Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Wankata

Положението в Украйна - част 2

Препоръчан отговор

Предполагам, че биха се радвали по същия начин.

Човек който не зачита границите на чужда държава и клакьорства в подкрепа на друга държава - за мен е безродник и предател.

Както в момента се радват на унижението на Украйна, така ще се радват и на нашето, българско унижение, ако допуснем да стане нещо подобно и тук.

Предателят и чуждопоклонникът си е предател.

Нещо не си ни разбрал явно, никой тук не се радва на унижението на украинците, напротив всички съжаляваме за това което стана там!Спора е единствено за това кой е виновен за положението там!

• Харесва ми 7

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:D  Сериозно ли? Тъгуваш за вефовете, за латвиите... аз пък не!

Чини ми се, че човещината по времето на вефовете и латвиите беше  повече.Имаше и повече топлина у хората тогава.

Това ми се струва е по-важното

• Харесва ми 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

С разликата, че Косово се отдели като независима държава, а Крим е анексиран в състава на Русия ;)

отделно :

1. В Косово имаше „систематичен терор, убийства, изнасилвания, палежи и тежко малтретиране“ на етнически албанци. За мнозина, тези действия на режима на Милошевич съставляват геноцид над албанския етнос. Съдът на ООН не признава тези действия за геноцид, но ги приема за „насилствено изселване от Косово“;
  2. В Косово, като част от Сърбия, при режима на Милошевич, етническите и културните права на етническите албанци бяха почти изцяло ограничени;
  3. Косоварите се бореха за независимостта си почти без чужда военна помощ, за разлика от многохилядните руски военни части, съсредоточени в Севастопол преди референдума, които фактически участват във войната на територията на Украйна;
  4. При провъзгласяването на независимостта на Косово Русия пое международна кампания срещу този акт;
  5. За разлика от Косово, ООН бе на крачка от това, да не признае „референдума“ за законен и самата Русия блокира това решение.

След войната на НАТО в Югославия генерал Люис Макензи, бивш командващ на сектор „Сараево“ към мисията на UNPROFOR в Югославия, заяви недвусмислено: We bombed the wrong side. Ако се касаеше за изявление на маргинален левичар, то не би имало значение. Но това е изявление на генерал, който добре познава ситуацията и няма предпоставки да бъде предубеден.

След войната Сърбия беше наказана с отделянето на Косово и реално етническо прочистване на сърбите от областта.

Аргументът, че албанците имат право на суверенитет, защото представляват мнозинство в областта, би следвало със същата сила да важи и за кюрдите в определени области на Турция, баските в Испания, както и за турците в Източните Родопи – примери, в които някое малцинство се явява мнозинство в определена област.

Аргументът пък за етническото прочистване се явява валиден за Косово (където реално такова не е имало), а не се споменава например, когато става дума за изселването на судетските немци след Втората световна война, където те преди това са преобладавали. Тоест, ако евентуално етническо прочистване на албанци в Косово би следвало да се поправи с връщане на албанците по родните им места и създаване на независимо Косово, то е редно судетските немци да бъдат върнати в областта си и да им бъде дадено право на самоопределение.

Източник

На жителите на Косово им бе позволено да решат с референдум за отцепването им от Сърбия. По онова време аз разкритикувах това

тежко нарушение на международното право

и ви казах при Косово: Отваряте кутията на Пандора, защото, ако това се разреши в Косово, трябва да се разреши и в други области. Вие ме наругахте, не ме взехте на сериозно, понеже вярвахте, че сме победили в Студената война и старите мащаби не важат за вас. Но нека ви кажа – баските питат, защо те не могат да проведат референдум, дали искат да принадлежат към Испания или не? Каталунците питат защо те не могат да проведат референдум, дали искат да са част от Испания или не? Разбира се, жителите на Крим също. Въз основа на обичайни нарушения на международното право, може да се създаде ново международно право, и това го знаете.

Отстоявам все пак твърдо мнението, че отцепването на Крим би било също толкова незаконно според международното право, колкото незаконно бе и отцепването на Косово.

Източник

Сега САЩ и ЕС подеха международна кампания; украинците забраниха руския и българския, имало е и (според професор Божидар Димитров) смяна на имената. Така че ситуацията е аналогична.

Косоварите имаха помощта на НАТО.

Редактирано от Wankata (преглед на промените)
  • Харесва ми 7

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, това потвърждава моята теза. Виж къде е залива на прасетата и къде е Гуантанамо, където САЩ и без това абсолютно легално разполагат със свои войски. Нямат нужда от десант, ако искат да го анексират. Те имат там своя армия. И сега имат.

Ха сега прочети и статията от линка, който ти дадох по-горе и пак ми кажи колко е легално!И последен въпрос колко страни по света знаеш, които имат лагери за извънсъдебно задържане на чужда територия?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещо не си ни разбрал явно, никой тук не се радва на унижението на украинците, напротив всички съжаляваме за това което стана там!Спора е единствено за това кой е виновен за положението там!

Който анексира чужди територии, той е отговорен, то е ясно. Има си хас да е виновен този, на когото са му анексирали територията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защото референдумът за Косово реши то да е независима държава, а референдумът за Крим - Крим да се присъедини към Русия.

Чакай малко - за какъв референдум за Косово говориш ? :ohmy:

Решението за отделяне на Косово от Сърбия бе прието от така наречения «местен парламент» в Прищина през 2008 година. След това имаше резолюция на ООН, но аз не помня да е имало какъвто и да е референдум.

Моля, опресни ми паметта, ако греша

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Между тем референдум о независимости Косово проводился только один – в 1991 году. In Serbia напоминает, что его результаты признал только один член ООН – Албания.

тук

После Обама се позовава на него. Прав си, грешката е моя, независимостта е обявена едностранно. Още по-лошо.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ама то Путин си го каза бре хора... Единствената причина , поради която анексира незаконно Крим е .. стратегическа.

Породена от страха му от НАТО.

Като че ли нато се страхува от Русия?Не мислиш ли?Нато досега е нападало държави със стотици пъти по-слаби от тях,ама сега са изправени пред могъща сила,и не знаят как да постъпят.Опитаха се да въвлекат ЕС с обещания за Украйна,но създадоха война,а щом един съюз се разюширява със война или със сила,кой ще го зачита като демократичен?

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

тук

После Обама се позовава на него. Прав си, грешката е моя, независимостта е обявена едностранно. Още по-лошо.

Мхм.

НО и в предния си пост споменах - Косово си остана и досега независима държава.

Такива са Босна, Хърватска, Словения, Македония и въобще -всички парчета от бившата Югославия.

Да, призната е само от половината членове на ООН, но все пак не е анексирана от никой съсед - нито от Албания, Нито от Сърбия, нито от Македония.

Докато Крим директно беше присъединен към Русия , а Путин се похвали публично, че всичко е било негова операция.

Е, как да реагирам на всичко това ?

Да ръкопляскам ?

И пак ви обръщам внимание на това, че в един прекрасен ден българските турци могат спокойно да решат да си направят собствена република , а Ердоган да ги присъедини със същите мотиви, за които днес ръкопляскате на Путин.

Не е хубаво прекрояването на граници в днешно време, изобщо не е хубаво.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чакай малко - за какъв референдум за Косово говориш ? :ohmy:

Решението за отделяне на Косово от Сърбия бе прието от така наречения «местен парламент» в Прищина през 2008 година. След това имаше резолюция на ООН, но аз не помня да е имало какъвто и да е референдум.

Моля, опресни ми паметта, ако греша

Каква памет да ти се опреснява.ООН признава Косово въз основа не на това, че там са извършвани престъпления, а с мотива, че населението има право на самоопределение.Правото на самоопределение е естествено човешко право.То не произтича от това дали са били извършвани престъпления с/у това население. 

В България имаше ли реферндум за присъеднияване към ЕС, а от това присъединяване имаме загуба на суверенитет.

Редактирано от badr (преглед на промените)
  • Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С това всички тук сме съгласни - мисля, без изключение. Ако някой не беше решил да организира Майдани и да им забранява да говорят на родния си език, да гледат родните си медии, мисля, че нямаше да се стигне дотук.

Не е хубаво прекрояването на граници в днешно време, изобщо не е хубаво.

Не Путин е решил да ги присъедини, те решиха да се присъединят към него. Да, защитна операция е имало - по-горе съм посочил и причините за това.

Редактирано от Wankata (преглед на промените)
  • Харесва ми 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И сега накрая кой е виновен за положението в Украйна?    Путин е според много украинци - ама защо те изобщо не могат да ме убедят?

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С това всички тук сме съгласни - мисля, без изключение. Ако някой не беше решил да организира Майдани и да им забранява да говорят на родния си език, да гледат родните си медии, мисля, че нямаше да се стигне дотук.

Е не ти ли омръзна да говориш лъжи ?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е не ти ли омръзна да говориш лъжи ?

Хайде да си конкретен, моля.  И на теб не ти омръзнаха все едни и същи простотии.  Новорусия ще я има и въобще не ми трябва Вашето мнение. Вие сте срам за славянството!

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като че ли нато се страхува от Русия?Не мислиш ли?Нато досега е нападало държави със стотици пъти по-слаби от тях,ама сега са изправени пред могъща сила,и не знаят как да постъпят.Опитаха се да въвлекат ЕС с обещания за Украйна,но създадоха война,а щом един съюз се разюширява със война или със сила,кой ще го зачита като демократичен?

Война създаде Путин. не ЕС.

Хайде да си конкретен, моля.  И на теб не ти омръзнаха все едни и същи простотии.  Новорусия ще я има и въобще не ми трябва Вашето мнение. Вие сте срам за славянството!

Удебелил съм какво съм цитирал. Проблеми със зрението ли имаш ?

А ако има някакво мъртвородено понятие без грамисторическа обосновка като "новоросия" предполагам със същия успех ще си и за "новоосмания" ?

https://www.kaldata.com/forums/topic/227354-положението-в-украйна/?p=3089686

?

Редактирано от miro20 (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Обама говори също като вас, г-жо канцлер, за суверенитета и териториалната цялост на държавите, но тези два принципа бяха нарушени в Сърбия, в Ирак, в Либия. Западът сметна, че може да нарушава международното право, понеже Студената война е приключила. Руските и китайските интереси бяха грубо занижени, Русия начело с често подпийналия Елцин не беше взета на сериозно.
Но ситуацията се промени. Късно е да се позовавате на принципите на международното право, създадени по време на Студената война. Аз съм изключително „за” те да се спазват отново, но от всички страни! Другояче не става."

http://e-vestnik.bg/20173

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чакай, чакай.

С Косово беше създаден прецедент. Би следвало да се прилага едно и също за всички. Или референдумът за Косово да не се признава, и оттам - и този за Крим, или да се признаят и двата. Не може за едните едно, за другите - друго. Така че... можем само да се надяваме да не даваме повод някой да иска да се отделя от нас.

Не става дума за клакьорстване, нито за радост от това, което се случва с Украйна - напротив.

Между Косово и Украйна има балкан разлика.. преносно казано ...

Сравненията ви са крайно неуместни, и спекулативни .

http://www.webcafe.bg/id_335823893_Zashto_Krim_ne_e_Kosovo_

И още :

http://www.5corners.eu/2015/02/%D0%B7%D0%B0%D1%89%D0%BE-%D0%BA%D0%BE%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%BE-%D0%BD%D0%B5-%D0%B5-%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%BC/

Изнесените по-горе факти по категоричен начин обосновават извода, че независимостта на Косово, извоювана с помощта на световната общественост в лицето на ООН и НАТО, бе един правомерен акт, предизвикан от бруталните репресии и отнемането на основни човешки права от страната на сръбските власти спрямо албанското население там. Същото обаче далеч не може да бъде казано за отцепените с руско участие украински провинции. На първо място, едва ли някой сериозно би отрекъл, че живеещите в Украйна различни етнически групи са равнопоставени и че се зачита правото им на икономическо, социално и културно развитие. Говорейки за българското малцинство в Украйна, с което левите у нас толкова обичат да спекулират, правото му да изучава български език в училищата бе въведено именно след като страната получи независимост от СССР. Що се отнася до рускоговорящите граждани на Украйна, те винаги са имали своята сериозна тежест в политическия живот. Бившият украински президент Янукович беше избран с решаващата роля на техните гласове. А свалянето му бе израз не на някакво потисничество спрямо тези граждани, а на факта, че спирайки процеса на евроинтеграцията на Украйна, – нещо, с което огромното мнозинство от украинския народ не бе съгласно – Янукович се доказа като агент на чужда държава. Не случайно след като и окървавяването на протестите срещу изолирането на Украйна от Европа в полза на Русия не му помогна, Янукович избяга не другаде, а при кремълския си началник…

И след свалянето на руската марионетка Янукович обаче властта в Киев не започна репресии срещу рускоговорящите граждани, което да им даде правото да се отцепят. Напротив – безредията бяха провокирани и организирани от Русия, която създаде сепаратистки режими по места, подкрепяйки ги със „зелени човечета“ (състоящи се от цели бригади от руската армия, начело с генералите си) и с „хуманитарна помощ“ под формата на танкови колони. С това Русия флагрантно наруши провъзгласения във вече цитираната Декларация принцип, съгласно който държавите се въздържат в своите отношения от заплаха със сила или от нейното прилагане както против териториалната цялост или политическата независимост на която и да е държава. По-конкретно, въпросният принцип гласи, че:

„Всяка държава е длъжна да се въздържа от организирането или поощряването на организиране на извънредни сили или въоръжни банди, в това число наемници, за нахлуване в територията на друга държава“.

А също и че:

„Всяка държава е длъжна да се въздържа от организиране, подстрекателство, оказване на помощ или участие в актове на гражданска война или на терористически актове в друга държава или от съдействане на организационна дейност в пределите на своята територия, насочена към извършването на такива актове, в онзи случай, когато актовете, споменати в настоящия пункт, са свързани със заплаха със сила или с нейното прилагане“.

От казаното по-горе се налага категоричният извод, че – противно на опорните точки на руската пропаганда – независимостта на Република Косово не може да служи като юридически прецедент, извиняващ организираното от Русия и негласно допуснатото от ЕС и администрацията на президента Обама разпокъсване на Украйна.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Война създаде Путин. не ЕС.

Удебелил съм какво съм цитирал. Проблеми със зрението ли имаш ?

Срам за славянството!    Заради нежелание за преговори.   Нужно ли е  още хиляди славяни да плащат с живота си.   Сепаратистите са по-добре въоръжени от украинците и са патриотично мотивирани.   Миро, ти украинците да продължават войната ли ги съветваш?

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това на мен ли го е казал?

Има линкове в подкрепа на всяко едно от твърденията, които съм написал. Освен да бях отишъл на място да го снимам лично, ама пак щях да бъда обвинен в манипулация...

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Между Косово и Украйна има балкан разлика.. преносно казано ...

Сравненията ви са крайно неуместни, и спекулативни .

Хайде да не ни сервираш безсмислени текстове.Имало балкан разлика.Няма никаква разлика.

Правото на самоопределние е естествено право и не се поражда от събитията в някоя страна, а е изконно човешко право по силата на съществуването на човешкия живот. 

Редактирано от badr (преглед на промените)
  • Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Срам за славянството!    Заради нежелание за преговори.   Нужно ли е  още хиляди славяни да плащат с живота си.   Сепаратистите са по-добре въоръжени от украинците и са патриотично мотивирани.   Миро, ти украинците да продължават войната ли ги съветваш?

Радвам се че призна че са по добре въоръжени . Благодарение на кого ?  :)

Хайде отговори си сам :)

"срам за славянството" ? - ами ти си такъв срам. Защото по същия начин вече два пъти се цитирам - ще приветстваш и "новоосмания" .

А за създаването на "новоосмания"  тук , у нас, много хора биха намерили далеч повече спрямо "новоросия"  основания - и религиозни , и етнически ,

Друг е въпроса че такова нещо като "славяни" няма и никога не е имало, а е плод на панславизма, създаден в 17-ти век.

Хайде да не ни сервираш безсмислени текстове.Имало балкан разлика.Няма никаква разлика.

Правото на самоопределние е естествено право и не се поражда от събитията в някоя страна, а е изконно човешко право по силата на съществуването на човешкия живот. 

Безсмислени са спрямо твоите разбирания.

НЯмам нищо против, но не мога да те приема като аргумент.

Ето на - Крим е толквоа руски, колкото и български.

Но си го взеха руснаците. :) И то със чисто военни методи и референдум направен за "парлама" .

И плюс събран насилствено под дулата на руските автомати местен парламент , който да обяви присъединяване към РФ - факт, признат от прословутия руски сепаратист кагебист Игор Гиркин-Стрелков

Ти що не протестираш ?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хайде да ти цитирам коментар под статията:

"Да се прави анализ, като удобно се пропускат основни факти или директно се заменят с лъжи е точно това, в което обвинявате "платените от Путин тролове" - разпространение на опорни точkи и пропаганда. Говорите за легитимност, но не споменавате, че Крим е придаден като автономна РЕПУБЛИКА към УССР през 1954 г. През 1995 г. Киев едностранно суспендира кримската конституция - http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/92/95-вр Излиза, че Милошевич е много лош, задето отне автономиятя на Косово, но когато Кучма прави подобно нещо, това не е проблем. Не се споменава, че между Янукович и опозицията имаше подписано споразумение, гарантирано от Франция, Германия и Полша. В изпълнение на това споразумение силите за сигурност бяха оттеглени от центъра на Киев, но въоръжените радикали - ударници на Майдана, завзеха административните сгради и на практика извършиха откровен преврат, който обаче бе подкрепен от страните, които трябваше да гарантират споразумението. Гласуването в Радата се контролираше от въоръжени и маскирани мъже, а част от депутатите бяха заменени с неизбрани от никого "представители на Майдана". Турчинов бе назначен за президент в разрез с всички конституционни норми, но нямаше кой да го каже, защото Конституционния съд бе разпуснат. Състави се правителство само от партии, представляващи електората в Западна и Централна Украйна - включително с четирима министри на "Свобода", за която Европейският парламент заявява следното: Is concerned about the rising nationalistic sentiment in Ukraine, expressed in support for the Svoboda Party, which, as a result, is one of the two new parties to enter the Verkhovna Rada; recalls that racist, anti-Semitic and xenophobic views go against the EU’s fundamental values and principles and therefore appeals to pro-democratic parties in the Verkhovna Rada not to associate with, endorse or form coalitions with this party; http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-%2F%2FEP%2F%2FTEXT+TA+P7-TA-2012-0507+0+DOC+XML+V0%2F%2FEN Едно от първите решения на майданската власт бе да отмени закона за регионалните права на езиците. Из цялата страна плъзнаха ударници на "Автомайдана" и "Десен сектор". До нашенския и западан новинарски поток стигаха само сводките за геройско разрушаване на паметници, но не и за побоите и убийствата на политически и идеологически опоненти. Майданските ударници заплашваха да праят "влак на дружбата" в Крим. Не посмяха, но затова пък вършееха активно в Харков, Донецк, Одеса, Днепропетровск. За губернатори на югоизточните области беха назначени олигарси като Коломойски, които да задушават недоволството с икономически и мутренски натиск. Практиката да се пращат агитки от ултраси срещу протестиращите доведе до жертви още през март и април, а на 2 май се стигна до масовото убийство в Одеса - за което така и не се намериха виновни. Точно както и за стрелбата на Майдана. Излиза, че за да се осъществи желанието на "огромното мнозинство" от населението, трябва половината население да бъде подложено на терор. Наскоро властите в Харков се похвалиха, че арестували 700 "сепаратисти" и още 300 били уволнени от местната полиция. В Днепропетровск, Запорожия и Одеса "прочистването" е още по-мащабно. От вашата логика излиза, че отделянето на Крим не е оправдано, защото не се е проляло достатъчно кръв. В Донецк и Луганск се проля повече от достатъчно, но предполагам продължава да е неоправдано. Изобщо принципите, за които говорите наистина бяха нарушени, само че инициаторите са в посока обратна на тази, в която сте се втренчил."

Philip Burov · Top Commenter · Sofia University

Редактирано от M.Николов (преглед на промените)
  • Харесва ми 8

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това на мен ли го е казал?

Има линкове в подкрепа на всяко едно от твърденията, които съм написал. Освен да бях отишъл на място да го снимам лично, ама пак щях да бъда обвинен в манипулация...

Добре е да го игнорираме Миро - както с мен постъпват в Украйна.   Насила нищо не мога да им наложа там на украинците  - а и те са решили глупаво и упорито да си страдат. Стадо е това - липсва му елементарна обща преценка.   Прилича ми на някакво грешно общо психопатско обсебване.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Практиката да се пращат агитки от ултраси срещу протестиращите доведе до жертви още през март и април, а на 2 май се стигна до масовото убийство в Одеса - за което така и не се намериха виновни

Точно така.. Хайде сега сам си припомни хронологията на палежа в Одеса, който пак казвам , за мен е типична руска провокация в стил "райхстаг" ?

Кой ги прати тези руски ултраси , които започнаха мелето  с цел провокация ?

Добре е да го игнорираме Миро - както с мен постъпват в Украйна.   Насила нищо не мога да им наложа там на украинците  - а и те са решили глупаво и упорито да си страдат.

Аха.. значи точно пък ти си този който най добре разбира украинците, и си "месия" някакъв сигурно , а те са плебеи които нищо не разбират.. .

хм.. що ми се струва че не украинците са виновни за това че гонят такъв" умен"  като теб ?

:)

. От вашата логика излиза, че отделянето на Крим не е оправдано, защото не се е проляло достатъчно кръв.

Това пък как да го коментирам наистина не знам.. идва ми само  едно наум - простотия.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И сега накрая кой е виновен за положението в Украйна?    Путин е според много украинци - ама защо те изобщо не могат да ме убедят?

В Украйна е меродавно мнението на украинците. В Украйна суверен са украинците. Не ти. Нито Путин.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
Тази тема е заключена за нови отговори.

• Добави ново...