Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Илюзия ли е нашият свят?

Препоръчан отговор

Наистина ли...? :speak:

Реалността е в представите ни. Понякога, така, една илюзия може да бъде реалност, и обратно. Това си мисля...

Точно това имам предвид-всичко е в представата ми.Всичко.Тоест-всичко е илюзия.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 400
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

MAHA MAYA – DIVINE ILLUSION As a general thing the natural egotism of man renders him willing to accept the philosophical concept of the union of God and man, at least as a working hypothesis, bu

Здравейте, Вече и в т.н. западно общество пробива път идеята, че нашия физически свят е илюзия. За това много спомогна един Холивудски филм - Матрицата. Но за човечеството тази идея не е нещо ново,

Да бе ясно, че учените грешат, пък ти си прав, само къде ти липсва нобеловата награда - оф те пък такива за скачане от кайсия не давали.

Публикувани изображения

Тогава и представата ти за това, че всичко е илюзия, е илюзия.

Да-така е.

Като казвам всичко-значи всичко cool.gif

Както илюзията, така и реалността са въпрос на възприятие. Разликата е, че ако подложим на съмнение и проверка илюзията, тя ще се разпадне, а колкото и да оспорваме и да отричаме реалността, тя няма да изчезне. Реалността е по-упорита от 1 000 магарета :-)

Нима твърдиш,че методите,с които ще подложиш на съмнение и проверка илюзията , не са илюзорни и те?

Аз твърдя че те също са част от илюзията.И тъй като ти с илюзорни методи ще проверяваш илюзия-резултатът също ще е илюзия cool.gif

Q.I.D.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Един ученик попитал своя дзен-учител дали всичко е илюзия.

В отговор учителя го ударил по главата и го попитал дали това е илюзия.

Хм, тъкмо щях да напиша нещо подобно. Живота понякога ни удря прекалено реални шамари.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Хм, тъкмо щях да напиша нещо подобно. Живота понякога ни удря прекалено реални шамари.

Ха-това ще е само ако приемеш,че шамарът действително съществува,а не е илюзия.Само тогава би те заболяло.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А всъщност, не би те заболяло, защото болката е илюзия.

Илюзията също е по-упорита от 1000 магарета.

Редактирано от венци (преглед на промените)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ха-това ще е само ако приемеш,че шамарът действително съществува,а не е илюзия.Само тогава би те заболяло.

На думи не е трудно. На практика е възможно, но не е чак толкова лесно.

Веднъж преди около 1000 години при тибетския йоги и поет Миларепа отишъл един учен будист - Геше. Тайно завиждал на Миларепа, който прекарвал времето си в медитация в пещери и имал много ученици. Учения, искал да провери колко знае Миларепа и да покаже превъзходството си в разбирането на Дхарма. Той се опитал да спори с Миларепа за илюзорността на нещата като му казал разбирането на различните философски школи за това. Миларепа го изслушал, после станал минал през стената на пещерата, после се върнал и казал: Ето така стоят нещата. Ученият станал ученик на просветления майстор.

Просветлението е преживяване. Когато кажем че нещата са илюзорни, това не е просто разбиране а директно преживяване.

Още една история за един будистки майстор който почина сравнително скоро. Вече в напреднала възраст се наложило да направят операция на едното му око. Лекарите казали, че поради възрастта на Ринпоче и съпътстващо заболяване не може да му бъде направена пълна упойка. Той попитал какво представлява операцията, разказали му и той казал да го оперират без упойка. И операцията се състояла и била успешна. Наистина е необходима голяма стабилност на ума и тялото за това.

Интелектуалното разбиране за нещата е различно от преживяването им.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ти си бил много възвишен, почти колкото омарите, крабовете и скаридите. Те знаят, че врящата вода е илюзия и затова не ги боли когато са вътре в нея. biggrin.gifНито си над реалните неща cool.gif нито си безчувствен :) Редактирано от yvsot (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
А всъщност, не би те заблоляло, защото болката е илюзия.

Илюзията също е по-упорита от 1000 магарета.

Да прав си, а причината илюзията да е толкова упорита е, че се крепи на вяра. Т.е. вярата е задължителен път към илюзия!! :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Само когато самият човек не е достатъчно упорито магаре.

Аз пък съм на друго мнение. Колкото по-упорит е човек, толкова по-подвластен на илюзията е. Действителността и истината не се повлияват от човешката воля, иначе не биха били неизменни, а така не биха били себе си.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз пък съм на друго мнение. Колкото по-упорит е човек, толкова по-подвластен на илюзията е. Действителността и истината не се повлияват от човешката воля, иначе не биха били неизменни, а така не биха били себе си.

Точно така cool.gif

Никога не можеш да бъдеш обективен, след като си субективен (в упорството има голяма доза субективизъм)

Е, щом всичко е илюзия и представата ти за това, че всичко е илюзия, също е илюзия, то ти си в сърцето на реалността, човече. biggrin.gif Поздравления! cool.gif

Чудесен пример за логическо съждение,но и то е илюзорно, тъй като ти всъщност не съществуваш за мен.както и не съществува нищо извън собственото ми съзнание-просто товето съжение една илюзия,породена от също толкова илюзорната "ти".

Ти си бил много възвишен, почти колкото омарите, крабовете и скаридите. Те знаят, че врящата вода е илюзия и затова не ги боли когато са вътре в нея. biggrin.gifНито си над реалните неща cool.gif нито си безчувствен :speak:

Крабовете,омарите и скаридите наистина не чувстват болка,тъй като температурата на врящата вода е по-висока от прага на болковото им усещане и те умират преди да почувстват болка cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И цигарата ти не е истинска.И ти,и цигарата ти,сте само илюзии,породени в моята глава. biggrin.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
И цигарата ти не е истинска.И ти,и цигарата ти,сте само илюзии,породени в моята глава. biggrin.gif

Светът не е илюзия.

Това че го гледаме с очите на слепци не го прави по-малко деиствителен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Светът не е илюзия.

Това че го гледаме с очите на слепци не го прави по-малко деиствителен.

То и без това,което наричаш "очи" си е една илюзия-тъй че израза "с очи на слепци" няма смисъл cool.gif

За да не се повтарям виж този мой пост от началото на темата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да. Няма разлика между илюзия и реалност...

И там, където двете се сливат в едно цяло, е истината. Само един миг, един проблясък в нашия ум.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

и цветовете и уханията са само илюзия..

За мен червеното не е такова червено като за Gothica,уханията-също.

Само влюбените усещат всичко по един и същ начин.(или поне така си мислят)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Говорим образно.

Думите са средства.

и цветовете и уханията са само илюзия..

За мен червеното не е такова червено като за Gothica,уханията-също.

Само влюбените усещат всичко по един и същ начин.(или поне така си мислят)

Amantes amentes :)

Принципно си прав. Но без илюзията...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Говорим образно.

Думите са средства.

Amantes amentes :)

Принципно си прав. Но без илюзията...

със cool.gif

Символът винаги е свързан с денотата,infinity. Всичко опира до споделянето на илюзията.....

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега си тръгвам, но когато по - късно от дома ми вляза тук, обещавам за теб пример, как илюзията е реалност, и как реалността е илюзия.

Само да не ме модерираш после... biggrin.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По - скоро е симулация при зададени първоначални условия ... и няма физическа забрана за начина по който го възприемаш. Възприемай си го както си искаш ... с ирония ... насеризно като илюзия или че въобще го няма.

На Създателя и страничния наблюдател им е все едно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
По - скоро е симулация при зададени първоначални условия ... и няма физическа забрана за начина по който го възприемаш. Възприемай си го както си искаш ... с ирония ... насеризно като илюзия или че въобще го няма.

На Създателя и страничния наблюдател им е все едно.

Прав си.

Все едно ми е какво си мислите и как го възприемате.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Начина по който възприемаме света го прави илюзорен, недействителен, главно заради емоционалния заряд, с който натоварваме обектите около нас.

Действителния свят се нарича ноуменален.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване