Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

До колко стигналото до нас Божие слово е такова?

Препоръчан отговор

преди 2 часа, ntm7iv написа:

Нека изясним нещо, защото тука има някакво неразбиране.

Човек = Дух, Душа, Тяло

Да, но в юдаизма се използват няколко думи. Поне три знам, че се използват в СЗ - нешама, руах и нефеш. 

"The Hebrew terms נפש nefesh (literally "living being"), רוח ruach (literally "wind"), נשמה neshamah (literally "breath"), חיה chayah (literally "life") and יחידה yechidah (literally "singularity") are used to describe the soul or spirit." /https://en.wikipedia.org/wiki/Soul#Judaism/

Така че да се направи съпоставка не е толкова просто. В християнството преводите на тези термини малко са се смесили и разбъркали.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 314
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

преди 1 час, ntm7iv написа:

Духа е един вид преносител на душата, тоест Духа заедно с Душата управляват тялото.

Душата е преносител на Духа. ;) Този дух, може да е свят или не. Малцина човеци стават светци. 

Характерно е човек да не осъзнава какъв дух има в него и поради това да допуска грешки. Именно заради това е само подобие на Бог, т.е. докато не обвърже своята душа с друга то не ще е праведен, а ще е субективен спрямо половите си белези. 

Друг е въпроса за тези които полагат клетва, че ще служат само и единствено на Бог. Те се отричат от човешкото, тленното и живеят, за да съхранят вярата в Бог. Това определено не може да става сред светското общество, защото в същото там има фактори за проява на пола си и престъпи клетвата си пред Бог. = За това са създадени метосите. 

преди 2 часа, ntm7iv написа:

В повечето религии се приема, че след смъртта тялото умира

Тялото не умира, а чрез тленността му се връща към "първичната" материя от която е съставено. Друг е въпроса за това, че някои са нетленни, т.е някаква тяхна материя остава във бъдещето ... 

В момента на смъртта душата се възнася, а в зависимост от това дали човек е живял праведно, т.е. осъзнал Светия дух в себе си, то получава вечен живот или не. 

Знае се, че никой обикновен не е съвършен и праведен, а само Христос е бил. Това мнозина отричат. Това е обаче, защото е непорочно заченат. 

Кой от тук счита, че е непорочно заченат?! От къде може да е сигурен?! Знае ли заради какво са го създали неговите родители?! = Ето това е тайнство, защото никой родител не ще сподели с детето си заради каква користна цел се е съвокуплявам. ;) 

Както и да е ...

Не му мисли за оня свят. Рано или късно ще го "видиш". ;) 

Ай така да го речим ... Тяло = Хардуер; Дух = ОС; Душа = Софтуер за управляване на хардуера, за да изпълнява завет или не от миналото. :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Just a Stranger написа:

преводите на тези термини малко са се смесили и разбъркали.

амиии - в уики отново забелязвам в края на последното изречение от цитата:

преди 2 часа, Just a Stranger написа:

are used to describe the soul or spirit.

Душа, дух - въобще НЕ са се 'смесили и разбъркали'... Из целия форум - също не се смесват и бъркат... и на всеки нахакан списвач всички те са му напълно ясни... "защото той така си ги е приел"...

Така, че не е толкова проста работата - като да четеш и цитираш нещо си дето било написано. Щото "чета, прочитам и разбирам" - също са "разсмесени и разбъркани" сред форумните чалга-солисти и хористи.

========

До колко стигналото до нас Божие слово е такова:

А как и според какво се определя кое слово е "божие"?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, _ramus_ написа:

До колко стигналото до нас Божие слово е такова:

И не само! Бих добавил още един въпрос.

А каква е разликата между език и слово?      .....За едно става въпрос в заглавието, за съвсем други дестинации отлитат врабчетата....птиците отлитат на юг, романтично... 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 53 минути, _ramus_ написа:

Душа, дух - въобще НЕ са се 'смесили и разбъркали'.

Напротив. Дори и в темата това е видно - някои поставят душата над духа, докато други обратното. А в текста от линка наистина има подсказка, и който трябва да я види, ще я види.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, Just a Stranger написа:

Дори и

не схвана иронията ми, нали? Но е важно да напишеш "напротив"... :) Всъщност да, важно е явно.

Кой какво поставял и над кое - е едно. Но за някои в пълнежа на думичките не правят въобще разлика, като дори само относно понятието ДУХ бъркотията е пълна. А за преводите пък - хептен. Бърканицата идва в голяма степен от преводната литература и преводачите, но това е друга тема...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, _ramus_ написа:

Направи тема ... за да разбереш ... :) 

Характерното за теб поведение = да не дава мнение по темата, а да провокира участниците в нея ... 

преди 3 часа, kipen написа:

А каква е разликата между език и слово? 

Е, няма начин да няма и прегласяне ... :) 

п.п. Да видя до къде ще стигне отново Вашето безочие ... 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 24.01.2022 г. в 6:47, dioib написа:

Това ме попитаха в друга тема и е уместно да го превърна в тема.

Интересен въпрос. 

Той пряко е свързан с от къде сме научили за него. 

Преди обаче да разберем кое е словото дошло от Бог, то трябва да приемем Бог в "сърцето си", т.е. да приемем, че той е сътворил този свят и е оставил завет какво да правим ние човеците с него. 

Иначе не бихме разбрали кое е истинското слово от Бог и кой правилно го разпространява. 

В повечето случаи ползваме готови религии. По-лесно ни е. Да, но извън религиите или по-точно извън техните писания все още се разпространява от родител към дете и то може да не е свързано с определена религия. 

И веднага възниква въпроса кое е истинското божие слово?! 

Нека да видим и други как смятат. Може ли то да не е в някакви писания? 

Реално само ,, Анжелизъма " - 

е истината . Всички останали са измамници изопачили истината и ви отдалечават от Господ и прекрасния живот.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Anzhel Dimitrov написа:

,, Анжелизъма " -

За теб е ясно ... според теб = Бог е беседвал с теб, а по моему ти се явил и вече разпознаваш словото му... 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 32 минути, dioib написа:

Цялата тема е със заложен механизъм "едни" да се диференцират от "други"....на едни да им "слови" нещо си, а на "други" - не! 

Не знам за чие "безочие" пишеш?!?!

Вкарал си в заглавието императивно съществуването на нещо - "божие слово", вкарал си безкритично и некви действия с нещото ... и се оформя въпрос тип "защо сестра ти е ку..ва", а па ти да нямаш сестра.  .....земи се засрами, бре пишман проповеднико...

загледай се в огледалото, та да видиш, че 

преди 33 минути, dioib написа:

Характерното за теб поведение = да не дава мнение по темата, а да провокира участниците в нея ... 

написаното от теб за друг, по-важи за теб самия - не отговаряш на зададения въпрос за уточняване на понятията, които си нацвъкал в заглавието.

Тва не е "безочие", ами "дебелоочие".

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, dioib написа:

За теб е ясно ... според теб = Бог е беседвал с теб, а по моему ти се явил и вече разпознаваш словото му... 

Анжелизъма е вярване основано на две срещи с Господ и само при едната имаше диалог . Основата на диалога бе ,че единствения начин да се отблагодарим на Господ е ,, правенето на добро " .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 41 минути, dioib написа:

Цялата тема е със заложен механизъм "едни" да се диференцират от "други"....на едни да им "слови" нещо си, а на "други" - не! 

Не знам за чие "безочие" пишеш?!?!

Вкарал си в заглавието императивно съществуването на нещо - "божие слово", вкарал си безкритично и некви действия с нещото ... и се оформя въпрос тип "защо сестра ти е ку..ва", а па ти да нямаш сестра.  .....земи се засрами, бре пишман проповеднико...

загледай се в огледалото, та да видиш, че 

преди 42 минути, dioib написа:

написаното от теб за друг, по-важи за теб самия - не отговаряш на зададения въпрос за уточняване на понятията, които си нацвъкал в заглавието.

Тва не е "безочие", ами "дебелоочие".

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 30 минути, Anzhel Dimitrov написа:

две срещи

Принципно много "срещи" (явяването му) ги пропускаме. Те са някакви явления, но докато разберем, че са Божия промисъл определено минава време. Понякога словото му е в речта на някой, а друг път поглед или реплика, понякога е само и единствено явление без образ или звук. 

Всяко слово синхронизирано с божията промисъл започваш да чуваш, а друг път "изплува" чрез изреченото от теб или написаното. Да, когато идва от теб може да е недодялано, но това не означава, че не е Божия промисъл и лесно може да го филтрираш и разбереш словото му. 

Не всичко в писанията е грешно. Трябва да отчетем несъвършенството на човешката реч, а така също с невъзможността някои неща да бъдат достоверно преведени на говорим език.  

преди 26 минути, kipen написа:

не отговаряш на зададения въпрос за уточняване на понятията, които си нацвъкал в заглавието.

И кое ме задължава да отговоря? 

В случая съм поставил тема и разглеждам различните мнения в нея. 

За себе си знам какво е Божия промисъл и произлязло от същата слово. 

Мнозина не им е известно какво е да ти се яви. Те не ще повярват на тези на които им се е явил. Нормално е. 

Други пък чакат да им се яви. Свързват го с форма понятна на тях. (За да повярват в него...)

Има и такива, които не вярват в Бог. За тях Божието слово е глупост. За тях съществува само тяхното слово. 

За мен не е проблем, че съм "дебелоок". За другият пък, че е "безок". = Това е същото както някой има очила, но определено тук ти нямаш нормално виждане. И ти си с някакви "очила". 

Метафора: Ползвам Христос, за да виждам този свят. (Мой избор) Това не го крия. Не мисля, че Христос е проявил дебелоочие ... 

Май да имаш някакви очи е по-добре, отколкото да нямаш, т.е. да си без, по отношение на религиите?! :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, dioib написа:

Не всичко в писанията е грешно.

Това е много негативно изказване за писанията. А ако имаш предвид християнските писания, не знам какъв християнин си. Аз по-скоро смятам, че грешки в Библията има, но те не са много и не са съществени. Голяма част от тях са наистина в следствие на несъвършенството на речта и невъзможността някои неща да бъдат изразени адектватно с думи. Друга част са следствие от неразбиране от страна на всички тези, през които е трябвало да преминат думите, за да достигнат до нас. Важното обаче е, че който има желание, може да долови ценното и полезното в Библията и да го използва.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 30 минути, Just a Stranger написа:

Това е много негативно изказване за писанията.

Всеки негатив чрез съответни неща може да се направи позитив. Стига да имаш подходящите неща. :) 

Писанията не са позитив, а са "снимка със съответната разделителна способност" . :) 

п.п. Да, аз от ерата на аналоговите технологии. които определено не са компресирани и т.н. и си позволявам да давам негатива, а който е умен го прави позитив за себе си. ;) 

преди 30 минути, Just a Stranger написа:

невъзможността някои неща да бъдат изразени адектватно с думи.

С думи, да, но със слово може. 

В случая с Библията: Мнозина се хващат за думите (понятията) и наблягат на тях, като определено бягат от смисъла. Той в повечето случаи следва да бъде разяснен от богослужител. Богослужителят, като избрал религията за свой начин на препитание и по един или друг начин свързан със светския живот може на разбираем местен език, наречие или дори на жаргон да разясни Божието слово записано в писанията. 

Както виждаш в Библията има притчи. По същия начин сред нас има басни. Затова понякога Божието слово достига до нас не чрез писания, а чрез устни притчи, басни и по ред друг начин. Те не са мъдрости!!! По-скоро са народни пословици. Във българския народ има доволно много пословици, които да могат да се ползват за разясняването на Библията. Да, тя е изключително изпълнена с метафори, но те са били адекватни към тогавашните времена. 

В БПЦ към момента се допуска да се ползва както съвременния български език, а така също и по-предишен при църковни служби, който в някои отношение се доближава до руския. Това е друга тема ... 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 часа, dioib написа:

Което означава, че до теб не е достигнало Божието слово.

То пък до теб,защото много е достигнало. Темата ти се обръща против теб.

преди 12 часа, dioib написа:

Зависило кой е човека. :) Пред Бог всички човеци са еднакви. :) = Без значение е човека!!!  

Еднакви са. До Божия съд. Тогава има значение. Нали ти казах,че си слепец, който се напъва да води.

преди 7 часа, dioib написа:

В момента на смъртта душата се възнася, а в зависимост от това дали човек е живял праведно, т.е. осъзнал Светия дух в себе си, то получава вечен живот или не. 

Кой е тоя Св. Дух ? Не съм чела в Тора за свят дух. Това е измислица на Павел. Затова ви казвам ,че следвате Павлово християнство.

Коя душа се възнася на небето -човешката или нечия друга. Каква е разликата между душа и дух ? Хайде да те видя, колко знаеш ?

преди 4 часа, _ramus_ написа:

ато дори само относно понятието ДУХ бъркотията е пълна. А за преводите пък - хептен. Бърканицата идва в голяма степен от преводната литература и преводачите, но това е друга тема...

Пълна не, ами.... и после като им го кажеш в очите ,че вярата не изключва възможността да изследва, а не да приема нещата на юнашко доверие...ставаш лош.  Но така е с християнството.то е човешко учение. За такива в Библията казват ,че са кула Бабилонска.

Чакам сега някой да обясни какво е душа,какво  е дух за да видим на каква основа са стъпили тези вярващи-на подвижен пясък или на камък.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, valkiria1 написа:

То пък до теб,защото много е достигнало. Темата ти се обръща против теб.

Еднакви са. До Божия съд. Тогава има значение. Нали ти казах,че си слепец, който се напъва да води.

Валки ... :) Дали ще е против мен или за мен е без значение ... поне за мен лично, защото ако забелязваш друг нямаше смелост да го направи като тема, а въпроса бе в друга тема. 

Т.е. тя, темата не е моя!!!

Моето мнение по темата е: Знаейки Божията промисъл, то лесно може да разбереш дари дадено писание, изказ, слово е богоугодно или се ползва от някои с нечистоплътни помисли да реализира своята користна цел. = Начините за достигане на Божието слово не може да се дефинира еднозначно било чрез писание или пък твой начин на рецитиране на някаква Тора посредством българския език.  

п.п. Не се съмнявам, че вярваш в Тората и, че според теб там си го съзряла. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, dioib написа:

Валки ... :) Дали ще е против мен или за мен е без значение ...

Не се вземай насериозно. И преди съм ти го казвала-ти си нищо съществено за мен. Въпроса е за глупостите ,които пишеш. Понеже си чел Библията трябва да знаеш,че тези глупости,които каканижеш са грях според нея.

Моето мнение по темата е: Знаейки Божията промисъл, то лесно може да разбереш дари дадено писание, изказ, слово е богоугодно или се ползва от някои с нечистоплътни помисли да реализира своята користна цел. = Начините за достигане на Божието слово не може да се дефинира еднозначно било чрез писание или пък твой начин на рецитиране на някаква Тора посредством българския език.  

Плещиш  глупости, пак си се нафиркал. Въпроса който зададох е в контекста на твоя предишен пост е :

преди 19 минути, valkiria1 написа:

Коя душа се възнася на небето -човешката или нечия друга. Каква е разликата между душа и дух ? Хайде да те видя, колко знаеш ?

Чакам сега някой да обясни какво е душа,какво  е дух за да видим на каква основа са стъпили тези вярващи-на подвижен пясък или на камък.

защото ако забелязваш друг нямаше смелост да го направи като тема, а въпроса бе в друга тема. 

голямо геройство си сътворил няма що..още една тема в която да покажеш ,че християнството ти е терра инкогнита...за Тора да не говорим...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, valkiria1 написа:

глупости,които каканижеш са грях според нея

Добре ми е известно, че съм грешник, но не ти си моя съдник!!! 

Има кой да ме съди когато умра!!!

преди 42 минути, valkiria1 написа:

Не съм чела в Тора за свят дух.

Може да се каже, че това си е наше християнско тайнство. :) 

На сила не мога да те принудя да вярваш в Светата за нас троица. 

Не го ли проумееш въпросния свети дух в себе си, то ти си роб на някой човек, а не раб божи. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 минути, dioib написа:

Добре ми е известно, че съм грешник, но не ти си моя съдник!!! 

Има кой да ме съди когато умра!!!

Значи не разбираш какво е душа и какво дух според писанията ?!

За житото и плевелите няма да питам..то е ясно...не според Валкирия, а според БС ,което също не знаеш какво е.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, valkiria1 написа:

Значи не разбираш какво е душа и какво дух според писанията ?!

За житото и плевелите няма да питам..то е ясно...не според Валкирия, а според БС ,което също не знаеш какво е.

В случая не е важно аз какво разбирам, нито според БС какво е дух, душа и т.н. 

Приеми, че съм демон, дявол, т.е. този който подлага праведните на изпитание ... 

п.п. Никога не съм твърдял, че съм праведен. Изповядвам православието, но до колко съм бил праведен ще разбера, чак след моята кончина. 

Валки, не се правя на светец ... :) Обикновен мирянин съм, но това не означава, че моята вяра в Бог е по-нисша от твоята!!! :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, dioib написа:

В случая не е важно аз какво разбирам, нито според БС какво е дух, душа и т.н. 

Приеми, че съм демон, дявол, т.е. този който подлага праведните на изпитание ... 

п.п. Никога не съм твърдял, че съм праведен. Изповядвам православието, но до колко съм бил праведен ще разбера, чак след моята кончина. 

Валки, не се правя на светец ... :) Обикновен мирянин съм, но това не означава, че моята вяра в Бог е по-нисша от твоята!!! :) 

Ех ако всички демони и дяволи бяха като тебе..............

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, dioib написа:

. Изповядвам православието

Добре се ,кажи според православието/щом е различно от християнството според теб, та уточняваш/ какво е дух и душа и какво е БС?

преди 9 минути, dioib написа:

но до колко съм бил праведен

Никой не е повдигал тоя въпрос ,нито лично мен ме интересува. Какви ги измисляш ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, valkiria1 написа:

Добре се ,кажи според православието/щом е различно от християнството според теб, та уточняваш/ какво е дух и душа и какво е БС?

Никой не е повдигал тоя въпрос ,нито лично мен ме интересува. Какви ги измисляш ?

И защо мислиш, че съм длъжен да ти отговарям?! 

Което съм счел за редно съм споделил. Което счета, че е неуместно не споделям. 

След като не те интересува, то означава, че не ще възприемеш и отговора ми, а това лишава от смисъл моето споделяне. 

Глей се .. лично на мен ми е известно твоето отношение към невежите. 

След като си праведна какво правиш сред неправедни?! О, показност, суета и т.н. и мислиш, че това е богоугодно ли?!  

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, dioib написа:

Което съм счел за редно съм споделил. Което счета, че е неуместно не споделям. 

Кое е неуместно: да споделиш или обясниш какво е душа и дух според православието ?

Не е ли по-добре да кажеш ,че не знаеш ,така както си е  в действителност. Защо трябва да усукваш и да завоалираш това,че не знаеш в какво вярваш?

преди 15 минути, dioib написа:

Глей се .. лично на мен ми е известно твоето отношение към невежите. 

След като си праведна какво правиш сред неправедни?!

Едното и другото нямат нищо общо !!!

Всякаква дискусия с теб по-нататък би била преливане в пусто и празно.

преди 1 час, dioib написа:

Може да се каже, че това си е наше християнско тайнство. :) 

Голямо тайнство няма що...по -тайно от Тайната вечеря :lol6:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...