Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте,

Вече и в т.н. западно общество пробива път идеята, че нашия физически свят е илюзия. За това много спомогна един Холивудски филм - Матрицата. Но за човечеството тази идея не е нещо ново, на Изток тя сякаш е изначална.

Предполагам и вас ви е интересувал въпроса Илюзия ли е нашия свят?

За мен бе изненада, когато разбрах, че тази идея е имала подръжници и в Древна Елада, примерно Платон, ученик на Сократ.

То по тази логика Всичко е илюзия...дори любовта е илюзия...И ти ли си илюзия или?!?!Този въпрос ми е непонятен на мен...

Не бих казала, че това, че ме има е илюзия- аз не съм лъжа, че да представлявам илюзия...

Това са някакви жалки хипотези базирани на философстване и нищо повече...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако говорим за илюзия, нали знаете че всичко е истинско само на тъмно,всички цветове които вижадаме и нещата които влияят на въприятия , се далжът на пречупването на светлината и това е измамна представа за нещата,също така ние не улавяме и всички звуци,животните възприемата околната среда по малко по различен начин

. От това следва че това което виждаме ,чуваме а дори и усещаме може да е само едно тънко було на изградената ни представа за това кое какво е, а от там можем да изградим и представата за излюзия

И последен въпрос. Я ми кажете до каква степен миражът е истина,но не искам да чувам научни обосновки от професори какво става с мозъка, тъй като за всичко си има такива но те не са доказателство за резлноста на света а само за нашите самозаблуди?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
И последен въпрос. Я ми кажете до каква степен миражът е истина,но не искам да чувам научни обосновки от професори какво става с мозъка, тъй като за всичко си има такива но те не са доказателство за резлноста на света а само за нашите самозаблуди?

До такава степен-до каквато са и всичките те ти "възприятия".Тъй като всичко което виждаш,чуваш или докосваш си е илюзия (виж първия ми пост :sobbing: ) и миражите са илюзия.

А ако си мислиш,че това,което виждаш,чуваш или докосваш ежедневно е истинско-занчи и "миражите" ти са истински :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди си задавах въпроса - дали нашия свят е илюзия, а сега си задавам друг въпрос - доколко илюзорен е света и кое в него е част от илюзията и кое е реално.

Засега нямам много отговори, но в едно съм сигурен. Това, че сме отделени един от друг е 100%-ова ИЛЮЗИЯ.

Знам, че част от вас няма да ми повярват. Знам, че някои ще ми се присмеят. Но сред вас има и хора, които също като мен подозират, вярват или знаят за тази илюзия.

Чувството на разделеност е основната илюзия на физическия свят. Ако тази илюзия падне, много лесно отпадат и останалите.

Приятен ден!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако летим със самолет над морето и видим само сините вълни, без да виждаме живота, които кипи под водата, това илюзия ли е или реалност?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много добра дискусия се е заформила.....

Наистина, този свят не е еднозначен и няма и да бъде - просто всеки човек има различно чувствителни сетива - защото те ни дават информация за света и ние го възприемаме за такъв благодарение на тях. Пример, ако на един човек, който се е родил далтонист, започнеш да му обясняваш за цветовете, той никога няма да разбере какво представлява ЖЪЛТО или СИНЬО, защото сетивата му не му са дали никога информация за тези неща, той няма пример, който да сравни.

Но илюзията е навсякъде, самовнушението наистина може да води човека - ПЛАЦЕБО "лекарствата" (вода, брашно или просто витамини вместо РЕАЛНИ лекарства) лекуват, защото болестите са в повечето случаи проявление на мозъка.

Много ми хареса примера - "Ако не видя колата, която идва към мен (тя не присъства в моя свят), ще ме удари ли?". Според мен ЩЕ, защото присъства в света на някой друг, който е видял ТЕБ и знае, че колата ще те бутне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Много ми хареса примера - "Ако не видя колата, която идва към мен (тя не присъства в моя свят), ще ме удари ли?". Според мен ЩЕ, защото присъства в света на някой друг, който е видял ТЕБ и знае, че колата ще те бутне.

А няма проблем, колата ще те удари - експериментално е проверено :computer2:. Справка - Пирогов.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
А няма проблем, колата ще те удари - експериментално е проверено :wors:. Справка - Пирогов.

cool.gif Да,ама не-няма да го удари,защото преди да измине пътя до него,ще и остане да измине още половината на първоначалното си състояние,а след като измине половината на тази половина-ще и остане още половинка да измине,а след това-още половинка път,и още половинка-и така никога няма да го достигне,защото винаги като стигне половината разсъояние,ще има още една половина да измине. cool.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз пък често размишлявам над това дали нашият свят не е просто прашинка в нечий друг свят...

Сещаш ли се как свършва "Мъже в черно 2"? Винаги съм мислил над този въпрос,дали не сме и ние нечия малка частица от един друг свят

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Всичко е илюзия . Дори и ние .Илюзия е ,че живеем ,че се стремим към нещо което никога няма да достигнем .

Съкровище, ти може и да си илюзия, аз съм си жив и реален като ден и въпрос ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти пък откъде знаеш,че си реален? Може всички вие да сте просто плод на въображението ми... ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ти пък откъде знаеш,че си реален? Може всички вие да сте просто плод на въображението ми...

Cogito ergo sum biggrin.gif

Редактирано от drahshta (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е нека си говорим на български и да се разбираме

cool.gif Да,ама не-няма да го удари,защото преди да измине пътя до него,ще и остане да измине още половината на първоначалното си състояние,а след като измине половината на тази половина-ще и остане още половинка да измине,а след това-още половинка път,и още половинка-и така никога няма да го достигне,защото винаги като стигне половината разсъояние,ще има още една половина да измине. cool.gif

а какво става ако колата трябва да се удари в стълб или дърво на същото разстояние, зад човека на което се намира колата, при твоята теория още на първата половина той си е отишъл, а ако има извинение за което не мисля че е правдоподно, то тогава казавам, че ако мейду колата и човека има едно камаче , то колата ще го достигне пак на парвата половина ,което означава че тая твоя теория трябва още да се пообработи ;)

Редактирано от infinity1305 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Светът е това,което е и в същото време не е това което е./просто и ясно казано/ :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Е нека си говорим на български и да се разбираме

а какво става ако колата трябва да се удари в стълб или дърво на същото разстояние, зад човека на което се намира колата, при твоята теория още на първата половина той си е отишъл, а ако има извинение за което не мисля че е правдоподно, то тогава казавам, че ако мейду колата и човека има едно камаче , то колата ще го достигне пак на парвата половина ,което означава че тая твоя теория трябва още да се пообработи :wors:

Виж сега-за да преодолее някакво разстояние, колата трябва да извърви половината му, за да измине половината, трябва да премине половината от половината и т.н. до безкрайност. Безкрайно число отсечки не могат да бъдат изминати за крайно време. Следователно движението на колата не само не може да бъде завършено, то дори не може да бъде започнато… :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Виж сега-за да преодолее някакво разстояние, колата трябва да извърви половината му, за да измине половината, трябва да премине половината от половината и т.н. до безкрайност. Безкрайно число отсечки не могат да бъдат изминати за крайно време. Следователно движението на колата не само не може да бъде завършено, то дори не може да бъде започнато… :)

Тези разсъждения биха били верни, ако пространството беше аналогово. Само че то е дисктерно и най-малката единица "пространство" се определя от константата на Планк - нещо като 10 на -37 степен метра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е-и?Колкото и малко да е разстоянието-разсъжденията са пак валидни.нали говорим за разстояние-т.е.имаме отсечка :rolleyes: която трябва да бъде измината laugh.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Е-и?Колкото и малко да е разстоянието-разсъжденията са пак валидни.нали говорим за разстояние-т.е.имаме отсечка която трябва да бъде измината

Не, не са. Биха били валидни, ако пространстото е непрекъснато. Няма да са валидни ако е дискретно. Помисли сам.

Може да се докаже, че веригата от съждения, която посочваш е неправилна и по обратният ред. Опитно е лесно да се провери, че хората все пак стигат до Пирогов.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е,това е най-голямата илюзия-хората само си мислят,че са катастрофирали и са в "Пирогов".Всъщност,като се замислиш-то целият "Пирогов" също е една илюзия-катастрофиралите си мислят,че имат счупени ръце,крака и са в болница,а пък лекарите там също имат илюзия,че са лекари,и че работят в болница....а то всъщност няма такова нещо....

Повсеместна илюзия,братко....всички халюцинираме cool.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доста се отколонихте от спора който почнахте, но твърденията за отсечките и пространсвото вече ми се губят , явно за това сте по осведомени, но пък за това че всичко е илюзия... хмммм ами може да поспорим, голяма част да, може би дори това с болницата, но пък може и тялото ни да е носител на разума , който халюцинира. От това следва че съда може да бъде чупен и да е в Пирогов, или ако всичко е илюзия и има богове, то тогава ние може да сме просто един божествен сън.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако кажеш, че е илюзия - ще си прав. И ако кажеш, че е реалност - пак ще си прав cool.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Е,това е най-голямата илюзия-хората само си мислят,че са катастрофирали и са в "Пирогов".Всъщност,като се замислиш-то целият "Пирогов" също е една илюзия-катастрофиралите си мислят,че имат счупени ръце,крака и са в болница,а пък лекарите там също имат илюзия,че са лекари,и че работят в болница....а то всъщност няма такова нещо....

Повсеместна илюзия,братко....всички халюцинираме cool.gif

Всъщност - така е. Но това е абсолютна гледна точка.

На относително ниво хората имат нужда от помощ, защото не знаят, че страданията им са илюзия.

Ако кажеш, че е илюзия - ще си прав. И ако кажеш, че е реалност - пак ще си прав

Да. Едното е абсолютна гледната точка, другото е относителна.

Не е полезно обаче да се смесват, защото това води до объркване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:nono: Ако създателят на тази тема се замисли над въпроса "какво представлява илюзията и в каква среда възниква?", може би ще стигне до очевидния извод, че ако не съществуваше материалната среда (мозъкът), нямаше да има в какво да възникне споменатата илюзия. Това противоречие доказва, че светът е материален, а не илюзия. Ако нямаше среда, в която да протичат химическите, електрическите и пр. процеси, обуславящи мозъчната дейност, нямаше да има и илюзия, която може да бъде само резултат от тези процеси.

-----------

Търсенето на отговора на въпроси от рода на основния в тази тема за мен е пълна загуба на време. Има много по-полезни занимания от витиеватото умуване.

Е, всеки се занимава, с каквото му е приятно. На мен това не ми пречи. Докато едни умуват, други лудуват. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...