Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Добродетелността сред различните религии.

Препоръчан отговор

преди 8 минути, dioib написа:

Не всяко правилно е праведно!!! Всяко праведно те доближава до Божественото, а не съвършеното. 

Надали и ти разбираш какво пишеш.

Какво е съвършенно правило ?

Какво е Божествено правило?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 218
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

преди 10 часа, Мери Динолова написа:

Жалко за темата.

В действителност темата не я развивам аз, а ние които сме в нея. Т.е. тя може да стане жалка заради нас, а не мен. 

Да, аз я повдигнах, но всеки може да споделя добродетели спрямо своите разбирания. 

Това не е хоро, което аз водя, а тема която съм дал да се развива в този форум и всеки участник в нея е отговорен за това дали ще стане жалка или друга. 

Мнозина човеци не са свикнали на екипност. Тук не съм да търся последователи, ученици, учители и прочие добри или зли хора, а да изследвам добрината сред форума. Вярвам в добрите хора и тук има доста такива. 

Аз казах!!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, _Aumi_ написа:

Дали чрез прошката, човек става добродетелен? Ами той може да си раздава прошки на всеки, но въпреки това, да не върши добро и да не е добродетелен.

прошката е плод на обезценяване на дадени събития и не мисля че е добродетел

Цитат

Аз четох как някой

насякъл с секира,

насякъл сам брат си, човека.

Измил се,

на черква отишъл

подире

и… после му станало леко

https://chitanka.info/text/11441-pesen-za-choveka

противопоставяне и защитата на поета

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, valkiria1 написа:

Надали и ти разбираш какво пишеш.

Какво е съвършенно правило ?

Какво е Божествено правило?

Това, че разбираш от правила е ясно, но явно не разбираш от праведност. 

Както и да е .... чака ме мотика и прочие, че "гардероб" или реколта с думи не мога да правя. :) 

Бъди щастлива!!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, dioib написа:

Това, че разбираш от правила е ясно, но явно не разбираш от праведност. 

Никой човек не може да определя дали друг е праведен.

В този смисъл трябва  да прочетеш пророк Малахия.... или Еклесиаст-а

В края на краищата Адонай "говори" чрез устата на пророците си.

За теб не пише нищо в Библията .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, valkiria1 написа:

За теб не пише нищо в Библията .

Нормално е. Не съм от онова време. Нито пък ще бъде писано за мен някъде. 

Не изисквай от обикновен мирянин да е пророк, нов месия или прочие. 

Този ми образ (имидж) или бля каквото и да е тук е виртуален и едва ли е възможно някой да проумее каква личност съм в действителността. 

Всеки от другите потребители си изгражда лъжовно становище за моята личност. Все пак тук не съм сред някаква официалност, нито съм от администрацията, за да съм сериозен и показвам своята си същност. 

Да, лесно администрацията би разбрала кой съм в действителност, но след като съм в някаква анонимност, то изцяло съм под властта на собственика при нарушаване на някакво правило да потрие образа ми и т.н. 

И собственоръчно мога да помоля да ми се изтрие този ми профил. Все пак го ползвам този ми образ по смисъла на декларираните ми интереси. 

Няма от къде да знаеш с какви знания съм "оборудван" и с какво съм се занимавал в миналото, но то не е от значение, нито пък представлява интерес. 

Форума е свободен и всеки може да излезе на виртуалната трибуна и повдигне тема, нещо по което да предизвика диспут. 

И, да в Библията и в новите завети и в писанията на светци и мъдреци са изтъкнати добродетели, но е описан и праведния начин на живот. Той се различава от правилния по това, че се базира на свободната воля на всеки човек. 

ОК, за теб е непонятно и/или си приела "Никой човек не може да определя дали друг е праведен" за твое кредо, но инакомислещ може и да е разбрал какво е да си праведник. 

Вулгарно казано: "Всеки си гледа от неговата камбанария!" - В правото си на човек е да вярва какво е праведен живот. В правото си на човек е да го изповядва. В правото си е човек да не вярва на друг. Всяко вероизповедание от гледана точка на светската власт е заложено в първичен закон, стига да е регистрирано, за да може да се търси отговорност от "лицето" което го представлява. 

Да, модерни са вече апокрифните вероучения, но стига да не престъпват законността в държавата и/или света и/или форума, то е допустимо съществуването му. 

И извън Библията има истина! :) Все как да, тя е в някаква основа, но не живеем преди 2020 години, а днес!!! Нормално е през изминалите 2 или 5 или 14 хиляди години добродетелите и по-общо добродетелството да се е развило, а не да е затънало в архаизъм. :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, dioib написа:

Нормално е. Не съм от онова време. Нито пък ще бъде писано за мен някъде. 

Не изисквай от обикновен мирянин да е пророк, нов месия или прочие. 

Този ми образ (имидж) или бля каквото и да е тук е виртуален и едва ли е възможно някой да проумее каква личност съм в действителността. 

Всеки от другите потребители си изгражда лъжовно становище за моята личност. Все пак тук не съм сред някаква официалност, нито съм от администрацията, за да съм сериозен и показвам своята си същност. 

То е ясно. Не е ясно защо изваждаш изречения от контекста на постове и започваш да прожектираш върху тях като екран пак твоите си филми,за твоята си особа.

Ясно е ,че не разбираш какво питаш,защото не разбираш значението на думите. Не е ясно защо постваш темата в религиозен подфорум след като и Библията не познаваш.

В Библията е посочено ясно как да се отнасяте към тези които са ви врагове или са ви обидили и наранили и пр..един апостол Лука се е опнал в цяло евангелие да ви го посочи. Защо не го четеш ?

ОК, за теб е непонятно и/или си приела "Никой човек не може да определя дали друг е праведен" за твое кредо, но инакомислещ може и да е разбрал какво е да си праведник. 

Какво е ОК за мен,ти няма как да знаеш.

В случая в моя пост се позовавам на написаното в Библията. ..и конкретно Еклесиаст,който ти дадох като жокер.Което ти също няма как да знаеш,понеже не си я чел.

И извън Библията има истина! :)

Пак да задам въпроса:тогава защо тогава  разглеждаш този въпрос в религиозен подфорум ?

преди 8 часа, dioib написа:

Вече споменах, че при православните християни е добродетелност. 

Сериозно. Това православно християнство  ,включва ли Исус ?

преди 8 часа, dioib написа:

Прошката не притежава цена.

Значи и за индулгенциите не си чувал ? Тццц..тия християнски деноминации

И извън Библията има истина! :) Все как да, тя е в някаква основа, но не живеем преди 2020 години, а днес!!! Нормално е през изминалите 2 или 5 или 14 хиляди години добродетелите и по-общо добродетелството да се е развило, а не да е затънало в архаизъм. :) 

току що обяви ,че християнството е архаизъм...

пп да имаш прозрение кои добродетели отпадат през вековете ?

Сигурно си наясно и с пороците какво става в тоя ред ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 часа, Мери Динолова написа:

Добродетелността ми е слабост, и си я търся и намирам всекидневно, но явно в тая тема, няма да я видя. 

Жалко за темата. Като автор, дори и обоснован диалог не можеш да водиш. Въпрос, след въпрос. Иронизираш. 

Има и друга гледна точка освен твоята/вашата.

"Добродетелността" няма как да ти е слабост!?! Това е обобщено понятие за множеството на добродетелите, според някаква отправно приета морално-ценностна система.

Според мен използваш "слабост", а смисълът който си вложила е на "наивност", и за това е последвано от "жалко"(тъжа,жалея), което изпитват наивните хора, които нямат достатъчно житейска опитност да преценяват какво да очакват от определена ситуация. Между другото "наивността" май в някои религиозни порядки не е добродетел, ала не съм специалист по религиите и се надявам по-компетентни да ме критикуват, ако не ми е верно предположението(за да си повиша общата култура) 

За мен лично, момента с "жаленето за темата" вече не ми е на дневен ред. В толкова теми критикувах начина на отварянето и неизбежния резултат от развитието на темите, докат не се усетих, че некой хора просто толкова си могат, защото подобно развитие ги привлича(повлича) и цялата интифада по "потъването" им минава под прага на осъзнаването им.

В крайна сметка едва ли би ти било "жалко" за темата, ако се беше замислила, че за да се коментира добродетелността, множеството от възприетите за добродетели поведенчески прояви според различни религии, се изисква да дискутират вярващи в различни религии. А шансът подобна дискусия да не прерасне в неразрешим спор, съответно конфликт, е нисък. А пък при условие, че са подканени да си споделят мнението и "атеисти"(което самият автор и не само той смятат, че е определение за човек дето "отрича съществуването на Бог"), то отдалече можеше да "надушиш" какво ще се случи с темата. 

"Човек се учи, докато е жив".

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, valkiria1 написа:

Не ,не прощава всичко. Има толкова примери в Библията,защо не четете нещата които обсъждате ,щом ги прекарвате през призмата на религиите. Наказва,дори любимците си.Наказани са Моше, Давид, Аарон....и пр..

Да, точно това исках да кажа и  аз.

Защото прошката се развява като нещо свръх добродетелно, но виждаме, че Бог не прощава винаги и за всичко.

преди 10 часа, valkiria1 написа:

Нямам представа защо в съзнанието ви е втълпено ,че Бог е всеопрощаващ.

Поне аз, никога не съм твърдяла подобно нещо.

преди 10 часа, dioib написа:

Нормално е да съгрешиш спрямо някой и нормално е да ти бъде простено

В нито една религия, греховете не се приемат като норма или нещо нормално.

Да, всеки може да сгреши, но пък затова във всички религии са дадени Божии закони и заповеди, които би трябвало да се спазват

Специално в Библията, много ясно и на много места си пише как Бог наказва непослушните.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, valkiria1 написа:

Не е ясно защо постваш темата в религиозен подфорум след като и Библията не познаваш.

Подфорума е "Религия, Мистика, Езотерика" ... 

След като не ти е ясно защо съм повдигнал темата, то поне първия ми пост прочете ли го?! 

Нека дадем и на други да споделят неща свързани с добродетелството, а не какво е в Библията и т.н. 

Всеки може да посети официалния сайт на коя и да е Църква и прочие и се запознае както с Вехтия завет, а така също и с Новия. 

Или какво, да рецитираме ли?! 

Няма как да знаеш какви са ми знанията. Твоите пък не са в интересите ми. 

Нима смяташ, че няма добродетели в окултизмът и/или  езотериката?!

Нещо явно друго мислещите не ги считаш за човеци ... мда ...   

преди 27 минути, _Aumi_ написа:

Специално в Библията, много ясно и на много места си пише как Бог наказва непослушните.

Къде ги наказва в тоя или друг свят?! 

Да живееш в ония времена е едно, но в днешни е друго. 

Да, носиш някаква отговорност пред Бог (Кой?!) , но никой човек не може да ти казва какво е заповядал Бог.

Няма как да знаеш какво Бог на мен ми е заповядал директно нали?! - Това е хипотеза!!! 

В миналото мнозина са имали видения. Те не са пророци и/или не са възприемани като такива от известните религии. Това не означава, че не са имали истинска "среща" и/или заръка от Бог.

Да се присвоява Бог от даден народ е нелепо!!! :) -> Няма значение дали ще му започва "името" с А, Е, G, или Б или Ъ ... :) 

Да напомня ли, че съществуват и други религии, в които боговете са повече, а не един?!  

преди 1 час, kipen написа:

"наивността"

Мисля, че при самаряните е, а в коя не е ... нека някой по-знаещ сподели цитирайки Библията или Корана ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 41 минути, dioib написа:

Да, носиш някаква отговорност пред Бог (Кой?!) , но никой човек не може да ти казва какво е заповядал Бог.

Мислех, че след като непрекъснато изтъкваш твоята принадлежност към Православието, че вярваш в Библията.

Но ти я отричаш. Отричаш писаното в нея, и не го приемаш като истина.

Та се питам, в какво по-точно вярваш? Какво е това твоето православие, което не се позовава на Библията?

преди 41 минути, dioib написа:

Къде ги наказва в тоя или друг свят?! 

Искаш цитати ли?

Второзаконие 28:15
Но ако не слушаш гласа на Господа твоя Бог, и не внимаваш да вършиш всичките Му заповеди и повеленията Му, които днес ти заповядвам, то всички тия проклетии ще дойдат на тебе и ще почиват на тебе.

Левит 26:24
тогава ще ходя и Аз противно на вас и ще ви поразя, да! Аз, седмократно поради греховете ви.

Числа 14:12
Ще ги поразя с мор и ще ги изтребя; а тебе ще направя народ по-голям и по-силен от тях..

Второзаконие 28:22
Господ ще те поразява с охтика, с треска, с огница, с възпаление, със суша, с изсушителен вятър и с мана; и те ще те гонят догде погинеш.

Второзаконие 28:28
Господ ще те поразява с умопобъркване, със слепота и с омайване на сърцето;

Второзаконие 28:35
Господ ще те поразява с лошо възпаление в колената и в пищялите, тъй щото не ще можеш да се изцелиш, от стъпалата на нозете си до темето си.

........

Как мислиш - за този, или за онзи свят става въпрос в горните цитати?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, _Aumi_ написа:

Мислех, че след като непрекъснато изтъкваш твоята принадлежност към Православието, че вярваш в Библията.

Но ти я отричаш. Отричаш писаното в нея, и не го приемаш като истина.

Та се питам, в какво по-точно вярваш? Какво е това твоето православие, което не се позовава на Библията?

:offtopic_s:

Аз изповядвам православието и съм обикновен мирянин, а за определени тълкувания свързани с Библията, то знам към кого да се обърна и определено не ще търся информация било във форум и/или интернет. ;) 

НО, да не "привличам' вниманието си към моята особа, че спрямо някои е нисша, а спрямо други е никаква моята личност, защото не притежавам знания и ме класифицират кът бай Ганьо из варварска територия де са вси неопределени тъмни балкански субекти. :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 55 минути, dioib написа:

Подфорума е "Религия, Мистика, Езотерика" ... 

Нещо явно друго мислещите не ги считаш за човеци ... мда ...   

Понякога не се ли отегчаваш самия ти  от себе си и глупостите без смисъл,мисъл и съдържание които ръсиш ?!?

преди 1 час, _Aumi_ написа:

Защото прошката се развява като нещо свръх добродетелно, но виждаме, че Бог не прощава винаги и за всичко.

Всеки може да има различно усещане и възприятие какво е прошката за него.

В смисъла на зададения въпрос в анонса на темата  отговорих :прошката не е теологична добродетел. Наличието или липсата на такава не натежва в полза на никой човек в Съдния ден, а нейното наличие или липса  не е  плюс или минус за някоя религия.

Мисълта на автора е неясна,объркана и лишена от елементарни знания дори за религията която изповядва. Аз за православен Исус не съм чувала, не съм и чела да е обещавал да прости на Антихриста. Поне Откровение е достатъчно даказателство за "милостта и прошката" на чакания Съдник. 

В съкровищницата на православния гръцки манастир Св. Екатерина в  планината Синай  в Египет  се пази единствената в света икона на Исус Вседържител -Пантократор-Двуликия,която ми бе позволено да заснема. Нарисуваният с две различни очи Исус/ едното кротко и добро,другото сурово като на чакания Съдник/много ясно опровергава твърдяното от автора и всички тези,които говорят и пишат за някакъв милостив Исус.

За Адонай е ясно, Тора е категорична,"докато не преминат това небе и земя,неговият закон/постановеното от него / не се променя"със всички произтичащи от това последствия. 

spacer.png

spacer.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Кое е различното? 

И защо отклоняваш темата?! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, dioib написа:

И защо отклоняваш темата?! 

Къде видя да се отклонявам от темата.

Ти твърдиш нещо, което искам да поясниш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, valkiria1 написа:

Понякога не се ли отегчаваш самия ти  от себе си и глупостите без смисъл,мисъл и съдържание които ръсиш ?!?

Нима сред глупавите няма добродетелство?! 

Къде видя да се отклонявам от темата.

Ти твърдиш нещо, което искам да поясниш.

И в каква връзка с темата е?!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, dioib написа:

И в каква връзка с темата е?!

Но това е твое твърдение, за което сега казваш, че нямало връзка с темата.

Тогава защо вкарваш в темата това изречение, след като няма връзка с нея?! :lol6:

преди 52 минути, dioib написа:
Цитат

Да живееш в ония времена е едно, но в днешни е друго. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, _Aumi_ написа:

Кое е различното? 

Това е неправилно зададен въпрос и е подвеждащ ...

Една различна добродетел към момента е: Да правиш мир по света. Примерно ... 

Или да правиш Любов със всеки срещнат ... -> Пак примерно ... 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, dioib написа:

Една различна добродетел към момента се: Да правиш мир по света. Примерно ... 

Нищо подобно.

Тикун Олам е концепсия в иудаизма която датира още от I- III век от н.е.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, dioib написа:

Това е неправилно зададен въпрос и е подвеждащ ...

Една различна добродетел към момента е: Да правиш мир по света. Примерно ... 

Или да правиш Любов със всеки срещнат ... -> Пак примерно ... 

Признайте си, че православието няма нищо общо с прошката и да се свършва.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Емил Костов написа:

Признайте си, че православието няма нищо общо с прошката и да се свършва.

Лука 23:34

"А Исус каза: Отче, прости им, защото не знаят какво правят."

Матей 6:12

"... и прости ни дълговете, както и ние простихме на нашите длъжници." 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 часа, dioib написа:

Вече споменах, че при православните християни...

Ти се самоопределяш като православен християнин,но не принадлежиш към православните християни! 

Имаш самочувствие,но е без покритие и както каза valkiria1,липсват ти знания! А,без знания няма как да отговориш на елементарни въпроси,които ти те питат!
Вместо това отклоняваш питащия с въпроси от рода : "Длъжен ли съм да ти отговарям?" и "Аз не съм тук,за да комуникирам..." ,това означава само,че си един ограничен и слабоумен човек,който се опитва да се издигне в очите на слепите,по някакъв тъп начин,който на практика е напълно невъзможен! ;)

преди 11 часа, valkiria1 написа:

В тази твоя тема,главният ти проблем е ,че не разбираш значението на думите.Както вече отбелязах -липса на знания.

Абсолютно точно! :yanim:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, Just a Stranger написа:

Лука 23:34

"А Исус каза: Отче, прости им, защото не знаят какво правят."

Матей 6:12

"... и прости ни дълговете, както и ние простихме на нашите длъжници." 

Това няма нищо общо с прошката. Ама нищо общо. Да не говорим, че тогава са били Юдеи, не православни християни. И после прекрасния Исус е наредил да се убият над 3000 човека, защото не вярвали на него, а решили да вярват на статуи. Пълна помия е тази религия.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, Емил Костов написа:

Това няма нищо общо с прошката. Ама нищо общо. Да не говорим, че тогава са били Юдеи, не православни християни.

Това ,в допълнение,че за да се получи прошката тя е свързана с условие към този който я получава.

Което съвсем я отдалечава от значението ,което автора иска да вмени.

Получава се нещо като слепец ,който иска да води .

преди 12 минути, Емил Костов написа:

Да не говорим, че тогава са били Юдеи, не православни християни.

Така е. Отделно че религиозния празник „Неделя сиропустна“ е измислен от човеци, но не е посочен като празник в Библията.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...