Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 23 минути, дръндю написа:

1709468663_Bitmap.jpg.7ecc7d21a7a5fb5f22b9dc1ab9313c6b.jpg

надморска височина
надявам се да разберете какво имам на предвид

Браво.Хубава снимка си намерил,даже морето се вижда.Сега няма къде да мърдаш.Имай на предвид,че е направена от високо,което подвежда за реалната надморска височина.Минавал съм с кола точно там.Пътят не е на повече от 10 метра надморска височина.Но да знаеш,че когато го снимах с телеобектив,ясно се виждаха скалите под фара.Така че забрави да търсиш начин да го повдигнеш с още някой метър.Съсредоточи се в изчислението за дъгата.Между другото,чаках различен въпрос.но има време,ще загрееш какво друго да питаш... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 35 минути, Димитър 59 написа:

.Съсредоточи се в изчислението за дъгата

е та нали изчисляваме правата на светлината, то много ясно, че дъгата е по-дълга, ама светлината се движи по права
то и аз съм на 60 км от Пловдив, ама по права /пряка видимост/ са не повече от 50
и сега сметнах, че за да виждаш горната част на кулата на разстояние 66км, тя трябва да е на надморска височина 300м...тъй де, ако ти си два метра и ходиш бос по водата
:tongue2:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, дръндю написа:

и сега сметнах, че за да виждаш горната част на кулата на разстояние 66км, тя трябва да е на надморска височина 300м

преди 39 минути, Димитър 59 написа:

...когато го снимах с телеобектив,ясно се виждаха скалите под фара...

?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, дръндю написа:

не разбрах на картата в момента на снимане, къде се намираш

Ейййй...два дни чаках да питаш другото неизвестно в твоята задача:España,Benajarafе 29790

преди 45 минути, дръндю написа:

ако ти си два метра и ходиш бос по водата

За да не объркаш сметките,не съм 2 метра и по вода не мога да ходя.Така,че стига си търсил сантиметрите...

За да хвана дъгата съм държал фото апарата до водата,а като дойде вълна го вдигам бързо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 33 минути, Димитър 59 написа:

Ейййй...два дни чаках да питаш другото неизвестно в твоята задача:España,Benajarafе 29790

и това разстояние е 70км?
640524901_.JPG.ae37ee5fcc0f79b355b79adba6b45ada.JPG

1172474862_.JPG.b488d5deb457e8946b2d89d6842c58ae.JPG

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, дръндю написа:

640524901_.JPG.ae37ee5fcc0f79b355b79adba6b45ada.JPG

Вади линийката мери смятай...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 2 минути, Димитър 59 написа:

Вади линийката мери смятай...

не е нужно да го смятам
с една камара завои на сушата е 60км, а по права линия без да го смятам е около 10-20

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, дръндю написа:

а по права линия без да го смятам е около 10-20

Опитай пак.После ще ти кажа колко е...и колко го изкарваха други форумници в темата.За сега си мнооого далеч...

Малко помощ

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 15 минути, Димитър 59 написа:

Малко помощ

бях го забравил това, но резултата е далече от 70км
429979585_.JPG.10dc4c9ab1a756f6ad9594e4bd3de487.JPG

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, дръндю написа:

бях го забравил това, но резултата е далече от 70км
429979585_.JPG.10dc4c9ab1a756f6ad9594e4bd3de487.JPG

Резнал си 5 км от реалното ми място,според този гугълски инструмент,но има нещо странно в цялата работа.Преди 5 години,го смятах според гугъл земя,увеличена на голям екран,с линийка,според техните мерки излизаше 78 км.!Форумници тогава го изкараха 72 км.Изниква въпросът,защо има такава разлика от преди,според гулюгулюгулю...?А километрите по пътя,които пишат,също са намалени!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 7 минути, Димитър 59 написа:

А километрите по пътя,които пишат,също са намалени!

предполагам си минавал това разстояние по магистралата и вероятно знаеш колко е
гледам че има второстепенен път, значително по-дълъг
а кулата дето я мислех, че е с надморска височина 200, след пресмятане излезе че е 160 м надморска височина според тези данни на картата

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

предполагам си минавал това разстояние по магистралата и вероятно знаеш колко е.

Tочно по тази магистрала пътувам всеки ден,като ходя на работа.Сега направих справка,че на 30 реални километра в една посока,които пътувам всеки ден, ми режат около 4 км.път,според този гугълски инструмент!Както и да е.Според  разстоянието от сега,излиза че снимам този фар от 50 км.

а кулата дето я мислех, че е с надморска височина 200, след пресмятане излезе че е 160 м надморска височина според тези данни на картата

Тук вече си объркал.Виж си снимката.Има коли,магистрала,които се виждат и самото море.На Испанския сайт си го пише ясно:надморска височина на която е построен е 25 метра,а ти я мислиш за основа,Реалната височина от която свети е 25+46 метра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, дръндю написа:

Приятно ми стана в Деня на българската писменост и култура да чета културна дискусия с аргументи. В начало приех, както обикновено за плоскоземците, че Димитър 59 скандализира. После проумях, че той действително проявява интерес към един феномен. После ме впечатли дръндю с последователност, неприсъща за форумното общуване. 

Поздравявам двамата дискутиращи с празника!! :yanim::yanim:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За да помогна в пресмятането ,,потъването" на обект  при 30 мили растояние е 182,9 метра: 

30 мили
(48.3 км.)
0.1137 мили
(182.9 м.)
преди 3 минути, Търсещ истини написа:

Поздравявам двамата дискутиращи с празника!! :yanim::yanim:

Благодаря.Той Дръндю и мен ме учуди преди два дни с интереса си по темата,като призоваваше някой да я продължи.Пък тук си е по забавно от темата за коронавируса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 44 минути, Търсещ истини написа:

После ме впечатли дръндю с последователност, неприсъща за форумното общуване. 

https://bg.wikipedia.org/wiki/Хоризонт

беше ми интересно да разбера, как се променя видимия хоризонт в близост до водата, спрямо математическия хоризонт
останах с впечатлението, че се проявяват свойствата на оптичния вълновод, заради различната среда на разпространение /повишена влажност над самата вода, разглеждана като подобие на оптично влакно/
и си мисля една такава глупост,
че заради повишената влажност над самата вода, която предполагам  не е еднаква навсякъде, то видимия хоризонт ще е различен  на различни места на планетата
аве, с една дума "неопределен" 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

забравих да спомена, че няколко пъти съм се качвал на връх Ботев
от там хоризонт не се вижда
в напълно ясно време, на север се вижда Румъния, която постепенно потъва в сивокафява мъгла
на юг е същото, под Гърция е мъгла и не се вижда хоризонт

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, дръндю написа:

беше ми интересно да разбера, как се променя видимия хоризонт в близост до водата, спрямо математическия хоризонт

Видимият хоризонт в море е вариращ,според метереологичните условия.Този фар не се вижда всеки ден.Един път на седмица е видим,предимно привечер.

преди 7 минути, дръндю написа:

забравих да спомена, че няколко пъти съм се качвал на връх Ботев
от там хоризонт не се вижда
в напълно ясно време, на север се вижда Румъния, която постепенно потъва в сивокафява мъгла
на юг е същото, под Гърция е мъгла и не се вижда хоризонт

От високото,би трябвало да се вижда на по далече,но въздуха над земята е по гъст,а съдържа допълнително пари,които пречат когато гледаш в хоризонтална посока.Това важи още повече над морска повърхност.Феномена там е,че в случаите,когато може да се погледне по дъгата на морето,се получава интерференция на светлината,при която виждаш но не в права линия. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 48 минути, Димитър 59 написа:

От високото,би трябвало да се вижда на по далече,но въздуха над земята е по гъст,а съдържа допълнително пари,които пречат когато гледаш в хоризонтална посока

което показва, че ако земята беше плоска, нямаше да има хоризонт, а щеше да се вижда, някаква мъгла в далечината

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, дръндю написа:

което показва, че ако земята беше плоска, нямаше да има хоризонт, а щеше да се вижда, някаква мъгла в далечината

Тя мъглата на далече и сега я има.Това е от голямото количество въздух и пари,през които гледаме в хоризонтална посока.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 8 часа, Димитър 59 написа:

Тя мъглата на далече и сега я има.Това е от голямото количество въздух и пари,през които гледаме в хоризонтална посока.

исках да кажа, че ако земята беше плоска, зрението/погледа, щеше да бъде ограничен от мъгла причинена от плътност на въздуха в далечината, а не от хоризонт
сега трябва да измислим, че земята не е кръгла или плоска, а куполовидна-полукълбо 
тъй де, за да има хоризонт, трябва да е нещо сферично
разбрахме вече, че плоскостта отпада като вероятност за форма на земята

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, дръндю написа:

сега трябва да измислим, че земята не е кръгла или плоска, а куполовидна-полукълбо 
тъй де, за да има хоризонт, трябва да е нещо сферично

Куполовидна-полукълбо!Каква е тази форма?Отрязаната по екватора ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 12 минути, Димитър 59 написа:

Куполовидна-полукълбо!Каква е тази форма?Отрязаната по екватора ли?

нещо такова

1535841514-prazadrzhikliia-izbi-zaba-kup

hqdefault.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, дръндю написа:

нещо такова

1535841514-prazadrzhikliia-izbi-zaba-kup

hqdefault.jpg

То това си е модела на плоската земя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 2 минути, Димитър 59 написа:

То това си е модела на плоската земя

тъй де, ама заоблена
тогава пак ще си има радиус на закръгление и хоризонт

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...