Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Тия Ryzen-и (3xxx) успешно борят 5-годишен дядо. Взех да се замислям дали да не отнеса една девятка, примерно 3900X.

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/124658

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С едни хубави памети и качествено охлаждане , резултата от ТУК лесно може да се повиши , но на този етап с бокса , толкова. 3900Х не е лош стига да имаш реално нужда от него ;) .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От това, което виждам, повечето Ryzen 3xxx са общо взето изстискани колкото може от завода - даже der8auer беше показал, че дори с доста сериозно охлаждане и напрежение до небето не щат да мърдат по-нагоре от 4.4, така че май наистина играта е с паметта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, killchain написа:

От това, което виждам, повечето Ryzen 3xxx са общо взето изстискани колкото може от завода

И аз съм на това мнение. Освен , ако не направят някакви чудеса с биосите в близко бъдеще , но и така да стане подбрението ще е незначително.  Все повече се убеждавам , че са правени процесорите за хора , които не им се занимава с клок , тестове и прочие. Купуваш , монтираш на правилното дъно , задаваш PBO и Power plan-a и си готов :))))) Единствено за почитателите на овърклока , остава да си играят с паметта и да стегнат максимално таймингите за да изцедят още 2-3% отгоре и до там .    

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, killchain написа:

Тия Ryzen-и (3xxx) успешно борят 5-годишен дядо. Взех да се замислям дали да не отнеса една девятка, примерно 3900X.

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/124658

За какво си ползваш системата? Предполагам обработка на снимки и програмиране. Аз си мисля, че в момента ти върши добра работа. Освен да имаш леки проблеми с Lr. Или по-точно някакво забавяне при експорт. Ти си баш там и ще споделиш. Но чак 12/24? Освен да си начешеш крастата.:D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 21.08.2019 г. в 14:13, pepy86 написа:

Днес и на мен ми остана малко време и успях да подкарам моите на 16-16-16- 3866Mhz .  Установих, че при гейминг с CL16 -3866Мхц , както и с 5Гхц клок на процесора , вадя същия FPS спрямо 5.1Гхц на cpu-то и 4133Мхц на паметта при CL19.  

На Айда64 дори имам една идея по-добри резултати.  GeekBench-а продължава да ми е омазан , но не ми се занимава да преинсталирам джама само заради него. Всички други синтетики показват коректно прираста след клок с изключение на него.  Както и да е. Чудя се сега, дали да не пробвам с още по-ниски тайминги на 3866Мхц какво ще е положението, но леко ме е страх да задам над 1.4V на паметта, макар за b-die чиповете уж твърдят , че не е проблем . 

едит:  Линк към снимка с по-добро качество ТУК .

Подкарал си ги на 16-16-16 3866, но предполагам не си бутал нищо друго и си оставил останалата работа на дъното ? 725 tRFC е безумно много за хубав b-die кит като твоя, F4-4133C19D-16GTZKWC ако помня добре ? Нормално е авто настройките да са толкова разпуснати, но напълно спокойно може да го свалиш наполовина. Хубавите 2х8 китове (твоя трябва да е в тази категория) при такива честоти мисля че могат да подкарат и под 300 за ежедневна работа при тези сравнително ниски честоти. Няма да стане обаче с 1.35v.

На паметта нищо няма да й стане, но тези VCCSA/VCCIO стойности не са ли безумно високи и потенциално опасни (ако софутера е верен) ? Предполагам и те са на авто и вината е в дъното ?

на 1.09.2019 г. в 0:45, pepy86 написа:

...

Вградените бенчмаркове на повечето от тези игри не стават за тестване на процесори и въобще за някаква полезна извадка. Ако имаш свободно време и желание пробвай по-скоро с натоварващи процесора части, например в SotTR една разхода из Geothermall Valley. В Metro Exodus ще трябва да е може нещо в отворения свят. Специално в нея след уводната част вече може да се шириш из отворения свят, около два часа след началото на играта.

преди 8 часа, pepy86 написа:

И аз съм на това мнение. Освен , ако не направят някакви чудеса с биосите в близко бъдеще , но и така да стане подбрението ще е незначително.  Все повече се убеждавам , че са правени процесорите за хора , които не им се занимава с клок , тестове и прочие. Купуваш , монтираш на правилното дъно , задаваш PBO и Power plan-a и си готов :))))) Единствено за почитателите на овърклока , остава да си играят с паметта и да стегнат максимално таймингите за да изцедят още 2-3% отгоре и до там .    

Geekbench 5 и той ли почти не се влияе от затягане на паметта (2-3% както казваш) както предишните версии ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, Inno написа:

Подкарал си ги на 16-16-16 3866, но предполагам не си бутал нищо друго и си оставил останалата работа на дъното ? 725 tRFC е безумно много за хубав b-die кит като твоя, F4-4133C19D-16GTZKWC ако помня добре ? Нормално е авто настройките да са толкова разпуснати, но напълно спокойно може да го свалиш наполовина. Хубавите 2х8 китове (твоя трябва да е в тази категория) при такива честоти мисля че могат да подкарат и под 300 за ежедневна работа при тези сравнително ниски честоти. Няма да стане обаче с 1.35v.

Ако може да направиш едно ръководство за клок ще си златен. На памети и процесори. И да обясниш всички настройки при дънните платки в този аспект. Примерно какво е tRFC и за какво служи аджеба. 

П.П. Аз моите умрели памети ги докарах до 39..на 1,45V с първични 15 и закръглих на 300. Това добре ли е или да ги сменям направо?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Inno написа:

Не съм бутал нищо друго , точно така.  Така и не ми остава никакво време за по-сериозна заигравка с въпросните памети.  До колко волта смяташ ще са в нормите за ежедневна употреба ?

преди 18 минути, Inno написа:

На паметта нищо няма да й стане, но тези VCCSA/VCCIO стойности не са ли безумно високи и потенциално опасни (ако софутера е верен) ?

Признавам , никога до сега не съм се интересувал за какво са въпросните стойности . В този ред на мисли нямам представа дали са ок и какви са техните разумни показатели.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, pepy86 написа:

До колко волта смяташ ще са в нормите за ежедневна употреба ?

Толкова ли не разбра, че чакаш от умрял писмо? Помислих, че си от шапкарите, които въпреки всичко имат нещо под това кепе. Този Инно е велик теоретик. Но лошото е, че и теорията при него издиша. Все едно да хванеш един даскал по електротехника да ти смени кондензаторите на дъното. Ще ти обясни колко си тъп и ще скапе всичко, а после ще се измъкне като глист от буца. Хм, това ми напомня някакси за profruit. Не знам защо... Та, не очаквай нещо смислено от него. Е за теб може и да е. Времето ще покаже.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, pepy86 написа:

Не съм бутал нищо друго , точно така.  Така и не ми остава никакво време за по-сериозна заигравка с въпросните памети.  До колко волта смяташ ще са в нормите за ежедневна употреба ?

Признавам , никога до сега не съм се интересувал за какво са въпросните стойности . В този ред на мисли нямам представа дали са ок и какви са техните разумни показатели.

Не знам колко точно, но 1.4-1.45v. не би трябвало да са някакъв проблем за ежедневно ползване, или поне всеки твърди така, включително и състезателните оувърклокъри. При по-високо напрежение (от стандартното) обаче ще трябва да внимаваш с температурита. За 3866 не мисля че ще трябва да прибягваш изобщо до 1.45v. Тези VCCSA/IO цифри обаче са ненужно високи за 3866 и мисля че са потенциално опасни за контролера на паметта, тоест може да доведат до деградация след време. Щом tRFC е толкова зле значи и останалите са доста разпуснати, тоест ще изстискаш доста ако седнеш и ги ''затегнеш'', ако се чувстваш компетентен, разбира се. Аз определено не съм. Специално в игрите с тази карта на 1080p и дори на 1440p (мисля че си на 1440p) губиш производителност именно заради паметта. След като я ''затегнеш'' най-малкото ще имаш по-добро натоварване на картата и по консистентни кадри.

VCCSA/IO са напрежения обвързани с контролера на паметта в процесора. По-академично обяснение не мисля че мога да дам. Нормално е дъната да ги овърволтват с такива китове. Това ми беше и първата мисъл като погледнах tRFC и VCCSA/VCCIO напреженията, че са на авто настройки. Мисля че по-рано в темата спомена, че паметта е нестабилна при 4133, напълно възможно е да е заради високи VCCSA/IO.

П.П. Ако може пусни един Asrock Timing Configurator шот за да се види и останалото. Не че мога да помогна, но ми е любопитно да видя за какво става въпрос.

П.П. 2 Не мисля че съм правилния човек за съвет за VCCSA/IO напреженията, зависи от доста фактори, но за 3866 мисля че може да ги свалиш поне 100mV, най-малкото за да си спокоен че контролера на процесора няма да пострада след време.

преди 46 минути, Jorge написа:

Толкова ли не разбра, че чакаш от умрял писмо? Помислих, че си от шапкарите, които въпреки всичко имат нещо под това кепе. Този Инно е велик теоретик. Но лошото е, че и теорията при него издиша. Все едно да хванеш един даскал по електротехника да ти смени кондензаторите на дъното. Ще ти обясни колко си тъп и ще скапе всичко, а после ще се измъкне като глист от буца. Хм, това ми напомня някакси за profruit. Не знам защо... Та, не очаквай нещо смислено от него. Е за теб може и да е. Времето ще покаже.

А ти си специалист в това да стоиш в сянка и когато ти скимне, да излезеш от нея и да си покажеш природата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Jorge написа:

Хм, това ми напомня някакси за profruit

Май нещо много си се объркал за този човек. Ако си направиш труда да разровиш форума, ще намериш не един негов пост/тема с показани неща направени от него.
Не е добре да голословничиш с мисли, изсмукани от нищото.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Jorge написа:

За какво си ползваш системата? Предполагам обработка на снимки и програмиране. Аз си мисля, че в момента ти върши добра работа. Освен да имаш леки проблеми с Lr. Или по-точно някакво забавяне при експорт. Ти си баш там и ще споделиш. Но чак 12/24? Освен да си начешеш крастата.:D

За това, също и за игри (ако ги нямаше игрите, всичко повече от GTX 1060 щеше да е юнашко изсилване). Lr едва отскоро успява да се възползва от много ядра/нишки, и то сами при експорт, иначе даже е по-добре с по-малко ядра на по-висока честота. Реално машината може спокойно да ми върши добра работа още година-две, но нещата стават непродаваеми в един момент (а ако и следващото нещо не се наканя да го продам в рамките на две-три години, както се надявах за сегашното, поне да бъде актуално малко повече - в случая просто до сега не е имало нещо, което да ми аргументира смяната). Малко ми писна от софтуера на Asus, язък, че такива посредствени работи правят отгоре на иначе супер читавия хардуер. Чудно ми е какво ще покажат сега Intel за X299 (май това ще им е последното поколение за този чипсет) и как ще повлияе това на цените. Големи инати са, да им се не види, едва ли не само някои мобилни работи и 9700K/9900K (понеже са каймака що се отнася за игри) ги държат, за всичко друго AMD изглежда много по-добро за парите си.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Inno написа:

П.П. Ако може пусни един Asrock Timing Configurator шот за да се види и останалото. Не че мога да помогна, но ми е любопитно да видя за какво става въпрос.

П.П. 2 Не мисля че съм правилния човек за съвет за VCCSA/IO напреженията, зависи от доста фактори, но за 3866 мисля че може да ги свалиш поне 100mV, най-малкото за да си спокоен че контролера на процесора няма да пострада след време.

Ето снимка от програмата. С малко по-добро качество ТУК.

1212.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 13.09.2019 г. в 9:20, pepy86 написа:

Ето снимка от програмата. С малко по-добро качество ТУК.

Извинявам се за късното включване

Нямаше нужда да показваш RTL/IOL, само вторичните и третичните. А по същество, да доста са ''хлабави'' и със ''затягане'' (вторичните/третичните) може да се постигне доста. Но не и в Geekebench, защото изглежда не се влияе от това.

Не знам дали имаш напредък със VCCSA/VCCIO напреженията, но аз най-вече се уплаших от VCCSA. Него ще трябва да свалиш доста, но пък и VCCIO може да се окаже, че може да спадне значително под това, което си е в момента.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Честно казано , нямам идея кога ще ми остане време да си играя с вторични и третични тайминги за да търся тепърва стабилност.  При първа възможност ще споделя , ако съм постигнал някакъв напредък.  На този етап не ме притесняват въпросните показания (ако изобщо Hwinfo показва коректно). 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@pepy86,виж това

https://www.techpowerup.com/download/ryzen-dram-calculator/.

Бай Стийв има и нещо като гайдче

Мисля като имам време да си поиграя и аз с него, но за момента не мога да седна за повече от 5 миути на компа, че малката е като хлебарка и трябва постоянно да я гоня насам-натам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ъпдейт.

Все пак реших набързо да пробвам и си вкарах автогол. При мен на първото поколение Райзън не пали нито на safe нито на fast настройките. Ами че си разбъзиках и моите настройки и още не мога да се оправя. Иска си време заигравката и го знам, ама хайде де, като ме чопли.;)

Дано някой друг има повече успех. Може и проблема ми да беше от това, че имах зареден готовия профил на Stilt за B-Die на 3466 и не го нулирах. Сега и той не ще да захапе. Ще пробвам при следващия ъпдейт на биоса, че сега вече не ми се разправя, а моя е от май миналата година.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, Tommygun написа:

разбъзиках и моите настройки

Лошо нещо е сърбелът...личен опит. :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, pepy86 написа:

Честно казано , нямам идея кога ще ми остане време да си играя с вторични и третични тайминги за да търся тепърва стабилност.  При първа възможност ще споделя , ако съм постигнал някакъв напредък.  На този етап не ме притесняват въпросните показания (ако изобщо Hwinfo показва коректно). 

Ако си нямаш идея как, няма страшно. Никой не се е родил научен. Лошото е ако знаеш, а не споделяш когато трябва или ако не знаеш, а си твърдо убеден че е обратното. Това (коментар #7836) мисля е добро начало. Иначе ето един доста добър материал на Olegjus, който добре показва колко губиш с авто настройките. Интелската система е подобна, паметта е B-die на по-новата ревизия PCB, но в случая това мисля че няма никакво значение. Скролни до ''Зависимость производительности от таймингов''. За жалост автора е използвал вградени бенчове, но поне резолюцията е 720p.

Ако говориш за SA/IO, ако не са потенциално опасни, най-малкото са ненужно високи, но за мен VCCSA от 1.360 определено не е добра идея за здравето на процесора в дългосрочен план.

преди 10 часа, Tommygun написа:

@pepy86,виж това

https://www.techpowerup.com/download/ryzen-dram-calculator/.

Бай Стийв има и нещо като гайдче

Мисля като имам време да си поиграя и аз с него, но за момента не мога да седна за повече от 5 миути на компа, че малката е като хлебарка и трябва постоянно да я гоня насам-натам.

За съвременни интел платформи обаче няма такъв ''калкулатор'' или поне аз не знам да съществува такъв.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 59 минути, Inno написа:

Ако си нямаш идея как, няма страшно. Никой не се е родил научен. Лошото е ако знаеш, а не споделяш когато трябва или ако не знаеш, а си твърдо убеден че е обратното. Това (коментар #7836) мисля е добро начало.

Явно не ме разбра. В момента просто нямам физическата възможност . Повярвай ми, подобни "заигравки" представляват голям интерес за мен и дори са си чисто забавление и уплътняване на свободното ми време. При първа възможност ще споделя до къде съм докарал нещата.    

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, DarkEdge написа:

Лошо нещо е сърбелът...личен опит. :) 

Още по-лошо нещо е да чешеш там, дет' не те сърби :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, killchain написа:

Още по-лошо нещо е да чешеш там, дет' не те сърби :D

Съвсем точно. Допреди малко съм псувал, че сложих и последния биос и се оказа, че ми изчезна опцията за P-State клок. След четене ,ровене и прочие , реших да го зарежа и да го оставя винаги на фиксиран клок. То пък се оказа ,че те били умни и нормалния клок вече се равнява на P-State. Иначе казано ,като не ти трябва и си сваля честотите и волтажите. Също се оказа и че иска по-малко волтаж от преди за същия клок и паметта тръгва без проблем на 3600 с таймингите на 3466.

Файда никаква, иначе щях да постна резултатите. Но и при CB R20 и при Geeckbench 5 разликата е в границата на грешката.

Не ми се разбърниква пак системата иначе ще пробвам с новия биос дали ще захапе настройките от програмата, но в момента вече не иска и профила на Stilt да вземе. Оказа се че отновов е безидейно като си сравнявам резултатите. Ако някога му сложа 3ххх процесор може и да има значение ,но с моя 1600 явно от един момент е все тая и 3466 по XMP са му перфектни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Inno

Определено има напредък. Не ми харесва само волтажа - 1,4v в биоса и в 1,416v Hwinfo при 4000Мхц и CL17. Ползвах настройките на някакъв пич от темата , която ми сподели.  Изгря от първия път и разцъках няколко теста , сега остава да тествам за стабилност по-продължително. Чудя се само дали мога да сваля на 1,35V и да съм със сходни настройки. Ще тествам за начало в момента какво е положението , а после ще правя други опити.  tREFI не ми стана ясно защо всички задават толкова различни стойности ?  

VCCSA/VCCIO  ги зададох на 1,25V  в биоса. Ако всичко е точно ще опитам и на 1,2V дали ще е ок.

Ето  хубава снимка с резултатите тук:  ЦЪК!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

edit: От два часа ръчкам компа на всякакви тестове при същите настройки на паметта , само че на 1.35v . И тук всичко до момента е ОК. За сега оставям нещата така и довечера продължавам с човъркането.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от An0n
      Valley Benchmark
      /Официална информация/
      Valley Benchmark е ново GPU стрес-тестинг устройство от разработчиците на силно популярния Heaven Benchmark. Долината покрита с гора, заобиколена от огромни планини, изумява с мащаба си от птичи поглед и е изключително подробна до всяко листо и цвете. Този не-синтетичен бенчмарк показва пълен набор от най-съвременни графични технологии с динамична среда и изцяло интерактивни режим на разположение на крайния потребител.

Предлагайки редкия шанс да опитате глътка неизползван, кристално чист въздух, Valley Benchmark ви позволява да изживеете сутринта високо в планината, когато заснежените върхове са едва проблясващи под изгряващото слънце. Било то на полет над обширни зелени пространства или туризъм по скалисти склонове, това пътуване продължава толкова дълго, колкото желаете. Уникалност във всеки ъгъл, този пространствено отворен свят осигурява чудесно релаксираща обстановка под спокойната музика и звуци от природата.

Характеристики
      [*]Extreme hardware stability testing [*]Per-frame GPU temperature and clock monitoring [*]Advanced visual technologies: dynamic sky, volumetric clouds, sun shafts, DOF, ambient occlusion [*]Multi-Platform support for Windows, Linux and Mac OS X [*]64 000 000 square meters of extremely detailed, seamless terrain [*]Procedural object placement of vegetation and rocks [*]The entire valley is free to be explored in interactive fly-by or hike-through modes [*]User-controlled dynamic weather [*]Support for stereo 3D and multi-monitor configurations [*]Benchmarking presets [*]Command line automation support [*]Highly customizable reports in CSV format

Какъв е смисълът на темата?
      Вчера съвсем случайно попаднах на този софтуер и като цяло не се занимавам, а и не обичам особено "Benchmark" ориентирани приложения, но това излезе доста оригинално. Различното при него и че във всеки един момент може да превключите камерата в режим "Walk" и съвсем спокойно да се разходите по цялата площ показана на клипа. Интересно е като форма на изкуство и като пример за това какво ще виждаме в бъдещите игри.

Също като човек, който все още не може да дефинира дали "Dear Esther" се класифицира като игра или не - реално тук е правилното и място. Вид реалистичен симулатор с "benchmark" възможности. Ако някой е харесал виртуалната разходка та, то задължително трябва да пробва и Valley Benchmark.

Самия проект доста ми напомня и на Skyrim - Ultra Realistic Graphics Pack, който мислих, че е последните висоти от към графични възможности. Не знам какво ще видим през следващата година на пазара и колко игри ще използват "unigine" енджина, но едно е ясно - поели сме на път където виртуалното вече застига реалното, поне на визуално ниво.

• от Evoluti0n
      Направете Cache & Memory Benchmark с Aida64 Extreme Edition

Публикувайте вашите резултати тук и коментирайте

• Дарение

• Добави ново...