Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

преди 5 минути, Shiyanu Neko написа:

"измислено от хитри хора за лов на наивници"  ?

На "нещо" отвъд скандхите гледам доста се ловят. Кълват на скандхи, дават скандхи, за да си мислят че са отвъд тях ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

най голямата грешка която можеш да направиш е да повярваш сляпо че "това" е единствената истина.  Няма единствена истина всичко е капка в морето и е част от истината но нямаме достъп до първичната истина .

всеки който ти каза 1.това е единственият истински бог 2. това е единствената истина 3. Това единствената истинска история е шарлатанин .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Shiyanu Neko написа:

най голямата грешка която можеш да направиш е да повярваш сляпо че "това" е единствената истина.  Няма единствена истина всичко е капка в морето и е част от истината но нямаме достъп до първичната истина .

Дай да вярваме във всички "истини" тогава :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

по скоро трябва да се смята че всичко може да бъде истина отколкото че истината е само една .

един наистина умен човек няма да вземе една прашинка от морето и да ти каже " аз съм умен човек ето тази прашинка е единствената истина само тя е истинската"

истината не е константа тя е променлива постоянно излиза нова истина такъв е света .

Всичко може да бъде истина и всичко може да бъде лъжа  но това не означава че гарантирано всичко е истина и лъжа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Śūnyatā написа:

Празнотата е липсата на свабхава, която ти постулираш. 

Грамофонът е механично или електрическо устройство за възпроизвеждане на звук, записан върху пластмасов (шеллак/целулоиден/винилов) диск наречен грамофонна плоча. Използва се от 1870-те досега.

Грамофонът е видоизменение на фонографа, изобретен през 1877 г. от Шарл Кро и Томас Едисон. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

не съответствията могат да са истина както логиката може да бъде лъжа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И при двете устройства принципът на работа е еднакъв: мембрана улавя звуковите вълни, и като трепти с тяхната честота – дълбае бразда върху даден носител, с помощта на метален резец. При възпроизвеждането движещата се в браздата игла трепти и предава механичното трептене на мембрана

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Shiniasu написа:

.......

Да заставаш контра на будистката доктрина и учение за шунята, и да претендираш как другите не разбирали Нагарджуна е леко неусместно сякаш, ама ......

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

е те всички са така мислят че "тяхната истина" е единствената . във всяка една религия и учение е така . "аз съм прав всички останали са грешни "

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Shiyanu Neko написа:

зависи какво разбираш под смърт .

Ентропия или втория принцип на термодинамиката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ами ако ти кажа че ентропията е следствие от грешки и грешен начин на живот които практикуваме от примерно 2000 години насам ? към което хората днешно време умишлено тровят въздуха водата храната и мозъка за да можем да се "тровим" и да умираме по рано.

не се ли замисляш понякога че е много странно как почти всяка храна съдържа малък концентрат отрова дори нещо "безобидно" като рафинирана захар . А по новините винаги дават неща които те депресират .

най голямата реклама е на най голямата отрова на света кока кола и няма празник без хората да си купят тая отрова.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, sound написа:

Да заставаш контра на будистката доктрина и учение за шунята, и да претендираш как другите не разбирали Нагарджуна е леко неусместно сякаш, ама ......

Какви претенции и разбиране на учението може да има човек, който няма уважение към писмеността?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

зависи за коя писменост говорим . 

уважението към  най вероятно фалшивата история е малко не практично

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 45 минути, Shiyanu Neko написа:

уважението към най вероятно фалшивата история е малко не практично

преди 23 часа, Shiyanu Neko написа:

по скоро трябва да се смята че всичко може да бъде истина 

Много практично... Сменяш си мнението по няколко пъти на денонощие, но иначе за постоянство и неизменност говориш. Ентропия на ума.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди илюзията за независим "аз" и за "мое", има много други илюзии, от които да се освободим. 

Колкото до Нагарджуна, написаното от него е ок, ако се вземе под внимание времето през което е писал, тогавашните философски школи и възгледи, срещу които е насочена критиката му. Но сега четящите го дали имат същата основа, която са имали опонентите на Нагарджуна?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Shiniasu написа:

Преди илюзията за независим "аз" и за "мое", има много други илюзии, от които да се освободим. 

Колкото до Нагарджуна, написаното от него е ок, ако се вземе под внимание времето през което е писал, тогавашните философски школи и възгледи, срещу които е насочена критиката му. Но сега четящите го дали имат същата основа, която са имали опонентите на Нагарджуна?

Поради всеобщото непостоянство и липсата на неизменна основа в два последователни момента, въпросът ти "дали имат същата основа" няма смисъл. Когато разумът надделее над видимостите се осъзнава, че за "една и съща" основа може да се говори, само като липса на такава постоянна, неизменна, същностна основа, в два и повече последователни момента или поток на съзнание. Това е общото между Буда, Нагарджуна и тези които се опитват да ги разберат и следват.

Това важи и за ума (психологическите елементи-нама) и за тялото (рупа), условно възприемани като една личност - намарупа. Когато умът се научи да се концентрира върху действителността (самсара), той може да разбере как точно функционира, тоест да се доближи до мира и спокойствието (нирвана). Дотогава намарупа ври като гърне с множество змии (замърсяванията, самскарите), които една след друга се показват през гърловината му (фокуса на съзнанието), гърчейки се и нареждайки: "Ассс съм, Ассс съм, Ассс съм...". Цял легион демони, които си представят (също хапят, убиват, борят се до смърт), че реално са един безсмъртен "Аз" (атман). Общата памет в която се съхраняват впечатленията и опитът им създават илюзията за едно същество.

Това с двата никанейма беше честен ход. Не бива под лицемерната маска на уж-мъдрец да се крият останалите аспекти на личността. И те имат думата ;) 

Māyopamasamādhi. (T. sgy u ma lta bu’i ting nge ’dzin; C. ruhuan sanmei; J. ny ogenzanmai; K. yŏhwan sammae 如幻三昧). In Sanskrit, lit. “illusion-like SAMĀDHI”; a meditative state that occurs after rising from the direct perception of emptiness (ŚŪNYATĀ). In this state, after having perceived the pure vacuity of emptiness, the objects of experience again appear to be real, but the meditator knows that they are like illusions, appearing to have intrinsic existence but in fact being empty thereof.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Shiniasu написа:

Колкото до Нагарджуна, написаното от него е ок, ако се вземе под внимание времето през което е писал, тогавашните философски школи и възгледи, срещу които е насочена критиката му.

И като се вземе предвид днешното време, кое не му е ОК на написаното от Нагарджуна?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

като цяло няма гаранция че не живеем в илюзия и сетивата ни не са затъпени . ученията му изглеждат интересни 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, sound написа:

И като се вземе предвид днешното време, кое не му е ОК на написаното от Нагарджуна?

Ами помисли. Нещо, което в миналото са чели само най-ерудираните хора, сега може да се прочете от всички. Кое не е наред? Разминаването на групата към която е насочено написаното първоначално и тези, които го четат сега. Ако Нагарджуна срябваше да напише същото за пред съвременните хора, дали щеше да използва същите думи? И дали нямаше да добави някои неща и да спести други?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Śūnyatā написа:

Поради всеобщото непостоянство и липсата на неизменна основа в два последователни момента, въпросът ти "дали имат същата основа" няма смисъл. Когато разумът надделее над видимостите се осъзнава, че за "една и съща" основа може да се говори, само като липса на такава постоянна, неизменна, същностна основа, в два и повече последователни момента или поток на съзнание. Това е общото между Буда, Нагарджуна и тези които се опитват да ги разберат и следват.

Това важи и за ума (психологическите елементи-нама) и за тялото (рупа), условно възприемани като една личност - намарупа. Когато умът се научи да се концентрира върху действителността (самсара), той може да разбере как точно функционира, тоест да се доближи до мира и спокойствието (нирвана). Дотогава намарупа ври като гърне с множество змии (замърсяванията, самскарите), които една след друга се показват през гърловината му (фокуса на съзнанието), гърчейки се и нареждайки: "Ассс съм, Ассс съм, Ассс съм...". Цял легион демони, които си представят (също хапят, убиват, борят се до смърт), че реално са един безсмъртен "Аз" (атман). Общата памет в която се съхраняват впечатленията и опитът им създават илюзията за едно същество.

Това с двата никанейма беше честен ход. Не бива под лицемерната маска на уж-мъдрец да се крият останалите аспекти на личността. И те имат думата ;) 

Māyopamasamādhi. (T. sgy u ma lta bu’i ting nge ’dzin; C. ruhuan sanmei; J. ny ogenzanmai; K. yŏhwan sammae 如幻三昧). In Sanskrit, lit. “illusion-like SAMĀDHI”; a meditative state that occurs after rising from the direct perception of emptiness (ŚŪNYATĀ). In this state, after having perceived the pure vacuity of emptiness, the objects of experience again appear to be real, but the meditator knows that they are like illusions, appearing to have intrinsic existence but in fact being empty thereof.

Оп, я виж кой се появи. Не можах просто, погледнах просто случайно да видя кво става с старите ми "духовни" събратя, и как да не дам и аз един коментар. Ехххх, Вуня.......хахахах :-) Ти честно ли е пич, продължаваш по убедително от всякога да са правиш на великия будист? Ти ли?  хахаха :-)

Ох ще падна. И не си мръднал и сантиметър напред в разбиранията ти и представите ти за теб самия и това което си мислиш че знаеш. По типичен пример на тотална заблуда и антибудизъм, няма къде да се намери. Успя най накрая, стана авторитет в темата за будизъм, колко врем ти отне? Станаха ли 10-15 години? и колко глупости си написал през това време можеш ли сам да си го представиш? Не, със сигурност. Няма ме мен, който да те поставя на мястото ти, там точно където си заслужил. Аз знам много добре какво си, хахаха :-) И съответно какво не си.....:-)

Още въобще не си разбрал собствената си заблуда, и всеки друг тук освен Чепа, има повече дълбочина от теб, ти си не само с плитки представи и разбирания ами, и в живота си нагазил само до кокалчетата а път обясняваш на хората как да се плуват. Смятай колко си се изкливил вече. 

Ето веднага първото нещо по което се дъниш от всякъде и понеже така и не направи нещо да се научиш да медитираш никога няма да го разбереш. Дори и от руски да мина на английски, което е отново за мен някакво чудо. Как така, лично като знам че, нито руски знаеш и говориш, нито английски започна и него да разбираш? Доказва само че си един който само се грижи за това как изглежда на другите и най вече за да се харесва и на себе си, като се гледа че знае и може много. Охххх  ще падна от майтап. :-)

преди 3 часа, Śūnyatā написа:

Като изключа горните безсмислени глупости който си написал, което е пълен пълнеж. Които само помпят собствената ти наслада от себе си, ще ти "преведа" какво пише в този текст който си цитирал. Пише "meditative state" - медитативно състояние което директно изгрява от реализиране на Празнотата. Ти кажи кога се научи въобще да медитираш, къде, какво и по колко, че даваш това както формула за реализация по постигане на Празнотата от теб? Аз знам. Никога нищо и медитация за теб е дишане на чист въздух по ливадите. И тази глупост която си си наговорил, че Нирвана се постига само с помощта на логически обяснения, е доказателството за това което ти говоря, тотална заблуда от самия себе си. Тогава как не те е срам въобще да се изказваш и изживяваш като такъв? Не те е срам защото не можеш да се усетиш колко си заблуден и колко смешен изглеждаш говорейки и препивайки си подобни неща. Не можеш да се усетиш защото си се влюбил във себе си като такъв какъвто се представяш, доста дълго изграждан АЗ. А ,уж ще се борим с него и Егото....хахаха :-)

В текста също пише че, в това състояние (медитативно постигане на реализация за празнотата) тогава се постига правилна и чиста осъзнатост за празнотата, и от тази дълбока осъзнатост само, може да се види илюзорността на реалността. Ти кога въобще успя ве, хахах...... Как не те е срам, ей такива като теб отравят всичко! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

тва е малко грубо .

всеки вярва в каквото си реши имаме свободата на това вече коя е истината само следствието ще покаже. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, sound написа:

Оп Саунде, ще каза едно  Hola.....:-) Що не ги строяваш тука бре, никаква дисциплина, отпуснали са се във фантазии и блуждаят из духовните сфери, опиянени от собственото си величие. Наща Шуная си пие кафето със будистките философи на всички времена, забрави ли. Ей, трябва да влизам по често тук, ма както въобще не ми дреме за Вуня и компания, ги забравям. Даже Ремуса не си прави труда да оспорва титлата на мастер Шунаята......:-)

Голямо просветление се лей тук, ей така се постига просветление. Жоиот мечта, направо да му завидеят на Вунята, той само с това може да за пъчи. И да получава потвърждения от вън, защото иначе няма , ама наистина няма с какво друго да впечатли. хахаха :-)

преди 1 минута, Shiyanu Neko написа:

тва е малко грубо .

всеки вярва в каквото си реши имаме свободата на това вече коя е истината само следствието ще покаже. 

Моля? хахах ......:-) Слушай Вунята, той е мастера на мастерите. Цъфнал и е вързал, повярвай ми аз знам, от личен опит. :-)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 51 минути, Shiniasu написа:

Ами помисли. Нещо, което в миналото са чели само най-ерудираните хора, сега може да се прочете от всички. Кое не е наред? Разминаването на групата към която е насочено написаното първоначално и тези, които го четат сега. Ако Нагарджуна срябваше да напише същото за пред съвременните хора, дали щеше да използва същите думи? И дали нямаше да добави някои неща и да спести други?

Ти си много по добре от Вунята, имаш много по задълбочено разбиране от него. И колкото и да си говорите един на друг, вече стана едно 10 години, ефект никакъв. както гледам. :-)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване