Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 2 минути, dagpo19 написа:

Това откъде го измисли? Монасите в манастирите не практикуват дарма? Преувеличаваш силно. Дори Миларепа или Друкпа Кюнгле не казват такива неща. Будата казва, че дарма ще съществува докато има санга от монаси. След това, дарма ще съществува много ограничено. Моля те, не пресилвай нещата. 

Как мислиш? Сънувах ги, разбира се. :)

Ето колегата тук даже е момента ми казва че пресилвам нещата, докато пресилва той самия. Монасите в манастирите не практикували дарма? Моля? А какво практикуват? Те живеят много строг и ограничен живот, поклоните и прострациите са им най малкия проблем. Навсякъде всички школи и монаси живеят по строг определен режим и начин. И това не си го измислям или преувеличавам, лесно е да се провери. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, dagpo19 написа:

В смисъл? По какъв начин предлагаш да се преподава? И ти не знаеш, ма си пишеш лафчетата, които си чел и ти идват на ум. :)

Не съм чел бре, а ми съм го видял с очите си. Ти ще ми обясняваш. Ти от големите будисти ли си, светилта на местната сцена? :-)

преди 3 минути, Shiyanu Neko написа:

данеби да се карате кой от вас двамата е по голям будист това е нелепо

Че то това е целта на задачата на този форум, тук от както се помня, само за това става въпрост. кой е по голям будист от другите. Аз не съм будист, отдавна даже не се и помислям за такъв. Аз съм си най обикновен пич, нищо ама нищо не ми е чуждо. И просто се наслаждавам на това, толкова е интересно. Хахах

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Калдата-духачи!! написа:

Само тези които са осъзнали пътя или какво точно представлява той. И какво трябва да се прави, знаят как да го направят. А то е толкова лесно и елементарно. Знаеш ли какво си мисля аз. Понеже това за което става въпрос всъщност, каквото трябва да се осъзнае, е толкова близко до нас, до усещането ни за съществуване че, е трудно да се разпознае. А и не е нищо впечатляващо, някаква грандиозна истина, моментална реализация, каквото повечето очакват или мечтаят. Това което трябва да се осъзнае, е толкова травиално и досадно, че никои не иска да го знае. 

Направо да беше цитирал махамудра инструкциите на шангпа-кагю... Впрочем, приятно ми е да общувам с теб. В добра форма си и се радвам, че си ОК. Ако нещо в моите отговори те дразни, то това е повече твой, отколкото мой проблем. И си смени ника, за да не те баннат, заради него. Не друго, но твоите свежи реакции ще ми липсват.

Ти от големите будисти ли си, светилта на местната сцена? :-)

Псолютно. По-голем от мен нема. :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, dagpo19 написа:

Направо да беше цитирал махамудра инструкциите на шангпа-кагю... Впрочем, приятно ми е да общувам с теб. В добра форма си и се радвам, че си ОК. Ако нещо в моите отговори те дразни, то това е повече твой, отколкото мой проблем. И си смени ника, за да не те баннат, заради него. Не друго, но твоите свежи реакции ще ми липсват.

Аз съм стар кадър тук и известен, аз съм от долните сфери на съществуване. На ада и гладните духове. Тук сме прокълнати и заточени, обречени на вечно страдание и гърч. Изпепелени от собствените ни страсти и копнежи.  Да осъзнаеш и приемеш собственото си страдание, да изпиташ болката във най грозните и форми. Да видиш по себе си цялото "зло". Това води до дълбоки трансформации, по много болезнен начин. Това е един кошмар. Аз започнах вече да му се наслаждавам. хахаха :-)

Докато Будите витаят из висшите сфери на съществуване. Полу богове, богове. Опиянени от собственото си величие, във което се давят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Докато Будите витаят из висшите сфери на съществуване. Полу богове, богове. Опиянени от собственото си величие, във което се давят.

Не. Знаеш, че будите са извън сансара... Както и да е, но понеже писа за монасите, а аз познаеам много такива и имам приятели монаси. Към момента мнозинството монаси в тибетските манастири са полу-монаси, т.е. те не са дали всичките 250 и не знам ди колко обета, а много по-малко. Ако трябва да спазваш всички обети, то ти изобщо не можеш да функционираш извън манастира. В Калимпонг напр. имаме петнайсетина, които са в един наш манастир и следват този подход. Те са ценни с това, че пазят виная традицията. Огромен респект към тях трябва да имаме. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, dagpo19 написа:

Не. Знаеш, че будите са извън сансара... Както и да е, но понеже писа за монасите, а аз познаеам много такива и имам приятели монаси. Към момента мнозинството монаси в тибетските манастири са полу-монаси, т.е. те не са дали всичките 250 и не знам ди колко обета, а много по-малко. Ако трябва да спазваш всички обети, то ти изобщо не можеш да функционираш извън манастира. В Калимпонг напр. имаме петнайсетина, които са в един наш манастир и следват този подход. Те са ценни с това, че пазят виная традицията. Огромен респект към тях трябва да имаме. 

Говоря за "будите" тук из форума пич, те витаят из тези сфери. Не говоря за това което ти имаш предвид, това дори и аз го знам. Тези монаси за които говориш (повечето), те живеят там, изучават ги и са като на работа. Повечето са оставени там деца, и са израснали като монаси. Но те не са дарма практикуващи, те не медитират. Те изпълняват функцията на поддръжка на храмовете и изпълнение на ритуали. Повечето напускат манастирите като станат на 20 г и заживяват светски живот. В манастирите ще намериш администрация и пумпозна религиозност. Но не и осъзнати просветени практикуващи хора, те биха избягвали всякаква показност.

Ти чувал ли си че, твоето тяло е твоят храм? Ако наистина е така, защо ще ти е да ходиш в храмове ако си имаш вече твой храм? Ако умът е всичко което ти трябва да разбереш, защо ще трябва да търсиш нещо извън него? Това е толкова елементарно че чак досадно травиално, но това е самата истина. Мъдрите съзерцават себе си, невежите търсят навън. Търсят да се идентифицират и разпознаят в думите на другите, в разбирането на другите. Ама са много далече от разбиране на себе си. Даже не знаят къде и какво да търсят, защото не знаят как. Хаха, най голямото богатство е да цъкнеш за собствената си същност. Ама като гледам колко малко са тези, направо се изненадвам чак. Защо е така, ама явно така трябва да бъде.

Ето това е "Young lama school", тоя малкия беше много интересен. Ама изоставен от родителите си, беше в много лошо състояние когато го приеха в манастира. Но там ще го отгледат. Иначе всички монаси говорят английски и за образовани, монашеството по този начин се явява сигурен начин да израснеш и образоваш по тези места на света. 

IMAG0798.jpg

IMAG0789.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 часа, NoMeJodas написа:

Говоря за "будите" тук из форума пич, те витаят из тези сфери. Не говоря за това което ти имаш предвид, това дори и аз го знам. Тези монаси за които говориш (повечето), те живеят там, изучават ги и са като на работа. Повечето са оставени там деца, и са израснали като монаси. Но те не са дарма практикуващи, те не медитират. Те изпълняват функцията на поддръжка на храмовете и изпълнение на ритуали. Повечето напускат манастирите като станат на 20 г и заживяват светски живот. В манастирите ще намериш администрация и пумпозна религиозност. Но не и осъзнати просветени практикуващи хора, те биха избягвали всякаква показност.

Ти чувал ли си че, твоето тяло е твоят храм? Ако наистина е така, защо ще ти е да ходиш в храмове ако си имаш вече твой храм? Ако умът е всичко което ти трябва да разбереш, защо ще трябва да търсиш нещо извън него? Това е толкова елементарно че чак досадно травиално, но това е самата истина. Мъдрите съзерцават себе си, невежите търсят навън. Търсят да се идентифицират и разпознаят в думите на другите, в разбирането на другите. Ама са много далече от разбиране на себе си. Даже не знаят къде и какво да търсят, защото не знаят как. Хаха, най голямото богатство е да цъкнеш за собствената си същност. Ама като гледам колко малко са тези, направо се изненадвам чак. Защо е така, ама явно така трябва да бъде.

Ето това е "Young lama school", тоя малкия беше много интересен. Ама изоставен от родителите си, беше в много лошо състояние когато го приеха в манастира. Но там ще го отгледат. Иначе всички монаси говорят английски и за образовани, монашеството по този начин се явява сигурен начин да израснеш и образоваш по тези места на света. 

IMAG0798.jpg

IMAG0789.jpg

Няколко пъти прочетох поста ти внимателно. В написаното има верни, според мен, неща, както и погрешни. Монасите, за които говоря и с които общувам практикуват. Те медитират по три или четири часа на ден, а през другото време изучават дарма по програма, която е създадена от кенпота/геше.  Изпълняват и ритуали, както и се занимават с чистене, строителство и подобни. В това няма нищо погрешно за мен... Разбира се, има и като тези, които ти описваш, но ги избягвам. Такива съм срещал в Маджу Катила (тибетския квартал в Делхи) и на много други места. Всякакви има и затова те помолих да не обобщаваш. Да се поставя всичко под един знаменател е удобно в математиката  но е погрешно в много други случаи. Не ми се обяснява повече. Ако ме разбираш е ОК, ако не  то пак е ОК. Много пъти съм пробвал да обясня, че нещата не са черно-бели, а нюансирани, както пее Володя Висоцкий в една песен. Това е трудно не за разбиране, а за усещане, според мен. Когатп някой не го разбира, не го усеща, понеже няма усет, то нищо не мога да направя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 2.01.2019 г. в 22:13, Shiniasu написа:

Непостоянството е крайност. Колкото до смъртта, ако азът е илюзия, какво умира? Илюията е заблуда на наблюдаващия. Без заблуждаващ се няма илюзия. Кой се заблуждава при илюзията за аз? Илюзорният аз? Но тогава и илюзията не съществува... Да, ще умра. Да, в следващото ми въплъщение въплътената личност няма да е същата. Това не е проблем. Тя ще е нещо различно, но и следствие единствено от моите действия и мисли, и от ничии други. 

Аз мисля, че няма как с достатъчно доза убедителност да се докаже, че нещата които мислим след като сме възприели са илюзия и кои от тях са не-илюзии. Къде и до къде са границите на "заблуда" и има ли някакъв фундамент спрямо който да се отнесат заключенията ни, след което да сме повярвали, че мисленето ни е правилно и полезно.

Различната въплътена личност с какво точно ще е различна от предходната?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Затова са насоките от хора, които вече са се освободили от определени илюзии. Разбира се всеки сам си носи отговорност на кого и доколко се доверява.

Различната въплътена личност... Личността е илюзия. Но тук в тази тема не се прави разграничението между личност и индивидуалност. Защото при степента на архат примерно съзнанието не се прекъсва при различните превъплъщения. Няма отделни личности за отделните превъплъщения, а единен и непрекъснат индивидуален поток на съзнанието, който продължава през цялата манвантара. 

А илюзорната личност даже може да се каже, че е спасение за хората. Така заедно с нея умират множество илюзии, които иначе биха продължили прекалено дълго. Разбира се предразположенията остават, но така в новото превъплъщение множество фанатици, хора с маниакални желания и твърдо следващи неправилни възгледи получават шанс започвайки превъплъщението без спомени. На практика никой не знае какво точно ще събуди отново спомняйки си миналите превъплъщения и само напълно освободените от желания и заблуди могат да са сигурни, че могат да се справят с пробуждането на подобни спомени. Това, което остава от личността са определени качества, способности, умения, склонности, предразположения. Всъщност всичко това, което е от значение за пробуждането на човека се запазва през различните превъплъщения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 54 минути, Shiniasu написа:

Затова са насоките от хора, които вече са се освободили от определени илюзии. Разбира се всеки сам си носи отговорност на кого и доколко се доверява.

Различната въплътена личност... Личността е илюзия. Но тук в тази тема не се прави разграничението между личност и индивидуалност. Защото при степента на архат примерно съзнанието не се прекъсва при различните превъплъщения. Няма отделни личности за отделните превъплъщения, а единен и непрекъснат индивидуален поток на съзнанието, който продължава през цялата манвантара. 

А илюзорната личност даже може да се каже, че е спасение за хората. Така заедно с нея умират множество илюзии, които иначе биха продължили прекалено дълго. Разбира се предразположенията остават, но така в новото превъплъщение множество фанатици, хора с маниакални желания и твърдо следващи неправилни възгледи получават шанс започвайки превъплъщението без спомени. На практика никой не знае какво точно ще събуди отново спомняйки си миналите превъплъщения и само напълно освободените от желания и заблуди могат да са сигурни, че могат да се справят с пробуждането на подобни спомени. Това, което остава от личността са определени качества, способности, умения, склонности, предразположения. Всъщност всичко това, което е от значение за пробуждането на човека се запазва през различните превъплъщения.

Това за Личност-та, че е илюзия доста пъти е повторено. Точно поради това реших да провокирам и да разбера как тогава действията са "мои". Но много навреме идва разграничението с индивидуалност. Все пак оставам с впечатление, че нещо от тази Личност помага да се разграничават отделните индивидуалности.

Ако има непрекъснат поток на Съзнанието, как ще сме сигурни, че сегашното ни превъплъщение е по-различно от предходно наше. Ако е различно, то тогава Личността не е илюзия, ако не е различно предвид единният поток, тогава няма смисъл от тази поредица превъплъщения.

По-конкретно, има нещо прекалено неопределено, дори да избера да поема по пътя на Махаяна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

A защо не приемем, че "съществото" в настоящото превъплъщение е натрупана "памет" от всички превъплъщения до момента, поставена в ограниченията и връзките по съответните, къде лични, къде "глобални" (независещи от първите) причини в това си превъплъщение. И не говоря само за характер и нагласа към случващото се през живота, а за настройка, общи възгледи и разбирания за "света" и целия му смисъл поначало. С други думи, даже и при физическото раждане да се губи връзката с тази обща "памет", докъм 30-40 или малко по-късно (съзряването), голяма част от нея, валидна и нужна за текущото превъплъщение, се възстановява и в зависимост от физическата и интелектуално-емоционалната среда, развитието в съответното физическо тяло и взаимоотношения, "съществото" или надгражда, или слиза на по-ниските нива.

Има и друго нещо. Да си представим една мравка, изкачваща се по вертикална тръба за асма примерно, разположена в малка градина като част от малък двор към къща. Първо, за мравката изкачването е по хоризонтала (или в 1D) и без значение на посоката. Второ, мравката и понятие си няма, че се "качва" върху тръба, при движението върху която тя де факто може да се движи "нагоре", "надолу", както и "срещу себе си" - сравнено с която и да е друга повърхност - да речем прост винкел, както и, че се намира "във въздуха", т.е. над основната базова повърхност "по-долу" от нея. Трето, мравката не знае, че се намира върху бетонова площадка, където са закрепени тръбите, а тя самата е позиционирана в двора на съответната улица, в съответния град и т.н... Последно, на 30к фута над градината прелита самолет и оставя следа във въздуха. Самата мравка вероятно го вижда, но за нея той не значи абсолютно нищо, тъй като тя се фокусира само върху собственото си брауновото движение и първични, генетично заложени й реакции...

Даже и да си представим, че насекомото има съзнанието на човек и осъзнава всички споменати аспекти, същността на физическото й проявление в тази си личност я ограничава в правенето само на нещата, както и до степента на развитие на съзнанието, които физическата същност й позволява. Имаше една история за един човек, който спасил змия от умиране и започнал да я отглежда като домашен любимец, а тя изчакала да порастне и го изяла (или беше за децата му). И, когато я питал защо, тя му отговорила, "защото такава ми е природата". Не само природата, но и тялото, нуждите, съществуването. И най-големият светец да си, в тялото на крокодил не можеш да се държиш като нещо различно от него.

И според мен, решението в какво по пътя ти към "съвършенството", или срещу него, ще се превъплътиш по-нататък не се случва само на база карма и решения/избор в предишното превъплъщение, а силно зависи и от колективното цяло - това ядро с "паметта/енергията" на всички в това измерение на развитие. В смисъл, на всеки му се иска да е богат, красив и т.н., но никой не "съществува" сам в текущото си или което и да е от другите превъплъщения и при нагаждането на отделните "илюзии", просто няма перфектни такива.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Думата превъплъщение е малко подвеждаща. Тя предполага наличието на душа, която влиза в тялото и се идентифицира с него, така създаваща личността. Но ако човек не се идентифицира с душата и тялото си, ако има спомени за състоянието си извън това тяло в други сфери, то той реално е в този свят и едновременно извън него. Това е предположение, нямам подобна опитност. Но за такъв човек личностите не съществуват. Той не е еди кой си, роден в 21 век примерно. Той знае точно какво представлява. Освен това такъв човек вероятно едновременно с тази сфера възприема и кама лока и другите сфери.

преди 18 часа, Maleficient написа:

Това за Личност-та, че е илюзия доста пъти е повторено. Точно поради това реших да провокирам и да разбера как тогава действията са "мои". Но много навреме идва разграничението с индивидуалност. Все пак оставам с впечатление, че нещо от тази Личност помага да се разграничават отделните индивидуалности.

Ако има непрекъснат поток на Съзнанието, как ще сме сигурни, че сегашното ни превъплъщение е по-различно от предходно наше. Ако е различно, то тогава Личността не е илюзия, ако не е различно предвид единният поток, тогава няма смисъл от тази поредица превъплъщения.

По-конкретно, има нещо прекалено неопределено, дори да избера да поема по пътя на Махаяна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имаш ли предвид състоянието, в което осъзнаваш, че схемата с превъплъщенията (не знам как да го изразя по друг начин) просто съществува или висшето осъзнаване кой си ти, през какво си преминал досега и накъде си тръгнал? Под осъзнаване, имам предвид не някаква физическа моментна настройка - към това се стремя и искам в момента и това ми е "мисията" в живота - а спомените за това какво си всъщност. Висшият Аз, без в "аз" да вкарвам его или личност.

Освен това, казвайки душа, не е ли смисълът да влизаш в тяло образно казано (т.е. нещо ограничено и с купища недостатъци) и физическа среда (отново същата), само защото няма друг начин, ако не в тази ограничена отвсякъде среда, да се учиш и еволюираш? Какво правят тези, постигнали "съвършенство" тогава? Не е ли безвъзмездно да се мъчат да докарат и другите "непросветени" в по ниските нива до своето собствено, защото те самите не могат да продължат по-нагоре, ако това не се случи? Душата в този смисъл не е ли като операционна система XYZ.1, в която чрез физическото тяло и околната му среда от всякакъв тип (хардуера) се задават параметрите на обучението и съответните спомени от него. Все едно си в матрицата, само че отвън не се намира друго физическо тяло, ами Висшият ти Аз (който де факто вероятно е част от някакво Колективно съзнание). И хардуерът, и операционната система, са с определени свойства, които в зависимост от взаимодействието между тях и зададените изначални параметри на операционната система (карма примерно), могат да прекратят процеса във всеки един момент - примерно злополука, инфаркт, естествена смърт. И съответно, паметта (уроците) от съответната симулация се връщат към Висшия Аз, до следващата "симулация"?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За разлика от традиционния будизъм, аз лично не мисля, че съвършенство или нещо подобно е постижимо. Това би било ограничение, а всичко ограничено търпи промяна и развитие. За мен не съществува краен предел. Нирвана, паранирвана и т.н. са само етапи, след които има други немислими за настоящото ни съзнание неща. Но в същото време съзнанието не мисля, че може да е колективно. Това ще ми е сложно да аргументирам. Въпреки илюзорността на индивида, дори и на т. нар. висш аз, който също се променя и от тази гледна точка не е вечен - той се появява и изчезва при определени условия, променя се, зависим е от други неща, отделността му е само условна. Но съзнанието е нещо различно. То е като вълна в морето. Морето може да е едно и също, но само по себе си то е несъзнателно, без движението, което да наруши равновесното му положение... Всяка вълна е едно с морето и в същото време нещо обособено...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От доста време хвърлям по едно око на тази тема, но честно казано все не се решавам да оставя коментар. Стотици страници безсмислени спорове, глупости и мерене кой е по-по-най. Кой грешно е разбрал нещо си, кой не знаел какво говори или страници след страници празни цитати и чешене на езици. Последните няколко страници плявата и глупостите поизчезнаха, дали поради намесета на NoMeJodas, дали защото няколко човека спряха да пишат и се позагубиха...

Учението на Буда има две нива. Първото, чисто интелектуално, което се заучава за спорове, критика и надуване на егото Будата сравнява като змия. Хваната по погрешен начин - за опашката или тялото змията ще ухапе човека и той ще умре или ще изпита смъртни болки. Същото с Дхарма която се заучава чисто интелектуално за спорове, критика и т.н.  Второто, е когато човек заучи учението и научавайки го го приложи на практика (медитация) за да изпита плода, целта на Дхармата.

Честно казано в болшинството хора тук не виждам дори чисто интелектуалното познание на Дхарма, какво да говорим за практическо или нещо повече.

В същото време огромна част от темата е доста точен пример в реалният живот на историята за слепците и слона.

Един крал събрал слепците от столицата в двореца си, където един слон бил докаран. Кралят ги накарал да му опишат слона. Всеки от тях започва да опипва част от слона и в зависимост от това коя част са опипали, всеки дава различно (грешно) описание на това "какво е слон". Един, който опипал главата му го описва като кошница, друг който опипал крака го описва като колона и т.н. Не можейки да се разберат и съгласят един с друг кой е прав и кой е крив, всеки държейки на неговият си личен опит и ограничено познание започват да спорят и да се налагат с юмруци и бият.

Същата история и тука (както и в други теми/форуми за будизим които са ми попадали).

Кралят в гореспоменатата история останал изключително доволен от разигралата се сценка и по-подобен начин и тези теми и спорове биха били изключително смешни и забавни, ако всъщност цялата ситуация не беше изключително трагична и тъжна. Защото тук не става дума за един прост слон, а за нещо изключително важно, рядко и ценно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, N1kk написа:

Стотици страници безсмислени спорове, глупости и мерене кой е по-по-най. Кой грешно е разбрал нещо си, кой не знаел какво говори или страници след страници празни цитати и чешене на езици.

И ти какво по- различно направи? След толкова време на "хвърляне по едно око" най- накрая рече да си начешеш езика и ти, или какво? Нали знаеш какво трябва да напишеш, за да легитимираш експертното си мнение в/у дхарма - анекдота със слепците не върши тази работа, а и в темата няма участник, който вече да не го знае, та никак не е достатъчно само да го разкажеш, за да се разграничиш от положението на слепец.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Освен, човек да учи от автентични учители, то никаква друга възможност, не виждам. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, dagpo19 написа:

Освен, човек да учи от автентични учители, то никаква друга възможност, не виждам. ;)

Ама какво ще учиш от тези "автентични" учители? И защо трябва да са "учители" задължително. 

Не се учи човек от учителите, от тях се учи методът само. Човек се учи от себе си, от собствения си Ум, най добре от всичко и всеки. Ама за това трябва човек да е узрял, да е достигнал естествена зрялост. Иначе, при колкото и учители да ходи човек, ако не е "узрял" ще си остане само със ходенето. И това е по скоро, търсене на човек със подходящ опит, да ти сподели неговите преживявания и опит от ученето и усвояването на методът, който ти е необходим. Това се постига със заслуги, който заслужи само, ще му бъде споделен, безценен опит и наставления. Което е "ученето" за което говорим от "учител". Това става в много интимна атмосфера и между "учител" и "ученик", когато "учителят" прецени, че "ученикът" е натрупал необходимите заслуги, и е готов да чуе. Иначе, Ако "учителят" прецени че не си готов и заслужил. Си остава само ходенето и присъствието, но до сърцевина на нещо съществено, абсурд.

Готовите хора веднага разбират за какво става въпрос и усвояват бързо и се пробуждат. Невежите, въпреки че може да са много интелигенти, нищо никога няма да "научат", въпреки че много знаят, какво всъщност трябва да се направи. Имаме много примери тук, от години циклене на едно и също, без да са мръднали и сантиметър напред в някакво развитие. Без никакво познание все още за същността и как да работи човек със нея и за нея. И накрая вместо Нирвана, дивана в панелката и изключен от света. С цялото си познание, без никаква идея за правилно съществуване. Поздрав, те си знаят. 

Много интересно как темата умря просто. И как някои сега седят гузни и ръбат нокти. Аз от кога им говорих. И стана точно това което предположих. Големите будисти, хахаха. Смешна работа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, dagpo19 написа:

Аз не казвам, че не е, но ..... как да се изразя, може би "нека пръв хвърли камък онзи, който не е  информирал другите, че бъкел не вдяват от дхарма". :Д  Как пък не се намери поне един сред нас да пропусне - щеше да ми е интересно що за тип е. Сега с тези слончета, че кой не го е разказвал това?! Еле пък конкретния вариянт е ужасно нелеп - някакъв крал си прави римски игри със слепци, само къде не им нагласил кладата; просто чудесно, вади си поуки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, NoMeJodas написа:

Много интересно как темата умря просто. 

Това е добър знак. Дарма трябва да се практикува, а не да се обсъжда по форуми. Някои теми могат да се обсъждат с хора, които практикуват същото, но нищо повече. Другото е празна работа, според мен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, dagpo19 написа:

Това е добър знак. Дарма трябва да се практикува, а не да се обсъжда по форуми. Някои теми могат да се обсъждат с хора, които практикуват същото, но нищо повече. Другото е празна работа, според мен.

Ами до сега 10 години, като се приказва само, значи ли че са били безсмислени? Ти тука какви ли не светила в Будизма се изявяваха. Какви ли не приказки се изговориха. Какво стана, оказва се че абсолютно безсмислено е било? Хаха

И най интересното е че, въпреки всичките приказки, пак никои не разбра какво точно трябва, и никои на нищо не се научи. Хаха, направо ги съжалявам някой от "специалистите" тук. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всеки може да си учи каквото, откъдето и както намери за добре. Това не е проблем на форумите. Тук хората обсъждат различни теми, споделят гледни точки и информация и никой на никого не дължи нещо повече. Някои може да искат да се харесат, други да наложат гледната си точка, трети да получат отговор на въпрос, четвърти просто да изгубят малко време... При всеки е различно и да се очаква мотивацията при всички да е сходна с моята е нелепо.

Аз разбирам истината  както и доколкото мога. Една истина, колкото и да е вярна, ако не е разбрана от мен, няма да ми е от особена полза като мотиватор на моите действия и решения. А разбирането е нещо, което няма как да бъде наложено на човека. Нито аз мога да наложа моите разбирания на другите, нито те своите на мен. Мога да изложа определена позиция, която всеки ще разбере както може. Дори и да я приеме като вярна, то пак не е сигурно, дали приетото от него съвпада с приетото от мен. Тези неща би трябвало да са ясни за част от пишещите тук, но виждам, че към дискусията се предявяват очаквания, които аз поне не съм се наемал да изпълня. Предполагам, че и с други е така.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Shiniasu написа:

Всеки може да си учи каквото, откъдето и както намери за добре. Това не е проблем на форумите. Тук хората обсъждат различни теми, споделят гледни точки и информация и никой на никого не дължи нещо повече. Някои може да искат да се харесат, други да наложат гледната си точка, трети да получат отговор на въпрос, четвърти просто да изгубят малко време... При всеки е различно и да се очаква мотивацията при всички да е сходна с моята е нелепо.

Аз разбирам истината  както и доколкото мога. Една истина, колкото и да е вярна, ако не е разбрана от мен, няма да ми е от особена полза като мотиватор на моите действия и решения. А разбирането е нещо, което няма как да бъде наложено на човека. Нито аз мога да наложа моите разбирания на другите, нито те своите на мен. Мога да изложа определена позиция, която всеки ще разбере както може. Дори и да я приеме като вярна, то пак не е сигурно, дали приетото от него съвпада с приетото от мен. Тези неща би трябвало да са ясни за част от пишещите тук, но виждам, че към дискусията се предявяват очаквания, които аз поне не съм се наемал да изпълня. Предполагам, че и с други е така.

Сори обаче, ще ти кажа нещо. На теория може и да има смисъл това което си написал, що се отнася до форумите. Излагането на мнение, дискусия.........! Но, практиката е съвсем друга. Първо темата е за любопитни, много от трайно пребиваващите тук, в което число си и ти. Въобще не се съобразява с това. Дали тезите, личните теми и т. н.  които излага, въобще са полезни за правилното представяне на Будизма в случая, особено на любопитни. И ако се съобразяваха участниците с това, можеше да има съвсем друга , много по полезна атмосфера. Но това всичко може да се случи ако той не се беше превърнал в платформа, всякакви индивиди по всякакъв начин, да си раздуват собствените фантазии. И то толкова опиянени от това, че чак до самозабрава. Което с тезите си, не само не допринася ами напротив, вреди. Без всякакво чувство за някакъв усет, и съобразяване с някои и нещо. Тук се превърна в една безкрайна говорилница, и място където само говорят глупости. Това само по себе си, не е проблем. Форумите са място за безброй приказки, но. Винаги има едно но! 

Как ще ми обясниш факта, че има хора тук. Които ми твърдят че са постигнали просветление? Хора които убедени и сигурни ми говорят че са "прозрели празнотата"! И то само с мислене! Как ще ми обясниш факта че има хора които обясняват, на внезапно постигнали просветление, докато минавало покрай някакъв остров, например. Как може да се допусне абсолютно зашеметени и нищо общо нямащи с истинското в будизма, да си позволяват такава наглост че да си присвояват подобни постижения за да се правят на велики. От пожарната или от каютата. И един милион куп други абсолютно безсмислени с години издрънкани глупости! И ти накрая идваш и ми вадиш това клише, че тук било място да се дискутира. Тия ще ги говориш на някой друг. Точно аз ще ти кажа че , не е. И точно ей това правене, на "ама извинявай за какво става въпрос" вие е, и е проблемът. Защото никога не е ставало въпрос за нещо сериозно, а само са правене на егото и азове. И това е най голямата подигравка и гавра с Будизма. Защото точно тук трябва да се казва точно това, как и защо егото пречи. И да не се допуска прояви на неосъзнатост. Това тук се превърна в пълна пародия, на болни хора. Без никакъв социален живот и правилна опитност от живота, тръгнаха да се изживявят като учители, и да дават наклон насам натам. Шшшшш... Алоооо.....! Как може въобще някой да си позволи нещо такова, и да ми говори от подобни висини! Такъв не заслужава въобще, да му се обръща внимание. Трябва да бъде порицан и наказан даже със смирение. А не да му се помпят глупостите допълнително и подхранват болната му лудост. 

Кажи ми какво впечатление прави това, на накой любопитен? Това въобще в услуга ли е на Будизма? Така ли? 

Мога да ти пиша много примери още, И как въобще тука никога никой нищо не научи, кокото да е любопитен. За всичките над 10 г вече. Ти ми се прави ощена не разбрал и на гръмнат. Защото ти си също част от това. 

И както гледам, след всичко това, Пак никои никога не каза това което всъщност, и на истина трябва. Как да си опознае и обучи човек собствения си ум. Единственото което помага. Колкото и суха информация да има човек, не значи че разбрал. Той просто знае, но не е разбрал още. Има голяма разлика. 

То добре дошли из между давещите се в океана от страдание Самсара. Като пример за това, може да дадем всичко случило се. Защо едно нещо винаги остава. Остава урока, и дано се поучат и не повтарят същата грешка. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...