Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Какво е непростимо спрямо Бог?

Препоръчан отговор

преди 27 минути, dioib написа:

Смирението!!! -> Да понесеш достойно, че не ще получиш вечен живот. Все пак това му остава на човек -> надеждата, но тя вече не зависи от какви ще са последствията в този свят, защото ще зависиш изцяло от Бог до смъртта си. 

Струва ми се искаш да кажеш, че всеки грях е непростим, защото няма човек който да не е съгрешил и да не зависи изцяло от Бога от начало до край. Темата от своя страна е с евентуалната надежда някой тук да се замисли над несъвършенствата си и поне малко да се смири, но от началото и досега все още съм скептичен. Тук повечето хора изповядват вярвания, които тънко-тънко заобикалят тези неудобни проблеми. Не знам, все пак може и да има някакъв положителен ефект.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 728
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

преди 59 минути, Емил Костов написа:

Че ти ти си Лукавия.

Да, спрямо теб е така. И???

Приеми го като изпитание. До момента не си го преминал ... = Спориш с мен, а не живееш праведно. :) 

преди 1 час, perin2 написа:

Струва ми се искаш да кажеш, че всеки грях е непростим,

защото не е изповядан. ;) След като изповядваш греховете, то вярваш, че ще ти се простят. ;) НО, първо трябва да си вярващ. След като не си вярващ, то не изповядваш греховете си и се надяваш на друго, а не във вярата, че Бог е милостив. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, dioib написа:

Да, спрямо теб е така. И???

Приеми го като изпитание. До момента не си го преминал ... = Спориш с мен, а не живееш праведно. :) 

защото не е изповядан. ;) След като изповядваш греховете, то вярваш, че ще ти се простят. ;) НО, първо трябва да си вярващ. След като не си вярващ, то не изповядваш греховете си и се надяваш на друго, а не във вярата, че Бог е милостив. 

И как така реши, че не живея праведно?! БОГ не е милостив! Всеки си плаща цената за действията, независимо дали ще кажеш в името на отца и сина и светия дух! 

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Емил Костов написа:

И как така реши, че не живея праведно?! 

Обръщаш ми внимание ... :) 

п.п. Праведният човек обръща внимание на важното!!! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, dioib написа:

Обръщаш ми внимание ... :) 

Чета ти коментарите и ако се налага коментирам. Въобще не се занимавам с теб! Ако ти обръщах внимание, отиде ти ракията и щях да дойда с лопатата :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, Емил Костов написа:

Чета ти коментарите и ако се налага коментирам. Въобще не се занимавам с теб! Ако ти обръщах внимание, отиде ти ракията и щях да дойда с лопатата :)

Отделяш вниманието си от същественото ... това не е праведно!!! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, dioib написа:

Отделяш вниманието си от същественото ... това не е праведно!!! 

Хайде де?! Откога да коментираш нещо или да спориш с някой не било праведно! 

А кое е праведно. Да отидеш в църквата, попът да ти вземе 50 лева за една молитва и да те излъже, че БОГ ще ти реши проблемите?! А още по тъпото е, че вместо този дето ходи да му се четат молитви да се хване в ръце и да си оправи бакийте продължава да идва в църквата и да се сърди на БОГ, че го е забравил. 

Пълна олигофрения! 

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хайде де?! Откога да коментираш нещо или да спориш с някой не било праведно! 

Винаги!!! :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, dioib написа:

Винаги!!! :) 

Ама как се правиш на шматка и на ударен и избягваш споровете и коментарите. Хиляда пъти си ЛУКАВИЯТ 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ама как се правиш на шматка и на ударен и избягваш споровете и коментарите. Хиляда пъти си ЛУКАВИЯТ 

Не се правя, а съм такъв!!! :) 

За какво му е на човек да се прави на нещо което не е??? :) Освен да е лукав ... :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, dioib написа:

Не се правя, а съм такъв!!! :) 

За какво му е на човек да се прави на нещо което не е??? :) Освен да е лукав ... :) 

Не, ще дойда да те набия. Ти не си шматка, но това е друга бира! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, Емил Костов написа:

Не, ще дойда да те набия. Ти не си шматка, но това е друга бира! 

Е, съблазнен си ... :) Дали ще се поддадеш е друга "терца" ... :) 

Ами сега?! :) 

Съвестта на всеки е в рамките на неговото разбиране какво е добро и какво е зло.

Прави тъй както решиш, а после разбираш дали е добро или лошо.... = все някой ще те съди, но по-добтре да е Христос ... :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, dioib написа:

Е, съблазнен си ... :) Дали ще се поддадеш е друга "терца" ... :) 

Ами сега?! :) 

Съвестта на всеки е в рамките на неговото разбиране какво е добро и какво е зло.

Прави тъй както решиш, а после разбираш дали е добро или лошо.... 

От теб ли съм съблазнен! Малеее как ще дойда верно с лопатата! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

От теб ли съм съблазнен! Малеее как ще дойда верно с лопатата! 

Имам вода за изгребване и ще ми помогнеш. Чакам те. За заплащането ... хм ... ще се разберем ... :) 

п.п. Надница 200 лева как е??? :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, dioib написа:

Имам вода за изгребване и ще ми помогнеш. Чакам те. За заплащането ... хм ... ще се разберем ... :) 

Нямаш ядове да ти помогна. Не бъркай нещата! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Емил Костов написа:

Нямаш ядове да ти помогна. Не бъркай нещата! 

Не носи лопата ... има .. донеси ракия, че нямам ... :) (Ще видиш за какво я ползвам ...) ... :) 

п.п. Като бонус ... ще ти дам орехи, за да имаш за "шарана" ... :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 35 минути, dioib написа:

внимание на важното!!! 

За мен е важно, да си почеша сърбяща пъпка на gz. Поне в момента няма нищо по-важно от това за мен. Така че, важното в чий, или в какъв смисъл. За маниакалният сериен убиец канибал, за норвежкият гей педофил. За обществото като цяло, а днешното, или от преди векове общество. Моралът, постоянно се променя и надолу и нагоре, често бива просто продаван, или направо погребван в името на материалните ползи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 39 минути, Sliderum2 написа:

За мен е важно, да си почеша сърбяща пъпка на gz.

Заприличваш на един приятел де важното било да изстискаш гнойна пъпка на другаря .. :) Без значение къде е ... т.е. докато можеш сам е добре ... иначе ... ще поживеем и ще дойде да не можеж сам ... а тогава??? 

п.п. Не си имал инсулт нали??? Да видиш как не може само с една ръка ... 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 минути, dioib написа:

Заприличваш на един приятел де важното било да изстискаш гнойна пъпка на другаря .. :) Без значение къде е ... т.е. докато можеш сам е добре ... иначе ... ще поживеем и ще дойде да не можеж сам ... а тогава??? 

п.п. Не си имал инсулт нали??? Да видиш как не може само с една ръка ... 

Не е гнойна, за на другаря не знам. Но, смисълът е същият. Материалното, алчността, егоизмът владеят и управляват поравно и атеисти и вярващи. Явно капитализмът е по-силен от Бог! Кой вярващ борсов играч, след машинация от която е спечелил, но е довела до понижение на акциите на някоя фирма, заради което 200 служители са били съкратени и са загубили препитание, изповядва това си действие като грях. Всъщност едва ли въобще се замисля какво е причинил, пък и да се сети, едва ли му пука. За професионалните военни убийството е просто работа. Не е грях нали, след като няма нищо лично, убивам те, вземам си заплатата. Какво ми пука че и ти имаш деца, на мен нали ми е добре и съм оправдан.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, perin2 написа:

Има ли разлика между понятията за вяра и знание според теб и каква е тя?

:lol6:луда работа, ей!

И още - още сте невеж откъм основно положение, касаещо вярването - като отношение, без значение относно обекта на това вярване.

Обектът на вярването е само производно на специфичното отношение на Вярващия, избрал си такъв обект за проекциите си.

ЗНАНИЕ - е нарицателно за систематизирана информация и интерпретация на данни, касаещи свързаността на някаква обща система от описания. В рамките на такава система - нейните подробности, детайли и елементи от описанията минават за "знание", защото се учат и "знаят". Но в общ смисъл - рамката на системата от описания определя и "знанието" за нея. 

ЗНАНИЕТО - в религиозен план, касае свързаността на елементите в религиозната система от описания. Извън нея - не се съотнася до елементи извън описателния хоризонт на религиозната доктрина и най-малкото не са адекватни и не съответстват на друг хоризонт.

Детайли и елементи, които противоречат на основната система от постулати в описателната рамка - се неглижират, подменя се интерпретацията им или направо се 'покриват' като несъществуващи... Особено религиозна идеологическа система не е в състояние да съдържа противоречия, относителности или условности... и в нея всички тия внимателно се подреждат за да ги заобиколят или изключат от доктрината и каноните си.

ЗНАНИЕ - в рационален смисъл, се отнася до рационалната система от описания, основана на рационалния аспект и рационалното отношение на човека спрямо неговия контекст, който той изучава и развива непрекъснато. В нея за първи път в човешката история, в самата структура и концепция се въвеждат условности, относителност и се поставя началото на нов тип отражение на света, основано на релациите - т.н. "релативно мислене"... и т.н. Научната структура на систематизация на знанието, въвежда силен акцент на внимателно и прецизно критично отношение и деликатен баланс между консерватизъм и новаторство, основан на експериментални данни и техните практически насочени интерпретации... 

Знанието - в рационален смисъл, възниква исторически като надграждане на религиозното знание. Постепенно  16 до 21 век - рационалното отношение към човека и света се изчиства и екстрактира като съвсем нов подход, с нови цели, задачи и значение в сравнение със заварения господстващ религиозен консерватизъм и резултира до  напълно нови социални, икономически и познавателни условия и те се развиват и изменят непрекъснато.

При положение че това са елементарни неща и част от основите и значението на ЗНАНИЕто заявявате претенция че разбирате и от това що е Теизъм и Атеизъм само защото вярвате в някакви свои елементаризирани версии кое какво е. Та вие нямате дори съвсем елементарни основи във философията. :)

А особено - в християнската религия сред апостолите и НЗ въобще липсва каквато и да е философка обосновка. Елементи от нея се копират от СЗ, без каквото и да е развитие или допълнение. И е съвсем естествено - апостолите (особено Петър или Павел) са имали дефицит откъм философско мислене, защото единия е съвсем необразован рибар. А другият - твърде посредствен 'интелигент', макар и образован... Същия (Павел) в странстванията и проповедите си попада и на философски диспути, в които той е на нивото на първолак и рязко се досеща че в такава среда, той е пълен дилетант. Относно всичко това има исторически данни...

Колкото до историческия и социален "късмет" как римските наследници на древногръцките философски школи са автори на философското ядро в християнството и колко по-късно се случва това - може по-задълбочено да ви обясни колежката тук "Уитнес". 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, Sliderum2 написа:

Аз не се сещам за нещо, което би могло да ни се случи, извън живота. Е, биха могли да ни поругаят тленните останки, което е без значение.

Поясни какво имаш предвид.

Да, всичко се случва в живота, но например има ситуации и моменти, в които сме като в капан, в положение изглеждащо без изход. И изведнъж като ангел небесен ни се изпраща човек, който ни измъква от тази ситуация. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, Sliderum2 написа:

Явно капитализмът е по-силен от Бог!

Не е по-силен, но е катализатор този свят да свърши по-бързо. Идеологията на капитализмът е да живееш охолно в тоя свят и да не мислиш за след смъртта си. Тя не е по-различна от тоталитаризма. Но, така е при атеистите. Все пак из тях има и съвестни хора. Някъде споменах, но ще се изразя и по този начин: Мнозина живеят праведно и без да са покръстени и да са от Църквата и съответно не посещават храмове и не се молят. Това, че не вярват в Бог не означава, че не вярват в идентични добродетели с вярващите в Бог. За тях е важно срещу положения от тях труд да получават пари, за да си осигурят приличен социален статус. Имат си свой собствен порядък, който не е в ущърб на другите. Те не печелят, а спестяват, за да могат да си позволят по-добър лукс. 

В действителност капиталът има сила само, ако е в обръщение. И тук идва клишето: Не е луд който яде зелника, а който му го дава. Мнозина с натрупан капитал са инфантилни. Те именно финансират въпросните порочните хора. 

Та, ще прощаваш за клишетата, но ще завърша с това: "Рибата се вмирисва от към главата." ;) и "Патите нямат мирис..." :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 часа, dioib написа:

Бях на 2,5 години когато съгреших

С какво съгреши и кой ти втълпи, че си съгрешил?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 52 минути, _Aumi_ написа:

С какво съгреши и кой ти втълпи, че си съгрешил?

Случайно да си от клира на Православната Църква??? 

Ситуацията към тогавашния момент е била: Вярвал съм, че правейки нещо ще е добро за някой, но в последствие на изкушение съм съгрешил. -> Къде виждаш, че някой ми го е втълпил това??? Точно в какво съм съгрешил, то не представлява интерес за теб, защото е тривиално и е свързано с моя мисъл, че освен за мен е трябвало да има и за друг, но уви егоизмът ми е довел до това да е само за мен, а не по първоначалния ми замисъл.

За разлика от мнозина тук, то анализите върху себе си съм ги направил когато бях на 21. От тогава на сетне внимавам какво замислям, за да не се получава въпросния грях. 

Да, знам, че еманацията при жените настъпва по-късно. Те по се осланят да еманципацията. За тях това е по-важно.  

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, dioib написа:

Ситуацията към тогавашния момент е била: Вярвал съм, че правейки нещо ще е добро за някой, но в последствие на изкушение съм съгрешил. -> Къде виждаш, че някой ми го е втълпил това???

Ти сам твърдиш, че си съгрешил за първи път на 2г и половина. Едва ли си спомняш нещо от живота си когато си бил толкова малко дете.
А и невръстните деца не съгрешават, като имаме предвид, че под съгрешаване разбираме извършването на някакво действие, прието като грях от някаква религия.

Едно дете не може да съгрешава, може само да прави невинни грешки, приети за такива от възрастните.

От което следва, че някой възрастен ти е втълпил, че си съгрешил и ти си повярвал, че наистина си извършил грях, когато си бил толкова малко невинно и невръстно дете!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...