимки, които са обработени и смалени до 900 пиксела, е най-малкото неуместно.

Не знам откъде е взета, ама снимката изглежда все едно е трепнал при заснемането.Аз с обработка на снимки не се занимавам. Единствено ги смалявам за да мога да ги кача в сайта.Довечера ще направя едно албумче някъде и ще ви кача снимки в пълен размер. Приемам предложения на кой сайт да ги кача.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 687
  • Създадено
  • Последен отговор

Не знам откъде е взета, ама снимката изглежда все едно е трепнал при заснемането.Аз с обработка на снимки не се занимавам. Единствено ги смалявам за да мога да ги кача в сайта.Довечера ще направя едно албумче някъде и ще ви кача снимки в пълен размер. Приемам предложения на кой сайт да ги кача.

google+

flickr

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не че не го харесвам, но качеството със Самсунга изглежда сходно и предвид цената по-добре него, а на Фуджито изгледжат доста по-професионално снимките и цветовете, въпреки че казвате че е боклук, не знам...

Виж сега, Канон са от повече от 20 години в бизнеса с фотография и само това произвеждат - фотоапаратна техника. Самсунг произвеждат всичко,ама абсолютно всичко - хладилници,телевизори,компютри,телефони,фотоапарати,климатици абе всичко. Ти си направи сметка кое е по-изпипано и качествено, Въпреки, че и двата апарата са в много ниския ценови клас, Канон е по-добър най-малкото,защото е създаден от професионална компания за фотография, което ти гарантира,че лещите няма да са някакви си там както и сензора. 

Но ти си преценяваш :)

Успех в избора.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж сега, Канон са от повече от 20 години в бизнеса с фотография и само това произвеждат - фотоапаратна техника. Самсунг произвеждат всичко,ама абсолютно всичко - хладилници,телевизори,компютри,телефони,фотоапарати,климатици абе всичко. Ти си направи сметка кое е по-изпипано и качествено, Въпреки, че и двата апарата са в много ниския ценови клас, Канон е по-добър най-малкото,защото е създаден от професионална компания за фотография, което ти гарантира,че лещите няма да са някакви си там както и сензора. 

Но ти си преценяваш :)

Успех в избора.

Ако трябва да сме прецизни те се занимават не само с фотоапарати, а с imaging, всичко що се отнася до образи, принтери, копирни машини, скенери, литографско оборудване. :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Един плюс на Live View - че фокусът по контраст в определени случаи е по-точен от този с детекция на фазите. За пейзажи така или иначе не е нужно да е бърз.

Съгласен съм, че е така. Даже теоретично в абсолютно всеки случай може да е по-точен. Без да броим благинки, като възможност за фокусиране в произволна зона от кадъра, фокусиране по разпознати обекти, особено много важно -> независимост от механични неточности на обектива или сензорите за автофокус... Но това е теорията. На практика, фазовия фокус, особено с кръстосани точки, си е точно толкова точен. Изключенията едва ли ще вдигнат оня 1% горе до 2, освен ако изрично не правиш много снимки, които ползват баш тия неща. А иначе... Май съм споменавал, дето една колежка индийка ми връчи Nikon D7000 и вика направи ни снимка. Аз виждам, че е на Live View, ама не съм запознат с интерфейса на апарата и го оставям така. Вдигам апарата, виждам че им засича лицата, натискам спусъка и свалям. При което си мисля, баси якия Никон, изобщо не му чух затвора. И в тоя момент виждам, че изобщо не е снимал. Повтарям процедурата, тоя път чакам. Над 1s да фокусира. 1s. Не знам в какъв режим беше фокуса му, ама това е тотално недопустимо. Аз съм свикнал да нямам закъснение за фокус. Обектив с USM и много къс ход си е глезотийка отвсякъде, поне докато не опреш до ръчен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съгласен съм, че е така. Даже теоретично във абсолютно всеки случай може да е по-точен. Без да броим благинки, като възможност за фокусиране във произволна зона от кадъра, фокусиране по разпознати обекти, особено много важно -> независимост от механични неточности на обектива или сензорите за автофокус... Но това е теорията. На практика фазовия фокус, особено с кръстосани точки си е точно толкова точен. Изключенията едва ли ще вдигнат оня 1% горе до 2, освен ако изрично не правиш много снимки, които ползват баш тия неща. А иначе. Май съм споменавал, дето една колежка индийка ми връчи Nikon D7000 и вика направи ни снимка. Аз виждам, че е на Live View, ама не съм запознат с интерфейса на апарата и го оставям така. Вдигам апарата, виждам че им засича лицата, натискам спусъка и свалям. При което си мисля, баси якия Никон, изобщо не му чух затвора. И в тоя момент виждам, че изобщо не е снимал. Повтарям процедурата, тоя път чакам. Над 1s да фокусира. 1s. Не знам в какъв режим беше фокуса му, ама това е тотално недопустимо. Аз съм свикнал да нямам закъснение за фокус. Обектив с USM и много къс ход си е глезотийка отвсякъде, поне докато не опреш до ръчен.

