Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 57 минути, Śūnyatā написа:

Откъде я имаш тази информация? Кой е имал наблюдения, за да направи този извод. И защо науката не е открила тези тела и закон според теб? 

Има ли значение откъде е? Науката може и да ги открие, но ресурсът й не е насочен в тази посока. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 4,9k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Аз не знам. Но предпочитам да не знам и да гледам на нещата непредубедено, без да им слагам определения. Нещата, които не познавам, са неща, които не познавам. Мога да говоря само за това, което съм п

Проява на лош вкус е да наречеш един от най-великите умове в историята "пълен кретеноид". Проява на още по-лош вкус е да твърдиш неща, в които няма как да си сигурен. Виждаш резултата? Горял в "пъкала

Това е защото нещата наистина не са прости. Не случайно и до ден днешен се разказва историята за въпроса, който учениците задали на, Зенон Елейски и неговия отговор с кръговете. Питай scepsis дали иск

Публикувани изображения

преди 11 минути, Shiniasu написа:

Има ли значение откъде е? 

Следователно и написаното от теб няма значение, щом не посочваш източник, който да може да се провери. Всеки може да напише всичко и да си вади всякакви изводи. Какво следва от това?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, Śūnyatā написа:

Следователно и написаното от теб няма значение, щом не посочваш източник, който да може да се провери. Всеки може да напише всичко и да си вади всякакви изводи. Какво следва от това?

Попита и ти отговорих най-общо. Това, че се опитваш да се правиш на остроумен, не ме интересува. Точни цитати бих потърсил при искрен интерес да се разбере дадена идея. Иначе ако ще е само заради спора, не бих полижил усилия за нещо по-подробно. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Shiniasu написа:

Това, че се опитваш да се правиш на остроумен,

Всеки се прави .. вкл.и ти ... НО .... утре е друго. ;)

п.п. Видях, че си разумен! ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Śūnyatā написа:

Откъде я имаш тази информация? Кой е имал наблюдения, за да направи този извод. И защо науката не е открила тези тела и закон според теб? 

И отговора, който получи, е "Има ли значение откъде е?". Ниво на селска вечеринка. Претенции до небето.

преди 1 час, Shiniasu написа:

Попита и ти отговорих най-общо.

Нищо не си отговорил. Зададе въпрос, вместо да отговориш, защото отговора ти щете да те изобличи колко си заблуден.

преди 1 час, dioib написа:

Ко ти стана, във втора тема стоя прав заради тебе!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Shiniasu написа:

Науката може и да ги открие, но ресурсът й не е насочен в тази посока. 

:) всъщност не е толкова хитро измъкването. РАзбира се - тя науката се води по духовните книги и послания на сияйни същества, но само когато "ресурсът й е насочен в същата посока".

Това с "телата" е обикновена приказка. Това че "би намерил цитат" не прави с нищо приказката да стане "истина'. Цитатите доказват че някой си, някога си, някъде си, го бил написал, казал, споменал ... И... нищо - приказки. Някои си намират полза в тях, други - в други приказки.

От друга страна - хитрата идея - аз пък ще ви играя на контра на всичките "атеисти"... щото пък аз знам истината през разваления телефон на езотеричните приказки, но няма да ви намирам цитати, щото не заслужавате, заради някакъв си спор". Пък и да ги цитираш... пак е нищо, както и това че ти ги вярваш.

Дрънкате се двамата вярващи - той в неговото, ти в своето. И вече години си губите времето в повторения и дребни закачки.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Люди лишь по той причине считают себя свободными, что свои поступки они сознают, а причин, их вызвавших, не знают.

Спиноза

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Myanmar написа:

Нищо не си отговорил.

Мисли, мисли. Знам, че ти е трудно, но опитай. Напълно очевидно е, че отговорих, на въпроса, как става преноса на съзнанието. А тиова, че ти не си разбрал кой въпрос имам предвид, си е твой проблем. 

преди 7 часа, Myanmar написа:

Ниво на селска вечеринка. Претенции до небето.

Претенциите са от невежи като теб. Аз претенции не съм предявявал. А и селските вечеринки обикновено се разиграват след включванията ти. Иначе за претенции пишеш, но в собственото си мнение претендираш, че си гражданин. Нищо, че го правиш типично по-селски.

преди 51 минути, Śūnyatā написа:

Люди лишь по той причине считают себя свободными, что свои поступки они сознают, а причин, их вызвавших, не знают.

Спиноза

Хайде сега "будистче" прочети 100 пъти (дано е достатъчно) четвъртата благородна истина, която толкова пъти си цитирал и кажи, как е възможно да бъде реализирана тя, без свобода на избора? Излиза, че поставяш "американския си будизъм" и тълкуването си на резултатите от един експеримент над думите на Гаутама. Умно. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 54 минути, Shiniasu написа:

Хайде сега "будистче" прочети 100 пъти (дано е достатъчно) четвъртата благородна истина, която толкова пъти си цитирал и кажи, как е възможно да бъде реализирана тя, без свобода на избора? Излиза, че поставяш "американския си будизъм" и тълкуването си на резултатите от един експеримент над думите на Гаутама. Умно. 

Отговорът се крие в разбирането на зависимия произход или детерминизма. Колкото повече се разбира - по-малко се желае, следва се правилния път в Четвъртата Благородна Истина.

Има относителна свобода от невежеството или разбиране на взаимозависимото съ-възникване (пратитя-самутпада). Пълното освобождение е след смъртта, паранирвана, дотогава може да се реализира нирвана с остатък в другите нива - сотапана, анагамин, архат. 

Ти още не си отговорил на въпроса откъде направи този извод относно прераждането. Лични наблюдения, чужди, започни отнякъде. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 53 минути, Śūnyatā написа:

Отговорът се крие в разбирането на зависимия произход или детерминизма. Колкото повече се разбира - по-малко се желае, следва се правилния път в Четвъртата Благородна Истина.

Това ли успя да измислиш? Как точно разбирането за зависимият произход би ти помогнало да следваш правилния път, след като мозъкът избира автоматично вместо теб? А мозъкът си следва не правилния път, а ззаложените в него модели. Т.е. ако решенията се взимат само от мозъка, то излизане от самсара няма как да стане, а напротив. Правилният път го избира самият човек, именно защото го разбира; усилията да го извърви ги полага самия човек, вземайки решения във всеки един момент и не допускайки важните решения да се вземат несъзнателно от мозъка. Точно обратното на това, което пишеш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някои никога няма да могат да проумеят простата и доказана истина . Причините са добре известни - не се знае , даже когато се знае .:)

На електродвигатела като му спреш тока , Магнитно поле няма , спира да съществува - няма кой да го прави (материално) .

Като му резнеш главата , Съзнание няма , спира да съществува - няма кой да го прави (идеално) .

Т.е. законът на съществуване е един и същ както за материалното , така и за идеалното .

Разликата между двете е единствено , че Съдържанието се явява под друга , нова форма - от Същност към Явление .

Както във 2-ри или 3-ти ред , така и между 2-ри и 3-ти ред от поста .:nono:

....На магнитното поле на електродвигатела много му се "иска" да се присъедини към магнитното поле на Земята , а защо пък не и към Слънцето . А после и в нов електродвигател.... Ама не му се случва....:lol6:

Спира да съществува , умира....! :nono:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, Shiniasu написа:

Това ли успя да измислиш? Как точно разбирането за зависимият произход би ти помогнало да следваш правилния път, след като мозъкът избира автоматично вместо теб? А мозъкът си следва не правилния път, а ззаложените в него модели. Т.е. ако решенията се взимат само от мозъка, то излизане от самсара няма как да стане, а напротив. Правилният път го избира самият човек, именно защото го разбира; усилията да го извърви ги полага самия човек, вземайки решения във всеки един момент и не допускайки важните решения да се вземат несъзнателно от мозъка. Точно обратното на това, което пишеш.

Колкото повече разбираш зависимия произход, толкова повече осъзнаваш необходимостта от следване на Благородния Път, във връзка с намаляване нивото на страдание или нивото на неудовлетвореност посочено в Първата Благородна Истина. 

Не мога да говоря за другите мозъци, но този очевидно е избрал да бъде максимално възможно адекватен на действителността, за да не страда ненужно. 

Ако искаш да има дискусия отговаряй на въпросите които ти задават, а не ръси само "мъдрост" без обяснения. Ако не - хубав ден! 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, Shiniasu написа:

Правилният път го избира самият човек, именно защото го разбира; усилията да го извърви ги полага самия човек, вземайки решения във всеки един момент и не допускайки важните решения да се вземат несъзнателно от мозъка.

Понеже съм се присъединил към идеята, че решенията (съзнателни или не) се взимат от мозъка, като информацията за тях се възприема и се осъществяват от човека като психо-физио-социално единство, недоумявам с какво човек (във вашето разбиране) взима решение. Някои смятат, че мъжете взимат решение с "долната" глава, други- със задника си, трети- със сърцето.
С кой специализиран орган взима съзнателните си решения "Човекът на Shiniasu"?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, Śūnyatā написа:

Колкото повече разбираш зависимия произход, толкова повече осъзнаваш необходимостта от следване на Благородния Път, във връзка с намаляване нивото на страдание или нивото на неудовлетвореност посочено в Първата Благородна Истина. 

Написа отново същото. От осъзнаване до следване на благородния път има разлика. Как ще го следваш, ако мозъкът ти взема решенията вместо теб. Ти какво, само осъзнаващ наблюдател на решенията взети от мозъка ли си? Ако самият човек не вземе съзнателно решение да следва благородния път, мозъкът няма да вземе това решение вместо него, защото той действа съгласно навика. Мозъкът следва това, което вече е заучено и утвърдено. Промяна не може да дойде от него.

преди 5 минути, Търсещ истини написа:

Понеже съм се присъединил към идеята, че решенията (съзнателни или не) се взимат от мозъка, като информацията за тях се възприема и се осъществяват от човека като психо-физио-социално единство, недоумявам с какво човек (във вашето разбиране) взима решение. Някои смятат, че мъжете взимат решение с "долната" глава, други- със задника си, трети- със сърцето.

Пишеш за нещо различно от това, което коментираме. Става въпрос за експеримент на базата на който определени "учени" правят извода, че мозъкът взема самостоятелно решенията преди човек да осъзнае това. Т.е. реално човек само се заблуждава, че взема съзнателни решения, докато в действителност действа изцяло автоматично. Това е и версията, която Шунята се опитва да изкара разумна.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Търсещ истини написа:

С гръбначния си мозък .....човек има няколко мозъка - за сведение ....:lol6:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Shiniasu написа:

Ако самият човек не вземе съзнателно решение да следва благородния път, мозъкът няма да вземе това решение вместо него, защото той действа съгласно навика. Мозъкът следва това, което вече е заучено и утвърдено. Промяна не може да дойде от него.

Вероятно пишем различни неща. За да стиковаме... Чрез кой специализиран орган взима решение  "Човекът на Shiniasu"?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, Shiniasu написа:

...ако мозъкът ти взема решенията вместо теб....

виж по-горе...:) Взема го с "теб" , не с мозъка....:lol6:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, by_chechi написа:

С гръбначния си мозък .....човек има няколко мозъка - за сведение ....:lol6:

Имах предвид рефлексите, но доколкото схващам, става дума за съзнателни решения... а иначе има и Малък и Продълговат и рибешки мозък.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Търсещ истини написа:

Имах предвид рефлексите, но доколкото схващам, става дума за съзнателни решения... а иначе има и Малък и Продълговат и рибешки мозък.

А бе аз на майтап го написах , а пък то излезе истина ....:eek:

Гле`й `начи к`ви нища ста`ат ! :lol6:

Баси забавната история се получи... ! :lol6:А по моему и любознателна...:nono:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Търсещ истини написа:

Вероятно пишем различни неща. За да стиковаме... Чрез кой специализиран орган взима решение  "Човекът на Shiniasu"?

Малко по-рано ти отговорих нещо, но може и да не си забелязал. 

Що се отнася до назоваването на конкретен орган, предполагам, че си наясно, че аз като вярващ в съществуването на душа, отнасям мисловната дейност на човека към душата. Не знам дали физическите органи на човека си имат точан свой аналог в душата. Не знам дали там изобщо има така отчетливо обособени според функцията си органи или са съответствия от някакъв друг тип. Това, което е важно в случая е, че имам възможността да вземам съзнателно решения. Останалото е изместване на фокуса на последните ми няколко мнения в друга посока.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Shiniasu написа:

аз като вярващ в съществуването на душа, отнасям мисловната дейност на човека към душата.

Аз пъс с Душата си чувствам , Мисля с Разума си . Ти разум нямаш ли си , та мислиш с Душата ?...:lol6:

Сам не разбираш (идва от Разум) , какви ги приказваш...:nono:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 56 минути, by_chechi написа:

Аз пъс с Душата си чувствам , Мисля с Разума си . Ти разум нямаш ли си , та мислиш с Душата ?...:lol6:

Душа - Психея, от тук идва "психика" и различните й производни. Психиката вкючва и ума.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Shiniasu написа:

Душа - Психея, от тук идва "психика" и различните й производни. Психиката вкючва и ума.

Вярно ! Включва , ама как го включва ?:nono:

.................

Усещания от Его-то отиват и към Душата , и към Ума по пряка връзка .

Душата превръща усещанията в чувства . Умът превръща усещанията във възприятия и представи .

Духът произвежда емоции от чувства . Разумът произвежда мисли (понятия , съждения , умозаключения) от възприятия и представи .

Разумът чрез мисли създава решениЯ (управлява) . Духът чрез емоции избира едно решениЕ (контролира) . Превръща избраното решение чрез Воля в Практика .

В целия този процес като едно единно цяло , всяко от тези неща си взаимодейства със всички останали едновременно по обратна връзка (казано иначе - за сведение и сравнение) .

За да е пълна "картината" , тук трябва да споменем Памет (място за съхранение на данни) и Воля (психическа енергия) , но това са други две теми за отделен разговор .....

Съзнанието представлява обобщен израз , включващ в себе си всичко изброено......в древността обозначено като богинята Психея управляваща човека .(тук се намесват и темите за "Знание и Вяра" , "Наука и религия"....и т.н.)

.......................

заб.: Тук за всяко употребено понятие може да се напише цял учебник ! :nono:

Та ! "Твоята" Психея е...........да кажем крайно ограничено , древно разбиране , до колкото е можело тогава...:nono:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване