Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Наистина ли...? :speak:

Реалността е в представите ни. Понякога, така, една илюзия може да бъде реалност, и обратно. Това си мисля...

Точно това имам предвид-всичко е в представата ми.Всичко.Тоест-всичко е илюзия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Тогава и представата ти за това, че всичко е илюзия, е илюзия.

Да-така е.

Като казвам всичко-значи всичко cool.gif

Както илюзията, така и реалността са въпрос на възприятие. Разликата е, че ако подложим на съмнение и проверка илюзията, тя ще се разпадне, а колкото и да оспорваме и да отричаме реалността, тя няма да изчезне. Реалността е по-упорита от 1 000 магарета :-)

Нима твърдиш,че методите,с които ще подложиш на съмнение и проверка илюзията , не са илюзорни и те?

Аз твърдя че те също са част от илюзията.И тъй като ти с илюзорни методи ще проверяваш илюзия-резултатът също ще е илюзия cool.gif

Q.I.D.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Един ученик попитал своя дзен-учител дали всичко е илюзия.

В отговор учителя го ударил по главата и го попитал дали това е илюзия.

Хм, тъкмо щях да напиша нещо подобно. Живота понякога ни удря прекалено реални шамари.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Хм, тъкмо щях да напиша нещо подобно. Живота понякога ни удря прекалено реални шамари.

Ха-това ще е само ако приемеш,че шамарът действително съществува,а не е илюзия.Само тогава би те заболяло.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А всъщност, не би те заболяло, защото болката е илюзия.

Илюзията също е по-упорита от 1000 магарета.

Редактирано от венци (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ха-това ще е само ако приемеш,че шамарът действително съществува,а не е илюзия.Само тогава би те заболяло.

На думи не е трудно. На практика е възможно, но не е чак толкова лесно.

Веднъж преди около 1000 години при тибетския йоги и поет Миларепа отишъл един учен будист - Геше. Тайно завиждал на Миларепа, който прекарвал времето си в медитация в пещери и имал много ученици. Учения, искал да провери колко знае Миларепа и да покаже превъзходството си в разбирането на Дхарма. Той се опитал да спори с Миларепа за илюзорността на нещата като му казал разбирането на различните философски школи за това. Миларепа го изслушал, после станал минал през стената на пещерата, после се върнал и казал: Ето така стоят нещата. Ученият станал ученик на просветления майстор.

Просветлението е преживяване. Когато кажем че нещата са илюзорни, това не е просто разбиране а директно преживяване.

Още една история за един будистки майстор който почина сравнително скоро. Вече в напреднала възраст се наложило да направят операция на едното му око. Лекарите казали, че поради възрастта на Ринпоче и съпътстващо заболяване не може да му бъде направена пълна упойка. Той попитал какво представлява операцията, разказали му и той казал да го оперират без упойка. И операцията се състояла и била успешна. Наистина е необходима голяма стабилност на ума и тялото за това.

Интелектуалното разбиране за нещата е различно от преживяването им.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ти си бил много възвишен, почти колкото омарите, крабовете и скаридите. Те знаят, че врящата вода е илюзия и затова не ги боли когато са вътре в нея. biggrin.gifНито си над реалните неща cool.gif нито си безчувствен :) Редактирано от yvsot (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
А всъщност, не би те заблоляло, защото болката е илюзия.

Илюзията също е по-упорита от 1000 магарета.

Да прав си, а причината илюзията да е толкова упорита е, че се крепи на вяра. Т.е. вярата е задължителен път към илюзия!! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Само когато самият човек не е достатъчно упорито магаре.

Аз пък съм на друго мнение. Колкото по-упорит е човек, толкова по-подвластен на илюзията е. Действителността и истината не се повлияват от човешката воля, иначе не биха били неизменни, а така не биха били себе си.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз пък съм на друго мнение. Колкото по-упорит е човек, толкова по-подвластен на илюзията е. Действителността и истината не се повлияват от човешката воля, иначе не биха били неизменни, а така не биха били себе си.

Точно така cool.gif

Никога не можеш да бъдеш обективен, след като си субективен (в упорството има голяма доза субективизъм)

Е, щом всичко е илюзия и представата ти за това, че всичко е илюзия, също е илюзия, то ти си в сърцето на реалността, човече. biggrin.gif Поздравления! cool.gif

Чудесен пример за логическо съждение,но и то е илюзорно, тъй като ти всъщност не съществуваш за мен.както и не съществува нищо извън собственото ми съзнание-просто товето съжение една илюзия,породена от също толкова илюзорната "ти".

Ти си бил много възвишен, почти колкото омарите, крабовете и скаридите. Те знаят, че врящата вода е илюзия и затова не ги боли когато са вътре в нея. biggrin.gifНито си над реалните неща cool.gif нито си безчувствен :speak:

Крабовете,омарите и скаридите наистина не чувстват болка,тъй като температурата на врящата вода е по-висока от прага на болковото им усещане и те умират преди да почувстват болка cool.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И цигарата ти не е истинска.И ти,и цигарата ти,сте само илюзии,породени в моята глава. biggrin.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
И цигарата ти не е истинска.И ти,и цигарата ти,сте само илюзии,породени в моята глава. biggrin.gif

Светът не е илюзия.

Това че го гледаме с очите на слепци не го прави по-малко деиствителен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Светът не е илюзия.

Това че го гледаме с очите на слепци не го прави по-малко деиствителен.

То и без това,което наричаш "очи" си е една илюзия-тъй че израза "с очи на слепци" няма смисъл cool.gif

За да не се повтарям виж този мой пост от началото на темата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да. Няма разлика между илюзия и реалност...

И там, където двете се сливат в едно цяло, е истината. Само един миг, един проблясък в нашия ум.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Върбата е зелена, цветята са червени.

Цветето не е червено,ното върбата-зелемна.

(дзен фраза)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За слепите и далтонистите е без значение... Готик..

Нито за онези, които искат само уханието.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

и цветовете и уханията са само илюзия..

За мен червеното не е такова червено като за Gothica,уханията-също.

Само влюбените усещат всичко по един и същ начин.(или поне така си мислят)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Говорим образно.

Думите са средства.

и цветовете и уханията са само илюзия..

За мен червеното не е такова червено като за Gothica,уханията-също.

Само влюбените усещат всичко по един и същ начин.(или поне така си мислят)

Amantes amentes :)

Принципно си прав. Но без илюзията...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Говорим образно.

Думите са средства.

Amantes amentes :)

Принципно си прав. Но без илюзията...

със cool.gif

Символът винаги е свързан с денотата,infinity. Всичко опира до споделянето на илюзията.....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега си тръгвам, но когато по - късно от дома ми вляза тук, обещавам за теб пример, как илюзията е реалност, и как реалността е илюзия.

Само да не ме модерираш после... biggrin.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По - скоро е симулация при зададени първоначални условия ... и няма физическа забрана за начина по който го възприемаш. Възприемай си го както си искаш ... с ирония ... насеризно като илюзия или че въобще го няма.

На Създателя и страничния наблюдател им е все едно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
По - скоро е симулация при зададени първоначални условия ... и няма физическа забрана за начина по който го възприемаш. Възприемай си го както си искаш ... с ирония ... насеризно като илюзия или че въобще го няма.

На Създателя и страничния наблюдател им е все едно.

Прав си.

Все едно ми е какво си мислите и как го възприемате.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Начина по който възприемаме света го прави илюзорен, недействителен, главно заради емоционалния заряд, с който натоварваме обектите около нас.

Действителния свят се нарича ноуменален.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...