Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

sliderum

Библията - въпроси, отговори, тълкувания - част ІІ

Препоръчан отговор

на 5/18/2017 в 3:25, Shiniasu написа:

Тук въпреки съвета да се раздаде всичко на бедните, малко след това се казва, че влизането на богатите в Божието царство е трудно, но не се казва, че е невъзможно.

Това е формулирано с цел да внушава чувство за вина в заможните, карайки ги да изкупват вината си рез щедрост към божия храм.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1:11 И Бог каза на Соломона: Понеже си имал това в сърцето си, и не поиска богатство, имоти и слава, нито живота на ония, които те мразят, нито поиска дълъг живот, но поиска за себе си мъдрост и разум за да съдиш людете Ми, над които те направих цар,

1:12 дават ти се мъдрост и разум; при това ще ти дам богатство, имоти и слава, каквито не са имали царете, които са били преди тебе, нито ще имат някои след тебе. (Втора книга на летописите)

Както виждаш дава се, но не на тези, които се стремят към богатства. 

5:10 Който обича среброто не ще се насити от сребро, Нито с доходи оня, който обича изобилието. И това е суета. (Еклисиаст)

37:16 Малкият имот на праведния е по-желателен От богатството на мнозина нечестиви; (Псалми)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато бях малък, се опитваха да ми промиват мозъка, като ме караха да чета библията. И аз я прочетох, де, но именно, защото я прочетох, станах атеист. За мое щастие прочитането на Bullshit In Bookform Lacking Evidense (B.I.B.L.E.) ме имунизира срещу бъдещи такива опити. Нещо повече: открих, че вашият господ също е атеист, доказателството за което е пред очите ви в същата тази глупост в книжна форма:

1. Да нямаш други богове, освен мен.
2. Да не почиташ това, дето е горе на небето...............или долу на земята.

Е, браво на него, ама... дяволът е в детайлите! Значи, първо вика да не почитате други богове, освен него, а после вика да не почитате това, дето е на небето. Което включва и самия него, защото Негово Задничество също е на небето. Което ще рече, че вашият бог е атеист!

the_bible_as_a_novel.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, rado84 написа:

Когато бях малък, се опитваха да ми промиват мозъка, като ме караха да чета библията.

Ами като чета тези копи-пейстнати лозунги и декларации с които е изпълнено написаното от теб... Само не разбрах защо мразиш Бог - защото съществува или защото не съществува? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 25 минути, Shiniasu написа:

Ами като чета тези копи-пейстнати лозунги и декларации с които е изпълнено написаното от теб... Само не разбрах защо мразиш Бог - защото съществува или защото не съществува? 

Значи способността на човек да мисли и тълкува прочетеното, според теб е копи-пействане?
Не мога да мразя нещо, което не съществува. И не говоря само за вашия бог, а за всичките там богчета, демончета, феички, духчета и т.н. магии и магически същества. Единствените, които са достойни за мразене, са ония тъпаци във Ватикана.

А ако имаше бог, то той наистина щеше да е доста мразено същество.

14915323_10209065001516559_2230050876317
"Ако има бог, той ще трябва да моли за моята прошка.
- Фраза, издълбана в концентрационен лагер от еврейски затворник"

Има една много по-добра книга за четене, която може да ти отвори очите, стига да искаш. Авторът е български артист, озвучавал доста филми. Линкът за книгата е по-долу, а ако искаш, мога да ти я уредя лично от него за 10-ина лева.
https://www.helikon.bg/books/122/-Вяра%2C-Религия%2C-Бог---неудобните-въпроси_201511.html

Редактирано от rado84 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, rado84 написа:

Не мога да мразя нещо, което не съществува.

Така е, но идеята за Бог съществува. И предвид изразите, които използваш, без да си провокиран от никого в темата, то останах с впечатлението, че доста яростно се опитваш да се пребориш с тази идея. Във Ватикана са тъпаци - ок, но повечето християни нямат нищо общо с Ватикана. И вероятно в повечето случаи дори няма да разбереш, ако срещнеш някой на улицата дали е атеист или вярващ и доколко е такъв. Проблемът е, че никой във Ватикана няма да прочете написаното от теб. А и да го прочете - все тая.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Shiniasu написа:

Така е, но идеята за Бог съществува. И предвид изразите, които използваш, без да си провокиран от никого в темата, то останах с впечатлението, че доста яростно се опитваш да се пребориш с тази идея. Във Ватикана са тъпаци - ок, но повечето християни нямат нищо общо с Ватикана. И вероятно в повечето случаи дори няма да разбереш, ако срещнеш някой на улицата дали е атеист или вярващ и доколко е такъв. Проблемът е, че никой във Ватикана няма да прочете написаното от теб. А и да го прочете - все тая.

Имат много общо - и едните, и другите държат да поробят колкото може повече хора. И едните, и другите смятат, че убийството не е убийство, ако е за бог. А като срещна някого на улицата, много лесно се разбира дали е атеист или вярващ. В повечето случаи ги "надушвам" още преди да са проговорили, а в други случаи е много лесно да проверя що за човек стои срещу мен.
А и хич не ми пука дали някой от Ватикана ще прочете написаното или не. Остава си фактът, че няма какво да им харесвам на тия педофили-робовладелци там.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, rado84 написа:

Каза еврейката.

този път го каза много добре,понякога,рядко,когато иска казва хубави и точни неща!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, rado84 написа:

"Ако има бог, той ще трябва да моли за моята прошка.
- Фраза, издълбана в концентрационен лагер от еврейски затворник"

Едно уточнение, не за теб, за другите четящи. Била е налисана на стена в затворите към концлагера, не в бараките на евреите. Евреите в тоя концлагер, между другото, са били малка част концлагеристите. Доколкото знам, надписът в днешно време не съществува, приемаме на доверие че го е имало.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

днес е Петровден!

Св. първовърховни апостоли Петър и Павел

Житие на свети първовърховни апостоли Петър и Павел

http://www.plovdivskamitropolia.bg/23-kalendar/kalendar/139-2906.html

Светата църква чествува едновременно паметта на великите апостоли Петър и Павел, които тя нарича първовърховни първопрестолници и вселенски учители. Те много се потрудили за разпространение на словото Божие, претърпели много страдания и гонения и са ни завещали в своите послания основните правила на християнската вяра и живот.

Най-важните обстоятелства на техния живот са описани в книгата "Деяния на светите апостоли", а за апостол Петър - и в светото Евангелие.

Боговдъхновените писатели на тия свещени книги не са скрили от нас грешките и заблудите, в които са изпаднали: Павел - преди обръщането си, а Петър - преди да бъде укрепен от Светия Дух. Затова техният пример е особено поучителен за нас. В ап. Петър Църквата вижда образ на един отрекъл се от Христа и след това покаял се, а в ап. Павел - образ на един, който се противил на Господа и след това повярвал.

Светата църква чествува едновременно паметта на великите апостоли Петър и Павел, които тя нарича първовърховни първопрестолници и вселенски учители. Те много се потрудили за разпространение на словото Божие, претърпели много страдания и гонения и са ни завещали в своите послания основните правила на християнската вяра и живот.

Най-важните обстоятелства на техния живот са описани в книгата "Деяния на светите апостоли", а за апостол Петър - и в светото Евангелие.

Боговдъхновените писатели на тия свещени книги не са скрили от нас грешките и заблудите, в които са изпаднали: Павел - преди обръщането си, а Петър - преди да бъде укрепен от Светия Дух. Затова техният пример е особено поучителен за нас. В ап. Петър Църквата вижда образ на един отрекъл се от Христа и след това покаял се, а в ап. Павел - образ на един, който се противил на Господа и след това повярвал.

"Първопрестолни между апостолите и учители на вселената,
молете Владиката на всичко да дарува мир на света и на душите ни велика милост!"

Амин!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Anjel Dimitrov написа:

Значи глей сега,това със заповедите,има умисъл в доводите ти.

Аз имам моя собственна религия Анжелизъм,имам и свещенна книга ,,До отвъдното и обратно",която можеш да свалиш безплатно от тук-калдата,която книга ще ти е най-полезната в живота.Значи за десетте божи заповеди според мойта религия Тази ,,не прелюбодействай" е сбъркана от ,,не прекалявай".Това ,,не си прави кумири" е вече за напреднали,но да го кажем така(ако не си достатъчно умен да разбереш ,,какво е Господ?"то Господ няма да ти се разсърди,ако обичаш творенията му,но ще ти се рассърди ако мразиш),,Да имаш само един господ"-мога да плювам на тази заповед.Тълкуването на останалите божи заповеди(е не ми се пише)По между другото си търся замесникпророци,ако проявяваш интерес ми пиши на лични.

Както казах - аз съм атеист. Както не казах - алергичен съм към религията като цяло и съм имунизиран срещу всякакви видове промивания на мозъка, а също така и не желая да имам нещо общо с религията - каквато и да е тя, затова трябва да ти откажа. Ние (атеистите) нямаме свещени книги, защото атеизмът не е религия и не подреждаме живота си според някакви глупости в книжна форма.

Bullshit_In_Bookform_Lacking_Evidence.jp

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, rado84 написа:

Както казах - аз съм атеист. Както не казах - алергичен съм към религията като цяло и съм имунизиран срещу всякакви видове промивания на мозъка, а също така и не желая да имам нещо общо с религията - каквато и да е тя, затова трябва да ти откажа. Ние (атеистите) нямаме свещени книги, защото атеизмът не е религия и не подреждаме живота си според някакви глупости в книжна форма.

Радо, след като си атеист какво правиш в тази тема? И много се заблуждаваш че не живота ти не е зависим от разни книги. Ще ти дам пример с Наказателен кодекс, Данъчни закони и още ред други такива

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 36 минути, capnemo написа:

Наказателен кодекс, Данъчни закони и още ред други такива

На това му се вика морал - онова "животно", което огромна част от религиозните нямат, като започнем с ония във Ватикана.
А ти се разходи из религиозните форуми из нета - във всичките е пълно с атеисти, опитващи се да отворят очите на някой заблуден. В повечето случаи това е като да опитваш да дресираш крава да сяда - ти ѝ говориш, тя си преживя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, rado84 написа:

На това му се вика морал - онова "животно", което огромна част от религиозните нямат, като започнем с ония във Ватикана.
А ти се разходи из религиозните форуми из нета - във всичките е пълно с атеисти, опитващи се да отворят очите на някой заблуден. В повечето случаи това е като да опитваш да дресираш крава да сяда - ти ѝ говориш, тя си преживя.

Щом се опитваш да се правиш на толкова принципен я прочети  десетте божи заповеди и след това наказателния кодекс. И ще видиш много интересни съвпадения. Прочети малко космогонни теории и след това прочети примерно библията и ще видиш отново интересни съвпадения. 

Но ти не искаш да четеш, ти си чукча....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 30.06.2017 г. в 12:06, rado84 написа:

Както казах - аз съм атеист.

Bullshit_In_Bookform_Lacking_Evidence.jp

Добре, бъди. Но бъди интелигентен атеист. Като Ницше или Шопенхауер. И да, Библията, както всички свещени религиозни писания, е пълна с измислици, но това не пречи да изтъкнем и достойнствата, които притежава. Да вземем книга "Песен на песните" от Стария завет например - пълна с изключително жив и поетичен език. Тъй че дори от чисто литературна гледна точка Свещеното писание има тежест. Събития от рода на сътворението на първите мъж и жена, Райската градина, ходенето по вода на Иисус и т.н. са, разбира се, художествена измислица. Но Библията съдържа и немалко факти, чрез които старозаветните и новозаветните библеисти от доста поколения реконструират историческите събития от съответния период. Затова не бъди кон с капаци, а чети.

Поздрави!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бил съм в светата юдейска тема за това!

Бахти отношението на модератор от Калдата?! Вместо да е от помощ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, valkiria1 написа:

След третия път напомняне  вече правилно си забелязал.

Така ще имаш възможност да получиш отговор по същество от тези за които се отнася въпросът- християните. 

Кажи, че се харесваме па ти!;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, _Alex&Vanko_ написа:

Кажи, че се харесваме па ти!;)

Ако имаш две ризи и едната ти е за даване ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 часа, _Alex&Vanko_ написа:

И защо е делението на православие, католици и протестанти?

http://www.pravoslavieto.org/katolik.html

Има и тема в този форум: https://www.kaldata.com/forums/topic/25010-каква-е-разликата-между-православие-католицизъм-и-протестантство/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 30.11.2011 г. в 12:26, valkiria1 написа:

Изхождайки от природния закон "Животът може да произлезе само от живот"/който закон до ден днешен не е опроверган/ то логиката показва че първият живот на земята е бил създаден;а не самосъздал се от неорганична материя. Тоест:Животът има свой създател и този Създател носи в себе си живот-а.

Винаги съм откривал в това твърдение противоречие. Ако наличието на живот предполага наличието на Бог, то защо за Него е неприложимо същото твърдение, което да посочва, че някой е създал Бог? И ако някой допусне, че Бог винаги си е съществувал и никога не е бил създаван, тогава защо това да не важи и за живота, който се приписва, че е създаден от Него?

Редактирано от аm-аm (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, аm-аm написа:

Винаги съм откривал в това твърдение противоречие. Ако наличието на живот предполага наличието на Бог, то защо за Него е неприложимо същото твърдение, което да посочва, че някой е създал Бог? И ако някой допусне, че Бог винаги си е съществувал и никога не е бил създаван, тогава защо това да не важи и за живота, който се приписва, че е създаден от Него?

А защо да не допуснем, че е възможно животът да е вечен колкото Бог?!

Но разбира се, човек не може да си представи, че може да съществува нещо без начало. Това Начало, всички религии и мистични учения, наричат Сътворение. И твърдят, че някъде там, в далечното Пра-минало се е зародил Животът. И той е бил сътворен от един разумен Първоизточник, наречен Бог.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Aumi написа:

А защо да не допуснем, че е възможно животът да е вечен колкото Бог?!

Ако живота е вечен, значи не е създаван. Наличието на Бог, в този случай, не е обяснение, а просто усложняване на представите. Той се оказва колело без роля за възникването на живот, както петото колело на кола.

Бог не е по-логичното или по-простото обяснение за възникването на живота, защото не е никакво обяснение. Същият принцип, който уж доказва, че Бог съществува - че живота се създава от живот - отрича съществуването на Бог вечно и гарантира, че Бог е създаден от друга форма на живот. Доктрината Бог не обяснява възникването на живот, а само отмества вниманието от това чие съществуване трябва да бъде обяснено.

В този ред на мисли основният довод на религиите, че Бог е обяснението за възникването и разнообразието на живот, се базира на заблуда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, аm-аm написа:

Ако живота е вечен, значи не е създаван. Наличието на Бог, в този случай, не е обяснение, а просто усложняване на представите. Той се оказва колело без роля за възникването на живот, както петото колело на кола.

Това не е никакво обяснение, а по-скоро безсилно отричане на факта, че е невъзможно нещо да възникне и да се самосъздаде безпричинно.

Бог не е по-логичното или по-простото обяснение за възникването на живота, защото не е никакво обяснение. Същият принцип, който уж доказва, че Бог съществува - че живота се създава от живот - отрича съществуването на Бог вечно и гарантира, че Бог е създаден от друга форма на живот. Доктрината Бог не обяснява възникването на живот, а само отмества вниманието от това чие съществуване трябва да бъде обяснено.

Напротив, Бог, или съществуването на Първоизточник или Творец, е най-разумното обяснение. Много по-разумно и логично от твърдението, че разумният живот и безкрайното разнообразие на форми и съзнателни същества, може да възникне от самосебе си случайно и без причина.

В този ред на мисли основният довод на религиите, че Бог е обяснението за възникването и разнообразието на живот, се базира на заблуда.

Най-голямата заблуда е твърдението,, че е възможно Разумната Вселена с цялата си сложност и разнообразие, да е случайно и безпричинно възникнала.

Напълно подкрепям думите на д-р Михайлов, че

"Атеизмът е масово суеверие, абсурдна идея за безпричинен свят, възникнал от нищото, самодостатъчен и неподсъден."

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Aumi написа:

Това не е никакво обяснение, а по-скоро безсилно отричане на факта, че е невъзможно нещо да възникне и да се самосъздаде безпричинно.

Не коментираш поставеното от мен противоречие. И никой не твърди, че живота без Бог е създаден "случайно", "от самосебе си" и т.н. - това само изразява научно невежество.

преди 4 часа, Aumi написа:

Напълно подкрепям думите на д-р Михайлов, че

"Атеизмът е масово суеверие, абсурдна идея за безпричинен свят, възникнал от нищото, самодостатъчен и неподсъден."

Този човек се е объркал. Бог твори от нищото, а не еволюцията. Бог е самодостатъчен, а не света. Думата "неподсъдност" не я знам и не мога да я коментирам, някакъв скрит теологичен смисъл има в нея...

Редактирано от аm-аm (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...