Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 17 минути, extreme_b_c_d написа:

Това са писанията на полуграмотните още евреи във Вавилонския "плен".

Интересно, дали българите по същото време са били по-грамотни?!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 2,3k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Я да изпробвам чувството за хумор на Божия народ в лицето на Валкирия ... Събрали се евреите от местна общност и равинът им казал: - Слушайте сега... Знам аз, че нас, евреите, никак не ни харесв

Оказва се, че Доналд Тръмп пише книги. В една такава “Докосване от цар Мидас“ запомних ярка негова мисъл. “Много лесно разпознавам неудачника. Той кара скапана кола, на която виси обява - продава се.“

Помниш снимките преди месеци от Южна Америка. От там съм! Е да, много неща не знаеш. В Чили абортите са забранени, а развода невъзможен. Днес отделих време и реших да бъда коректив. Прочети Стария з

Публикувани изображения

преди 14 минути, valkiria1 написа:

3 И тъй, Исус си направи кремъчни ножове и обряза израилтяните на мястото Хълм на краекожията.

В Исус Навин 5:2, който не знам защо пропускаш, пише следното: В това време Господ рече на Исуса: Направи си кремъчни ножове и обрежи пак израилтяните, втори път.

Ако това е второто обрязване на израилтяните, кога е било първото?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, ncl написа:

В Исус Навин 5:2, който не знам защо пропускаш, пише следното: В това време Господ рече на Исуса: Направи си кремъчни ножове и обрежи пак израилтяните, втори път.

Ако това е второто обрязване на израилтяните, кога е било първото?

къде се обряза Авраам ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, ncl написа:

В Ханаан.

Е да, и това не е Египет.

--------------------------

и една карта, за да спестя още няколко поста  на Реално и сие ,в които да им  обяснявам къде е Ханаан по времето на Авраам.

spacer.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Спорът тръгна от там, заради твърдението ти, че първото обрязване го прави Исус Навин. А той прави второто. Или аз не съм те разбрал правилно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 58 минути, ncl написа:

Спорът тръгна от там, заради твърдението ти, че първото обрязване го прави Исус Навин. А той прави второто. Или аз не съм те разбрал правилно.

Ставаше въпрос за обрязване в Египет.Поне аз това имах предвид.  Първия който обрязва евреите след Египет е Исус бен Навин. В пустинята  е нямало обрязване,макар че  цяло поколение се роди там.

Освен това в Мадиам ,жената на Моше Семпфора е обрязала сина си, но това е бил обичай характерен за всички номадски народи по онова време и се е влагал друг смисъл: обрязването на младоженеца е ставало преди брака. Това може да се приеме като отсянка на извършеното по- късно от Семпфора. Тя е мадиамка/потомка на сина на Авраам и Хетура-Медиам/

Изход 4

25 Тогава Сепфора взе кремък та обряза краекожието на сина си, допря го до нозете му, и рече: Наистина ти ми си кървав младоженец.
26 След това Господ се оттегли от него. Тогава каза тя, поради обрязването: Ти ми си кървав младоженец.

Ишмаел  и арабските племена също са се обрязвали

Битие 17
23 В тоя същия ден Авраам взе сина си Исмаила, всичките родени у дома му и всичките купени с парите му, всеки от мъжки пол между човеците на Авраамовия дом и обряза краекожието на плътта им, според както Бог му каза

евейците също - Битие 34

Далеч не всичко е започнало от Египет и схващането ,че евреите са го прекопирали от там не е вярно. Но пък те за разлика от другите народи, те  го приемат като знак за индивидуалното потвърждаване на договора на бог с избрания от него народ.

Да ви покажа като бонус алабастровата маса на което е бил обрязан фараон Тут-Анкх- Амун/ познат като Тутанкамон/  . Снимах я  в музея в Кайро.

spacer.png

spacer.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, valkiria1 написа:

Ставаше въпрос за обрязване в Египет.Поне аз това имах предвид.  Първия който обрязва евреите след Египет е Исус бен Навин. В пустинята  е нямало обрязване,макар че  цяло поколение се роди там.

А в Египет не са ли са се обрязвали? Мислех, че и тогава са го правили, а само в пустинята не.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, ncl написа:

А в Египет не са ли са се обрязвали? Мислех, че и тогава са го правили, а само в пустинята не.

Какво пише в Библията по въпроса ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, ncl написа:

Бог е дал на Авраам обрязването като завет. Предполагам след това са спазвали този завет и след отиването в Египет.

Нека да го кажем така, за да бъде разбрано. Евреите в Египет не бяха народ. Те бяха племена. Ще мине доста време докато се изкове национална идентичност. В Ханаан Аврам обрязва себе си и своето племе, което води и до промяна на името му на Авраам. Обрядът ще придобие отличителен белег много по-късно  чак след плена, при сблъскването с народи победители  и необрязани.  Тогава ще приеме много по-тясно свързано с идентичността значение и ще стане един от основополагащите елементи на иудаизма.  В подножието на Синай са събрани всички, които са излезли от плена и те чуват чрез Моше думите на Адонай.Тогава  избралите Адонай  получават  заповедите, които стават основа на еврейското право. Към тези правила /закони/ те получават и кодекса на завета и начина по -който да бъде подпечатан от всички. Синовете на Левий не са участвали в идолопоклонство и те ще осигурят спазването на тези заповеди и условията на берита. Това е.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, ncl написа:

Бог е дал на Авраам обрязването като завет. Предполагам след това са спазвали този завет и след отиването в Египет.

Странен обичай. Белязани/Маркирани са били човеците от дадено племе защото Бог им казал т.е. заповядал им да го правят. За да се разграничават от другите племена. Защото били богоизбрани, избрани за какво? Това светите писания казват ли го? И най ми е любопитно защо им е наредил да отрязват част от органа за размножаване? Защо не например да изтръгват нокътя на кутрето на крачето на детето, например? 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Sleda написа:

И най ми е любопитно защо им е наредил да отрязват част от органа за размножаване?

Дето се казва - свят широк, богове всякакви, фетиши също.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, valkiria1 написа:

Единственото ,което се убедих ,е че ти наистина не познаваш библейските текстове. За Тора ти е простено , обаче да наритваш Павел  и "Магна Харта"-тана християнствотоминава границите на невежеството. Марш да прочетеш пет пъти молитвата "Отче наш " и да помолиш да ти прости греха, че отхвърляш Словото Му:lol6:

Галатяни 4

22 Защото е писано, че Авраам имаше двама сина, един от слугинята и един от свободната;
23 но тоя, който бе от слугинята, се роди по плът, а оня, който бе от свободната, по обещание.
24 И това е иносказание, защото тия жени представляват два завета, единият от Синайската планина, който ражда чада за робство, и той е Агар.

:lol6: И още нещо много стресиращо за теб и християните. Името на Ишмаел е име теофор. В превод то означава " Когото Бог слуша". Останалото съм го писала в предишен пост. Няма да повтарям.Точка.

Признай си, че не знаеш вместо да носиш вода от девет кладенеца и да се чудиш как да си замажеш грешките. 

1.Докажи, че Бог направил завет с Исмаил с текст от  СЗ, вместо да намесваш НЗ, който говори за нещо съвсем различно. Когато Павел споменава Сара и Агар не говори с кого Бог е направил завет, а какво символизират двете жени. 

Чети Библията, стига си философствал:

3 И тъй, Исус си направи кремъчни ножове и обряза израилтяните на мястото Хълм на краекожията.
8 И като се обрязаха всичките люде, седяха на местата си в стана догде оздравяха.
9 Тогава Господ рече на Исуса: Днес отнех от вас египетския позор. За това онова място се нарича Галгал, както се казва и до днес.

Какво си имала в предвид си го написала: 

на 14.01.2021 г. в 7:50, valkiria1 написа:

Отговарям ти на въпроса там, където му е мястото.

Иудеите не са били обрязани в Египет. Този, който е наредил обрязването в съответствие с  изискванията на Адонай  е Иисус / Йехошуа/бен Навин. Това е станало след влизането на племената в Обещаната земя Обрязването е станало за първи път в Обещаната земя преди битката срещу Йерихон. Направено е от Иисус / Йехошуа/бен Навин, този на който Мойсей поверява народа след смъртта си.

Не казваш кой е обрязал първи евреите в Ханаан след робството Египет , а кой е "наредил обрязването за първи път в Обещаната земя", което противоречи на Писанията. 

Казваш, че Юдите не били обрязани в Египет, но Писанието пак казва нещо друго:

Исус Навин 5:5 и всичките люде, които излязоха, бяха обрязани; а всичките люде, които се родиха в пустинята по пътя, след като бяха излезли из Египет, не бяха обрязани.

На кого да вярвам? Така, че не става въпрос за "имах в предвид нещо друго", а за незнание.

А Писанието казва :

Битие 17: 24 Авраам беше на деветдесет и девет години когато се обряза краекожието на плътта му;

Битие 21:4 И на осмия ден Авраам обряза сина си Исаака, според както Бог му беше заповядал.

След смъртта на Езекия, на трона се възкачва синът му Манасия. . По време на управлението на  Манасия, Исаиия намира смъртта си .Сега като преброиш царете излизат точно 5, щом бройката е най-важна за теб, научаваш се да броиш и да четеш.Точка!!

на 21.01.2021 г. в 20:29, valkiria1 написа:   "2 Исаиия  е проракувал по времето на петима царе в Южното царство, а това е древна Иудея ."

Както се вижда от написаното от теб казваш, че Исая е пророкувал , а не живял по времето на пет царе в Южното царство. Едно е  да си живял, друго е да си пророкувал. Има голяма разлика. Исая е пророкувал при четирима царе от Южното царство, а петия Манасия го убива. 

Ако смяташ, че греша, кажи го на Господ, който го е написал. Но грешката не е в Него, а в теб. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Sleda написа:

Защото били богоизбрани, избрани за какво? Това светите писания казват ли го? И най ми е любопитно защо им е наредил да отрязват част от органа за размножаване? Защо не например да изтръгват нокътя на кутрето на крачето на детето, например? 

Да - светите писания казват за какво. За другото по-добре да питаш Валкирия. Моето предположение е, че е свързано с обещанието за потомство, което е неизброимо, като морския пясък.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, ncl написа:

Да - светите писания казват за какво. За другото по-добре да питаш Валкирия. Моето предположение е, че е свързано с обещанието за потомство, което е неизброимо, като морския пясък.

Спазил ли си е Бог обещанието? Потомството на “новите народи” става “неизброимо като морския пясък”, а евреите сега са само “шепа пясък”. Така, че, странна работа...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, realno написа:
  на 21.01.2021 г. в 20:29, valkiria1 написа:   "2 Исаиия  е проракувал по времето на петима царе в Южното царство, а това е древна Иудея ."

Както се вижда от написаното от теб казваш, че Исая е пророкувал , а не живял по времето на пет царе в Южното царство. Едно е  да си живял, друго е да си пророкувал. Има голяма разлика. Исая е пророкувал при четирима царе от Южното царство, а петия Манасия го убива. 

Точно както съм го написала !!! Проракувал. Е, между другото е и живял /както наблягаш ти/.Аз мислех ,че се подразбира, но щом се нуждаеш от уточнение.:lol6:

И точно е казал ,какво ще се случи заради идолопоклоничеството. Съдбата на цар Манасий е доказателство затова. Предполага се ,че точно заради предупрежденията отправени от пророка към Манасия, царят заповядва да го убият.Точно се изпълнява  и предсказанието за плена. Такива ми ти работи за тоя целия Исраил- и любим и грешен, и падащ и ставащ.Но ти откъде да ги знаеш тези работи, буквоядецо. ;)

преди 22 минути, Sleda написа:

Защото били богоизбрани, избрани за какво? Това светите писания казват ли го?

Да. написано е черно на бяло и съм го обяснявала поне 10 пъти тук в този форум. Не мога да го правя за всеки, който пристига . Има ключови  думи пускаш в търсачката и намираш.

преди 23 минути, Sleda написа:

И най ми е любопитно защо им е наредил да отрязват част от органа за размножаване?

Ами нищо не се отразява на органа за размножаване. Питай някой обрязан и жена му. Не върви да правя реклама. Ще ме обвинят в пристрастие :lol6::lol6:

Между другото християните в САЩ масово се обрязват ти това не го ли знаеш ?!

преди 9 минути, Sleda написа:

Спазил ли си е Бог обещанието? Потомството на “новите народи” става “неизброимо като морския пясък”, а евреите сега са само “шепа пясък”. Така, че, странна работа...

абе шепа.....сега за количество ли ще си говорим ,или за качество ... :tongue2::lol6:

Как беше в стихотворението ми подава Капитана.."земя като една човешка длан " .... а пък евреите разтегнаха тая длан като шагреновата кожа над света ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, valkiria1 написа:

написано е черно на бяло и съм го обяснявала поне 10 пъти тук в този форум. Не

Защото били богоизбрани. Избрани за какво са били евреите?

преди 22 минути, valkiria1 написа:

"земя като една човешка длан "

Лявата или дясната.... 😃

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 46 минути, valkiria1 написа:

....

Как беше в стихотворението ми подава Капитана.."земя като една човешка длан " .... а пък евреите разтегнаха тая длан като шагреновата кожа над света ;)

Ми тъй де. Ама те евреите не ги свърта на едно място и са овързали целия свят. И после почват едни конспиративни теории...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 35 минути, Sleda написа:

😃

Втори път.

преди 54 минути, valkiria1 написа:

. ;)

Да. написано е черно на бяло и съм го обяснявала поне 10 пъти тук в този форум. Не мога да го правя за всеки, който пристига . Има ключови  думи пускаш в търсачката и намираш.

преди 36 минути, Sleda написа:

Лявата или дясната.... 😃

за българите ли питаш? Откъде да знам кое им е лявото и кое дясното като застанат с лице към Русия

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, valkiria1 написа:

Втори път.

Два пъти ми стигат. Ще мина и без трети път   😃

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Sleda написа:

Два пъти ми стигат. Ще мина и без трети път   😃

Правилно. Нямам време да обяснявам на всеки.

Пък и днес е по специален ден и се приготвяме да го почетем.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, valkiria1 написа:

....

Вал, впрочем защо темата е Юдаизъм, а не Иудаизъм - виждам, че не е създадена от теб, ма пък знам, че си със сериозни връзки във местната власт? (само, че не ми казвай, че щото не искаш да се възползваш по шуро- бадженашката линия)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване