Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 11 минути, Реджеп Иведик написа:
преди 14 минути, _ramus_ написа:

скоро всички умни хора ще им забранят да ги има

Те вече забраниха в някои държави. 

Все още има "сигнали" от наблюдателните, ама формата им на представяне на наблюденията им върху "диктата на психясалото за власт малцинство", е цензурирана, щото некои "са доста докачливи", особено ако са на високи обществени позиции и определят "дневния морален ред" (даже е цензурирано в Ютуба, та некой го е "предал" през телевизора) ..а пък "интервютата" с Бърни Сандърс и Сара Пейлин ги има... те поне не могат да си позволят да се крият, както "средните управленци"...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 40 минути, Śūnyatā написа:

Ако си мислиш, че има нещо "красиво", ще страдаш когато не го притежаваш, ще страдаш когато го губиш.

Това не е вярно. Това, което описваш се отнася за привързаността. Всъщност оценката за красиво и оценката за правилно са дотолкова преплетени, че трудно могат да се различат. Но това трябва да се осъзнае като се вникне истински в тези две понятия. Достоевски го е казал много точно. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, kipen написа:

диктата на психясалото за власт малцинство

мисля, че думите на рамус се отнасят до съвсем други "умни хора", а не до примитивните игри на "управляващи и управлявани". Тази редактирана версия на играта 'добрите срещу лошите" (стражари и апаши, полицаи срещу бандити, нашите срещу вашите) няма стойност за да се ангажират умни хора в нея. Идеализацията на някои образи и фигури сред сценариите... е просто част от играта за

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 51 минути, Śūnyatā написа:

(1080). «Я не сказал тебе, что все брахманы и отшельники побеждены рождением и старостью; нет, кто из них покинул все видимое и слышимое в этом мире, всякое в нем мечтание и все здешние дела, принятые за святые, – тех, победивших желания, свободных от страсти, назову я людьми, пересекшими поток старости и рождения».

Сутта Нипата

Какво общо има и това с красотата? Изобщо можеш ли да потвърдиш думите си от будистки източник, но така, че цитатите наистина да се отнасят до красотата, а не до нещо друго?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, _ramus_ написа:

мисля, че думите на рамус се отнасят до съвсем други "умни хора", а не до примитивните игри на "управляващи и управлявани".

а моите - не! Мен ме вълнува тоя свят, а не отвъдното или планините на Удан...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 24 минути, _ramus_ написа:

и в трите условието е да си МОНАХ. :) Искаш ли да кажеш че си изпълнил подобно условие?

Не е задължително да си монах, за да практикуваш будизъм. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, Śūnyatā написа:

Не е задължително да си монах, за да практикуваш будизъм. 

не думай - а защо не го кажеш на автора на горната сутра, която точно "отрицанието на монах" цитира думички и диалози между монах и учител?

Не е нужно и въобще да си будист - за да практикуваш будизъм ли?

А личните версии - на "будизъм"... и "будисти" - за тях кое е "задължително"

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, Shiniasu написа:

Какво общо има и това с красотата? Изобщо можеш ли да потвърдиш думите си от будистки източник, но така, че цитатите наистина да се отнасят до красотата, а не до нещо друго?

Мога. Прочети Пхена пиндупама сутта. Един коментар към нея:

Възприятието е подобно на мираж, в смисъл, че то не е субстанционално. Не можеш да хванеш мираж, да пиеш или да се изкъпеш в него. Така както миражът мами много хора, така прави и възприятието, когато хората виждат цветните обекти като красиви, приятни и постоянни.

току-що, _ramus_ написа:

Не е нужно и въобще да си будист - за да практикуваш будизъм ли?

Да, не е нужно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Śūnyatā написа:

Не можеш да хванеш мираж, да пиеш или да се изкъпеш в него

можеш. Точно това правите всички религиозни последователи - преживявате че "пиете и се къпете" в измислено езеро. И то - само защото такава е 'жаждата".

преди 3 минути, Śūnyatā написа:

Да, не е нужно.

а будиста винаги ли "практикува будизъм" или може да е будист, пък да си практикува (или не) каквото си иска и да го нарече 'будизъм'.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, _ramus_ написа:

можеш. Точно това правите всички религиозни последователи - преживявате че "пиете и се къпете" в измислено езеро. И то - само защото такава е 'жаждата".

Ти имаш жажда, да критикуваш религиозните последователи. Какво те прави по-пораснал от тях? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Shiniasu написа:

Няма "лош", има човек проявяващ маниакалността си.

?!? Няма връзка между моя коментар за "лошия", което е образ, и "лош" с добавка "човек проявяващ нещо, което ти осъждаш".

Когато пишеш за врагове, то е добре да обърнеш внимание, че за рамус всички вярващи са врагове. Защо това не ти прави впечатление?

Дори и не си разбрал за какво като "врагове" пиша, а искаш да ми направи впечатление твоята пристрастна оценка на чуждо поведение и защо и аз не го "осъждам"(ами го "защитавам", а не тезата му)....ся остава да ми кажеш кога да скоча в реката..

Виж си написаното. Това да ти прилича на форум "психология"?

"Прилича" по-скоро на Социология или Социална антропология, написаното ми. И да, темата не прилича на раздела "психология", а на "Бар мормонска среща". Щото освен от определена религиозна гледна точка, за Аза не се дискутира по същество.

преди 42 минути, Реджеп Иведик написа:
преди 1 час, Соник написа:

че нищо няма присъщо съществуване

Ами няма. Това е истината. Истината ни се дава в контекст. 

И контекста е в контекст.

В контекста на договорите за дарение, какво би желал да ми дариш - жилище или кола...не забравяй, че те нямат "присъщо съществуване" и не би трябвало да се "стискаш", щото това е "фалшивото ти аз", което не иска да даде.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, Śūnyatā написа:

Какво те прави по-пораснал от тях?

пак изкифляваш :)

Порасналия нищо не го "прави" да е пораснал.

Въобще опитваш в територия в която сутри няма и лъсват дефицити.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, _ramus_ написа:

и си сигурен че "Твоят свят" е именно ТОЯ ('реалния и сегашния) свят ли?

Не е нужно да ме провокираш! На друга вълна съм...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, _ramus_ написа:

пак изкифляваш :)

Порасналия нищо не го "прави" да е пораснал.

Въобще опитваш в територия в която сутри няма и лъсват дефицити.

Тогава какво прави непорасналите "непораснали"? 

Нищо не го правело "пораснал". Такава глупост скоро не беше писал. Дефицита ли го прави "пораснал"?

преди 48 минути, _ramus_ написа:

Ще перифразирам - скоро всички умни хора ще им забранят да ги има, защото глупавите сред тях се усещали наранени и било несправедливо. Така е и с "вярващите".

Ти за "умен" ли се имаш? Какво доживяхме :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, Śūnyatā написа:

Какво доживяхме

не сте... и няма да го доживеете. За да доживее някой, нещо си - е нужно преди всичко да е "жив'. :) Сред миражите кой и как може да е наясно дали е 'жив'?

преди 13 минути, Śūnyatā написа:

Тогава какво прави непорасналите "непораснали"? 

не се напрягай за такива въпроси - рано е още. Играй си на будистките игри, докато виждаш ползи . Бъди търпелив - някъде сред вечността може и да дойде момента.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 28 минути, _ramus_ написа:

прехвърляш този проблем върху рамус. Ти имаш проблеми с критиката към вярата, и това е из всички теми и всички списващи. И реши че това не може да е проблем, а проблеми с вярващите имат само другите. :)

Въобразяваш си - така ти е удобно. Все да виждаш проблемите в другите. Моята вяра с нищо няма да се промени от отношението ти към нея. Какъв проблем мога да имам с това. Нито съм тръгнал да се превръщам в защитник на вярата. 

преди 31 минути, _ramus_ написа:

И като вярващ решаваш че що да не коментираш кой и какво е да си 'пораснал' - понеже повторителната ти рецитация постановява, че вярващите са тия, дето си дават повече шанс, демек те са повече пораснали от невярващите.. :) И доста купчинки от подобни схеми, които не знам къде си пробвал че вървят...

Доста се оплиташ в опитите да ме разбереш, да разбереш вярата. Без да я живееш няма как.

А аз за разлика от теб не сравнявам вярващи и невярващи. Вече го споменах - вярата можеш да използваш както разумно, така и неразумно. 

преди 42 минути, _ramus_ написа:

Но тук не вървят - просто няма как стъкмистики като това да минат като с нормални обосновки.

Къде е това "тук"? И защо си мислиш, че трябва "да вървят" при някой друг. Възможно е, но не трябва.

преди 44 минути, _ramus_ написа:

Още повече че ти самият си пример за точно обратното и чудесно характеризираш чрез коментарите си в колко много ограничения е нужно да живее вярващия и колко много 'си се вкопчил' във вярванията си. Но не - за теб те не са ограничения, а  наобратно - те са отворени прозорци... защото... вярващия така ги усещал и на него вярванията му носили радост, спокойствие и... така можел да си измисля колкото си иска обяснения и оправдания.

Ами ти сам си го пишеш. Ограниченията с в твоите очи, а не в моите. Аз пък от своя страна също виждам редица твои ограничения, както и неспособността ти да ги забележиш. 

преди 48 минути, _ramus_ написа:

Не ме интересуват теми или раздели с общи приказки, но след като някой е с духовни претенции - има значение КОЙ Е ТОЙ, защото онова, което той нарича духовност е производно на него самия. Лаладжийстванията кое какво било, според коя приказка, какво трябвало да означава... нямат никаква духовна стойност. Защото зад думите не стои никой... Просто никой. Ботове вече могат да списват думички - каквито им "диктуват" алгоритмите. дори и когато се самообразоват. Вярващите  са зависими от алгоритмите си... докато се играят на 'духовни'.

Има значение за теб. А и тук думата "духовни" е излишна. Претенциите могат да са всякакви и духовните претенции с нищо не са по-специални.

"Това, което той нарича духовност" не е еднозначно с духовност. Но пак на мястото на "духовност" може да са редица други неща. Получава се така, че отнасяш към духовното заблуди и грешки, които се срещат и навсякъде другаде, т.е. те са характерни за човека, а не за духовността.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, _ramus_ написа:

Бъди търпелив - някъде сред вечността може и да дойде момента.

Щот си много "умен" и "пораснал" ли го измисли това за "вечността"?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Shiniasu написа:

Нито съм тръгнал да се превръщам в защитник на вярата. 

не си - ти се играеш на защитник на някакъв общ образ на Вярващите религиозни последователи. И не го играеш това само при контра на рамус, а реагираш и на други участници по същия начин. Така, че... да не говорим за отношения между рамус и вярващите, защото няма такива отношения.

преди 3 минути, Shiniasu написа:

Доста се оплиташ в опитите да ме разбереш, да разбереш вярата. Без да я живееш няма как.

Несериозно е да се говори сред форум за фантазмите ти, при това - клишенца.

Не ме интересува вярата, нито "сънуването чрез нея". Интересува ме кой, кой е - без да вярва, оттатък вярванията си. Не че това с нещо те ограничава да си вярващ. Но докато пееш вярващите си песни, си просто обикновен проповедник, който се изживява на духовен и разумен. 

С вярвания всеки може  - още от дете. Нищо интересно няма в децата дето се играят на възрастни, само защото те така вярват че са.

не е възможно "ВЯРАТА" - повярваното, вярването... да се използва РАЗУМНО. Това са нагласации на вярващ. РАЗУМА не спира от граница, а вяра без граници не е възможна. Просто не знаеш какво говориш, но важното е, че вярваш в него.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, _ramus_ написа:

Сред миражите кой и как може да е наясно дали е 'жив'?

Призрачните мисли на призрачно същество в призрачен свят, което се мисли за толкова призрачно умно, призрачно уникално и призрачно пораснало, а всички призрачни деца в призрачния пясъчник го дразнят до такава степен с призрачните си глупости и призрачните си лъжи, че той не може да намери призрачен мир и призрачно ще продължава да се мъчи и призрачно да страда в призрачните теми на призрачния интернет до последния си призрачен дъх. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, Śūnyatā написа:

Щот си много "умен" и "пораснал"

Токущо постигнах нирвана - при това "на живо" в калдата... Вече ме видя в истинската ми светлина как съм "светнал отвсякъде.  :lol6:

Може ли да ми напишеш и няколко 'сутри' за спомен от този величествен миг?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, _ramus_ написа:

Може ли да ми напишеш и няколко 'сутри' за спомен от този величествен миг?

Е одата от предния му пост не ти ли е достатъчна! Ненаситник!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Śūnyatā написа:

последния си призрачен дъх. 

Надувка! :) като те натиснат" карастанчовите" и имитираш сутри... Имитираш прочетени алабалистики... за да се вживяваш колко ги "разбираш истините'.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване