Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Ох, за съжаление, според автора на книгата не съзнанието на всеки отделен индивид определя събитията. Иначе представяте ли си колко реалности ще имаме? ;)

infinity1305,

и аз само допускам, разбира се.

Но засега вътрешното ми усещане не отхвърля тази идея. Защото май всеки от нас си формира мнение по този въпрос някъде там...

Редактирано от Dioia (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз си доразвивам тезата ;) :

Та да разгледаме мониторът пред вас.Той съществува "реално",нали?

Обаче,за да "видте" или "пипнете",първо светлинните фотони минават през очите ви,след това по очните нерви,и накрая информацията се събира и анализира в зрителното поле-тилната част на мозък,в областта на arеа striata.Встщност,в централната,мозъчната част се оформя картинката на монитор с буквички на екрана.

Подобен е начинът и на останалите ни възприятия-слух,обоняние,допир и т.н.

Та на въпроса-ние всъщност нямаме директен контакт с заобикалящата ни "физическа" действителност.Живеем,мислим,чувстваме отделно от всичко наоколо.Нашите сетива ни доставят някаква информация,която приемаме за действителна,но тя всъчност не е такава-това е само "вторична",сетивна информация.

не можем да кажем-"това го видях-значи съществува" защото всъщност не сте го видяли вие,а това е вторична информация,обработена от мозъчната кора.

Следователно ние по никакъв начин не можем да усетим действително ли е това,което ни заобикаля или не.Следователно всичко което ни заобикаля е една илюзия,създадена от нашите сетива.Q.I.D.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз си доразвивам тезата ;) :

Обаче,за да "видте" или "пипнете",първо светлинните фотони минават през очите ви,след това по очните нерви,и накрая информацията се събира и анализира в зрителното поле-тилната част на мозък,в областта на arеа striata.Встщност,в централната,мозъчната част се оформя картинката на монитор с буквички на екрана.

Та на въпроса-ние всъщност нямаме директен контакт с заобикалящата ни "физическа" действителност.Живеем,мислим,чувстваме отделно от всичко наоколо.Нашите сетива ни доставят някаква информация,която приемаме за действителна,но тя всъчност не е такава-това е само "вторична",сетивна информация.

не можем да кажем-"това го видях-значи съществува" защото всъщност не сте го видяли вие,а това е вторична информация,обработена от мозъчната кора.

Следователно ние по никакъв начин не можем да усетим действително ли е това,което ни заобикаля или не.Следователно всичко което ни заобикаля е една илюзия,създадена от нашите сетива.Q.I.D.

Защо реши, че след като човешкия мозък се явява медиум между заобикалящата ни среда и начинът по който възприемаме чрез нашите сетива, това е достатъчен аргумент за твоята теза. Удари една дефиниция за илюзия, може от там да идва тази заблуда! Всеки един от нас се ражда на този свят - нали така? Твоите родители илюзия ли ще бъдат, ако спреш да ги възприемаш, и ако те са илюзия, то в какво се превръщаш ти тогава, който си продукт на тяхната любов? :rolleyes:

Редактирано от proletsearch (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Защо реши, че след като човешкия мозък се явява медиум между заобикалящата ни среда и начинът по който възприемаме чрез нашите сетива, това е достатъчен аргумент за твоята теза. Удари една дефиниция за илюзия, може от там да идва тази заблуда! Всеки един от нас се ражда на този свят - нали така? Твоите родители илюзия ли ще бъдат, ако спреш да ги възприемаш, и ако те са илюзия, то в какво се превръщаш ти тогава, който си продукт на тяхната любов? :nono:

илюзия-(лат.illusio-измама през фр.)-1.)Невярно,изопачено възприемане на действителността поради измама на сетивата;2.)Неоснователна надежда;мечта;блян,измама (според "Речник на чуждите думи в българският език",София,изд."Наука и изкуство"1970 г.

А сетивата се лъжат много лесно,proletsearch,много лесно.Достатъчно е да се пропусне ел.ток през нерв-и ти чувстваш...Достатъчно е да поемеш определена химическа субстанция и не само ще "чувстваш",ами и ще виждаш,и ще преживяваш,чуваш гласове и т.н.

Попитай всеки наркоман дали това,което чувства и вижда след приемането на поредната си доза,е по-малко истинско за него,от колкото твоите преживявания,когато ти не си приемал никаква психоактивна субстанция.

За наркомана с LSD небето е пълно с диаманти,и те са съвсем реални за него.

За алкохолика в делир по тавана има мравки и други буболечки,и нищо на света не може да го разубеди,че няма.Това,че ние с теб не ги виждаме,не означава,че той не ги вижда.ние с теб викаме-"Това са слухови и зрителни халюцинации",но за него са си съвсем реални.и то реални колкото монитора пред теб,на който четеш писанията ми.

А колкото до родителите ми-ами на мен не ми пречи че са илюзия.Целият живот си е илюзия,заедно със всичко в него.Смъртта също е илюзия.На мен това не ми пречи да си изживея живота,нищо че е илюзия :nono:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
илюзия-(лат.illusio-измама през фр.)-1.)Невярно,изопачено възприемане на действителността поради измама на сетивата;2.)Неоснователна надежда;мечта;блян,измама (според "Речник на чуждите думи в българският език",София,изд."Наука и изкуство"1970 г.

А сетивата се лъжат много лесно,proletsearch,много лесно.Достатъчно е да се пропусне ел.ток през нерв-и ти чувстваш...Достатъчно е да поемеш определена химическа субстанция и не само ще "чувстваш",ами и ще виждаш,и ще преживяваш,чуваш гласове и т.н.

Попитай всеки наркоман дали това,което чувства и вижда след приемането на поредната си доза,е по-малко истинско за него,от колкото твоите преживявания,когато ти не си приемал никаква психоактивна субстанция.

За наркомана с LSD небето е пълно с диаманти,и те са съвсем реални за него.

За алкохолика в делир по тавана има мравки и други буболечки,и нищо на света не може да го разубеди,че няма.Това,че ние с теб не ги виждаме,не означава,че той не ги вижда.ние с теб викаме-"Това са слухови и зрителни халюцинации",но за него са си съвсем реални.и то реални колкото монитора пред теб,на който четеш писанията ми.

А колкото до родителите ми-ами на мен не ми пречи че са илюзия.Целият живот си е илюзия,заедно със всичко в него.Смъртта също е илюзия.На мен това не ми пречи да си изживея живота,нищо че е илюзия :nono:

Хм, примерът с наркомани и алкохолици е на място даден, но изкривяването на възприятията там се дължи именно на приетите субстанции. И когато двама наркомани седнат едни до друг надрусани и се вгледат в предмета X, те най-вероятно няма да виждат едно и също нещо, докато ако двама трезви се вгледат в същият този предмет - виж там верояността да го опишат по сходен или еднакъв начин е значително по-голяма. И така - човек може да живее в много илюзии (неговият вътрешен свят), но отвън, светът е абсолютно реален.

Няма да ми се сърдиш, че така се хванах да споря, понеже и аз явно съм само една илюзия. Не разглеждам проблема на мета-нивото, от което си подхванал ти.

А примерът с родителите, го дадох, понеже според твоите думи излиза, че твоите родители съществуват, до колкото ти си в състояния да ги възприемеш, което в нашият илюзорен свят, който съгласи се, е изпълнен с прекалено много логични закономерности, се явява доста абсурдно като теза. :nono:

Редактирано от proletsearch (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз си доразвивам тезата :laughing5: :

Щом можем да си представим нещо, значи то съществува. :laughing5:

Всъщност...същия този монитор, който за мен и за теб е фактическа реалност, е една недействителност за децата в Сомалия, например, но го има.Има го, независимо кой как е настроил вътрешния си мир и възприятия.Примерите са безброй...

Утоли ли жаждата ти обаче виртуалната чаша с вино, Trichocephalus, с която те почерпих преди ден? - Не.Но наздравицата се получи, получи се и представата за нея, сякаш е материална...Ето за какво говорех аз.Света наоколо е реален и съществува.Само нашия, вътрешния, личния свят, сетивата ни и възможността да можем да доизкусурим представата за реалното се променя.Нашите илюзии, фантазии и мисли, които ни оформят представите за непознатото.А то - непознатото, също съществува.

Силните ни емоции често изкривяват действителността.Човешкия ум е в състояние да превърне ада в рай и рая в ад.И се получава, че живота ни е такъв, какъвто го виждаме в мислите си.Но не е...не е.Чел си Киитс...-

"Въображението може да бъде сравнено със съня на Адам - той се събудил и видял, че това е истина."

И все пак...допускам...хахаха, че донякъде действителността е и това, което можем да си представим.Ти си лекар - ще ми изясниш.Един болен би ли могъл да оздравее с подходяща психична нагласа, както и един здрав...ако си внуши че умира, и легне да умира...ще умре.?

Редактирано от infinity1305 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Определено нашия свят е илюзия и го свързвам най-вече с липсата на знания,тоест непознаване на същността му.Ние хората открихме много закони,които не се виждат с просто око,дори самата светлина каквато я виждаме е много по-вече.Илюзията може да бъде именно липса на знания за заобикалящия ни свят,и неразбирането на същността му.Затова правилото за човека ,че се учи докато е жив е валидно и за следващите поколения,които надявам се ще придобиват все по-вече знания.Илюзия може да бъде и света,какъвто го познаваме с неговите цветове,багри и т.н.Тоест ние като създания възприемаме,че заобикалящата ни природа например е зелена,червена и т.н.Това,което казвам,че ние възприемаме нещата по единствения възможен начин,а именно какъвто ни е заложен.Това,което би могло да пречупи това заложено ни възприемане на нещата е именно знанието.Наример в миналото земята е смятана за плоска,център на вселената и много други неща смятани за невъзможни,който днес са реалност.Причината за тази "илюзия" е липсата на знание.Ако някога ни се отдаде възможността да познаваме цялата вселена със цялото и скрито знание,то тогава може би ще можем гордо да заявим,че нашия свят не е илюзия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Хм, примерът с наркомани и алкохолици е на място даден, но изкривяването на възприятията там се дължи именно на приетите субстанции. И когато двама наркомани седнат едни до друг надрусани и се вгледат в предмета X, те най-вероятно няма да виждат едно и също нещо, докато ако двама трезви се вгледат в същият този предмет - виж там верояността да го опишат по сходен или еднакъв начин е значително по-голяма. И така - човек може да живее в много илюзии (неговият вътрешен свят), но отвън, светът е абсолютно реален.

Няма да ми се сърдиш, че така се хванах да споря, понеже и аз явно съм само една илюзия. Не разглеждам проблема на мета-нивото, от което си подхванал ти.

Това,че когато двамата седнат и описват един предмет не обесмисля тезата ми-просто всеки един от тях си има своя,собствена илюзия за предмета.

А това,че ние двамата с теб ще го пишем сходно-означава просто,че споделяме една и съща илюзия.още един пример:на религиозна сбирка на "клонка Давидова" повечето от присъстващите са казвали,че са виждали "ангел небесен",който им е давал послания.Всички те са описвали ангелът по сходен начин,като това са смятали за доказателство,че наистина е имало ангел-щом толкова много хора са го видели.

(бел.“Клонка Давидова” е секта в САЩ, през 1993 след опит за проникване от федералните служби в едно от обиталищата им привържениците на Кореш,подпалиха имението и изгоряха 76 души )

А примерът с родителите, го дадох, понеже според твоите думи излиза, че твоите родители съществуват, до колкото ти си в състояния да ги възприемеш, което в нашият илюзорен свят, който съгласи се, е изпълнен с прекалено много логични закономерности, се явява доста абсурдно като теза. :)

Тезата ми не е толкова абсурдна,тъй като аз възприемам две илюзии,които наричам "майка" и "баща".Обичам си ги,уважам ги,това са едни от любимите ми илюзии.

............

Утоли ли жаждата ти обаче виртуалната чаша с вино, Trichocephalus, с която те почерпих преди ден? - Не.Но наздравицата се получи, получи се и представата за нея, сякаш е материална...Ето за какво говорех аз.Света наоколо е реален и съществува.Само нашия, вътрешния, личния свят, сетивата ни и възможността да можем да доизкусурим представата за реалното се променя.Нашите илюзии, фантазии и мисли, които ни оформят представите за непознатото.А то - непознатото, също съществува.

Силните ни емоции често изкривяват действителността.Човешкия ум е в състояние да превърне ада в рай и рая в ад.И се получава, че живота ни е такъв, какъвто го виждаме в мислите си.Но не е...не е.Чел си Киитс...-

"Въображението може да бъде сравнено със съня на Адам - той се събудил и видял, че това е истина."

И все пак...допускам...хахаха, че донякъде действителността е и това, което можем да си представим.Ти си лекар - ще ми изясниш.Един болен би ли могъл да оздравее с подходяща психична нагласа, както и един здрав...ако си внуши че умира, и легне да умира...ще умре.?

Къде е виното,че не го виждам? :)

А относно болния човек-да абсолютно си права.Занеш-това е и основната идея когато не се казва на безднадежно болния,че умира,че не може да бъде излекуван.

Защото психичната сила и волята за живот са нещо много силно и ако кажеш на един безднадежно болен-"ти ще умреш",той се предава и наистина умира.Друг със същата диагноза,но със силна воля за живот оцелява и живее още дълго време,подиснал болестта.

.......Ако някога ни се отдаде възможността да познаваме цялата вселена със цялото и скрито знание,то тогава може би ще можем гордо да заявим,че нашия свят не е илюзия.

А според мен-ще можем да кажем че не е илюзия,когато започнем да създаваме собствени,не илюзорни,а реални вселени.

А сега живеем в божият свят......

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Позволявам си да вмъкна един цитат от великолепната книга на Дийпак Чопра "Как да познаем Бога". Мисля,че е точно по темата...

Обикновената действителност е само горният слой на нашия сандвич. Материалният свят е пълен с познати предмети, които можем да видим, докоснем, усетим, опитаме и помиришем. Колкото по-малки стават обектите, свивайки се до размерите на атомите, толкова по-нечувствителни са нашите сетива. Теоретически свиването би трябвало някъде да спре, защото никой атом не е по-малък от водородния, първата материална частица, родила се от Големия взрив. Но всъщност отвъд атома се извършва странна трансформация - всичко твърдо изчезва. Атомите са изградени от вибриращи енергийни пакети, които не притежават никаква твърдост, нито маса или размер, нищо, което да се долови със сетивата или да се докосне. Латинската дума за този пакет, или опаковка, е квантум, дума с която се описва една единица енергия вътре в атома и както се оказа, ново ниво на действителността.

На квантово ниво нищо от материалния свят не остава непроменено. Странно е човек да вдигне ръка и да си даде сметка, че това всъщност на по-дълбоко ниво представляват невидими вибрации, извършващи се в празно пространство. Дори на атомно ниво всички предмети се представят като 99,9999 процента празно пространство. В тези мащаби разстоянието между един трептящ електрон и ядрото, около което той се движи, е по-голямо от разстоянието, което дели Земята и Слънцето. Но този електрон никога не може да бъде уловен, тъй като той също се разпада на енергийни вибрации, които се появяват и изчезват милиони пъти в секунда. Следователно цялата Вселена е един квантов мираж, появяващ се и изчезващ милиони пъти в секунда. На квантово ниво целият Космос е като мигаща светлина. Не съществуват звезди и галактики, а само вибриращи енергийни полета, за които нашите сетива са твърде безчувствени и бавни предвид невероятната скорост, с която се движат светлината и електричеството.

В царството на животните някои нервни системи са много по-бързи от други и много по-бавни от трети. Невроните на охлюва приемат толкова бавно сигналите от външния свят, например, че събития със скорост над три секунди не се забелязват. С други думи, ако охлювът гледа една ябълка и аз бързо протегна ръка и я взема, той няма да успее да види моята ръка. Той ще „види", че ябълката изчезва пред самите му очи. По същия начин квантовите проблясъци са милиони пъти по-бързи, за да ги регистрираме. Затова нашите

мозъци ни подлъгват и „виждат" твърди предмети, които са непрекъснати във времето и пространството, също както филмите изглеждат непрекъснати, филмът се състои от двадесет и четири неподвижни кадъра, които се сменят за една секунда, двадесет и четири празни или черни квадратчета при преминаването на всеки кадър и заместването му с нов. Но тъй като нашият мозък не може да улови двайсет и четири стоп кадъра в секунда, се създава илюзията на филма.

Ако ускорим това много пъти по десет, ще получим трика на киното, наречен истински живот. Вие и аз съществуваме като бляскащи фотони с черно пространство между проблясъците - цялото наше тяло представлява квантова светлина, както и нашите мисли и желания и всички събития, в които участваме. С други думи, ние биваме създавани отново и отново през цялото време. Генезисът се случва сега и винаги го е имало. Кой стои зад това никога несвършващо сътворение? Чия сила на ума или прозрение са способни да дръпнат Вселената и да я върнат на място за част от секундата?

Силата на сътворението - която и да е тя, - се намира дори отвъд енергията, сила, способна да превръща газовите облаци на праха в звезди и накрая в ДНК. В терминологията на физиката ние наричаме това пред-квантово ниво „виртуално". Когато преминете отвъд всякаква енергия, няма нищо, само празнота. Видимата светлина се превръща във виртуална светлина, реалното пространство се превръща във виртуално пространство, реалното време става виртуално време. В този процес изчезват всякакви качества. Светлината вече не блести, пространството не покрива далечината, времето е вечно. Това е утробата на сътворението, безкрайно динамична и жива.

С две думи,нашият свят е едновременно реален и нереален. Реален,защото наистина съществува. Нереален,защото нашето възприятие за него е твърде ограничено.

Редактирано от WhiteHart (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
...

Вало, разкажи, моля...

...

Има го в предните ми постове:

Важно е да се дефинират понятията. Думите не са самите неща, думите не са преживяванията. Те са като карта на месността - полезни са, но само показват посоката. От Будистка гледна точка думата илюзия се ползва за да се обозначи взаимозависимия и взаимосвързан характер на всичко. Нищо не съществува само по себе си и нищо не е трaйно в същността си. Всичко зависи от причини и следствия. Например един монитор, съществуването му зависи от ТФТ матрица, управление, захранване, кутия, бутони..., всяко от тези неща е съставено от други, всяко от другите от други ... и ако продължим да раздробяваме стигаме до квантовата неопределеност, и в крайна сметка стигаме до нищо.

може да се каже, че нещата се проявяват, но са пусти в същността си.

Единственото трайно "нещо" е това, което гледа през очите ни и слуша през ушите ни точно сега, това, което мисли мислите ни и е зад и между тях.

Това, което наричаме ум.

Това, което преживява външните и вътрешните феномени.

Огледалото на повърхността на което се случват вътрешните и външните светове.

Умът е "пространството" в което се случва всичко.

Умът на всеки е ясна светлина.

Неограничена, интелигентна, безкрайна и добра.

Умът също е "пуст" в същността си. Той не е нещо. От Будистка гледна точка мозъкът не създава ума, умът ползва мозъка. Мозъкът е като радиоприемник, а не радиопредавател.

Когато преживеем преживяващия, когато отпадне разделението между субект, обект и действие, когато си отиде егото със смущаващите чувства и закостенелите ни идеи и навици, тогава сме абсолютно безстрашни, спонтанно радостни и интелигентно работим за другите.

Тогава забелязваме как всеки атом треппти с радост и се поддържа от любов и всичко е ново и свежо във всеки момент.

Животът е прекрасен и съвършен, такъв какъвто е.

Всичко това са само думи.

Има методи, чрез които това интелектуално познание да се трансформира в живо, директно преживяване.

Всеки има този потенциал.

Редактирано от Вало (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Знаете ли, чета една книга, написана от квантов физик. "Физика на душата". Според квантовата физика, не само според този автор, не съществува събитие, преди да се е появило съзнание, което да го регистрира. Съществува само поле на вероятностите. Тоест съзнанието прави събитията и въобще света около нас.

Такава гледна точка не е нова. Интересен и нов е начинът, по който този автор е стигнал до нея. Освен това там може да се намерят и доста други интересни неща.

Това е от теорията за хаоса във квантовата физика,Изобщо получава се парадокс,че цялата вселена се подчинява на ентропията,а само живите същества портиворечат на нея,и оттам се смята че съзнанието е най висшата проява на тази анентропия.Тази теория е доста интересна но и сложна за разглеждане като цяло .

Като цяло,мисля че света е комбинация от илюзия и реалност.Илюзията е тая която ни кара да я променяме реалноста,същноста която противоречи на естествения порядък на нещата,анентропия :ph34r:

Редактирано от Morfey_A (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Morfey_A,

знам за ентропията, но за това, че живите същества противоречат на ентропията, не съм чувала. Разкажи накратко или кажи откъде може да се прочете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Morfey_A,

знам за ентропията, но за това, че живите същества противоречат на ентропията, не съм чувала. Разкажи накратко или кажи откъде може да се прочете.

Ами как да ти отговоря от воле незнам,отдавна не съм чел нищо по физика,едно време бях запален ,дори не помня откъде взех книгата,или списание беше с научни трудове .Съжалявам сега не се сещам,потърси в нета с гугъл,ще намериш :angry:

Редактирано от Morfey_A (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Това,че когато двамата седнат и описват един предмет не обесмисля тезата ми-просто всеки един от тях си има своя,собствена илюзия за предмета.

А това,че ние двамата с теб ще го пишем сходно-означава просто,че споделяме една и съща илюзия.още един пример:на религиозна сбирка на "клонка Давидова" повечето от присъстващите са казвали,че са виждали "ангел небесен",който им е давал послания.Всички те са описвали ангелът по сходен начин,като това са смятали за доказателство,че наистина е имало ангел-щом толкова много хора са го видели.

(бел.“Клонка Давидова” е секта в САЩ, през 1993 след опит за проникване от федералните служби в едно от обиталищата им привържениците на Кореш,подпалиха имението и изгоряха 76 души )

Тезата ми не е толкова абсурдна,тъй като аз възприемам две илюзии,които наричам "майка" и "баща".Обичам си ги,уважам ги,това са едни от любимите ми илюзии.

Именно съвпадението на две или повече илюзии поставя излюзията под въпрос. А примера, който си дал за въпросната религиозна сбирка не е меродавен – в една секта ще им се привижда дявола, в друга секта ще им се привиждат ангели, но дори да допуснем, че наистина са видяли, то това, че са ги описали като ангели не поставя за мен под съмнение факта, че са видяли всички нещо, което са възприели и описали по този начин. Хилядолетия назад навярно са виждали летящи чинии, които са възприемали като богове - това, че са ги определили като такива е илюзия, но това, че са видяли въпросните субекти/обекти не би било. В този смисъл – живеем в реалност, а не в илюзия, а това, че не познаваме изцяло всички измерения на нашата реалност не е довод за определянето и като илюзия – понятията „илюзия” и „незнание” не могат да бъдат слагани под общ знаменател. И ако представим нашата реалност като съвкупност от стаи, то ние сме запалили осветлението на една наистина много малка част от тях. В останалата част е тъмно, но това не е аргумент да се счита, че тези стаи, които светят сега са илюзия, само защото в другите е мрак. И цялостно погледнато, ти се опитваш да докажеш теорията си, като на практика си служиш без факти. Такива няма, защото и те според теб са една илюзия. В този смисъл би било наистина много трудно аз или някой друг да те убеди в противното. :hush:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
И цялостно погледнато, ти се опитваш да докажеш теорията си, като на практика си служиш без факти. Такива няма, защото и те според теб са една илюзия. В този смисъл би било наистина много трудно аз или някой друг да те убеди в противното. :wors:

Абсолютно вярно! :)

Никой не може да убеди никого,тъй като и убеждаващият,и убеждаваният не съществуват в действителност. Да не говорим пък за "аргументите" - това са просто мисли,които не притежават никакво субстанционално съществуване.Днес са тук,утре ги няма. Илюзия е,че нещата съществуват отделно едно от друго.Цялото съществувание е едно неделимо цяло,и в него всяко едно нещо зависи от друго нещо. В този смисъл, светът,който виждаме,е илюзия, защото сме твърде ограничени във виждането си и разбирането си за него.В същото време обаче той е абсолютно реален - няма как да не е...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

WhiteHart :wors: мерси за хубавото четиво.Дийпак Чопра се оказа,че ми е колега-лекар,и пише много увлекателно.

Намерих и книгата-тук и сега я прелиствам cool.gif

proletsearch-така е :ph34r: -фактите са илюзии.Няма защо да се опитваме да доказваме нещо,което всъщност всеки от нас го вижда по различен начин cool.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
WhiteHart :wors: мерси за хубавото четиво.Дийпак Чопра се оказа,че ми е колега-лекар,и пише много увлекателно.

Намерих и книгата-тук и сега я прелиствам cool.gif

proletsearch-така е :ph34r: -фактите са илюзии.Няма защо да се опитваме да доказваме нещо,което всъщност всеки от нас го вижда по различен начин cool.gif

Има и публикувана аудио книга на английски език от същия автор - определно е интересна - записана с гласа на автораbiggrin.gif

http://www.kaldata.com/forums/index.php?s=...st&p=411140

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А дали да не се запитаме на какво е плод нашият свят и как определяме стойностите и понятията, на каква база!? Този свят е проекция на светлината, всеки един елемент от онова което можем да определим зависи от светлината, дължина, ширина и каквито и да било величини и стойности ясно и точно ги няма без светлината, било тя изкуствена, естествена!? Така че да се допуска илюзорният характер на света в който живеем е напълно реална хипотеза, която тепърва ще се обсъжда, доказва, развива.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
А дали да не се запитаме на какво е плод нашият свят и как определяме стойностите и понятията, на каква база!? Този свят е проекция на светлината, всеки един елемент от онова което можем да определим зависи от светлината, дължина, ширина и каквито и да било величини и стойности ясно и точно ги няма без светлината, било тя изкуствена, естествена!? Така че да се допуска илюзорният характер на света в който живеем е напълно реална хипотеза, която тепърва ще се обсъжда, доказва, развива.

Ами не съм съгласен че света е проекция на светлината.Запитай някой сляп човек,какво е света за него без светлина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Място без светлина! И аз ако тръгна, под вола теле да търся, ще намеря! Да ти кажа честно използвай фантазията си, понапъни се малко и ще видиш, че това за което си мислиш те праща в зоната на здрача, а не там където аз визирам! Един жокер, говоря изначално за липсата на светлина, а не за слепци! К?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Място без светлина! И аз ако тръгна, под вола теле да търся, ще намеря! Да ти кажа честно използвай фантазията си, понапъни се малко и ще видиш, че това за което си мислиш те праща в зоната на здрача, а не там където аз визирам! Един жокер, говоря изначално за липсата на светлина, а не за слепци! К?

Отговора който съм дал в тази тема не е базиран на фантазии а на това което съм прочел,препоръчвам ти да попрочетеш нещо а не само да използваш фантазията си.Жокера който си дал въобще не мога да го разбера.

Ако искаш да направим по сериозен коментар с теб съм готов,но да не е базиран на фантазии.

П.С Би ли ми обяснил какво е зоната на здрача ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има един филм What The Bleep Do We Know - за квантовата физика...

Вече почва да си пробива път теорията, че живеем в свят, измислен от нас?

Тоест, преценете... да ли ние не измисляме всичко...

Каза се, че мозъкът получава милиарди битове информация за секунда, дигитално, но обработва само около 100 от тях...

А с другите какво става???

Къде е цялата тази информация, която не се вписва в границите на човешкия интелект...

Информация, която не е визуална, звукова или друг тип...

Дали...

Не ви ли се е случвало, като забележите нещо ново, след това да го забелязвате навсякъде? Дали не е това скритата информация?

Дали нашия мозък въобще преработва правилно дори и тези 1000 бита?

Имаше някаква теория, че кагато американците с Христофор Колумб приближавали с корабите си, за местното население корабите не се виждали.. само вълни забелязвали... след време вече свикнали да виждат корабите все пак, но...

Защо в старинните записи на древните американци няма записи до един момент за кораби - които са били близо до сушата и са се виждали? как така внезапно става всичко?

Дали всички неща които откриваме, не са измислени от нашите изкривени умове?

Примерно, кагато сънувате, вие обикновено мислите, че се случва нещо реално? Така ли е? мозъка създава собствени визуални сигнали, без нищо да го подтиква? А може и това да не е истина, аха...

не ви ли е странно, че понякога отгавате какво ще направи някой друг човек - това май не е друго, а дупка в изюзията, която създаваме...

тоест - мозъка несъзнателно ни подсказва какво ще стане после? Доста по-вероятно от 6тото чувство, а... телепатия и други...

Но вижте филма, показва много неща... и много от тях приличат на идеите на Платон...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Според мен теорията засегната във филма Матрицата е доста правдоподобна, защото колкото и различни да сме един от друг, мозъците ни обработват информацията по сходен начин и при подаването на едни и същи електронни импулси бихме виждали едни и същи образи като останалите, само че възприемайки ги всеки със собствените си разбирания за тях, но бихме описвали приблизително по един и същ начин предметите и заобикалящия ни свят, защото сме навързани за една и съща електронна мрежа предаваща едни и същи импулси към мозъка ни, като разликата може да бъда върху собствения ни образ и сетива.

Друга теория, която си заслужава да се замислим върху нея е тази за това, че всеки живее във свой измислен свят, който не е реален, а е измислен от него самия, като това се обуславя от усещането понякога, че сме били на дадено място, на което стъпваме за първи път, разгадаване на мислите на събеседника в момента, предричане на събития и т.н., тези неща ги има в този свят, който може да се окаже и само мои или общ за всички ни, но никои не е намерил обяснение за тях до момента, ако можете вие ги обяснете :yanim:

Редактирано от Draconis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има един филм What The Bleep Do We Know - за квантовата физика...

За инфо има го тук

Но гледайте What The Bleep!?Down the Rabbit hole,доста повече има за мислене отколкото What The Bleep Do We Know.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прочетох част от тоя форум и от други в които се търси отговори на така наречените вечни въпроси, та затова искам да ви препоръчам няколко книги да прочетете. Те са фентази и да знам приказки ,глупости и т.н. , но искрено вярвам че тия които прочетат тия книги биха намерили доста интересни неща/отговори може би на въпросите си. Книгите са от 2 свързани поредици "Сага за войната на разлома" и " Сага за войната на студенокръвните" автрора е Реймънд Фийст. Там ще открието размишления на въпроси свързани с: възникването на вселената, смърта и живота, илюзита на света , възникване на вселената и още доста подобни, жалкото е че тия размишления не са събрани на едно място защото много от Вас които не сте почитатели на тоя жанр ще се откажете преди да почнете. " не бихме разбарали какво изпускаме преди да е станало твърде късно,едва когато времето отмине тогава осъзнваме на какво сме били способни преди и какво сме пропуснали"

п.с. това не е рекламация на книги, а съсредоточие на мн интересна философия която ми помогна да си отговоря на такива теологични въпроси които са поставени в тоя сектор на форума.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...