При мен Live View с разпознаване на лице е леко тромав, но в 99% от случаите заковава очичките на фокус - в много случаи по-добре, отколкото през визьора, но това е първо защото фокусът по контраст не се влияе от цветната температура на светлината, второ, защото от това, което чета, си правя извод, че D7000 и 35 f/1.8 G са кофти комбинация. Когато имам възможност, ще си взема 50 f/1.8 G, който уж е доста по-изпитан като дизайн.

Има и друго обаче - така наречения shutter lag - даже пробвах на практика следното - предварително фокусирах нещо, след това без да снимам отпуснах докрай спусъка, след което го натиснах докрай наведнъж (без полуспусък) - и резултатът беше известно закъснение от натискането до заснемането на кадър, което по тестовете дават, че е малко над 200 ms. Ей сега се сетих да пробвам и друго - промених AF-S Priority Selection на 'Release' (вместо 'Focus') - и снимката сега става моментално, ако натисна докрай, но фокусът не е гарантиран. Т.е. тези 200 и нещо милисекунди ще ги има винаги, когото за въпросната настройка е избрано 'Focus', даже и фокусът да е взет и потвърден предварително. Сега прочетох, че даже и D4 се държи по подобен начин, така че в това отношение нямам причина да не съм доволен от машинката си.

P.S. Още нещо, което прочетох сега - че при D4s това време е свалено около 5 пъти (до 42 ms), т.е. Nikon са си взели бележка.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съгласен съм, че е така. Даже теоретично в абсолютно всеки случай може да е по-точен. Без да броим благинки, като възможност за фокусиране в произволна зона от кадъра, фокусиране по разпознати обекти, особено много важно -> независимост от механични неточности на обектива или сензорите за автофокус... Но това е теорията. На практика, фазовия фокус, особено с кръстосани точки, си е точно толкова точен. Изключенията едва ли ще вдигнат оня 1% горе до 2, освен ако изрично не правиш много снимки, които ползват баш тия неща. А иначе... Май съм споменавал, дето една колежка индийка ми връчи Nikon D7000 и вика направи ни снимка. Аз виждам, че е на Live View, ама не съм запознат с интерфейса на апарата и го оставям така. Вдигам апарата, виждам че им засича лицата, натискам спусъка и свалям. При което си мисля, баси якия Никон, изобщо не му чух затвора. И в тоя момент виждам, че изобщо не е снимал. Повтарям процедурата, тоя път чакам. Над 1s да фокусира. 1s. Не знам в какъв режим беше фокуса му, ама това е тотално недопустимо. Аз съм свикнал да нямам закъснение за фокус. Обектив с USM и много къс ход си е глезотийка отвсякъде, поне докато не опреш до ръчен.

А сигурен ли си, че не е била активирана настройката снимката да става със закъснение 1 сек. след натискане на затвора? ;) Nikon D7000 има такава. Уж за да се уталожат вибрациите от натискането.

Няма смисъл, ти имаш друг модел. Между двата има разлика в качеството на снимките, поне според ревютата във photographyblog.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

99% от случаите заковава очичките на фокус - в много случаи по-добре, отколкото през визьора,

Е има си хас да не беше така, фазовия фокус и идея си няма к'во е лице и си фокусира в точката.

защото фокусът по контраст не се влияе от цветната температура на светлината

Всъщност би трябвало да е повече, отколкото фазовия фокус - пикселите за фазовия фокус нямат bayer филтър.

Т.е. тези 200 и нещо милисекунди ще ги има винаги, когото за въпросната настройка е избрано 'Focus', даже и фокусът да е взет и потвърден предварително. Сега прочетох, че даже и D4 се държи по подобен начин, така че в това отношение нямам причина да не съм доволен от машинката си.P.S. Още нещо, което прочетох сега - че при D4s това време е свалено около 5 пъти (до 42 ms), т.е. Nikon са си взели бележка.

Ами точно това е "shutter lag". Той се мери само без фокус. T.e. това е времето за снимка от момента в който конкретният блок (в случая целият апарат) получи събитие "направи снимка" до момента, в който започне експозицията, като се приема че устройството е напълно готово за снимка, т.е. всички параметри са определени и настроени. Това че апарата прави фокус преди да снима, не е shutter lag, ами поведение на апарата.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

... D7000 и 35 f/1.8 G са кофти комбинация.

Това съм го чел и на други места, и за други тела, включително и моето D5100.

Инересно, че съм имал 4 бройки от 35/1.8G, ползвал съм ги на 4 различни тела, и не съм усетил проблеми с фокуса. Освен, разбира се, по вина на ЗАУ-то ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А сигурен ли си, че не е била активирана настройката снимката да става със закъснение 1 сек. след натискане на затвора? ;) Nikon D7000 има такава. Уж за да се уталожат вибрациите от натискането.

Ми втория път направих 2 снимки и втората си беше бърза май... ама това беше преди около година, та не помня. Но и какъв е смисъла да пускаш тази опция при снимки на парти? Щото тя се размотаваше и снимаше тук-таме наоколо.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това съм го чел и на други места, и за други тела, включително и моето D5100.

Инересно, че съм имал 4 бройки от 35/1.8G, ползвал съм ги на 4 различни тела, и не съм усетил проблеми с фокуса. Освен, разбира се, по вина на ЗАУ-то ;)

ЗАУ-то може и да има известна вина, но съм пробвал и следното - бленда 1.8, фокус върху нещо на 5 метра от мен веднъж през визьора и веднъж през Live View - и снимката през Live View беше чувствително по-остра. Това при условие, че иначе горе-долу съм си намерил стойностите в AF Fine tune и от f/2.5 нататък е добре. Т.е. явно или моята бройка е много зле, или има някакво чувствително дишане на фокуса с блендата.

P.S. Доколкото знам, по-новите Никони имат разпознаване на лице даже и през визьора в режим Auto (тогава, когато апаратът сам си избира точки).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

google+flickr

Няма смисъл, ти имаш друг модел. Между двата има разлика в качеството на снимките, поне според ревютата във photographyblog.

Все пак като съм обещал... -> Google+ Album (няма никаква намеса от моя страна, само дето тъпия гугъл май ги е смалил на 3МП...)Пък не би трябвало да има съществена разлика в качеството защото са изключително близки като модели...ама знае ли човек какво може да са омазали софтуерно...
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Все пак като съм обещал... -> Google+ Album (няма никаква намеса от моя страна, само дето тъпия гугъл май ги е смалил на 3МП...)Пък не би трябвало да има съществена разлика в качеството защото са изключително близки като модели...ама знае ли човек какво може да са омазали софтуерно...

Мисля гугъл прави голямата страна да е 2048. Но на мен лично ми се струва че нещо липсва рязкост на изображенията. Не знам какъв е сензора, ама прегледах няколко снимки на максимален зум и не засякох контрастна линия

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма Exif инфо на тия снимки показани от @ScD, но зависи как искаш да изглеждат снимките! 

Ето една снимка правена с фотоапарата на един колега - сапунер Samsung ST72, 16MP

Публикувано изображение

Тъй като не ми хареса как изглежда, пък и участва в конкурс за най-добра торта, си позволих да я преправя:

Публикувано изображение
На такива конкурси първото впечатление е от представената снимка, и чак тогава се гледа рецептата! И според тия два фактора се гласува! Колегата е свикнал да снима само с автоматичния интелигентен режим! Няколко пъти му казвах да се научи да ползва ръчни настройки (макар и прекалено малко за тоя сапунер), но той не иска!

Капитане, струва ми се, че ако @ScD ги беше обработил можеше и по-добре да изглеждат!
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма Exif инфо на тия снимки показани от @ScD, но зависи как искаш да изглеждат снимките! Капитане, струва ми се, че ако @ScD ги беше обработил можеше и по-добре да изглеждат!

Имат си EXIF инфо, само че уиндоуса не го вижда... незнайно защо. C IrfanView си се вижда всичко.Не обработвам снимки освен ако нямам намерение да ги представям някъде, както е в твоя случай с тортата. А дори и в такива случаи радко го правя. Старая се, когато имам време и възможност, да наглася фотоапарата така, че да не се налагат допълнителни корекции. За съжаление, в повечето случаи човек няма време за заигравки и снима на автоматичния режим и се надява да се получи добре...Относно контраста и остротата - автоматичния режим често не дава най-добри резултати...
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега видях! Проблема беше, че не бях инсталирал plugins пакета за IrfanView, но сега всичко е ок! Сензора на твоя фотоапарат е същия като на моята сапунерка TZ3 т.е. 1/2.3въпреки, че е с по-голяма оптика! Ако ще снимам със сапунер с голяма оптика то поне ще да е FZ38 или едно Сони от рода на H-7 (или по-нов в тая серия) заради възможноста да снимам без да държа фотоапарата поради наличието на дистанционно (това само за Сони важи) ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте.

Тук се надявам на вашите съвети за закупуване на нов фотоапарат.

В момента снимам със Sony DSC-H7. Но от няколко дни започна да прави някакви магарии. Когато му скимне губи фокус. Веднъж при близък план, веднъж на обща снимка. Ползвам го от 5-6 години и съм много доволен, но ... Така или иначе ще ходи на ремонт, но моля за вашите съвети какъв апарат да си купя. Снимките са предимно семейни, рядко пейзажни и портретни. Но искам да имам апарат с добри показатели, защото голямата дъщеря проявява фотографски наклонности и така и така ще купувам апарат нека да е нещо свястно. По съвети от познати съм се ориентирал към следните модели : Nikon D3000 и Canon 1100D . Ще бъда благодарен за вашите съвети и насоки.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте.

Тук се надявам на вашите съвети за закупуване на нов фотоапарат.

В момента снимам със Sony DSC-H7. Но от няколко дни започна да прави някакви магарии. Когато му скимне губи фокус. Веднъж при близък план, веднъж на обща снимка. Ползвам го от 5-6 години и съм много доволен, но ... Така или иначе ще ходи на ремонт, но моля за вашите съвети какъв апарат да си купя. Снимките са предимно семейни, рядко пейзажни и портретни. Но искам да имам апарат с добри показатели, защото голямата дъщеря проявява фотографски наклонности и така и така ще купувам апарат нека да е нещо свястно. По съвети от познати съм се ориентирал към следните модели : Nikon D3000 и Canon 1100D . Ще бъда благодарен за вашите съвети и насоки.

Много добре си се ориентирал,към двете водещи марки фотоапарати.Тези модели са добри за парите си.А Сонито,което ти правело магарии,с фокуса,съм го пробвал и съм установил същото.Имах го чисто нов,с гаранция купен.Как ли не го пробвах.Спомням си дори ,че средно всяка четвърта снимка беше с намален фокус.Траях го няколко месеца и го разкарах.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много добре си се ориентирал,към двете водещи марки фотоапарати.Тези модели са добри за парите си.А Сонито,което ти правело магарии,с фокуса,съм го пробвал и съм установил същото.Имах го чисто нов,с гаранция купен.Как ли не го пробвах.Спомням си дори ,че средно всяка четвърта снимка беше с намален фокус.Траях го няколко месеца и го разкарах.

Аз сонито също го имам от ново и снимките винаги са ставали с чудесен фокус и много качествени. Но явно му е дошло времето ...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Nikon D3000 е доста стар модел и точно в Технополис е на абсурдна цена, нищо, че е с два обектива в комплекта. Актуалният модел на Nikon в този клас е D3300 и според мен е много подходящ за начинаещи.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А какво ще кажете за Olympus XZ-2 ? Гледам го ТУК . Напомням, че търся апарат с възможно най-добри показатели, но за семейни снимки /празници, сред природата/.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А какво ще кажете за Olympus XZ-2 ? Гледам го ТУК . Напомням, че търся апарат с възможно най-добри показатели, но за семейни снимки /празници, сред природата/.

А какъв точно е бюджета? Щото тоя Олимпус изобщо е смешно да го сравняваш с DSLRите които си посочил по-горе...
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А какъв точно е бюджета? Щото тоя Олимпус изобщо е смешно да го сравняваш с DSLRите които си посочил по-горе...

Бях готов с 1000 - 1200 лв., но младежите от магазина ме разобедиха, защото наистина става въпрос за семейни снимки. И ако този Олимпус ще прави сносни снимки няма смисъл да се дамат толкова пари.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За момента това е най-смислена покупка - Nikon D3100 + 18-55VR . Просто е по-горна категория от Olympus XZ-2.

Можеш да предпочетеш последния само ако теглото и размерите са ти много по-важни от качеството на снимките и възможностите, които дават голямата матрица, сменяемата оптика, оптичния визьор, и др.

Грешно е да се хвърляш отначало на комплекти от тяло с два обектива, особено тези двата по-горе. 

ПП. Препоръчвам ти да прегледаш тази тема . Не защото съм я писал аз, а за да се ориентираш в различните класове апарати.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За момента това е най-смислена покупка - Nikon D3100 + 18-55VR . Просто е по-горна категория от Olympus XZ-2.

Можеш да предпочетеш последния само ако теглото и размерите са ти много по-важни от качеството на снимките и възможностите, които дават голямата матрица, сменяемата оптика, оптичния визьор, и др.

Грешно е да се хвърляш отначало на комплекти от тяло с два обектива, особено тези двата по-горе. 

ПП. Препоръчвам ти да прегледаш тази тема . Не защото съм я писал аз, а за да се ориентираш в различните класове апарати.

RudeBoy е прав, че никонът с многократно по-голямата матрица е по-горна категория, макар да е начален клас ДСЛР. И ако дъщеря ти иска да се учи на фотография, той е доста по-подходящ за целта от олито. Иначе Olympus XZ-2 е хубава малка машинка, която може да се носи в джоб на яке или през лятото в малка чантичка за колана (или дамска чантичка). И да бъде винаги с теб. Обективът му е чувствително "по-дълъг" (27-82,5 срещу 28-112 мм приравнено по "лайка формат") и много по-светъл (1,8-2,5 за Оли срещу 3,5-5,6 за Никон) от китовия, с който е комплектован Nikon D3100 от горния линк. Но 18-55VR е приличен обектив като за китов, а вбъдеще винаги можете да си купите и други обективи, намират се отлични оферти, включително втора ръка. От друга страна олито изкарва доста прилични снимки, дори на автоматгичен режим, без да се налага да ги обработвате с програми и прочее главоболия... ;)

Тъй че ако ще се учите на фотография - определено никонът. Ако е обаче само за семейни снимки, разходки и екскурзии, олито може да се окаже по-подходящ. Ето обзор на Olympus XZ-2:

http://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=REVIEW&ARTICLE_ID=226

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване