Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

:) Ако създателят на тази тема се замисли над въпроса "какво представлява илюзията и в каква среда възниква?", може би ще стигне до очевидния извод, че ако не съществуваше материалната среда (мозъкът), нямаше да има в какво да възникне споменатата илюзия. Това противоречие доказва, че светът е материален, а не илюзия. Ако нямаше среда, в която да протичат химическите, електрическите и пр. процеси, обуславящи мозъчната дейност, нямаше да има и илюзия, която може да бъде само резултат от тези процеси.

-----------

Търсенето на отговора на въпроси от рода на основния в тази тема за мен е пълна загуба на време. Има много по-полезни занимания от витиеватото умуване.

Е, всеки се занимава, с каквото му е приятно. На мен това не ми пречи. Докато едни умуват, други лудуват. :)

А мислил ли си дали мозъка може да те излъже? На 100% ли му се доверяваш? Ако всичко знаеше, тогава защо има толкова много неща, които не знаеш? Ами ако мозъкът ти пречи да ги научиш?

Айде, лудувай.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
А мислил ли си дали мозъка може да те излъже? На 100% ли му се доверяваш? Ако всичко знаеше, тогава защо има толкова много неща, които не знаеш? Ами ако мозъкът ти пречи да ги научиш?

Айде, лудувай.

Явно не знаеш отговорите на въпросите, които задаваш. Не се притеснявай, с годините ще постигнеш своята мъдрост и някои аспекти на живота ще ти се изяснят, всяко нещо с времето си. Ако това не се случи, причината може и да не е външна.

Не съм и спирал да лудувам, но щом това ти доставя удоволствие, ще продължа да го правя. И ти се занимавай с каквото можеш и ти е приятно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малко допълнение към предните ми постове.

Светът е реален и в същото време е илюзия. Нещата са пусти, защото нямат истинско съществуване, съществуването всяко нещо зависи от много условия. Например една дъга. Появяването и зависи от наличието на атмосфера, от малките капчици във въздуха, от позицията на слънцето, от липсата на облаци, от наличието и позицията на наблюдател ... Всичко съществува по този начин. Като рисунка върху вода, като дъга. Всичко е взаимосвързано и взаимозависимо. Хиляди фактори са необходими за съществуването на каквото и да е. Нещата са пусти. Проявяват се в резултат на възникването на условия и причини и изчезват. Формата е пустота и пустотата е форма.

Светът е реален на относително ниво, но в същото време нито едно реално нещо не може да бъде намерено. Светът е като голям колективен сън, на абсолютно ниво светът е илюзия. Това може да бъде преживяно.

Само едно "нещо" винаги е. Това което осъзнава и преживява нещата, това което гледа през очите ни и слуша през ушите ни точно сега, това което мисли мислите, преживява чувствата и е зад и между тях. Това което наричаме ум.

Като безкрайно, безгранично огледало отразява външните и вътрешни светове.

Умът винаги ги е. Незвисимо дали има или няма форми, независимо дали има или няма картинки.

Същността на ума е безгранично безстрашие, спонтанна радост и интелигентно, активно съчувствие.

Това може да бъде преживяно.

В Будизма мозъкът не създава ума. Мозъкът по-скоро е като радиоприемник, а не радиопредавател.

Не спроря и не убеждавам. Просто споделям.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

A аз искам да ви попитам, случвало ли ви се е някога да оприличите някой клон или храст, или камък на човек, животно или на нещо друго? На мен ми се е случвало, особено в тъмното. Това не е ли доказателство, че интерпретирането на мозъка може да ви подведе?

А чели ли сте трудове на психолози-хипнотизатори? Знаете ли, че такъв човек може да ви накара да хрупате кромид лук, а вие да го виждате като ябълка?

Самоувереността е едностранчива истина. Оставете си егото и започнете да расъждавате. Тогава може да видите Исус Христос като Нео от "матрицата".

Послушайте Вало и започнете да търсите техники да преживявате лично нещата, освободете се от бариерите да гледате едностранчиво, защото всичко което споделяте е взето наготово и е възможно да е полуистина. Така, че проверявайте нещата. Лудувайте.

Специално за Nav Nav:

http://www.fenomenibg.com/modules/news/art....php?storyid=75

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Светът е реален и в същото време е илюзия. Нещата са пусти, защото нямат истинско съществуване, съществуването всяко нещо зависи от много условия. Например една дъга. Появяването и зависи от наличието на атмосфера, от малките капчици във въздуха, от позицията на слънцето, от липсата на облаци, от наличието и позицията на наблюдател ... Всичко съществува по този начин. Като рисунка върху вода, като дъга. Всичко е взаимосвързано и взаимозависимо. Хиляди фактори са необходими за съществуването на каквото и да е. Нещата са пусти. Проявяват се в резултат на възникването на условия и причини и изчезват. Формата е пустота и пустотата е форма.

Светът е реален на относително ниво, но в същото време нито едно реално нещо не може да бъде намерено. Светът е като голям колективен сън, на абсолютно ниво светът е илюзия. Това може да бъде преживяно.

Само едно "нещо" винаги е. Това което осъзнава и преживява нещата, това което гледа през очите ни и слуша през ушите ни точно сега, това което мисли мислите, преживява чувствата и е зад и между тях. Това което наричаме ум.

Умът винаги ги е. Незвисимо дали има или няма форми, независимо дали има или няма картинки.

Същността на ума е безгранично безстрашие, спонтанна радост и интелигентно, активно съчувствие.

В Будизма мозъкът не създава ума. Мозъкът по-скоро е като радиоприемник, а не радиопредавател.

A аз искам да ви попитам, случвало ли ви се е някога да оприличите някой клон или храст, или камък на човек, животно или на нещо друго? На мен ми се е случвало, особено в тъмното. Това не е ли доказателство, че интерпретирането на мозъка може да ви подведе?

А чели ли сте трудове на психолози-хипнотизатори? Знаете ли, че такъв човек може да ви накара да хрупате кромид лук, а вие да го виждате като ябълка?

Самоувереността е едностранчива истина. Оставете си егото и започнете да расъждавате. Тогава може да видите Исус Христос като Нео от "матрицата".

Послушайте Вало и започнете да търсите техники да преживявате лично нещата, освободете се от бариерите да гледате едностранчиво, защото всичко което споделяте е взето наготово и е възможно да е полуистина. Така, че проверявайте нещата. Лудувайте.

Специално за Nav Nav:

http://www.fenomenibg.com/modules/news/art....php?storyid=75

NavNav се сбогува с тази тема и тук пишещите по следните причини:

1. Той е стъпил здраво на земята.

2. Прагматик е до мозъка на костите си.

3. Уважава желанието на другите да витаят в недефинируеми пространства, защото това за тях е начин на мислене и им доставя удоволствие.

4. Изчерпа лимита си от свободно време.

Приятно прекарване на времето! :ph34r:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За мен светът не е илюзия,мойе би защото сме тук на тази земя и всеки от нас е с някаква цел и да не искаме около нас има хора без,които не мойем и дори и понякога да сме уморени от всичко това и да ни се струва че понякага няма смисъл ,трябва да се замислим че именно ние имаме нещо хубаво в себе си и че винаги има някои,на които помагаме само с усмивките си;)

А това че има и такива хора,които само се правят на интересни и лицемерничат не трябва да ни стряска,защотоако ние имаме чисто сърце и мислим позитивно и помагаме на хората...ще бъдем обичани:}

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Cogito ergo sum biggrin.gif
"Мисля значи съществувам"

nulla regula sine exceptione :ph34r:
"Няма правило без изключение."

Ние (изключенията) сме много... аз и без да мисля пак си съществувам :blink:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз познавам един пич, дето е масова халюцинация.

К'во те е** дали е илюзия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:) Ето с този пост направо ми скри шапката,Вало :wors:

Явно и аз съм будист :hush: Наистина,мозъкът е като "радиоприемник"-и на други места съм го казвал-Когато хората викат "Ръка да пипне,око да види"-какво всъщност става?Окото е една система от лещи с рецептори.Информацията се разгражда,след това премивава по Trctus opticus и достига до зрителния анализатор в тилната част на мозъчната кора.Там информацията се събира и анализира.Всъщчност пряко,директно виждане не съществува.

Анализът на информацията зависи от много фактори (състоянието на лещите,пътят,моментното бипхимично състояние на кръвта,самото анализаторно поле в кората),и не можем напълно да и се доверяваме.

По същия начин стои въпросът с "пипането".

Самият мозък си е един приемник .

p.S. А това,с "абсолютното" и "относително" ниво ми стана много интересно,Вало.Даде ми богат материал за размисли...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересни са последните постове, но мисля че повече се отнасят към темата свързана с душата, но това си е мое мнение. Относно дъгата, която описва Вало си има научно обяснение, но в действителност ние виждаме нещата по различен начин, защото те съществуват истински само когато няма светлина която да се пречупва и отразява т.е. когато цари пълен мрак. Светлината изкривява нашите възприятия, а така и възприятията на мозъка и съответно на ума, мозъка наистина е като радиоприемник, но той не сортира информацията като истинна и неистинна, това е работа на ума, но той е повлиян силно от всяко предишно преживяване на носителя му, от кадето следва, че всеки може да живее в отделна собствена реалност, но на едно енергийно ниво. Това ниво служи като база и среда на всеки човешки разум и тъй като е единица за среда т.е. е постоянно а не прескача в разни форми то създава сходства във нашите реалности.

Имам и един интересен въпрос , тялото може без ума , но ума може ли без тялото?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Интересни са последните постове, но мисля че повече се отнасят към темата свързана с душата, но това си е мое мнение. Относно дъгата, която описва Вало си има научно обяснение, но в действителност ние виждаме нещата по различен начин, защото те съществуват истински само когато няма светлина която да се пречупва и отразява т.е. когато цари пълен мрак. Светлината изкривява нашите възприятия, а така и възприятията на мозъка и съответно на ума, мозъка наистина е като радиоприемник, но той не сортира информацията като истинна и неистинна, това е работа на ума, но той е повлиян силно от всяко предишно преживяване на носителя му, от кадето следва, че всеки може да живее в отделна собствена реалност, но на едно енергийно ниво. Това ниво служи като база и среда на всеки човешки разум и тъй като е единица за среда т.е. е постоянно а не прескача в разни форми то създава сходства във нашите реалности.

:help: Е това вече е интересен въпрос ?

Аз мисля че може, но не физическият орган, като част от тялото, а умът, като съзнание - мисля че може да съществува....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Ако под ума имаш предвид душата,като съвкупност от енергийни тела,да може и ти го практикуваш всяка вечер,когато астрала напуска тялото ти по време на сън,но често пъти е неосъзнато или принизено в зависимост от това какви вибрации привличаш.

Редактирано от агни (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ако под ума имаш предвид душата,като съвкупност от енергийни тела,да може и ти го практикуваш всяка вечер,когато астрала напуска тялото ти по време на сън,но често пъти е неосъзнато или принизено в зависимост от това какви вибрации привличаш.

Вждаш ли къде е дилемата, ума в съня, в транс, в медитация, в хипноза се отделя от тялото , но все пак някаква нишка го свързва, но какво става ако тялото умре, най близкото което мога да дам като пример е филма Матрицата. Там с онзи стол и ума ти в матрицата, дърпат ти кабела и оппааа, но пък Нео там отцеля хахахаха и тук се крие дилемата :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Вждаш ли къде е дилемата, ума в съня, в транс, в медитация, в хипноза се отделя от тялото , но все пак някаква нишка го свързва, но какво става ако тялото умре, най близкото което мога да дам като пример е филма Матрицата. Там с онзи стол и ума ти в матрицата, дърпат ти кабела и оппааа, но пък Нео там отцеля хахахаха и тук се крие дилемата :whist:

Духа е свързан с тялото посредством,така наречената сребърна нишка,която се прекъсва при смърт.Духа слиза по същата нишка в плода,но за нас е твърде сложен и все още невидим този процес.Създателите на филма "Матрицата" братя Уашовски са изчели доста езотерична литература докато направят филма,впрочем почти всички имена във филма не са случайни.

Ако искаш да разбереш повече за тази нишка, прочети книгата на Ернст Мулдашев "От кого сме произлезли"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ми не никаква илюзия не е, напълно реален си е света, ако скочите от 10 етаж, бъдете сигурни че съвсем реално ще се размажете, все пак който иска може да пробва. Прави ми впечатление колко силно влияят някои книги и учения на хора преди всичко прецакани от живота, които търсят спасение в тях. Всички духовни "извисявания" е добре да си имат някаква мярка, че в един момент се оказва че някои живеят някъде другаде

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
ми не никаква илюзия не е, напълно реален си е света, ако скочите от 10 етаж, бъдете сигурни че съвсем реално ще се размажете, все пак който иска може да пробва. Прави ми впечатление колко силно влияят някои книги и учения на хора преди всичко прецакани от живота, които търсят спасение в тях. Всички духовни "извисявания" е добре да си имат някаква мярка, че в един момент се оказва че някои живеят някъде другаде

Съгласна съм, че даже е много реален нашия свят, но има и духовни истини.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нашия сжят ли??? Хммм.... Първо незнам дали е наш или ние просто сме се натрапили в него??? Да ви кажа мн се надявам да е илюзия, защото е мн гаден пълен е с пълен е с отвратителни неща и ако не е илюзия начи мн скоро ще се самозатрием!!! ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Днес попаднах на този будистки текст описващ по прекрасен начин илюзията.

ИЗТОЧНИК: http://upadesa.org/node/13

Какво имаме предвид под “отричане”? Когато гледаме филм, това е автентично отричане. Защо? Защото гледайки филма, въпреки че на екрана стават всякакви работи, ние знаем, че това е просто филм, всичко е фалшиво. Може да има любовни интриги, или напрежение, дори може да се разплачем, но някъде в ума си знаем, че това е просто филм.

Когато например ни се приходи до тоалетната по време на филма, ние имаме куража да станем и да отидем. Не е голяма работа, не сме истински хванати. Затова наричаме това “отричане” – притежаваме правилния възглед по отношение на това. Тъй като знаем за безсмиления аспект на нещата, има автентично отричане. От друга страна, в този голям филм, който наричаме живот, малко от нас имат подобен кураж.

Разбира се отричането на означава, че тъй като разбираме, че това е филм, трябва да си тръгнем от киното и да вдигнем много шум, давайки обети никога повече да не гледаме кино. Самото осъзнаване, че това е филм, е променило цялото ни отношение към него. Няма нужда да спираме да гледаме. Може да продължим да гледаме, но вече, поради това знание, ние не се заплитаме; нещата вече не са толкова сериозни. Това е един вид малко просветление.

От това се нуждаем, но осъзнаването, че това е филм, е доста трудно. Винаги засядаме на едно място. Накрая ние винаги го мислим за истински. И както си седим тук изцяло потънали във филма, смеем се, плачем, напълно изгубени в него, някак си поради добрата ни карма, поради заслугата ни, човекът до нас ни потупва по рамото и казва: “Не се притеснявай. Това е само филм”. Този човек е учителят ни.

Да имаме такава възможност да седим до някой, който всъщност да притежава мъдростта и добротата да ни каже нещо такова, е също доста трудно. Нужна ни е много заслуга. Например, точно когато този човек ни казва, че това е просто филм, човекът зад нас може да се изкашля и може да пропуснем възможността да го чуем. Подобни неща стават през цялото време. Това е просто липса на заслуга.

Приятен ден!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Един ученик попитал своя дзен-учител дали всичко е илюзия.

В отговор учителя го ударил по главата и го попитал дали това е илюзия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А тоалетната илюзия ли е?

Т. е. ла**ата - те илюзия ли са?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи от гледната точка. :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Илюзия са cool.gif

За мен и задникът ми е илюзия-значи и продуктите му също са илюзия !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

не-просто не съществува cool.gif

Илюзия е както всичко на този свят.

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
не-просто не съществува cool.gif

Наистина ли...? :wub:

Реалността е в представите ни. Понякога, така, една илюзия може да бъде реалност, и обратно. Това си мисля...

Редактирано от infinity1305 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...