Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ето защо съм горд, че съм БЪЛГАРИН! Ние, Българите - произход, религия, знания, теории, доказателства

Гости lili-zora

Препоръчан отговор

https://www.youtube.com/watch?v=b_ebsscDhp0

"Когато изникна идеята да съберем най-добрите стари гайдари заедно за един концерт, мнозина си рекоха, че е вятър работа -- кой ще тръгне от километри за една песен. Но излезе иначе -- гайдарят носи в душата си песента, не може без нея. Така тръгнах от къща на къща, от село на село. Не 100, а 103 гайдари дойдоха за събора..."

Апостол Кисьов

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 1,6k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Аз се гордея ,че принадлежа към българския етнос с няколко неща ... едно от които е следният факт:

Печат на „Победотвореца Симеон“ откриха край Велики Преслав

Оловен печат на владетеля Симеон откриха при разкопки в старата столица Преслав археолози от екипа на проф. Маргарита Ваклинова, с ръководител на проучванията ст. н. с. Ирина Щерева. 

Печатът е с диаметър 27 милиметра, с изображение от лицевата страна на Исус Христос,благославящ от трон и с кръгов надпис на гръцки около него

„На победотвореца Симеон многая лета“.

От другата страна е изобразен българският владетел в царски одежди и със символите на властта в ръцете. Около добре запазения релеф на фигурата по периферията на печата се разчита надписът

„Симеон во Христа Василевс на ромеите“.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

10.07.2014 Археологът Васил Николов: "На българска земя се е зародила европейската цивилизация"

http://www.bulphoto.com/events/38693/

http://art.actualno.com/Arheolozi-iskat-udyljavane-s-tri-meseca-na-razkopkite-kraj-Mursalevo--news_38815.html

България е сърцето на Европа, именно на българска земя се е зародила европейската цивилизация. Това доказвали археологическите проучвания по трасето на Лот 2 от АМ „Струма“ в района на село Мурсалево.Най-ценната находка при разкопките е неолитното селище в местността "Деве боаз", съществувало през VІ хилядолетие пр. Хр. Тримесечните проучвания са обхванали около 10 от общо 16 дка, което е най-голямата изследвана площ на праисторическо селище в Югоизточна Европа, съобщава infomreja.bg.„Това селище е от изключително значение. То пише нова важна страница от историята. Оказа се, че е изградено при идеално планиране. Открихме около три успоредни улици с много други по-малки напречни. Има най-малко 40 къщи“, обяви на мястото на разкопките ръководителят на археологическия екип проф. Васил Николов от Националния археологически институт и музей при БАН.Той показа нагледно част от ценните находки, открити на дълбочина 2,7 метра, които свидетелстват за най-древната европейска цивилизация, заселила се по тези земи от Анатолия.Сред уникатите са най-старото седефено копче и игла, различни сечива, керамични съдове, тежест за тъкачен стан и множество фигури, изобразяващи фалоси и женски тела без глави, но с добре развити задни части, изобразяващи богинята Майка. Част от намерените предмети са без аналог в целия свят.Най-ценната находка е златна апликация с форма на трапец с шест малки дупчици по нея. Тя е открита около древен извор, на който археолозите попаднали и при сегашните разкопки. Към 5-6 такива златни предмети са открити досега – в Румъния, Унгария и Гърция.„Апликацията е белег на престиж, по онова време не можем да говорим за накити или украшения, но те са намирани в гробове от двете страни на човешки глави“, поясни проф. Николов.По думите му работата на екипа по изваждането на предметите от къщите е в самото начало. До момента са проучени едва две строителни нива от общо пет.За цялостното проучване на праисторическото селище според него е необходимо още време. По този повод вчера комисия с експерти от Министерството на културата е изпратила предложение до министър Петър Стоянович да се удължи срокът на разкопките с още три месеца – от 1 септември до края на ноември.„Обидно е при посещението си на място министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева да ахкаше при вида на находките, а по-късно в интервю да казва, че археолозите не са открили нищо особено при Мурсалево“, каза огорчен ръководителят на екипа.Той подчерта, че проучванията свидетелстват за блестящата материална култура на VІ хилядолетие пр. Хр. в долината на Струма – пътят за проникване на земеделието и скотовъдството от Предна Азия към Балканите и Средна Европа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 1 месец по-късно...
  • 2 седмици по-късно...

Кампанията „Чудесата на България” е едно от малкото неща, които във време на финансова и духовна криза

обединяват българите и ги карат да се чувстват горди - https://www.facebook...garia.chudesata

10277862_686920694691052_316496544611934

Просто гласувайте!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 седмици по-късно...

Писмо до българския войник

Писмото, което ще прочетете  в следващите редове, е дело на големия българин полковник Петко Йотов.

Здравей, млади войнико!

petko-iotov.jpg

Пиша ти това писмо, за да ти кажа някои неща, които на мен не е имало кой да ми каже. Не приемай написаното като съвети, защото на този свят най-ненужно е да се дават съвети. На умния не му трябват, а глупакът не ги приема.

Нося пагони от 28 септември 1966 година. Изживял съм много хубави неща и съм понесъл много казармени простотии. Имаш правото да възкликнеш: “Леле, тоя колко е задръстен за толкова години служба!” Да това е един от вариантите, а може и по-иначе. Най-напред искам да ти кажа защо все пак трябва да се служи на тая наша България.

Само след Освобождението българското войнство участва за 60 години в пет войни. В тях загиват около 200 хиляди воини и около половин милион са ранени и осакатени. Нима те са искали да убиват и да бъдат убивани? Между тях е и някой от твоите предци!

Прадядо ми по бащина линия загива при Одрин през 1913-та. Дядо ми по майчина линия имаше три рани и три кръста за храброст от трите войни.

Та раняваният и оцелял много ни е разказвал за войните. И когато е воювал, вече е имал жена и четири деца. Нима не са му били мили? Нима е тръгнал ей така на война? На тях, на нашите деди, полуграмотни или неграмотни, са им казвали защо трябва да се обучат и да станат добри войници по един много човешки начин.

“Млади войнико, трябва да стреляш точно, да се окопаваш бързо и добре. Ако не стреляш точно, стрелят по теб. Ти трябва да се биеш и да побеждаваш, а не да загиваш. Твоята смърт води до поражение, а поражението довежда врага в бащиния ти дом, при твоята майка, жена и деца.”

Всъщност ти това го знаещ, но убеден ли си, че е жизнено необходимо? С какви мисли тръгваш за казармата? А може би с какви не искаш да тръгнеш? Знаеш ли, иска ми се да споделя с тебе едно мое схващане за понятието “Отечество”. Струва ми се, че то, Отечеството, няма множествено число, макар че дълги години се готвехме да браним нашето Отечество. Отечеството е нещо много лично, съкровено, свято. Моето Отечество е там, на един баир в Тетевенския балкан. Там, където съм се родил и израсъл. Моето Отечество е къщата ни, дворът, големия орех, на който ми връзваха люлка, кладенчето в букака със студена вода, майка ми, баща ми и по-късно – жена ми и двете ми деца.

Това е моето лично Отечество и аз не го давам на никого. Готов съм да го браня до смърт от външните, пък сега, изглежда, и от вътрешните врагове. Ето защо трябва да съм подготвен за защитата на моето Отечество. Аз ще залегна в окопа на границата на моята България не за вилите в Бояна или за нечии дебели вратове. Ще лежа в буренясалия окоп именно за моето лично Отечество. Откакто свят светува това е първото назначение на мъжа – да защитава близките си и родния си край, Отечеството. То не случайно е наречено “Отечество” – на името на отеца, бащата, създателя и защитника.

Ти, млади войнико, готов ли си да защитиш своето Отечество? Млади момко, това не са лозунги. Това е една тъжна потребност!

И възниква въпросът, що за човек е българинът, що за човек си ти, негов вековен наследник? Всички ли българи с любов отиваха в казармата? Отговорът е твърде изненадващ за тебе, млади войнико. Да, всички искаха да отидат в казармата, но не всички имаха тази възможност. Още със създаването на българската войска след Освобождението българина вижда в нея символа на свободата и сигурността на България. Чест, достойнство и дълг е да се служи във войската българска. И защо всички желаещи не са могли да служат? По икономически причини. Така в Княжество България до Сръбско – Българската война годишният контингент от набора е бил от 28 до 30 хиляди души. Поради недостатъчно средства са приемали около 7 – 8 хиляди новобранци.

Оказва се, че от четирима годни за военна служба само един има честта да служи. Да, чест е било за избрания да служи! Военнонаборните комисии са били много прецизни при подбора на новобранците. Често за незначителен недостатък са връщали момчетата. Но пък избраните!? Те са били най- и по- . Минали на комисия за войници. Това са най-мъжете на селото.

Върнатите са се чувствали като друго качество. Върнатите трудно ще се оженят, щом са дефектни за военна служба. И за да се избегне този неприятен момент, се взема решение: военнонаборните комисии да оценяват обективно всички годни за военна служба и да се тегли жребий кой от тримата или четиримата годни да отиде войник. Та първият стремеж е да си годен за военна служба. Вторият – да се вредиш да служиш в казармата. Народът казва: “Мъж, който не е служил, и жена, която не е раждала, не ми ги хвали.” Подкупи са се давали да служи момчето, а не както сега!

Ти, млади войнико, си потомък на героите от петте войни след Освобождението. На героите от Сръбско – Българската война, извършили маршове, които смаяха Европа. Така 1-ва и 4-та пехотна дружина, след като са прегазили и преплували Марица при гара Саранбей, мокри до кости, за 30 часа изминават 86 км и пристигат на Сливнишката позиция.

Пета пеша артилерийска батарея под командването на капитан Тантилов за две денонощия изминава 146 км и пристига заедно с оръдията на Сливница. Тридесет и четири дружини извършват маршове от 80 до 230 км. За тези маршове Карл Регенбургски пише: “Българската армия извършва маршове, нямащи равни на себе си от Александър Македонски насам.” Ти си потомък на героите от Сливница, Три уши, Мека Црев, Драгоман, Гурголят, Видин, Пирот, Лозенград, Люлебургаз, Чаталджа, Булаир, Одрин, Завоя на Черна, Тутракан, Кочмар, Карапелит, Добрич. Ти си внук на мъже, които пленяват много чужди знамена, но не допускат да бъде пленено българско бойно знаме.

За твоите предци – герои в.”Таймс” пише: “Истински герой на деня е българският войник. Търпелив, издръжлив, весел и засмян, той не изглежда като модел на особени свойства. Но когато щиковете се турнат на пушките и гръмовно “Ура!” процепи въздуха и се стигне до решителния момент, той се явява в един нов и удивителен вид. На него преди всичко се дължи сполуката в победата.”

Те, старите воини, са достойни следовници на своите възпитатели, на офицерите. Спазват се суворовско-румянцевските принципи на обучение и възпитание. Има много следовници на полковник Дрангов. Ще си позволя, млади войнико, да ти цитирам някои от тях. Дрангов пише: “Войникът не е само едни гърди, които трябва да изправиш срещу неприятеля, а преди всичко едно сърце, което трябва да спечелиш. Офицерът трябва да бъде сърцевед. Сърце след сърце върви.” И още: “Никой няма право да вдига ръка върху личността на войника. Българският войник трябва да се бие и да побеждава, а не да бъде бит и мачкан. На България са нужни юнаци, герои, а не мазници и треперковци.” Дрангов винаги е казвал:”След мен, юнаци, две смърти няма, без една не може!” И намира своята смърт на 27 май 1916г. на завоя на р. Черна, водейки полка си в атака.

Да, млади войнико, имало е, има и сега в нашата войска български достойни водачи и следовници. Ти от кои си? Много се оплаквате от извращенията. Защо ги има, кой ги прави? С кого ги правят? Защо от 50 – 60 човека гонят само 3 – 4? Ти, млади войнико, между тях ли си? Гонят тези, които нито преди казармата, нито в казармата са се научили да носят вода. Те просто все още не са разбрали, че на този свят всеки носи някому вода. Във всяка система има степен на подчиненост. И всеки на някого е подчинен и му носи вода.

Това за носенето на водата е и в прекия, и в преносния смисъл. Нима няма да донесеш вода на по-възрастен човек?! Какво ще ти попречи да донесеш вода и на “старото”. Това, “старото”, знае и може повече от тебе или се предполага, че е така. Утре в боя “старото ” ще ти спаси живота. Не се страхувай от лудите и щурите, те вършат подвизи. Страхувай се от безразличните, от безличните. Този, който може да те наругае, може и да те защити.

Научи се да уважаваш, без да се унижаваш. Наполеон има такава мисъл: “Добрият воин знае как да отстъпва, без да мърмори.” Нашият мъдър народ казва: “Който не целува ръка с достойнство, ще целува крака, паднал на колене.” Няма го вече онова общество, в което искахме всички да сме равни. Не се раждаме равни и не можем да бъдем равни. Нито в живота, нито в казармата.

Не ти говоря да бъдеш “преклонена главица”. Не, в никакъв случай! Никой не обича пълзящите гадини. Дори пълзящият не обича себеподобните. Не всичко в казармата е “Тъй вярно”. Има и “Съвсем не”. А като излезеш в “цивилизацията”, няма ли да имаш началници, няма ли да зависиш от някого? И ако не му носиш вода, ще му носиш я уиски, я нещо друго. Не се прави на толкова ербап. Живота ще те научи на още по-сложни неща от казармата.

Пък и ти ще станеш началник. Я в казармата, я после. Ето какво пише за началниците в Правилника за бойната служба от 1935г. (т.1412): “Началникът е длъжен: 1. Да има характер. 2. Да разбира своето дело. 3. Да определя степента на възможност. 4. Да поема отговорност. 5. Да дава личен пример. 6. Да обича подчинените си.” Тези неща са написани с кръв от опита на войните.

И не се оправдавай с немотията. Тя е вече при всички честни хора. Българският войник след Освобождението често е гладувал, дори и по време на война. Така че при теб е само едната злина. Ще ти цитирам нещичко от книгата “Един от първа дивизия”, написана от Г. Георгиев, участник в Първата световна война: “…Вижте сега българския войник. Той може да няма гащи, но победи. Той може да носи скъсани панталони, но победи. Той може да носи смачкан шинел, но победи. Гащите се купуват. Панталоните се закърпват. Шинелите се изглаждат. Славата не се купува. Честта не се закърпва. Поражението не се изглажда.”

Българските мъже са раснали на стремена. Такова ни е племето! Ще кажеш – “А времето?” Все още е далеч времето, когато няма да има нужда от войници и от войска. Добре, ти не искаш да служиш, друг не иска. Добре, ние старите, искаме, ама вече не можем. Валута внасяме, пшеница внасяме, всичко внасяме. И мъже ли трябва да внасяме? Досега България можеше да се гордее с красивите си и талантливи жени и с гордите си и достойни мъже. Бягат навън? Да бягат, но докога? Човек не може да избяга от себе си. Всяка животинка си има своя дупка и нея търси, дори и за смъртта си. Човек не може две неща да избира – родината и родителите. Бягайте, търсете вашето щастие навсякъде, но не бягайте от дълга си към родината. Звучи високопарно, но ще го разбереш с времето.

При избухването на Първата Балканска война през 1912г. хиляди българи се връщат от Европа, Америка, от целия свят за да воюват за майка България. Народът казва: “Кръвта вода не става.” Те не са били по-глупави от нас. Не бързай да даваш оценки, преди да направиш нещо по-свято от тях.

На родина, на Отечество не може да се изневерява. То е едно – неизбираемо и неподменяемо.

Та така, млади войнико, исках нещо да ти кажа. Дали успях, ти ще прецениш. Може да не съм прав. Не ме укорявай. Правя го с най-добри чувства към теб и към моето Отечество. Това е вечна и безкрайна тема. Ние мъжете, най много обичаме да разказваме за подвизите си в казармата и при жените. Това са приятни теми, защото всеки е длъжен да ни вярва, пък и не може да се провери нито едното, нито другото.

Приеми моите воински и приятелски поздрави, войнико на България!

Полковник

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

МЪЖЕСТВОТО И ВЕЛИЧИЕТО НА ДЕДИТЕ НИ

Има народи, които се отличават рязко от останалите със своята храброст и сила. Ние българите сме благословени с точно тези качества. От най-дълбока древност до ново време предците ни са изумявали египтяни, перси, гърци, римляни, турци и др. със своята непоколебимост, мъжество и величие. Дедите ни защитават ревностно своето семейство и Родина, служат вeрно на пълководците си и правят подвизи, които другите смятат за невъзможни.

.................................

В продължение на няколко хилядолетия ние пазим своя дух, сила и решителност. В продължение на няколко хилядолетия удивяваме египтяни, гърци, римляни и др. със своите невероятни качества. Това е униколното при нас – след всяко падане ние намираме сили да се изправим. След всяка смърт възкръсваме за нов живот. Подобно на Орфеевото цвете, ние просто се нуждаем от определени условия, за да покажем на света, кои са били неговите най-ранни господари.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...
  • 2 седмици по-късно...

От много време се срамувам, че съм българин. Но едно малко момиче, с ангелски глас, ме накара отново да се гордея, че съм българин!

Много рядко се разплаквам на песен, а на тази песен ... точно това стана. Браво Крисия!

Junior Eurovision 2014: Bulgaria’s Krisia won the press vote

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 1 месец по-късно...

23 велики открития на българите, които промениха света

1.Киселото мляко ,  2. Компютърът, 3. Електронният часовник ,  4.Най- отдалечената планета от Слънцето , 

5. Принтерът , 6. Кирилицата , 7. Пътническият самолет , 8. Въздушната възглавница , 9.Телефонният секретар ,

10.Двигателите на лунния модул Орел , 11.Първата жена летец на боен самолет, 12.Шестият сърдечен тон ,

13. Магнетофонната касета и слънчевият хладилник , 14. Нивалин , 15.Скоростна безстепенна кутия ,

16.Първото в света „антиоръжие” , 18. Повелителят на атома , 19.Първото обработено злато в света ,

20.Говорите на български, разбират ви англичани?,   21. Календарът ,  22. Хапчето „антибебе“ ,

23.През своята вековна история България няма пленено бойно знаме!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Христос бил българин, както и Буда, и Заратустра?

А ти па - самия Бог е българин, камо ли тези аматьори.

По темата - не се гордея с това, че съм българин.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

По темата - не се гордея с това, че съм българин.

да,за съжаление!нямаме с какво да се гордееме освен с миналото си,а и то е малко поизкривено!дори,като чета темата или историята,не виждам никави прилики между прабългарите и нас! :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

да,за съжаление!нямаме с какво да се гордееме освен с миналото си,а и то е малко поизкривено!дори,като чета темата или историята,не виждам никави прилики между прабългарите и нас! :)

Избързал си да гласуваш позитивно за мен - а сега ще се разочароваш, защо бързаш? Недей бърза бре човек - питай първо, после си прави преценка.

Моите съображения са съвсем други - нито с миналото, нито с настоящето, нито с бъдещето се гордея. Нито пък се срамувам.

Примерно - ако беше да речем роден в Китай, щеше ли да се гордееш с България? Сещаш ли се - аз не подкрепям национализма, за мен това е глупаво. Поради националната гордост са ставали безброй войни - България над всичко ..... и така е навсякъде, САЩ над всичко, за майка Русия, Англия завинаги и изобщо всички голямата гордост, че били еди къде си родени. А в действителност всички сме родени на една и съща планета - тези граници разделящи държавите са някакви черти на хартия, една камара войни, заради тези черти, толкова глупаво ми изглежда че ми е трудно да го опиша.

И дори мога да предскажа до кога ще е така - докато не се появат извънземни, тогава всички земляни ще имаме нов враг и ще се обединим, все врагът ни обединява, не интелигентността, Тогава ще почнем война срещу цялата вселена - къде що има цивилизация тя ще е наш враг, до вчера дето сме се били врагове да речем японци и китайци, от днес вече ще сме първи приятели, другари.

Ако има нещо, с което да се гордея това е с интелигентността на хората - изобщо не вземам под внимание българи ли са, турци ли са, канадци ли са. Гордея се с човешките способности  - как оцеляваме, как се развиваме и не само с хората от елита, онези от върховете, с нобеловите награди и с оскарите, а и със здраво влачещия гръб на работниците, тези дето сме простосмъртни, защото без работниците, нито учените, нито философите, нито творците могат да оцелеят, да не говорим за политиците. Работниците са гръбнакът на цивилизацията - без тях няма цивилизация, нищо няма, те са основата и се гордея с тези хора, с дърводелците, със земеделците, животновъдите. Точно това показа Куросава във "7-е самураи", че не героите и не бойците са хората движещи цивилизацията и прогреса, а онези дето превиват гръб под жаркото слънце по цял ден, без тях сме за никъде. Ние често се възмущаваме от поговорката - преклонена главица сабя не я сече. Ок, наистина на пръв поглед изглежда отвратителна, но даваме ли си сметка, какво ще се получи, ако никой не си преклони главата - тази сабя няма спирка, тя няма лимит, както ще отсече една глава, така ще отсече и милиони глави, и ще си е все така ефективна. Примерно - какво се случи с американските индианци, от тях са останали има- няма няколко хиляди и то е съмнително доколко изобщо имат нещо общо с индианците. И защо се е стигнало до тук - до един тотален геноцид на цели народи. Защото хората не склонили глава - само заради едната гордост, "ще умрем за Кетцакоатл" и какво стана в крайна сметка ..... измряха, като пуйчета, иди търси сега нещо за индианската култура.  А какви красиви индианки е имало - това за мен е непростима загуба.

Така, че мога да намеря много други причини да се гордея с нещо, но точно с националната си принадлежност за мен е просто глупаво - надъхват ни от малки деца, гордей се, че си българин/ румънец/ французин и после какво, после става супер лесно да пратиш тези деца на война, да умрат за родината. И до кога така? - може би трябва да се моля, по- скоро да идват извънземните.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Избързал си да гласуваш позитивно за мен - а сега ще се разочароваш, защо бързаш? Недей бърза бре човек - питай първо, после си прави преценка.

Моите съображения са съвсем други - нито с миналото, нито с настоящето, нито с бъдещето се гордея. Нито пък се срамувам.

Примерно - ако беше да речем роден в Китай, щеше ли да се гордееш с България? Сещаш ли се - аз не подкрепям национализма, за мен това е глупаво. Поради националната гордост са ставали безброй войни - България над всичко ..... и така е навсякъде, САЩ над всичко, за майка Русия, Англия завинаги и изобщо всички голямата гордост, че били еди къде си родени. А в действителност всички сме родени на една и съща планета - тези граници разделящи държавите са някакви черти на хартия, една камара войни, заради тези черти, толкова глупаво ми изглежда че ми е трудно да го опиша.

И дори мога да предскажа до кога ще е така - докато не се появат извънземни, тогава всички земляни ще имаме нов враг и ще се обединим, все врагът ни обединява, не интелигентността, Тогава ще почнем война срещу цялата вселена - къде що има цивилизация тя ще е наш враг, до вчера дето сме се били врагове да речем японци и китайци, от днес вече ще сме първи приятели, другари.

Ако има нещо, с което да се гордея това е с интелигентността на хората - изобщо не вземам под внимание българи ли са, турци ли са, канадци ли са. Гордея се с човешките способности  - как оцеляваме, как се развиваме и не само с хората от елита, онези от върховете, с нобеловите награди и с оскарите, а и със здраво влачещия гръб на работниците, тези дето сме простосмъртни, защото без работниците, нито учените, нито философите, нито творците могат да оцелеят, да не говорим за политиците. Работниците са гръбнакът на цивилизацията - без тях няма цивилизация, нищо няма, те са основата и се гордея с тези хора, с дърводелците, със земеделците, животновъдите. Точно това показа Куросава във "7-е самураи", че не героите и не бойците са хората движещи цивилизацията и прогреса, а онези дето превиват гръб под жаркото слънце по цял ден, без тях сме за никъде. Ние често се възмущаваме от поговорката - преклонена главица сабя не я сече. Ок, наистина на пръв поглед изглежда отвратителна, но даваме ли си сметка, какво ще се получи, ако никой не си преклони главата - тази сабя няма спирка, тя няма лимит, както ще отсече една глава, така ще отсече и милиони глави, и ще си е все така ефективна. Примерно - какво се случи с американските индианци, от тях са останали има- няма няколко хиляди и то е съмнително доколко изобщо имат нещо общо с индианците. И защо се е стигнало до тук - до един тотален геноцид на цели народи. Защото хората не склонили глава - само заради едната гордост, "ще умрем за Кетцакоатл" и какво стана в крайна сметка ..... измряха, като пуйчета, иди търси сега нещо за индианската култура.  А какви красиви индианки е имало - това за мен е непростима загуба.

Така, че мога да намеря много други причини да се гордея с нещо, но точно с националната си принадлежност за мен е просто глупаво - надъхват ни от малки деца, гордей се, че си българин/ румънец/ французин и после какво, после става супер лесно да пратиш тези деца на война, да умрат за родината. И до кога така? - може би трябва да се моля, по- скоро да идват извънземните.

10402474_10153006117201250_6905697042934

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 1 месец по-късно...

10 причини да се гордеем, че сме българи

1. България

България е най-старата от съвременните държави в Европа, чието име е непроменяно от основаването й.

2. Нямаме пленено знаме

За 60 години България успява да води пет войни. Не всички те завършват с победи, но пленено на бойните полета българско знаме няма. С което не може да се похвали нито една друга армия в света. Докато във Военния музей се пазят 62 пленени вражески полкови щандарта.

3. Първата жена в боен полет

По време на Балканската война (1912-1913) Райна Касабова е на 15 години и служи като доброволка в полевата болница край Одрин. На 30 октомври 1912 г. тя взема участие в боен полет със самолет "Воазен" с командир подпоручик Стефан Калинов и механик Илия Младенов, което я прави първата жена в света, участвала в боен полет. Излитат от аеродрум "Мустафа паша", като полетът им продължава 43 минути. От самолета Райна хвърля позиви с призив за спиране на кръвопролитията над позициите на противника в Одрин. Нейното име носи ледник на Земя Греъм в Антарктика.

4. "Време разделно"

Най-известният български роман в световната литература - "Време разделно", е написан от акад. Антон Дончев само за 45 дни. Издаден е 17 пъти у нас. Преведен е на 28 езика и по света има над 3 милиона тираж.

5. Медът

Уникалният български мед е познат в Европа още от IX век. Сведения за износ на мед и пчелен восък за Византия има от времето на кан Омуртаг (814-831 г.) По-късно българският пчелен мед, наричан "цера Загоре", е добре познат и в средновековните италиански републики. За него пише флорентинският летописец Пеголоти, а Ватиканът постановява свещите за папските литургии да са само от български восък. У нас живеят над 400 000 пчелни семейства. Годишната продукция е над 9600 тона.

6. Билките

България е на трето място в света по богатство на лековити растения след Афганистан и Индия. В планините ни има билки, които не се срещат никъде по света. Годишно се изнасят между 12 и 15 000 тона, които се използват за лекарства и козметика.

7. Светица Олга

На огромна почит в Украйна е Великата киевска княгиня Олга - българка, родена в Плиска. Тя е родственица на цар Симеон. Управлявала е Киевското княжество от 945 до 969 г. Първата разпространителка на християнството сред украинския народ е обявена за светица.

8. Фотошопът

Един от създателите на най-използваната в света програма за обработка на снимки - фотошоп, е българин - Тодор Георгиев.

9. Правнучката на Софроний Врачански

Най-голямата поетеса, която Франция е дала на света - Анна дьо Ноай (1876-1933), е българка. Тя е правнучка на възрожденеца Софроний Врачански.

10. Архитект Синан

Синан (1489-1588) е прочут османски архитект. Според легендата това е гениалният българин Майстор Манол, роден в родопското село Широка лъка. Назначен е за пръв архитект на султан Селим и работи последователно по време на управлението на четирима султани. Негово дело са 81 джамии, сред които Султан Селим джамия в Одрин, Сюлеймание и Шахзаде, 33 двореца, 26 библиотеки, 35 бани, 7 водопровода, десетки кервансараи, чешми и гробници. Той е направил и "Баня баши" в София.

http://m.standartnews.com/balgariya-obshtestvo/10_prichini_da_se_gordeem_che_sme_balgari-275269.html

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

отдавна не се гордея

даже ме е срам понякога

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Българи е много древно наименование, от времето, когато хората са говорили кратки думи-срички. Защото не са имали нужда от многословие и голословие, а са се разбирали помежду си благодарение на своята интуитивност и единност. Тези древни първи хора на Земята са наричали Бог Ба - Бащата. Именовали са го Ра и са го изобразявали като Всевиждащото око, чието най-старо изображение е върху скалите на Северозападна България, в близост до пещерата Магурата. БаРа е Първият Бог Отец на Древните българи и от това духовно вярване са възникнали представкитее Бра/Пра в българския език. Себе си българите нарекли Ора - О Бога Ра или още ХоРа - Хъ(Дъхът) на Бога Ра, вдъхнат в човеците.  

Освен Ба Ра българите са почитали и неговата Божествена Светлина Лъ / БъЛъ. Божествената светлина се е проявявала според Древните българи не само в СЛънцето и Луната, но и в душите на хората. Душата си Древните българи са обожествявали и са наричали Бог СебАзий / СебеАзи. Бог СебАзи е бил Богът Син, а Бог Ра е бил Отецът. Древната Майка, от която материята се е родила българите наричали Ма, МаРа, МаДаРа и така нат.  

След освобождението си от турското робство и докато ние все още сме пъшкали под турския хомот, гърците са се заели да изпопачат и присвоят Древнобългарската Божествена митология. И така СебАзи е станал Зевс. А Кара, древнобългарската Богиня на Първичната Енергия, е станала Хера.

Освен хората на БъЛъ / Божествената светлина, Българите са и синовете на Земята Га/Ге и Бога Ра, защото както ни учи Библията на древните българи, човекът е земен, Азем означава от земята взет, и му е вдъхнат дъха на Ра Бога Отец. И така хората са станали ГаРи. Самото име на пещерата Магурата показва, че тя е била едно от първите човешки светилища и обиталища на Гарите / Българите. Те са я наричали своя Майка Ма на Гарите - Магура. Магурата по подобие на многобройните Пещери Утроби в България е била приютителка на първите хора и те са я чувствали като своя родна майка в зората на своето човешко битие на земята.
Не случайно Древните българи са изобразявали пещерите като утроби, в които прониква Слънчевият лъч на Живота. Те са ни оставили послание - човешкият живот на земята е създаден в пещера със специални геомагнитни свойства, задвижени от слънчевите лъчи и вибрациите на подземните води, и одухотворени от Божия дух - точно както ни е пресъздадено посланието от Библията на древнобългарските мъдреци!
Най-старите такива пещери с намерени в тях следи от човешко присъствие са именно пещерите Магурата и Козарника!
Не случайно името на Козарника е Живена дупка, Дупката на Живота! 

Българите са Хората на Божествената светлина върху земята, те са първите човеци. И това е закодирано в името им. Защото българският език носи в себе си цялата информация за древната човешка история.  

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

10 причини да се гордеем, че сме българи

1. България

България е най-старата от съвременните държави в Европа, чието име е непроменяно от основаването й.

2. Нямаме пленено знаме

За 60 години България успява да води пет войни. Не всички те завършват с победи, но пленено на бойните полета българско знаме няма. С което не може да се похвали нито една друга армия в света. Докато във Военния музей се пазят 62 пленени вражески полкови щандарта.

3. Първата жена в боен полет

По време на Балканската война (1912-1913) Райна Касабова е на 15 години и служи като доброволка в полевата болница край Одрин. На 30 октомври 1912 г. тя взема участие в боен полет със самолет "Воазен" с командир подпоручик Стефан Калинов и механик Илия Младенов, което я прави първата жена в света, участвала в боен полет. Излитат от аеродрум "Мустафа паша", като полетът им продължава 43 минути. От самолета Райна хвърля позиви с призив за спиране на кръвопролитията над позициите на противника в Одрин. Нейното име носи ледник на Земя Греъм в Антарктика.

4. "Време разделно"

Най-известният български роман в световната литература - "Време разделно", е написан от акад. Антон Дончев само за 45 дни. Издаден е 17 пъти у нас. Преведен е на 28 езика и по света има над 3 милиона тираж.

5. Медът

Уникалният български мед е познат в Европа още от IX век. Сведения за износ на мед и пчелен восък за Византия има от времето на кан Омуртаг (814-831 г.) По-късно българският пчелен мед, наричан "цера Загоре", е добре познат и в средновековните италиански републики. За него пише флорентинският летописец Пеголоти, а Ватиканът постановява свещите за папските литургии да са само от български восък. У нас живеят над 400 000 пчелни семейства. Годишната продукция е над 9600 тона.

