Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 26 минути, Śūnyatā написа:

"Наблюдаваният феномен не зависи от наблюдателя." Ок, макар че има противоречие в самото твърдение. Но тълкуванието му със сигурност зависи. Зависи и от разликите в системите за наблюдение при различните видове, както и от грешките в тях, понеже няма нищо идеално или съвършено в този свят.

Дали е ден или нощ е извод, който се прави на база дедукция. "Бог съществува' е извод, който се прави на база индукция, която е съмнителна, основава се само на догадки, желания, вяра, без наблюдения. Това не е сериозен извод, затова лесно се оборва от емпирична гледна точка.

Очевидно, кръгла ли е Земята или не, не е от особено значение за оцеляването и функционирането на някои "мислещи" организми.

Да, но все пак е любопитно да се размишлява дали е кръгла или плоска. Защо вълните в морето се движат все от центъра към брега ? Сигурно защото центърът на морето е изпъкнал и водата се стича към бреговете, да така ще да е..😀.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Димитър 59 написа:

Това го кажи на фотоапарата и бинокъла ми.Аз вярвам,на това,което ми показват.

Когато започна да си говоря с фотоапарати и бинокли, както и да им вярвам без изобщо да мисля и да се съмнявам - ще им кажа :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, Реджеп Иведик написа:

Ти уби сичко децко в мене

Сега аз те наблюдавам. Ти зависиш ли от мен? Не зависиш, разбира се. Все същия си си.   😀.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Sleda написа:

Сега аз те наблюдавам. Ти зависиш ли от мен? Не зависиш, разбира се. Все същия си си.   😀.

Само името и ЕГН-то са му все същите, но ще дойде момент в действителността, в който се заличават и те.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, Sleda написа:

Ти като наблюдаваш, виждаш феномен. Виждаш точно същия феномен, защото си точно ти. Но да не забравяме, че и ти си феномен, в смисъл, че се явяваш на себе си, виждаш се образно казано.

Ако друг наблюдава, вижда нещо друго. Кой вижда Божията истина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Димитър 59 написа:

За мен е обективно,защото си вярвам на очите.За теб не,защото не ми вярваш,за което и ти си прав.Аз по същата логика не вярвам на всички изчисления ,доказващи кривината в моретата.Затова си направих собствено наблюдение и изказах тук моето мнение.Ако беше следил темата отначало,щеше да видиш качени от мен снимки и видео,както карта с мястото на снимане и обекта.Плюс пълната информация за въпросния фар.Сега нямам намерение да доказвам вече на никой нищо повече.Нека всеки си тълкува истината по негов начин.  

Значи е субективно. При обективното, човешкият фактор се елиминира. Никой не отрича това, което виждаш. Въпросът е да намериш правилното обяснение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нека все пак уточним че "наблюдател" във физиката не е точно  човек.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, A.com написа:

Защо да е трудно да си го представим този модел?  Виж колко приятели на плоската Земя го правят.

Аха. Доколкото си спомням от дискусия отпреди време, обяснението им за метеоритите беше, че това са откъснали се парчета от купола. Ама те и останалите им обяснения такива. Има достатъчно открити електромагнитни вълни, които се използват от науката, воените и телекомуникациите, които доказват, че земята е сфероид.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Shiniasu написа:

Аз лично съм наблюдавал кораби прикрити от водата, а със снимки е пълно.

Лично?Пълно е със снимки в нета,на кораби прикрити от извивката на водата.Знам че има много,но аз реших да повторя този ,,прикриващ ефект" с моя снимка,за да я кача само тук в калдата.За да дам личен пример на плоскоземните,че земята е кълбо.Може би 5 години вече опитвам,но ,,скрит" наполовина кораб,все още не мога да заснема.С фотошоп обаче е лесно,мога да направя монтирана такава снимка за минута.От начало тук,качвах снимки на кораби.Обосновавах се,за предполагаемото разстояние до тях,според изминалото време,докато са се отдалечавали.Също сравнявах размера им, според друг кораб,от по предна позиция,както и близоста до отдалечена суша,за която знам точното разстояние.Никой не повярва на снимките ми,затова преминах на снимки на отдалечени обекти.Пак срещнах само недоверие от всеки.Затова,следващият път,като кажеш ,,лично",направи сам някакъв експеримент и дай да го видим. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, badr написа:

Нека все пак уточним че "наблюдател" във физиката не е точно  човек.

Хайзенберг, който е нобелов лауреат казва

"За бога братя, нека е точно човек"

Той има предвид, че ако наблюдателя е компютър, монитора човек го наблюдава, задължително и само човек и не друго.

Не е смислено да спекулираме казва, какво би било, ако крайния субект, който възприема резултата от наблюдението не е човек, а е нещо друго.

На края на наблюдателната верига трябва да стои човек, за да имаме със сигурност физиката такава, каквато я познаваме.

Той казва науката, ама понеже е физик, можем с пълно право да стесним до физиката

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Димитър 59 написа:

Лично?Пълно е със снимки в нета,на кораби прикрити от извивката на водата.Знам че има много,но аз реших да повторя този ,,прикриващ ефект" с моя снимка,за да я кача само тук в калдата.За да дам личен пример на плоскоземните,че земята е кълбо.Може би 5 години вече опитвам,но ,,скрит" наполовина кораб,все още не мога да заснема.С фотошоп обаче е лесно,мога да направя монтирана такава снимка за минута.От начало тук,качвах снимки на кораби.Обосновавах се,за предполагаемото разстояние до тях,според изминалото време,докато са се отдалечавали.Също сравнявах размера им, според друг кораб,от по предна позиция,както и близоста до отдалечена суша,за която знам точното разстояние.Никой не повярва на снимките ми,затова преминах на снимки на отдалечени обекти.Пак срещнах само недоверие от всеки.Затова,следващият път,като кажеш ,,лично",направи сам някакъв експеримент и дай да го видим. 

И аз бях публикувал снимка. Сега нямам на разположение хубав фотоапарат с подходящ обектив. Беше някакво риболовно корабче и веднага ме контрираха, че това, което го прикрива са вълни. А вълнението не беше кой знае какво - все пак снимката беше на Черно Море през лятото, когато няма големи вълни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, Реджеп Иведик написа:

Кой вижда Божията истина.

Умишлно прескачах,намесата на бог,който споменаваш няколко пъти,за да допълваш теориите.Наистина Той знае истината,но темата за него е много по обширна.Не вярвам в бог,какъвто го представят вярващите в него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Димитър 59 написа:

Не вярвам в бог

Ако съществува Му е все едно.

Ако не съществува, пак Му е все едно.

Като Го именуваш, Го моделираш.  "Когато заговорим за Дзен и Дзен изчезва"

В тоя ред на мисли, какво значение има дали вярваш или не вярваш ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Реджеп Иведик написа:

Ако беше цитирал цялото ми изречение,не трябваше да питаш това.Казах че не си го представям както вярващите,които му се молят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Димитър 59 написа:

Умишлено прескачах намесата на Бог, който споменаваш няколко пъти , за да допълваш теориите. Наистина Той знае истината, но темата за Него е много по-обширна. Не вярвам в Бог, какъвто го представят вярващите в Него.

Извинявай, но не знаеш за какво говориш. Имам претенцията да познавам една малка частичка от идеята, но изглежда ти си по-запознат... :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, Shiniasu написа:

Беше някакво риболовно корабче и веднага ме контрираха, че това, което го прикрива са вълни.

Малко корабче,още преди предполагаемата извивка,ще го виждаш като точка.Да не забравяме ,че корабите са във вода,а е възможно да има надигане и снижаване от вълните,там където се намира.Затова не са сигурно доказателство.

преди 4 минути, ncl написа:

Извинявай, но не знаеш за какво говориш. Имам претенцията да познавам една малка частичка от идеята, но изглежда ти си по-запознат... :)

Когато става въпрос за бог,никой не знае разбира се.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Димитър 59 написа:

Когато става въпрос за Бог, никой не знае, разбира се.

Не знам, адаш. Аз вярвам в Библейският Бог.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, Реджеп Иведик написа:

Ако съществува Му е все едно.

Ако не съществува, пак Му е все едно.

Като Го именуваш, Го моделираш.  "Когато заговорим за Дзен и Дзен изчезва"

Ако вярваш - често ще ти се налага да търпиш разочарования - и страдаш. Ако не вярваш - просто живееш, постъпваш в съответствие с програмата, функционираш правилно - щастлив си. Не навлизаш в метафизиката, защото не си гуру на кода на програмата.

Когато няма надежди - няма и разочарования. Това е Дзен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, Димитър 59 написа:

Малко корабче,още преди предполагаемата извивка,ще го виждаш като точка.Да не забравяме ,че корабите са във вода,а е възможно да има надигане и снижаване от вълните,там където се намира.Затова не са сигурно доказателство.

Ами сигурно е. На снимката си личеше ясно. Както и на многото снимки които хората масово подправят с фотошоп защото за тях е много важно да покажат, че земята е кръгла. 

Вече посочих множество несъответствия на модела на плоската земя. Ето още две: някои съзвездия са видими само от южното полукълбо, а други - само от северното. Това е възможно само при кълбовидна форма. Разстоянията между някои градове намиращи се в Австралия, Южна Америка и Южна Африка, при модела на плоската земя биха били многократно по-големи от практически измерените. А там се осъществяват множество полети, включително и частни. Разбира се всички те са включени в заговора.

Иначе представата за земята намираща се върху четири слона (някъде са 16), които от своя страна се намират на гърба на костенурка, плаваща в морето е доста древна. Има я в Китай, Индия, двете америки и може би другаде. Тя разбира се е символична. Изказана е от хора с доста повече ум от 99 % от съвременните хора и е наивно да се смята, че могат да имат такова развинтено въображение. А и Земята, не е точно планетата ни. Поне не във всички случаи, а може да се разглежда и като цялата вселена. Костенурката и четирите слона в едно от значенията си са четирите елемента и акаша, които стоят в основата на съществуването в световете на формите (рупа лока). Акаша, като намираща се на границата между проявеното и непроявеното е представена като костенурка, защото в определен смисъл, една част от нея е винаги скрита за човешкия ум. Отвърд е алайя. Лайя е точката, центърът от който нещо започва да се проявява във конкретна форма, а алайя е това, което го трансцедентира. Просто ми е чудно как може легенди с толкова дълбок смисъл в тях да се тълкуват буквално.

преди 41 минути, Śūnyatā написа:

Ако вярваш - често ще ти се налага да търпиш разочарования - и страдаш.

Търпиш разочарования, защото имаш очаквания, които остават нереализирани, а не защото вярваш, нито защото се надяваш. Силната привързаност към желанията ни, както и неприязън към нежеланите събития от живота ни, пораждат страданието. Вярата е допускане и в по-развитата си форма винаги води до получаване на реални познания по отношение на това, което си допуснал и искаш да опознаеш. Но тези неща с философстване не се постигат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ncl написа:

Не знам, адаш. Аз вярвам в Библейският Бог.

Много хора вярват в Него.В библията и в историите на различни религии по цял свят за появяването му,навсякъде пише,че е слязъл на земята от небето,с някаква летяща машина,с огън,пушек,светлини и др. ефекти,след което е дал хората на познанието!Че той е създал земята,която в момента коментираме каква форма има.Ако той наистина има участие в това,бих повярвал на него и за плоската земя.Не напразно религиите са потвърждавали тази теория.А образът Му,изтълкуван от съвременните изследователи отговаря напълно на извънземен посетител,което лично на мен ми изглежда съвсем реално. 

преди 30 минути, Shiniasu написа:

Ами сигурно е. На снимката си личеше ясно

Твоята снимка я помня,както и малкото разстояние до корабчето ти.Коментирал съм я достатъчно там,няма да говоря повече за нея.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, Димитър 59 написа:

Много хора вярват в Него. В Библията и в историите на различните религии по цял свят за появяването му, навсякъде пише,че е слязъл на земята от небето,с  някаква летяща машина, с огън, пушек, светлини и др. ефекти. След което е дал хората на познанието! Че той е създал Земята ,която в момента коментираме каква форма има. Ако Той наистина има участие в това, бих повярвал на Него и за плоската земя. Не напразно религиите са потвърждавали тази теория. А образът Му, изтълкуван от съвременните изследователи отговаря напълно на извънземен посетител, което лично на мен ми изглежда съвсем реално. 

В Библията пише, че Земята е кръгла. Иначе, разбира се, си свободен да вярваш в каквото поискаш. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, ncl написа:

В Библията пише, че Земята е кръгла.

Не съм чел библия.Исках да кажа,че религията преди е проповядвала,че земята е плоска.Но това не го приемам като доказателство за формата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 49 минути, Shiniasu написа:

Вярата е допускане и в по-развитата си форма винаги води до получаване на реални познания по отношение на това, което си допуснал и искаш да опознаеш. Но тези неща с философстване не се постигат.

Остава да дадеш примери, как едно допускане (в развита форма, каквото и да значи) винаги води до реални познания и ще ти повярвам ;)

А ако това което допускаш изобщо не съществува, освен в главата ти, като ярка представа? Има ли примери за обратното на това, което твърдиш?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Димитър 59 написа:

Не съм чел библия.Исках да кажа,че религията преди е проповядвала,че земята е плоска.Но това не го приемам като доказателство за формата.

Ами прочети я. Няма да загубиш. Иначе относно вярата: Евреи 11:1 А вярата е даване твърда увереност в ония неща, за които се надяваме, - убеждения за неща, които не се виждат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, ncl написа:

Ами прочети я. Няма да загубиш. Иначе относно вярата: Евреи 11:1 А вярата е даване твърда увереност в ония неща, за които се надяваме, - убеждения за неща, които не се виждат.

От това следва ли, че трябва да вярваме в невидимото, като в реално и праведно - и да не вярваме на видимото, понеже се явява дяволска заблуда, илюзия и грях?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...