Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Откъде да знаем какво предстои след физическата смърт...Това е нещо в сферата на хипотезите и вярванията. Всичко,с което разполагаме е този живот...Със сигурност. Дори и следващата седмица всъщност не е сигурна - разполагаме единствено с днешния ден. Винаги е "днес". И трябва да го живеем пълноценно,а не да се успокояваме с теории за отвъдното и да пълним главите си с интелектуални измислици...Реалност или илюзия - на кой му пука... Who cares,както имаше един лаф... laugh.gif

ама разбира се,аз не се успокоявам,даже напротив-ако ме питаш искам да съм безсмъртен,ама няма братче,просто тва е мойта хипотеза(както каза),мойта теория,аз лично се стремя да изживявам пълноценно всеки ден,въобще не мисля за отвъдното,но все пак имах мнение по въпроса и го казах,нищо повече

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То и твойто мнение е илюзия :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
То и твойто мнение е илюзия :)

ами чел съм доста неща по темата,доста видни личности,религий,епохи,цивилизаций(май всички) имат подобни вярвания,теорий,тва разбира се може да е само тяхното желание за НЕкрай на всичко след смърта,просто едно приемливо обяснение,но същото може да се каже и за религията и за много подобни теми които са в сферата на човешката вяра,надежда,а може и да има нещо(много/малко) вярно,аз лично бе бързам да разбера,но един ден просто ще стане,неизбежно е,та за тогава-иска ми се теорията ми да е вярна или поне подобна на истинската

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно за да стигнеш да неилюзията трябва да намериш оградата, тоест да избродиш илюзията до края и да намериш начин да преодолееш границата.

Аз ще си взема и оттатък малко от илюзията, защото тя умее да ангажира с красотата си. То ще е онази част, запечатала се в сърцето...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Опасно?

На мен гумените мечета са ми авери.

ПП: това не е спам, вчера си говорих с Груби

Редактирано от венци (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Мисля си... че е добре да не се питаме кое е илюзия, и кое не...

Греша ли?

Как ще грешиш - наистина си го мсилиш.

Да, питането не е много полезно.

Но от различаването по-полезно няма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Понякога е по добре да открехнеш нечия врата и да се полюбуваш на обстановката, без да влизаш, да се порадваш на цвете, без да го откъсваш или на картина, без да я притежаваш. В опитите си да направим дадена илюзия реалност, ние изживяваме неповторими мигове. Те винаги остават в съзнанието ни и ни топлят дълго, когато попаднем в сивото ежедневие. Когато миговете ги има, разбираме, че има и друг живот, в който като че ли времето е спряло. Живот, каращ те да усещаш със всичките си сетива. Това е един вътрешен въображаем свят, който ни съпровожда цял живот.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам...

Само намерението да открехнеш и погледнеш звучи доста несериозно...

Но има и страхове

Има и странни подтици

Има и невежество

и неискреност

И тъкмо, вместо да се полюбуваш на цветето и да си заминеш, то може поне да го полееш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наши свят не е илюзия,имам в предвид планетата,просто погледа и представите ни за него са илюзорни.

Тук пак ще спомена Кирлиан,ако физическите очи ни бяха настроени така,че да виждаме излъчванията на всичко,то представите ни щяха да са съвсем различни.

С очите ,с които виждаме сега природата,дори сме я разделили на жива и не жива.А всеки камък,растение или предмет е енергия.

Пак казвам, погледа върху нашето съществуване и представите ни за света са илюзорни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добра насока даваш.

Нека приемем, че всичко е енергия.

Илюзорността ще е там, където енергийните форми се разпадат на съставните си енергийни компоненти. Като съзнанието ни...

И там, където нисковибрационните енергийни обвързаности ни задържат във вибрационното си ниво.

Илюзия, отделна от човека не съществува. Точно както божието царство е в него, така и изворът на измамата, от който той отдавна е започнал да пие и така е изгубил и елементарното си усещане за Истината.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Наши свят не е илюзия,имам в предвид планетата,просто погледа и представите ни за него са илюзорни.

Тук пак ще спомена Кирлиан,ако физическите очи ни бяха настроени така,че да виждаме излъчванията на всичко,то представите ни щяха да са съвсем различни.

С очите ,с които виждаме сега природата,дори сме я разделили на жива и не жива.А всеки камък,растение или предмет е енергия.

Пак казвам, погледа върху нашето съществуване и представите ни за света са илюзорни.

Да. Светът не е илюзия. Представата на човека за него, обаче, е.

Представа=илюзорност. Личната представа е бариерата, пречката, която отделя човека от истинското съществуване, а не самата личност, само ПРЕД- ставите й за света. Те го отделят от истинското съществуване. От ставането.

Но въпреки личните заблуди, светът съществува обективно. И въпреки закостенелостите от личен план, реалността е налична с цялата си красота!

"И все пак тя се върти!" и нехае за нечия стагнация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В някои среди се говори (знае), че Той спинкайки си сладко - сънува нещо, което никога не е съществувало. Всичко било илюзия та и Той дори, в проявата Си.

Буда пък развил цяло учение от това. :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
В някои среди се говори (знае), че Той спинкайки си сладко - сънува нещо, което никога не е съществувало. Всичко било илюзия та и Той дори, в проявата Си.

Буда пък развил цяло учение от това. :)

Това не е учението на Буда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

аха...

Виждам, че има мо(р)дераторска намеса. laugh.gif Свобадата преятели е Любов и колкото даваш, толкова и ще получиш - Закона за причината и следствието.

Буда е учил на утвърждението, че всичко е илюзия, поне така съм "чувал" разбира се.

Но това няма никакво значение, освен за мен самия. :speak:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
аха...

Виждам, че има мо(р)дераторска намеса. laugh.gif Свобадата преятели е Любов и колкото даваш, толкова и ще получиш - Закона за причината и следствието.

Буда е учил на утвърждението, че всичко е илюзия, поне така съм "чувал" разбира се.

Но това няма никакво значение, освен за мен самия. :speak:

Това не си го спомням,но съм сигурен че всичко е илюзия.Ако Буда твърди същото,значи имам добра подкрепа за "моето " виждане! cool.gif Да притежаваш нещо, пък е най-голямата илюзия!!! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Това не си го спомням,но съм сигурен че всичко е илюзия.Ако Буда твърди същото,значи имам добра подкрепа за "моето " виждане! cool.gif Да притежаваш нещо, пък е най-голямата илюзия!!! :)

Наистина е така. Що се отнася до притежанието... какво притежавам всъщност? :speak:

Гледам и не вярвам на очите си... (според г-д Вучков на ушите си, ама то се оказа че едно и също laugh.gif ).

Добро "виждане" "притежаваш". cool.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
аха...

Но това няма никакво значение, освен за мен самия. :)

Вярно е че Буда преподава това, но какво е илюзия?

Възможно е интелектуално разбиране. Света е илюзия защото не може да бъде намерено нито едно нещо, което да съществува само по себе си. Всяко нещо е съставено от взаимосвързани и взаимозависими други, всяко нещо се появява, като резултат от причини и фактори, променя се през цялото време и в крайна сметка изчезва. Нещата са илюзорни защото каквото и да погледнем е етикет на временно събрани други неща. Нищо няма независимо съществуване. Всичко съществува по начина по който съществува една дъга, зависи от много фактори за да се появи, променя се през цялото време и накрая изчезва. В будизма се казва че истинската природа на нещата е пустота. Не в смисъла на нихилизъм, а в смисъл че между съществуването и несъществуването няма граница, те са взаимно-допълващи се. Природата на пустотата е неразделни съчувствие, радост, мъдрост, безстрашие, любов. Това е отвъд причина и следствие, нещата каквито са.

Всичко това са думи, които описват интелектуално разбиране, което е ограничено.

В будизма има и методи водещи до директно преживяване.

Истинската ни природа е неродена, безкрайна, безгранична, безстрашна, мъдра, радостна ясна светлина, неразделност на пустота и съчувствие.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Вярно е че Буда преподава това, но какво е илюзия?

Възможно е интелектуално разбиране. Света е илюзия защото не може да бъде намерено нито едно нещо, което да съществува само по себе си. Всяко нещо е съставено от взаимосвързани и взаимозависими други, всяко нещо се появява, като резултат от причини и фактори, променя се през цялото време и в крайна сметка изчезва. Нещата са илюзорни защото каквото и да погледнем е етикет на временно събрани други неща. Нищо няма независимо съществуване. Всичко съществува по начина по който съществува една дъга, зависи от много фактори за да се появи, променя се през цялото време и накрая изчезва. В будизма се казва че истинската природа на нещата е пустота. Не в смисъла на нихилизъм, а в смисъл че между съществуването и несъществуването няма граница, те са взаимно-допълващи се. Природата на пустотата е неразделни съчувствие, радост, мъдрост, безстрашие, любов. Това е отвъд причина и следствие, нещата каквито са.

Всичко това са думи, които описват интелектуално разбиране, което е ограничено.

В будизма има и методи водещи до директно преживяване.

Истинската ни природа е неродена, безкрайна, безгранична, безстрашна, мъдра, радостна ясна светлина, неразделност на пустота и съчувствие.

;)

Разбира се, че е така. Също е факт че и Пустата е само по себе си Пустота, което е отвъд "неразделни съчувствие, радост, мъдрост, безстрашие, любов". Отвъд на отвъд. Абсолютната Пустота. Сама по себе си Пустотата не е нищо, освен пустота, та даже и пустота не е.

Буда дал напътствия за три различни типа хора. Тези, които искали да избегнат страданието получили напътствията за причина и следствие, наречени Малкият път (скт. Теравада). Тези, които искали да направят повече за другите, получили ученията за мъдростта и състраданието, наречени Големият път (скт. Махаяна). Където хората имали силно доверие в тяхната Буда-природа и в Буда-природата на другите, Буда преподавал Диамантения път (скт. Ваджраяна)...

laugh.gif

Петте вида привързаности носещи страдание, пет привързаности или скандхи: към формите-рупа; към усещанията-ведана; към възприятието-самджня; към вродените знания-самскара и петата е към съзнанието-виджняна.

Пустотата - тя също има своя смисъл, а в нея няма форми, нито съ(с)знание, нито нищо, каквото и да е. Тя е нирваната. В нея няма нито Любов, нито Мъдрост, нито Състрадателност, нито Съчувствие, нито Радост, нито Истина, нито Мисъл. Там няма нищо.

Това е несъществуването, ако може въобще да бъде обрисувано с една дума.

Това е първичното и реалното.

Последната опасност за търсача е привързаността към съзнанието. Съзнанието е Илюзия.

Съзнанието също е форма на Праява. Не всеки може да признае това пред себе си, защото най-големия страх за ума е този, че той няма да продължи да съществува.

Умът разполага с милиони номера, чрез които да се самозалъгва и самоуспокоява, че животът ще продължи все някак. Дали чрез Дух, дали чрез Душа, дали чрез Монада, дали чрез Енергия, дали чрез Съзнание. На ума му е все едно. Важно е животът да продължи.

И сега кажете ми това привързаност ли е?

Виждам удавник търсещ сламка. Това за мен представлява ума.

Кой има смелостта да спре да съществува под каквата и да е форма? Единствено този постига непостижимото.

Редактирано от rurk (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Пустотата - тя също има своя смисъл, а в нея няма форми, нито съ(с)знание, нито нищо, каквото и да е. Тя е нирваната. В нея няма нито Любов, нито Мъдрост, нито Състрадателност, нито Съчувствие, нито Радост, нито Истина, нито Мисъл. Там няма нищо.

Това е несъществуването, ако може въобще да бъде обрисувано с една дума.

Това е първичното и реалното.

Това не е част от будизма. Не споря, не казвам че не е вярно, просто не е част от будисткия възглед.

Думите са доста разтегливи разбира се, но не чак толкова според мен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Това не е част от будизма. Не споря, не казвам че не е вярно, просто не е част от будисткия възглед.

Думите са доста разтегливи разбира се, но не чак толкова според мен.

Така е, не е част от широкоразпространения Будизам, но всъщност и Будизма вече не е Будизъм, такъв какъвто е бил някога.

Това е нормално нещо. Всяко едно учение, всяка една религия с времето бива изкривявана от призмата на ума.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Така е, не е част от широкоразпространения Будизам, но всъщност и Будизма вече не е Будизъм, такъв какъвто е бил някога.

Това е нормално нещо. Всяко едно учение, всяка една религия с времето бива изкривявана от призмата на ума.

Будизмът е съвкупност от възглед, методи и поведение водещи до преживяване на абсолютната природа на всичко.

Буда-дхарма или Чьо на тибетски означава: нещата каквито са.

Истинската природа на нещата винаги е такава, каквато е. Затова будизмът е един и същ като учение. Будите преди историческия Буда Шакямуни и тези които ще се появят докато има живот на Земята преподават учение, водещо до абсолютно преживяване на нещата каквито са. Методите са изключително разнообразни, но същността им, както и целта не се променят: Премахване или преобразуване на причините, които възпрепятстват преживяването на просветление, което е същността ни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Будизмът е съвкупност от възглед, методи и поведение водещи до преживяване на абсолютната природа на всичко.

Буда-дхарма или Чьо на тибетски означава: нещата каквито са.

Истинската природа на нещата винаги е такава, каквато е. Затова будизмът е един и същ като учение. Будите преди историческия Буда Шакямуни и тези които ще се появят докато има живот на Земята преподават учение, водещо до абсолютно преживяване на нещата каквито са. Методите са изключително разнообразни, но същността им, както и целта не се променят: Премахване или преобразуване на причините, които възпрепятстват преживяването на просветление, което е същността ни.

Абсолютно е така. Будизма обаче също е изкривен, разбира се не в същината си. Годините и ума са "виновниците".

Ако нещата не се кривяха - всички щяха да постигнат и от "нови" учения и от "нови" Учители нямаше да има необходимост.

Всъщност онова, което се "знае" за Пустотата е достатъчно доказателство, че Будизма е "мръднал".

Будизма произхожда от Гуатама, йогин, ученик на Ведите, индийски принц, постигнал своето пробуждане с разбирането, че всичко е илюзия, което слага край на онези пет вида привързаности.

Във Ведите се "говори" за Брахман и неговото съновидение - Брахма, Вишну, Шива. Именно Брахман е насъществуващото, Пустотата, Нищото. Такъв е и възгледът на Тантра. Брахман е Нирвана-та. Брахма, Вишну и Шива носят също привързаности съществувайки. Това е привързаността към Съзнанието.

Брахман няма Съзнание, Той просто Е. Пустотата не може да се опише с думи, тя е неописуема, но въпреки това всички, които я постигат я преживяват с едно и също преживяване. Който е разбрал и постигнал Истинската Пустота, той вече не бърза, не се тревожи, не се съревновава, не се величае... превръща се в самата умереност и спокойствие, а това идва естествено, без насилие и впрягане на някъкав самоконтрол.

Той просто Е. Това е истинския Будизъм - учението на Гуатама Буда, в най-дърбоката си същност.

Редактирано от rurk (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Абсолютно е така. Будизма обаче също е изкривен, разбира се не в същината си. Годините и ума са "виновниците".

Ако нещата не се кривяха - всички щяха да постигнат и от "нови" учения и от "нови" Учители нямаше да има необходимост.

Това е едно мнение.

Според мен същността на ученията предадени от Буда сега е същата, както преди 2500 г. Учението и методите са предавани от учител на ученици през всичките тези години и освен интелектуалното знание се предава и преживяването на просветление.

Няма нови учения и учители в Будизма, всички автентични будистки учители преподават нещата каквито са. Разликата е в опаковката. Има разлика между различните линии на приемственост в будизма, но това е като чай в различни чайници. Формата е различна, съдържанието е едно.

Разбира се има и хора, които имат и други цели, освен тази да помагат на околните, има мошеници, затова е важно човек да проверява тези които се представят за учители.

Четирите пътя на мъдрите е полезен текст за това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Това е едно мнение.

Според мен същността на ученията предадени от Буда сега е същата, както преди 2500 г. Учението и методите са предавани от учител на ученици през всичките тези години и освен интелектуалното знание се предава и преживяването на просветление.

Няма нови учения и учители в Будизма, всички автентични будистки учители преподават нещата каквито са. Разликата е в опаковката. Има разлика между различните линии на приемственост в будизма, но това е като чай в различни чайници. Формата е различна, съдържанието е едно.

Разбира се има и хора, които имат и други цели, освен тази да помагат на околните, има мошеници, затова е важно човек да проверява тези които се представят за учители.

Четирите пътя на мъдрите е полезен текст за това.

Котато умът не се тревожи и не бърза да постигне просветление, тогава и само тогава сърцето може да заСвети с пълната си сила. До като се случи това обаче, то малко или много винаги ще остава в сянката на ума. Ето защо на ума му е необходима празнотата. Тогава сърцето става свободно и Любовта и Добротата, който са Красотата на Света, царуват без ума да ги себестравнява с околните му ближни. Всички мерки и теглилки отпадат. Състезание липсва, защото липсва състезател. Проблемът съществува докато ума умува.

С този си пост участието ми тук приклучва.

Беше ми изключително приятно да се познаем!

Бог да те/ви пази!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...