6. Билките

България е на трето място в света по богатство на лековити растения след Афганистан и Индия. В планините ни има билки, които не се срещат никъде по света. Годишно се изнасят между 12 и 15 000 тона, които се използват за лекарства и козметика.

7. Светица Олга

На огромна почит в Украйна е Великата киевска княгиня Олга - българка, родена в Плиска. Тя е родственица на цар Симеон. Управлявала е Киевското княжество от 945 до 969 г. Първата разпространителка на християнството сред украинския народ е обявена за светица.

8. Фотошопът

Един от създателите на най-използваната в света програма за обработка на снимки - фотошоп, е българин - Тодор Георгиев.

9. Правнучката на Софроний Врачански

Най-голямата поетеса, която Франция е дала на света - Анна дьо Ноай (1876-1933), е българка. Тя е правнучка на възрожденеца Софроний Врачански.

10. Архитект Синан

Синан (1489-1588) е прочут османски архитект. Според легендата това е гениалният българин Майстор Манол, роден в родопското село Широка лъка. Назначен е за пръв архитект на султан Селим и работи последователно по време на управлението на четирима султани. Негово дело са 81 джамии, сред които Султан Селим джамия в Одрин, Сюлеймание и Шахзаде, 33 двореца, 26 библиотеки, 35 бани, 7 водопровода, десетки кервансараи, чешми и гробници. Той е направил и "Баня баши" в София.

http://m.standartnews.com/balgariya-obshtestvo/10_prichini_da_se_gordeem_che_sme_balgari-275269.html

1,7,8 и 10 са, уви, фентъзи.

Българи е много древно наименование, от времето, когато хората са говорили кратки думи-срички. Защото не са имали нужда от многословие и голословие, а са се разбирали помежду си благодарение на своята интуитивност и единност. Тези древни първи хора на Земята са наричали Бог Ба - Бащата. Именовали са го Ра и са го изобразявали като Всевиждащото око, чието най-старо изображение е върху скалите на Северозападна България, в близост до пещерата Магурата. БаРа е Първият Бог Отец на Древните българи и от това духовно вярване са възникнали представкитее Бра/Пра в българския език. Себе си българите нарекли Ора - О Бога Ра или още ХоРа - Хъ(Дъхът) на Бога Ра, вдъхнат в човеците.  

Освен Ба Ра българите са почитали и неговата Божествена Светлина Лъ / БъЛъ. Божествената светлина се е проявявала според Древните българи не само в СЛънцето и Луната, но и в душите на хората. Душата си Древните българи са обожествявали и са наричали Бог СебАзий / СебеАзи. Бог СебАзи е бил Богът Син, а Бог Ра е бил Отецът. Древната Майка, от която материята се е родила българите наричали Ма, МаРа, МаДаРа и така нат.  

След освобождението си от турското робство и докато ние все още сме пъшкали под турския хомот, гърците са се заели да изпопачат и присвоят Древнобългарската Божествена митология. И така СебАзи е станал Зевс. А Кара, древнобългарската Богиня на Първичната Енергия, е станала Хера.

Освен хората на БъЛъ / Божествената светлина, Българите са и синовете на Земята Га/Ге и Бога Ра, защото както ни учи Библията на древните българи, човекът е земен, Азем означава от земята взет, и му е вдъхнат дъха на Ра Бога Отец. И така хората са станали ГаРи. Самото име на пещерата Магурата показва, че тя е била едно от първите човешки светилища и обиталища на Гарите / Българите. Те са я наричали своя Майка Ма на Гарите - Магура. Магурата по подобие на многобройните Пещери Утроби в България е била приютителка на първите хора и те са я чувствали като своя родна майка в зората на своето човешко битие на земята.

Не случайно Древните българи са изобразявали пещерите като утроби, в които прониква Слънчевият лъч на Живота. Те са ни оставили послание - човешкият живот на земята е създаден в пещера със специални геомагнитни свойства, задвижени от слънчевите лъчи и вибрациите на подземните води, и одухотворени от Божия дух - точно както ни е пресъздадено посланието от Библията на древнобългарските мъдреци!

Най-старите такива пещери с намерени в тях следи от човешко присъствие са именно пещерите Магурата и Козарника!

Не случайно името на Козарника е Живена дупка, Дупката на Живота! 

Българите са Хората на Божествената светлина върху земята, те са първите човеци. И това е закодирано в името им. Защото българският език носи в себе си цялата информация за древната човешка история.  

Понеже съм ти огромна почитателка, имам един въпрос: Има ли нещо, което не е древнобългарско? Или цялата планета е наша? А може би и космосът?

Редактирано от Весна Змиянац (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Българите са дали началото на човечеството. Дали са му и езика си и духовността си. Древните българи са били добри пътешественици и мореплаватели и са познавали отлично континентите, върху всеки един от които откриваме древнобългарските следи:

- добре развита иригационна система и земеделие, животновъдство;

- мегалитни конструкции: пирамиди, прекрасни каменни градове, каменни гробници и саркофази (Саркофаг е древната българска дума саркопаг / СъРаКопа-г, да закопаеш в земята с Бога Ра, да изпратиш към Бога Ра мъртвеца), статуи с вълшебни свойства

- занаяти и металургични умения, споделящи общите белези на вкуса към прекрасното, подобните шевици, цветове и обичаи
- добре развита народна медицина, наричана първоначално Айирведа, Татуиране, Йога, Билкарство;

- добре развита астрология, създаване на първия календар Древнобългарския, от който са възникнали всички останали календари на човечеството;

- общ език - българския и неговата писменост - в началото руническа, наричана Куна, Пожаревац (жарене на скалите), по-късно Йероглифна, Санскрит и така нат.;

- Обща духовност - признаване на Божествения произход на човека от Създателя Бог Ра / Бра / Пра, Бога Отец на Древните българи. Почитане и на Бога Син като вътрешна същност на всеки един човек в лицето на Бог Себази (Бога на Вътрешната същност), олицетворен също така и от Слънцето, наричано Бог Ален, Румен, Сурва, БалАз и др. Почитане и на Великото женско начало в Природата в лицето на Троицата Бог Отец Ра, Бог Син СебАзи / БаАлен и Богинята майка на Природата и Плодородието Ма/Девата/Карата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Българите са дали началото на човечеството. Дали са му и езика си и духовността си. Древните българи са били добри пътешественици и мореплаватели и са познавали отлично континентите, върху всеки един от които откриваме древнобългарските следи:

- добре развита иригационна система и земеделие, животновъдство;

- мегалитни конструкции: пирамиди, прекрасни каменни градове, каменни гробници и саркофази (Саркофаг е древната българска дума саркопаг / СъРаКопа-г, да закопаеш в земята с Бога Ра, да изпратиш към Бога Ра мъртвеца), статуи с вълшебни свойства

- занаяти и металургични умения, споделящи общите белези на вкуса към прекрасното, подобните шевици, цветове и обичаи

- добре развита народна медицина, наричана първоначално Айирведа, Татуиране, Йога, Билкарство;

- добре развита астрология, създаване на първия календар Древнобългарския, от който са възникнали всички останали календари на човечеството;

- общ език - българския и неговата писменост - в началото руническа, наричана Куна, Пожаревац (жарене на скалите), по-късно Йероглифна, Санскрит и така нат.;

- Обща духовност - признаване на Божествения произход на човека от Създателя Бог Ра / Бра / Пра, Бога Отец на Древните българи. Почитане и на Бога Син като вътрешна същност на всеки един човек в лицето на Бог Себази (Бога на Вътрешната същност), олицетворен също така и от Слънцето, наричано Бог Ален, Румен, Сурва, БалАз и др. Почитане и на Великото женско начало в Природата в лицето на Троицата Бог Отец Ра, Бог Син СебАзи / БаАлен и Богинята майка на Природата и Плодородието Ма/Девата/Карата.

Ето на кого ми напомняш, едно към едно сте:

http://vbox7.com/play:bc078cc5

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Поредното доказателство за това, че някога, в праисторическо време човечеството е било един народ и е говорело един език - българския, най-древния език на земята, можем да открием и в красноречивите имена на земните континенти.

- Европа - Е Въ Ра Ба, Земя В Бога Ра, което е още едно свидетелство за това, че човешкият живот е бил създаден в Европа, а не в Африка!
- Азия - Аз-ия, континентът на Бог Аз / СебАзи/БалАзи на Древните българи. Не случайно българите са били наричани още и Азковци. -

- Америка - Аморика, През Морето; племето Амори на Древните българи, за които се говори и в древния Близък изток е едно от първите племена на ПредКолумбийска Америка.
- Африка - АВ-Ра–ка; още един континент по волята на Бог Ра (Рака - както е рекъл Бог Ра); Рака означава и река, тъй като първото заселване на Древните българи в Африка е било по поречието на река Нил, откъдето е дошло и името на Африка / Континентът на Реката (аВРака). Трябва да се отбележи, че и Ирак е държава, кръстена на Реката.
- Австралия - А В-Стра-лия, континентът в страни; както впрочем е и Австрия (В-Стра-ни от България)
- Антарктида - А Нъ-ТаРа-Къ-Тида: Там (тида), където е Небето (нъ) на Бог Ра (ТаРа). Древните българи трябва да са знаели, че Антарктида е небесна врата към по-лесно духовно достигане на Божествения свят на Бог Ра поради особения й геомагнетизъм и слабото огряване от Слънцето. Същото се отнася и за Арктика - А-Ра-К-Тика - Тука е Бога Ра. За Древните българи Арктика наистина е била Тука, а Антарктида - Там (Тида).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Който открие двете фактол. грешки в този клип, получава безплатна вечеря от мен: http://bnt.bg/predavanyia/istoriya-bg/zhenite-v-ba-lgarskata-istoriya-ba-lgarskite-tsaritsi-1-chast-v-istoriya-bg-9-03-2015

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Темата е за древните българи, да напомня на Весна. Тя, ако иска, може да си отвори темата Лични нападки. ;) 

А Древните българи са родоначалници на човечеството.

Библията те учи, че хората са чеда на Бога чрез Адам и Ева и техните синове и дъщери. Именно българите са първите хора на Земята, тези от Бога сътворени да Го почитат и уважават. И те са тези, които са живеели в Рая Божий, който е градината на днешна България. И те са тези, които са обичали Бога и затова са живели в неговия Рай - Ра Ай означава Божи (Ра) Живот (Ай) според волята на Бога Ра Отец на Древните българи - до момента, в който са започнали да пропадат и да губят своята Божествена интелигентност, да се делят на различни народи и да говорят различни езици, а да забравят общия си произход от някогашните просветлени обитатели на рая - българите. Това се говори и в Библията, и във всички източни учения и това е най-старата духовност на земята: Древнобългарската, която Ванга зарича като "най-старото учение на Земята ще се върне!".

Библията разказва в своето Битие историята на човешкото първоначалие, така, както е запазена и препредадена от древните българи и техните наследници, разселили се по света.
- Адам е българско име - Азем, от земята взет, както ни учи Библията.
- Ева е тази, която е била Въ /Евъ/ Азем - тя е взета от реброто Аземово.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване