Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 1 час, Śūnyatā написа:

Твоето сърце има ли същност? Не. Става дума, че без разбиране празнотата (шунята) от постоянна или вечна същност - будизъм няма. Затова е сърдечна, защото учението е централно.

Трябва да се изясни за какво "сърце" става дума и едва тогава може да се коментира дали има същност или няма.

Да разбирам ли, че отричаш централната концепция в будизма анатман. Буда не е Бог, това е несъвместимо с будизма. Буда е човешко същество.

Буда идва в този свят със своето нирманакая, т.е. "тяло на трансформация", което умира, след като завършва мисията си. Можеш да прочетеш за това - пише на доста места. Има още две тела, за които също можеш да прочетеш.

преди 2 часа, Śūnyatā написа:

Няма нужда да вярвам в убежището, а има нужда да го практикувам искрено. Всяка сутрин да приемаш убежище пред статуята на Буда вкъщи е достатъчно. 

Това наистина е много добре и точно за това ставаше дума, но ме учудва, че след като приемаш убежище пред статуята на Буда, смяташ, че той е просто човешко същество.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 37 минути, Соник написа:

Трябва да се изясни за какво "сърце" става дума и едва тогава може да се коментира дали има същност или няма.

Най-напред трябва да се изясни що е това същност , като понятие какво означава , какво разбираме като мислим и кажем същност.....След това да търсим същността на нещата ....Иначе , едно говорим , друго мислим , и всеки според себе си ! :nono:

Даже велики мислители разбират нещата различно.....

......И никой , нищо не разбира "какво е искал да каже поетът" ...... :)

Един другиму си ръмжим и се зъбим , и си .....острим ноктите - Зайо Байо се кани да дере Лъва ...в същност ! Казано иначе - седи си на поляната и си говори глупости..... :lol6:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Соник написа:

Това наистина е много добре и точно за това ставаше дума, но ме учудва, че след като приемаш убежище пред статуята на Буда, смяташ, че той е просто човешко същество.

Статуята на Буда е статуя на Буда, който е бил човешко същество. Отдаващия почит на Буда, Дамма и Сангха е човешко същество, което се страми да стане чисто, какъвто е бил Буда, преди паранирвана. Какво се случва след това с Буда е безсмислен въпрос, според самия Буда. Няма нищо мистично, магично и енергетично в този ритуал. Той служи просто за самонапомняне по пътя на самоусъвършенстването. 

Какво те учудва? Не ме пращай да чета, като не знаеш какво да кажеш. Ти отговори: Буда извънземен ли е? Бог ли е? Вечна душа ли има? Ти имаш ли буда-вечна-душа?

Изобщо, за теб, какво означава анатман? Нещо като атман ли, само че с "ан" отпред, за благозвучие? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, Śūnyatā написа:

Статуята на Буда е статуя на Буда, който е бил човешко същество. Отдаващия почит на Буда, Дамма и Сангха е човешко същество, което се страми да стане чисто, какъвто е бил Буда, преди паранирвана. Какво се случва след това с Буда е безсмислен въпрос, според самия Буда. Няма нищо мистично, магично и енергетично в този ритуал. Той служи просто за самонапомняне по пътя на самоусъвършенстването. 

Какво те учудва? Не ме пращай да чета, като не знаеш какво да кажеш. Ти отговори: Буда извънземен ли е? Бог ли е? Вечна душа ли има? Ти имаш ли буда-вечна-душа?

Изобщо, за теб, какво означава анатман? Нещо като атман ли, само че с "ан" отпред, за благозвучие? 

Имам природата на буда точно като теб и като всеки друг и затова имам потенциала един ден да стана буда. Ако обаче се отрече татхагатагарбха, алаявиджнана, то няма как човек да се срещне с нея и да се просветли. Отделно, че отхвърля учението на Буда и последствията са много лоши - в сутрите пише за ичантиките и какво ги очаква в бъдеще.

Пращам те да прочетеш за трите тела на Буда - дхармакая, самбогакая и нирманакая, но ако не искаш, недей - не те карам насила. Всъщност накрая на живота на Буда умира неговото нирманакая тук на земята и толкова.

А какво се случва със съществата и тяхното прераждане е описано дори в сутрите от пали канона - Буда говори за всичко и обяснява всичко.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, Соник написа:

Имам природата на буда точно като теб и като всеки друг и затова имам потенциала един ден да стана буда. Ако обаче се отрече татхагатагарбха, алаявиджнана, то няма как човек да се срещне с нея и да се просветли. Отделно, че отхвърля учението на Буда и последствията са много лоши - в сутрите пише за ичантиките и какво ги очаква в бъдеще.

Пращам те да прочетеш за трите тела на Буда - дхармакая, самбогакая и нирманакая, но ако не искаш, недей - не те карам насила. Всъщност накрая на живота на Буда умира неговото нирманакая тук на земята и толкова.

А какво се случва със съществата и тяхното прераждане е описано дори в сутрите от пали канона - Буда говори за всичко и обяснява всичко.

Ако това, което пишеш е така, то никой преди да излезе учението за татхагатагарбха не се е просветлил. 

Идеята ти е изложена добре, но се чудя защо Буда и Нагарджуна са пропуснали да ни предадат тази важна информация, която се появява векове след тях, сред сектите наричащи се будистки? 

Пак не отговори: Какво е анатман за теб? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 9.04.2021 г. в 18:37, Myanmar написа:

Това честно ли можеш да го прочетеш на глас?

Капитала ли да четем ?

Или оня тъпак Ръсел, дето върти чайник около луната. Зако, и той не знае. 

Ако обаче се отрече татхагатагарбха, алаявиджнана

Нито може да се отрече, нито може да се потвърди.

Затуй му се вика Среден Път

А какво се случва със съществата и тяхното прераждане

Преражданията и аргументите за и против са конвенционална истина.

Изобщо, за теб, какво означава анатман?

Доктрината анатман, също е относителна истина. Тя върши работа само като критика на заблудата атман. Иначе сама по себе си е също толкова заблуждаваща.

"Ако срещнеш Буда, убий Буда !"

Линдзи Исюан

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 26 минути, Реджеп Иведик написа:

Доктрината анатман, също е относителна истина. Тя върши работа само като критика на заблудата атман. Иначе сама по себе си е също толкова заблуждаваща.

Тъй де, какво пиша, че нито на едната, нито на другата концепция им е съдено някога да станат реалност. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, by_chechi написа:

Иначе , едно говорим , друго мислим , и всеки според себе си !

Същността е неуловима, като ситен пясък от едро сито

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Реджеп Иведик написа:

Същността е неуловима, като ситен пясък от едро сито

А може реалността да е станала на кварки при големия взрив. Може това, което сме, да е само следа, прах от това място, което някога е било реалност. Може и това да не е :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 часа, Соник написа:

Трудното е да се изясни, за каква същност става дума.

На сърцето можем да дадем определение, ама на същността не можем. "Когато заговорим за Дзен и Дзен изчезва".

Разбира се не можем да дадем определение и на не същност.

"Първична е кокошката, защото пиле може да долети отвсякъде, ама яйцето не може."

Тодор Колев

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Реджеп Иведик написа:

Трудното е да се изясни, за каква същност става дума.

Трудно е, особено когато и костите ни станат на прах. Върви я търси. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не може да не направи впечатление, че понятията се смесват доста произволно. Правят се някакви опити да се свърже понятието "аз" с будизма, но това не е толкова лесно, защото няма пряко съответствие в термините. "Аз"-ът е представа породена от ума. Тя е резултат от достигната определена степен на съзнателност, даваща възможност да осъзнаеш собствените си мисли, желания, чувства, усещания, намерения, спомени, знания и др. и да се идентифицираш с тях. Тази представа за себе си съществува. Доколко е вярна е отделен въпрос. Но тя е истинска и не може да бъде по-истинска, доколкото "аз"-ът не може да бъде нещо повече от представа на ума. 

Що се отнася до същността, посоките на разсъждение дотук в темата като че ли изпускат основното. Същността е това, което може да бъде изявено от човека. Това са възможностите му, потенциалът. Тези възможности може да се каже, че съществуват, но това не е обективно съществуване. Последното ще се случи, когато една или друга възможност бъде реализирана. Примерно човек може да прояви смелост, има възможност за това. Смелостта е част от неговата същност, но той като човек не може да каже, че е смел, докато не прояви смелостта практически. Така че дори и да притежава смелостта като потенциал в себе си, дори и смелостта да е част от неговата същност, тя не е част от неговото "аз". Даже е възможно да е изявил негативния полюс на смелостта - страха. 

Вижда се, че между "същност" и "аз" има разлика. По-рано споменах, че същността на всички същества е една и съща. Това е така, защото всеки има възможността да прояви смелост или страх, да натрупа знания, да развие търпение, да развие любов към съществуващото, към отделния човек или да мрази, да развие гъвкавост и др. В същото време хората са различни, защото всеки е проявил тези потенциални възможности в различна степен. Така няма две еднакви същества във вселената. В същността имаме единство, а в хората (в "аз"-овете) - разнообразие. Същността обхваща всички възможности и следователно няма кък да се промени, докато проявленията й са обречени на постоянна промяна. Същността е неделима. Разделя я ума за да може да я обхване и опознае, възоснова на проявените части и взаимоотношения между тях.

Няма да правя опити да свързвам будистките термини с темата. Не го намирам за необходимо. Тези разсъждения за атман и анатман са излишно. А и по отношение на "атман" мога да посоча поне три различни определения. Едното е свързването на атман с "аз"-а; другото - с душата или духа, без да се посочва какво се разбира под тези понятия; свързването на атман с някаква специфична човешка същност, отнасяща се само до определения човек; разглеждането на атман (или по-скоро атма) като един вид всеначална енергия, вечно в движение, напълно безличностна и сама по-себе си несъзнателна. Но тези съотнасяния между термините всеки може сам да си ги направи, след като разбере значението им според използващите ги учения. Рискът е в това, че самите учения в повечето случаи са изгубили въпросното значение.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 часа, Śūnyatā написа:

Може и това да не е :D

Може, може....

Всичко може....!!!

Ама много го разбирсаш това просветление е..

Пък, уж не бил просветен....!!

Е как знаеш кое какво е, като не си...???

Пълни глупости и фантазии само...!!

Иначе за дъното на другите знае....

Ама сам своето, не може да види,,,,

преди 4 часа, Shiniasu написа:

.....

Добрее....

Кви претенции пък ти можеш да имаш...???

Колко пъти, това едно и също си повтаряте.......????

Едно и същи глупости от 10 години.....

Какво още има да си кажете е....??

Втръснали сте си един на друг.....

Ама като няма нищо друго.......

Така става...!!!

Повтяряне до безкрай едни и също глупости, с втръснали до погнуса двома форумни, нали се сещаш......!!

:hit:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 минути, Refour написа:

Добрее....

Кви претенции пък ти можеш да имаш...???

Колко пъти, това едно и също си повтаряте.......????

Едно и същи глупости от 10 години.....

Какво още има да си кажете е....??

Втръснали сте си един на друг.....

Ама като няма нищо друго.......

Така става...!!!

Повтяряне до безкрай едни и също глупости, с втръснали до погнуса двома форумни, нали се сещаш......!!

Толкова ли нямаш какво да напишеш? А и ако нямаш какво правиш изобщо в темата. Само простотии и заяждания. Но написаното говори ти самия какъв си. И няма как да го прикриеш с подигравки. Жалък си, много си жалък.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 42 минути, Shiniasu написа:

Толкова ли нямаш какво да напишеш? А и ако нямаш какво правиш изобщо в темата. Само простотии и заяждания. Но написаното говори ти самия какъв си. И няма как да го прикриеш с подигравки. Жалък си, много си жалък.

Едва ли, съм по жалък от теб....!!

Твоите категоризации въобще не се адекватни, никога не са били..!!

Защото са само с цел да обидиш, от яд и злоба...!!

Щот ти разнищвам глупостите за нула време....!!

Толкова са елерментарни.....!!!

Въпреки, претенциите ти за "приятелство" с Абсолюта...!!

Ако, ти бяха правилни преценките и беше безпристрастен и справедлив...!!

Още много отдавна щеше да си направил същото и за твоето "менгеме" тук, което ти държи картите....!!

Защо не му каза нито веднъж, че е жалък защото пише СЕЗОНИ......??

А..??

Защо не му каза нито веднъж, че  "прост се е родил, и прост ще умре", както го казваш на мен...??

Защо не го наричаш "утрепка" и всичко подпобни....???

Сам се сети защо.....!!

А, че си и сте станали за бъзик тук вече с тази проява от 10 г. не е моя вина....!!

Колкото и да ми говориш, ти специално си най празния след него.....!!!

Земете се вижте наживо и си говорете на ухо....!!

А не тук, да ви гледат толкова години празнотиите...!!

Ама на живо ако се видите, ще има големи разочарованиоя....!!

Ти вземи си намери живот, и излез от тоз форум да те види слънцето....!!

Ама вънка със сигурност никой не нинтересуваш.....!!

Щом си тук, по цел ден отм 10 г насам, като него...!!...!!

:hit:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Само потвърждаваш думите ми. На хора като теб е безсмислено да се обяснявам. Живей си с представите си, че раздаваш някаква справедливост из форума. Е, да, съсипваш темите, но пък аз нямам какво да направя в случая, така че ще го приема

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 51 минути, Shiniasu написа:

Само потвърждаваш думите ми. На хора като теб е безсмислено да се обяснявам. Живей си с представите си, че раздаваш някаква справедливост из форума. Е, да, съсипваш темите, но пък аз нямам какво да направя в случая, така че ще го приема

Ти си супер празна...!!

Многократно съм ти го доказвал....!!

Нямаш никакво качество....!!

Ама абсолютно нищо смислено...!!

И защото нямаш какво да направиш, срещу това твое състояние..!!

Ми вадиш, тия постни клишета...!!

Що обиждаше с тия цинизми тогава...???

А...???

Щот знаеш много добре, че съм разцепи всичките въздухарски фантазии и глупостите в които си мислиш, че си много добра...!!

А най глупавия, ония дето ми се гърчи като червей в жалки оправдания....!!

Че, не бил той човека който ги бил писал тия глупости....!!!

Кажи ми, по голяма пародия като тази има ли...!!!!

Смях от всякъде, на всичките ви празнотии тук....!!!

През последните 10 годони, загубени от животите ви...!!

Безмислени...!!

хахаха....!!

преди 51 минути, Shiniasu написа:

Я виж това тук....!!!

Нещо да имаш да ми кажеш...!!!

Слушай какви глупости само...!!

Śūnyatā написа:

985 лева пари ли са? Та в Гърция 500 евро са социалните помощи. Обичам България и винаги ще я обичам, както и хората, защото ние сме едно древно семейство и никога няма да емигрирам, въпреки че имам възможности (някои колеги заминаха вече за Ирландия, Канада, в момента офицер напуска за да иде в САЩ, там като доброволец в пожарната му давали повече пари отколкото тук на офицерска длъжност. Ако исках да изкарвам истински пари, просто щях се възползвам, за себе си, да замина за Испания например, но не съм гей и сигурно няма да пробия по фиестите и стадионите, щото не мога да лапам :D Не мога да оставя хълмчетата, горите и потоците също, те са част от мен и аз част от тях. Не изпитвам негативни чувства към вас, но в постовете на Саунд и Кьониг не виждам нищо положително, нищо будистко. Да си хомосексуалист - не е будистко. Да си мързеливец на село, пиявица смучеща пенсията на баба си, която цял живот се е трудила - също. В това което пиша няма омраза, ненавист и злоба, просто констатирам че няма нищо общо с Учението на Буда. За мен съм постигнал всичко което съм си поставил за цел, така че злостните ви коментари не могат да ме засегнат по никакъв начин. Буда да ви е на помощ.

Буда да ни бил на помощ...!!

Моля...!!

Баси глупостите просто....!!!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 33 минути, Refour написа:

Ти си супер празна...!!

Многократно съм ти го доказвал....!!

Нямаш никакво качество....!

Вижда се, че на нищо друго освен обиди не си способен. Мен нито ще ме обидиш, нито ще ми промениш самооценката. Единствено тестваш търпимостта ми към проявяващите отрицателните си качества хора (такива като теб). 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 39 минути, Shiniasu написа:

Единствено тестваш търпимостта ми

Дай малко на заем !

Толкоз им е акъла. Въртят чайник с греяна ракия около луната и играят на тука има тука нема

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, Refour написа:

Иначе за дъното на другите знае....

Омразата и ненавистта са те заслепили. По-долу не можеш да паднеш. Неспособен си да напишеш един смислен коментар и само спамиш като копираш постове отпреди 5-6 години. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 21.05.2021 г. в 14:23, Соник написа:

Буда не е човек, в случая се е проявил с човешко тяло, за да може да преподава на хората там. Буда не греши и дори няма как да се сгреши - противното би означавало, че не е буда.

По тоя начин изказано излиза, че Христос е Буда, което определено е лъжа.

Цитат

Думата Буда е титла на първото духовно пробудило се същество в една ера.

от тук

Изглежда, че мнозина последователи на будизма в момента се надпреварват да са първи пробудили се в тази нова ера. :) В действителност обаче сме в ерата където християните са в повече.

Добро утро! За днес аз първи се събудих. :)

Духовното пробуждане не е нищо друго освен съзнателно изповядване на духовността, за което се изисква да се абстрахираш от светския живот. То може да стане само и единствено, ако се оттеглиш от обществото. След като си в обществото и реално комуникираш с него, то явно си лъжовно (фалшиво) пробудил се.

За това и смятам, че всеки който не е станал монах не е духовно пробудил се. Човек може да изповядва  учението на "първо пробудилото" се същество, но кое е то и в коя ера живеем?!

Ключовата дума е духовността.

За теистите това е Бог, а спрямо атеистите кое е?!

За будистите начина на живот е средния път, който може да се постигне чрез четири истини. За християните начина на живот е по пътя който води към Бог, който може да се постигне чрез светото писание, където са написани истините за този свят. За мюсюлманите е важно Аллах (Бог) , а начина е записан в корана, който се смята, че е буквалното слово на Бог.  За евреите това е Бог, а каноните, които показват пряката връзка между колената израилеви и Бог, са от значение за правилността която да съществува в този свят.  

Принципно човек раждайки се не знае какво е духовност, а така също какво е Бог. Когато съзнателно започне да се занимава с духовността, то той осъзнава, че освен материалното в този свят има и друго, което е по-висше от елементарното съществуване на всяко същество.

Възниква въпрос = Може ли друго същество да се е пробудило духовно преди човек?! Не. В тоя случай Буда не е нищо друго, а замяна на понятието Човек.

Кратко: Твоето разбиране, че Буда не е човек е лъжа!!! Реално заменяш Бог с нещо лъжовно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 23.05.2021 г. в 6:00, dioib :cat написа:

Принципно човек раждайки се не знае какво е духовност, а така също какво е Бог. Когато съзнателно започне да се занимава с духовността, то той осъзнава, че освен материалното в този свят има и друго, което е по-висше от елементарното съществуване на всяко същество.

Напротив, ако има Бог и той е милосърден и справедлив, най-великата благословия, която може да ни окаже е да ни направи от прах. Всичко, до което можем да се докоснем, всичко, което можем да видим - да се разпада на прах. Тогава трудно можем да сбъркаме нещата с реални, защото ни е дал и разум, чрез който да постигнем мъдрост и безстрашие. Можем да ги постигнем, ако имаме куража да пораснем. Доказателство за това, че човек е пораснал, не е факта, че е на 40, 50 или 80г., а факта, че осъзнава непостоянството, че е направен от прах, че е смъртен и безстрашно приема съществуването такова, каквото е, без да е подвластен на фикциите за вечен живот и вечни мъчения, защото на тези приказки вярват и от тях се плашат само "хората деца". 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 минути, Śūnyatā написа:

Напротив, ако има Бог и той е милосърден и справедлив, най-великата благословия, която може да ни окаже е да ни направи от прах. Всичко, до което можем да се докоснем, всичко което можем да видим - да се разпада на прах. Тогава трудно можем да сбъркаме нещата с реални. Защото ни е дал и разум, чрез който да постигнем мъдрост и безстрашие. Можем да ги постигнем, ако имаме куража да пораснем. Доказателство за това, че човек е пораснал, не е факта, че е на 40, 50 или 80г., а факта, че осъзнава непостоянството, че е направен от прах, че е смъртен и безстрашно приема съществуването такова, каквото е, без да е подвластен на фикциите за вечен живот и вечни мъчения, защото на тези приказки вярват и от тях се плашат само "хората деца". 

За всеки един казус има една официална версия и много конспиративни теории.

Опита сочи, че най често вярна се оказва някоя от конспиративните теории.

В ретроспекция. Ма кой ти чете стари вестници.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 58 минути, Śūnyatā написа:

Доказателство за това, че човек е пораснал, не е факта, че е на 40, 50 или 80г., а факта, че осъзнава непостоянството, че е направен от прах, че е смъртен

Т.е. всеки материалист. Защо ти е будизма или всяка друга религия тогава? Просто трябва да приемеш "официално" приетото от обществото и ще си порастнал. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване