Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Погледнах и видях около мен колко слепци има! 

Ех, как се радвам че очи да видя имам!

п.п митът за пещерата-сетете се за какво се говори в него...

Окованите, които живеят в заблуда и неистина и нямащи желание да се освободят от оковите...

И това определено не сме ние...

...казал вярващият и погледнал към атеиста. И така, до безкрайност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Окованите, които живеят в заблуда и неистина и нямащи желание да се освободят от оковите...

И това определено не сме ние, атеистите...

Как бих искал да ти видя сурата когато прогледнеш! Бъди сигурен в това!!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

Ще си останеш с чакането, понеже не аз съм този, който трябва да проглежда.

Едно време религията е била масовата заблуда, сещаш ли се за мита?

А ние атеистите сме се откъсвали и проглеждали.

И точно за да не бъде нарушено душевното спокойствие и неистината, в която са живели вярващите и т.н, са предпочитали да избият прогледналите на кладата и с камъните...Досущ както и в мита, който дадох по-рано.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ех, кривнали са от правата вяра...   :shake_puter:

Когато един човек е уверен в нещо, нищо не може да го разубеди.А щом човек е успял да бъде разубеден, то той просто в някое кътче на ума си се е колебаел.

С подобни думи нито един атеист отново няма да признае нищо.

Хах, че защо смяташ, че твоята увереност в това, че няма Бог е по-силен аргумент в един такъв спор от увереността на този, който вярва, че има?

Така и така може само увереностите да си мерите, нищо друго.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хах, че защо смяташ, че твоята увереност в това, че няма Бог е по-силен аргумент в един такъв спор от увереността на този, който вярва, че има?

Така и така може само увереностите да си мерите, нищо друго.

Аз си мислех, че щом номера на вярващите минава и на моят ще мине   :ph34r:

Аз изброих моите аргументи, никой не ги коментира, просто биват отхвърлени.

Примерчето с Мита за пещерата го давам неслучайно.

Аз мисля временно да прекратя участието си в темата, защото просто няма какво да се коментира.

Доказателствата за това, че има бог за мен не са доказателства.

А и никой не ми отговори, ако бог има, защо аджеба ние сме в подобно положение?

Къде е и защо не помага никому?

Като е справедлив, защо хора ослепяват, от рак се разболяват?

Или за да докаже колко е велик, разболява ги, после да му се молят за изцеление?

Въобще има цялостно несъвпадение между твърденията на вярващите, света който те представят и действителността. 

Редактирано от jjjjjk (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз си мислех, че щом номера на вярващите минава и на моят ще мине   :ph34r:

Аз изброих моите аргументи, никой не ги коментира, просто биват отхвърлени.

Примерчето с Мита за пещерата го давам неслучайно.

Аз мисля временно да прекратя участието си в темата, защото просто няма какво да се коментира.

Доказателствата за това, че има бог за мен не са доказателства.

Или за да докаже колко е велик, разболява ги, после да му се молят за изцеление?

Въобще има цялостно несъвпадение между твърденията на вярващите, света който те представят и действителността. 

Ама пич, то излиза, че каквито и доказателства да ти се представят се тая, понеже за теб не са такива.

"Аргументите" ти са коментирани точо толкова колкото и другите, просто на теб не ти харесват коментарите.

Несъвпадение в твоите очи, в очите на вярващите всичко си съвпада. Кое е с по-голяма сила като аргумент според теб - съвпадението в очите на вярващите или несъвпадението в твоите и ако е едно от двете защо?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

И какви бяха аргументите?

Задавам простички въпросчета, нали?

В очите на пристрастен човек всяко нещо може да е аргумент.

Въпросът е то да бъде неоспорим аргумент за всички.   :)

Та, някой може ли да даде отговорче на горните въпроси и да даде логичното обяснение и позицията на господа, бог ваш по тези въпроси? :nono:

Теории много може да развиваме, на теория бог е голям.

Аз обаче искам чистите практически отговори, такива свързани с реалността.

Ако чуя поне за едно нещо от вярващ "Не, бог не помага", то реално аз съм победил во веки веков.

А друг отговор на тези въпросчета трудно би могъл да се даде...

п.п имаш плюсче, заради доброто попадение :help:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И какви бяха аргументите?

Задавам простички въпросчета, нали?

В очите на пристрастен човек всяко нещо може да е аргумент.

Въпросът е то да бъде неоспорим аргумент за всички.  :)

Та, някой може ли да даде отговорче на горните въпроси и да даде логичното обяснение и позицията на господа, бог ваш по тези въпроси? :help:

Теории много може да развиваме, на теория бог е голям.

Аз обаче искам чистите практически отговори, такива свързани с реалността.

Е баш де! Дай само един такъв в подкрепа на тезата ти и спора тутакси сам ще приключи!

Отговори адекватни на въпросите ти може да намериш почти на всякъде и го знаеш много добре. А те са точно толкова "практически чисти" колкото "практически чисти" са въпросите ти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бог е в самите нас.

от автора на мита за пещерата :-)

А от мен това: Мemento - omnia consequentia radix causa.

И помни - всички неща са само следствия на една първопричина.

Редактирано от Lucia_free (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бог е в самите нас.

И каква е първопричината на това добри хора, вярващи, да се разболяват и умират?

А горното според моята интерпретация е "Богове сме самите ние"

Въобще, целият въпрос за дисбаланса на доброто и злото във съвеременният свят не отговаря на това, което вярващите твърдят.

Аз както и да го суча, както и да го гледам, няма начин да отговаря.

И трактати да почна да пиша обаче, фактите и доказателствата никога няма да стигнат на вярващите, защото те не се базират само на рационалност, както е редно.

Как да оборя някого, който казва-"Вярвам, ама щото така и толкова" без реална рационална причина.

Аз търся рационалните нещица :)

Един въпрос с "да" или "не"

Помогна ли вашият бог на всички умиращи хора, болни от рак?

Да или Не?

Кажете ли "Не", противоречите на себе си и доказвате моята теза, кажете ли "Да" противоречите на документираната реалност и на всяка рационалност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И каква е първопричината на това добри хора, вярващи, да се разболяват и умират?

Провидението.

А горното според моята интерпретация е "Богове сме самите ние"

Въобще, целият въпрос за дисбаланса на доброто и злото във съвеременният свят не отговаря на това, което вярващите твърдят.

Аз както и да го суча, както и да го гледам, няма начин да отговаря.

И трактати да почна да пиша обаче, фактите и доказателствата никога няма да стигнат на вярващите, защото те не се базират само на рационалност, както е редно.

Как да оборя някого, който казва-"Вярвам, ама щото така и толкова" без реална рационална причина.

Аз търся рационалните нещица :)

Да отричаш съществуването на бог, е точно толкова вяра, колкото тази да вярваш сляпо. Вярата, че няма бог, се нарича атеизъм - другото лице на религиозния фанатизъм.

Истината е някъде по средата. А пинизът да не изпадаш в екстремности, е да приемеш възможността и на двете. Иначе се получава смешен спор между слепци - всеки в своята си пещера.

Търсенето на истината не е затваряне в пещери. Именно заради това, в Държавата на Платон Сократ, обяснявайки мита за пещерата, казва на Главкон Бог знае, дали това е вярно.

Вярвам, защото е абсурдно. Ако беше достоверно, щях да знам. - беше казал един светъл ум на човечеството. А Сартр ни открива, че да живееш, означава да събуждаш абсурда.

Един въпрос с "да" или "не"

Помогна ли вашият бог на всички умиращи хора, болни от рак?

Да или Не?

Кажете ли "Не", противоречите на себе си и доказвате моята теза, кажете ли "Да" противоречите на документираната реалност и на всяка рационалност.

И да и не - не помогна на телата им - тленните. Ала помогна на духа им да се освободи от оковите на тленността. Има и друг свят, освен този, в който си ограничен в петте си сетива. И това, че ти не го виждаш и сещаш, те прави точно толкова сляп, колкото ония, които наричаш слепци.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

Ама и аз в отвъдният свят не вярвам...Макар, че ми се иска...Остава си една приказка...  :)

За пръв път ме наричат религиозен фанатик!   http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif

Според моята философия, ние съществуваме само тук и само в този момент.

Отвърдно няма, а само настоящето и бъдещето, но тук.

За мен има само този живот, в който ние можем да правим добро или да бъдем част от злото.

За това очаквам възмездие за злото и похвала за доброто, в този свят, тук и сега!

А след като не вярвам в бог, отвъдното, следователно отричам и душата като абстрактно понятие.

Т.е-За мен има един еднозначен отговор-Не, не е помогнал.

Те не са живи, не могат да правят зло, но не могат и да правят добро.

А аз виждам и чувствам и именно за това ми е така болно.   :help:

п.п Интересно как според  вашата философия се вписват 2 неща-На човека, чиято душа е отишла в рая, но страда за близките си.

Нима дори във вашият смисъл Раят не е Ад? Никой не иска близките му да страдат, нито иска да бъде разделен от тях.

"И когато дойде време да си отидеш от света, нека да можеш да си кажеш-аз за нищо не съжалявам!"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ама и аз в отвъдният свят не вярвам...Макар, че ми се иска...Остава си една приказка...  :)

За пръв път ме наричат религиозен фанатик!   http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif

Според моята философия, ние съществуваме само тук и само в този момент.

Отвърдно няма, а само настоящето и бъдещето, но тук.

За мен има само този живот, в който ние можем да правим добро или да бъдем част от злото.

За това очаквам възмездие за злото и похвала за доброто, в този свят, тук и сега!

Да, ти си точно толкова фанатик, колкото и религиозните. Само че си атеистичен фанатик. Да ти кажа под секрет - разлика няма - все е стискане на очи.

Като има само тук и сега, защо лягаш да спиш през нощта? Къде броди душата ти, когато тялото ти е тук и сега, ала спящо?

Защо насън виждаш неща, които са от бъдещето?

Мислиш ли, че това тук и сега е единственото измерение, което съществува?

А след като не вярвам в бог, отвъдното, следователно отричам и душата като абстрактно понятие.

Като отричаш душата, защо даваш пример с Платон? Знаеш ли той какво казва за нея? Прочети Федон - Диалози том I и ще намериш там 4 напълно рационалистични и перфектно логично развити доказателства за нейното съществуване и безсмъртие.

Т.е-За мен има един еднозначен отговор-Не, не е помогнал.

Те не са живи, не могат да правят зло, но не могат и да правят добро.

А аз виждам и чувствам и именно за това ми е така болно.   :help:

Мислиш ли, че на мен не ми е?

Вярваш ли, че само ти си чувстващо същество?

Не допущаш ли, че и други търсят отговори на тези въпроси?

п.п Интересно как според  вашата философия се вписват 2 неща-На човека, чиято е отишъл във рая, но страда за близките си.

Нима дори във вашият смисъл Раят не е Ад? Никой не иска близките му да страдат, нито иска да бъде разделен от тях.

"И когато дойде време да си отидеш от света, нека да можеш да си кажеш-аз за нищо не съжалявам!"

Нека сме наясно. Не съм вярваща. Но не съм и отричаща нищо.

100%-ов агностик съм.

Моята философия не е моя, както би се изразил Лао Дзъ. :-)

Не вярвам в рай и ад като определени понятия, родени и обрисувани от наивитета на закърнели мозъци. Смъртта е просто съществуване в друго измерение - такова, за което човекът още няма развито сетиво. Близо съм до еретичния гностицизъм на Карпократ, който казва:

Бог е дяволът, Земята е Адът, хората са хипнотизирани ангели.

Той и Платон същото казва - пак там - във Федон:

Следователно, каза Сократ, като резултат от всичко това истинските философи по необходимост ще достигнат до следния възглед така, че да могат да си кажат горедолу следното: Като по някаква пътека, изглежда, логическото разсъждение ни довежда до извода, че никога не ще придобием в достатъчна степен желаното, докато имаме тяло и душата ни е смесена с такова зло. А ние желаем да постигнем истинното. Безброй грижи ни създава тялото поради неизбежната прехрана. Освен това, ако ни налегнат болести, и те пречат на ловитбата на реалносттта. Изпълва ни с любовни страсти, с желания и страхове, с какви ли не миражи и с толкова брътвеж, тъй че наистина вярно е това, което се говори: от него действително не можем никога за нищо да помислим. И войните, бунтовете и битките ги създава именно тялото и неговите страсти. Защото всички войни възникват поради стремежа да се придобиват средства, а да придобиваме средства ни заставя тялото, защото му робуваме и служим. А като резултат, заети с всичко това, нямаме време за философия. Крайното следствие е, че дори да се поосвободим от тялото и да се заемем да разгледаме нещо, по време на търсенето то пак ни се препречва на всяка крачка, причинява шум и смут, изумява ни, така че в края на краищата ни попречва да съзрем истината. И действително очевидно е това: желаем ли да разберем нещо в чист вид, нужно е да се отделим от тялото и да наблюдаваме тия неща със самата си душа. Тогава, както изглежда, ще придобием това, към което се стремим и в което твърдим, че сме влюбени, разум, когато умрем - това показва нашето разсъждение, за живите то е непостижимо. Защото, ако не е възможно нищо да се познае чисто в сдружение с тялото, остават две възможности: познанието или е абсолютно непостижимо, или е постижимо само за умрелите. Тогава именно душата ще остане сама по себе си извън тялото, а не по-рано. А додето сме живи, изглежда, ще бъдем толкова по-близо до знанието, колкото в по-слабо общение и съдружество с тялото сме (доколкото не го налага крайната необходимост) и ако не се изпълваме с неговата природа, а оставаме чисти от него, докато бог сам не ни освободи. Чисти и отделени по този начин от неразумността на тялото, вероятно ще се свържем с подобни на нас същества и чрез самите себе си ще достигнем до знание за всички чисто. А това може би е истината. Защото да се допира чистото с нечисто, боя се, че не е позволено. Предполагам такива неща е необходимо да си говорят и обсъждат помежду си тия, които истински обичат знанието. Или не смяташ така? - Така е, съвсем сигурно, Сократе.

А сега - лека нощ - аз отивам там и тогава, а след 4-5 часа отново ще се върна тук и сега, за да се боря с болестите на хората. :-)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дискусиите има-няма бог никога няма да спрат, защото няма човек, който доброволно да се отрече от собствените си съждения и опит. Споровете ще продължават, докато съществуват хора. Никой никого няма да убеди в собствената си теза. Преливането от пусто в празно ще е вечно. Главното е, че е забавно... :speak:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

о! определено сме ние-всички хора :)

зависими от емоции, от идоли, от черното и бялото, доброто и злото...

оковани в един фалшив морал...

невиждащи себе си, но виждащи другите...

:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

....

Това, което сънуваме е просто проявление на нашето подсъзнание, емоции и случилото се през деня.

Нещатата от бъдещето-Чиста случайност...А може би някакъв анализ на ситуацията на подсъзнателно ниво?

Пример с Платон давам, защото много точно успях да си го наглася в ситуацията.  :)

В смисъла на душата влагам "висшият разум" на човека, чието действие отново може да бъде отчасти обяснено от науката!

А доказването на понятието "душа" в твоята форма е...невъзможно?

И съм съгласен въпреки това с написаното, искаме ли абсолютната обективност, нашият разум трябва да е свободен, което обаче е всячески невъзможно, понеже разумът и мисленето са обвързани с физическото тяло.

А и без физическо тяло не би могло разумът да влияе на този свят под физическа форма.  :blink:

п.п Честно казано и аз доста пъти съм се чудил дали самият ни свят не е нашият Ад.

И че само ние можем да го превърнем в Рай...Някой ден...

Аз съм до тук. Безсмилено е да продължаваме да спорим.Който в каквото иска да вярва :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това, което сънуваме е просто проявление на нашето подсъзнание, емоции и случилото се през деня.

Така. Ти сам се обори с това си разбиране за съня. Щом в сънно състояние изплуват подсъзнателните изживявания, то значи на яве те са подтиснати. Тогава насън става обратното - превес взема несъзнаваното, а съзнаваното е подтиснато - рефлексите са снижени, сетивата за външния свят са почти изключени. И понеже съзнанието ни е това, което борави с времепространствените категории и дефинира "тук и сега" чрез сетивата, то от твоята постановка /която е правилна между другото/ следва, че насън сме "там и тогава". Тоест, насън сме извън "тук и сега". От което следва, че има и друг свят, освен този.

Сънят е състояние, подобно на спомена и на бляна. Те и трите разчупват границите на измерението време. Но докато при спомена можем да се върнем само назад, при бляна - да отидем само напред, то при съня просто пребиваваме в друга реалност, която съпреживяваме като истинска - насън претворяваме "там и тогава" в "тук и сега" - затова сънищата са толкова живи - защото пребиваваме в друга реалност.

Нещатата от бъдещето-Чиста случайност...А може би някакъв анализ на ситуацията на подсъзнателно ниво?

Случайности няма. Всяко нещо си има своя смисъл. И ако ти тръгнеш да спориш тук с мен, то моменталически ще заспориш със... собствения си подпис. :-))

Пример с Платон давам, защото много точно успях да си го наглася в ситуацията.  :)

Тогава не си никакъв атеист, а си стъкмист. :whist:

В смисъла на душата влагам "висшият разум" на човека, чието действие отново може да бъде отчасти обяснено от науката!

А доказването на понятието "душа" в твоята форма е...невъзможно?

Напротив - много лесно се доказва и току що го направих. Пример - сънуваш море и че се къпеш в него, излизаш мокър на брега, от теб се стичат солените капки вода, с които Слънцето се заиграва. Всичко е толкова реално - мириса на море, мокротата на водата, топлината на Слънцето. Изведнъж се събуждаш и гледаш - нито си мокър, нито те грее Слънце, а от морето няма и следа. Въпрос: тялото ти ли е било там и тогава?

И съм съгласен въпреки това с написаното, искаме ли абсолютната обективност, нашият разум трябва да е свободен, което обаче е всячески невъзможно, понеже разумът и мисленето са обвързани с физическото тяло.

А и без физическо тяло не би могло разумът да влияе на този свят под физическа форма.  :P

п.п Честно казано и аз доста пъти съм се чудил дали самият ни свят не е нашият Ад.

И че само ние можем да го превърнем в Рай...Някой ден...

Ето - сам го каза - този свят под физическа форма...

Щом има този, значи има и онзи свят и щом този е на физическите форми, значи онзи е на безформието. На изток ги наричат рупа и арупа. Ала с това не се изчерпва всичко. Именно Разумът е този, който създава формите. Преди да станат форми, те са само идеи.

Тоест този свят е материалното отражение на нематериалните идеи. Платон ги нарича ейдоси и според него, както и според мен светът на формите е само мимезис на великият свят на ейдосите.

Аз съм до тук. Безсмилено е да продължаваме да спорим.Който в каквото иска да вярва :) 

Огън ли видях у теб?

Как се пали бързо и бързо гори и изгасва ли наблюдавам сега?

Много лесно се предаваш. Лесното е безинтересно, да знаеш. :-)

И прилича на бягство.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

Бягство? Просто след определено време спорът по дадена тема ми става скучен и безинтересен.   :whist:

Сега едно по едно....

Подсъзнанието не е отделно абстрактно понятие. 

То просто е част от разума ни.

Реално умът не е никога в състояние на 100% покой. Подсъзнанието е част от разума ни, просто е на по-ниско ниво, над което ние трудно бихме имали контрол.

И сънищата също могат да бъдат обяснени научно, както може да бъде обяснено и подсъзнанието и ти го знаеш много добре...

Случайности и има и няма. Реално всяко събитие е съвкупност от безброй променливи и обстоятелства, комбинирали се в точно определен момент във времето и пространството. Ние обаче знаем една много малка частичка от всички тях, за това и определяме събиятия с думичката случайност.

Реално те не са случайни, но за жалост дори и нашият разум не може да(си) представи всичко. 

Това според моята философия, зад която може да се намери и научна аргументация по въпроса.

"Чувствителност към началните условия", много познато, нали? :D

"И една пеперуда размахала крила, а на другият край на света-тайфун..."

И хаосът си е така подреден...Не и според нашите разбирания де...

Относно стъкмиста-Използвам правилните средства в правилният момент, за да потвърдя тезата си... :)

Аз някога така исках да стана юрист... :)

Разумът, мисленето-това са неща обвързани с нашият мозък.

Искаме или не, няма как да разделим разума от тялото, защото така да се каже, "разумът е в мозъка"

А хипотетично дори някак си да би било възможно това, то самият разум не би могъл да действа на физическият свят пък... :P

Но подобно делене е условно, за удобство и реално безсмислено.

Относно съзнанието и подсъзнанието-обясних вече. Та...душа нема, sorry...

Знай,нищо не е такова, каквото е...А пък аз ползвам същите думички като теб, но влагам съвсем друг смисъл в тях...   

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бягство? Просто след определено време спорът по дадена тема ми става скучен и безинтересен.   :whist:

Сега едно по едно....

Подсъзнанието не е отделно абстрактно понятие. 

То просто е част от разума ни.

Реално умът не е никога в състояние на 100% покой. Подсъзнанието е част от разума ни, просто е на по-ниско ниво, над което ние трудно бихме имали контрол.

И сънищата също могат да бъдат обяснени научно, както може да бъде обяснено и подсъзнанието и ти го знаеш много добре...

Случайности и има и няма. Реално всяко събитие е съвкупност от безброй променливи и обстоятелства, комбинирали се в точно определен момент във времето и пространството. Ние обаче знаем една много малка частичка от всички тях, за това и определяме събиятия с думичката случайност.

Реално те не са случайни, но за жалост дори и нашият разум не може да(си) представи всичко. 

Това според моята философия, зад която може да се намери и научна аргументация по въпроса.

"Чувствителност към началните условия", много познато, нали? :D

"И една пеперуда размахала крила, а на другият край на света-тайфун..."

И хаосът си е така подреден...Не и според нашите разбирания де...

Относно стъкмиста-Използвам правилните средства в правилният момент, за да потвърдя тезата си... :)

Аз някога така исках да стана юрист... :)

Разумът, мисленето-това са неща обвързани с нашият мозък.

Искаме или не, няма как да разделим разума от тялото, защото така да се каже, "разумът е в мозъка"

А хипотетично дори някак си да би било възможно това, то самият разум не би могъл да действа на физическият свят пък... :P

Но подобно делене е условно, за удобство и реално безсмислено.

Относно съзнанието и подсъзнанието-обясних вече. Та...душа нема, sorry...

Знай,нищо не е такова, каквото е...А пък аз ползвам същите думички като теб, но влагам съвсем друг смисъл в тях...   

Аха, човек не е това, което е и е онова, което не е.

Щом не ти се спори, ок.

Може ли да ти задам един последен въпрос - казваш Искаме или не, няма как да разделим разума от тялото, защото така да се каже, "разумът е в мозъка" - та въпросът ми е: къде точно в нашия мозък се помещава разумът? :-)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

....

Е, спорът беше безсмислен докато не се появи ти...   :)

Ние мислим с нашият мозък :computer2:

А думичката "разум" е просто някакво философско/психоложко абстрактно определение/понятие за същото.

Или ти имаш друго предложения за това, с какво мислим?

Защото ако разумът, не мисленето и т.н, което се извършва в мозъка ни/мозъчната кора/.

И веднага давам няколко аргумента:

1.Човек, претърпял тежка травма на мозъчната кора може никога да не възстанови интелектуалното си развитие или да изгуби съзнателният контрол над собственото си тяло.

2.Човек, приемащ някакви вещества/лекарства-Ако разумът беше изнесен в нещо, а мисленето не беше функция на мозъка ни, тогава защо всякаквито вещества там, хормони и т.н влияят пряко върху обекта над който са съсредоточени мислите и т.н.

3.А пък през определени периоди, поради хормони, които се отделят, жената сама си търси секс...   :angel19:

Е не пряко де...Но хормоните просто подтикват...

Виждаш ли как хубаво съм си наредил всичко?  :lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, спорът беше безсмислен докато не се появи ти...   :)

Ние мислим с нашият мозък :blink:

А думичката "разум" е просто някакво философско/психоложко абстрактно определение/понятие за същото.

Защото ако разумът, не мисленето и т.н, което се извършва в мозъка ни/мозъчната кора/.

1.Човек, претърпял тежка травма на мозъчната кора може никога да не възстанови интелектуалното си развитие или да изгуби съзнателният контрол над собственото си тяло.

2.Човек, приемащ някакви вещества/лекарства-Ако разумът беше изнесен в нещо, а мисленето не беше функция на мозъка ни, тогава защо всякаквито вещества там, хормони и т.н влияят пряко върху обекта над който са съсредоточени мислите и т.н.

3.А пък през определени периоди, поради хормони, които се отделят, жената сама си търси секс...   ;)

Виждаш ли как хубаво съм си наредил всичко?  :mad:

Дамм... не ти се спори.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, спорът беше безсмислен докато не се появи ти...   ;)

Както се появявам, така и изчезвам.

Ние мислим с нашият мозък :)

Няма такова нещо.

Да, имам. Мислим с мисли. А мислите се раждат в менталния свят. Те не са продукт на мозъка ни. Той е само ситото, през което минават мислите, биват смелени и биват допуснати и приети. Онова, което ги ражда, е менталния свят. Той бива два вида - нисш и висш ментал. Мисленето също е два вида - предметно-образно и абстрактно-логическо.

И съответно на тези два вида ментал и два вида мисловни процеси - мислите също са два вида - по-нисшите мисъл-форми /рупа/ и по-висшите абстрактни мисли - идеи /арупа/. Мисъл-формите са израз на предметно-образното мислене, принадлежащо към света на нисшия ментал. Абстрактните мисли /идеите/ се раждат във висшия ментал и са причина за абстрактно-логическото мислене. Само човекът притежава такова. Нашият мозък е само анализатор. Той не поражда мислите, не е генератора им, той само ги захваща като антена, анализира, складира, сортира и трансформира. Но не той ги произвежда - ето кое е важното. Ние сме потопени в ментала, от който произлизат мислите и те като вълни ни заобикалят навсякъде. От това на какво ниво е съзнанието на човека, зависи какви мисли ще допусне и ще приеме в своята антена-предавател - в своя мозък.

Това изречение не го разбрах. Може ли да обясниш какво искаш да кажеш?

Ами да - като се повреди антената, процесът на приемане на мисли от ментала е блокиран. Нещо като изправен интернет и повреден компютър.

Мисленето е наистина функция на мозъка. Но самите мисли са идващи от другаде. Мозъкът е само като стомаха, който смила храната /мислите/, които, обаче, идват отвън - от ментала, точно както храната постъпва отвън. Затова има и израз - интелектуална храна, който никак не е случаен, точно щото мислите постъпват отвън като храната.

Неслучайно има аналогия на птиците и мислите и някои мисли са наречени крилати. Ако питаш мен, всички мисли имат крила, ала се различават по цвета им.

3.А пък през определени периоди, поради хормони, които се отделят, жената сама си търси секс...   ;)

Вярно е, че хормоните донякъде имат своята роля в процеса на мисленето, но те са само катализатори и оцветители, определят скоростта на мислинете и привнасят нюанси в мислите, но не са и родители на самите мисли.

Виждаш ли как хубаво съм си наредил всичко?  :eek:

Виждаш ли как добре ти го обясних? :-))

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Шах и мат!   :eek: Ама не съвсем...  ;) Напротив, смея да твърдя, че мислите се пораждат именно в мозъка ни. Мозъкът има следните функции-Събира информация, обработва информация, складира информация(знание), синтезира решения спрямо дадени ситуации на базата на придобити знания и ползвайки логика, извършва висшата мисловна дейност. И всичко това е...сравнително обяснено...но доста сложна материя... Той не ти е "антена" за връзка с "оня свят" . "Разумът" са проявите на висшата мисловна дейност, която се извършва от главният мозък, по-точно в мозъчната кора. Именно за това всякаквито там вещества оказват реално влияние върху мозъка и от своя страна способността да се мисли и това какво ще се мисли.Ако разумът беше нещо отделено от тялото, то тогава подобни неща не биха му влияли. Значи имаме 2 коренно различни обяснения на нещата, едното от което е доказуемо и така са сторили учените, а другото не. Кое според теб е вярното?  А аз съм си ги нагласил нещата, защото тръгвам от факти, доказани някак от учените.. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Шах и мат!   :)

Ама не съвсем...  ;)

Напротив, смея да твърдя, че мислите се пораждат именно в мозъка ни.

По-точно пат. :-))

Напротив - аз не смея да твърдя, аз знам, че въобще не е така - мислите не се пораждат в мозъка - те само се възприемат от него, след което се анализират, синтезират, складират и т.н., който процес се нарича мислене, по подобие на процеса, наречен хранене с храна, която не е продукт на нашата храносмилателна с-ма, а постъпва отвън точно като мислите, които се мислят от мозъка.

Мозъкът има следните функции-Събира информация, обработва информация, складира информация(знание), синтезира решения спрямо дадени ситуации на базата на придобити знания и ползвайки логика, извършва висшата мисловна дейност.

Именно информацията, която се приема, събира, обработва - анализира, а после синтезира и складира, се нарича мисъл. Но никъде не е потвърдено в науката, че тая информация се ражда в мозъка. Тя само постъпва там за обработка.

И всичко това е...сравнително обяснено...но доста сложна материя...

Той не ти е "антена" за връзка с "оня свят" .

Въобще не е сложна материя, напротив - толкова е просто и лесно всичко.

Точно той - мозъкът, е антената за връзка със света на мисъл-формите и идеите, родени в менталния свят, а не в материалния ти мозък. А освен антена е и анализатор - един висш анализатор. Но не и генератор. Мисленето е подобно на зрението - окото е най-сложно устроената част от мозъка. Чрез него се възприема светлината, но не то е онова, което я произвежда. Окото може само да я възприема, обработва и излъчва. Но тя постъпва отвън, също като мисълта или храната, които мозъкът/респ. стомахът само възприемат и обработват, но не и произвеждат.

"Разумът" са проявите на висшата мисловна дейност, която се извършва от главният мозък, по-точно в мозъчната кора.

Нищо подобно - в мозъчната кора /кортекса/ се извършват горните процеси - процесите на мисленето - тоест на възприемането, смилането и усвояването на мислите, но не и на тяхното пораждане.

Именно за това всякаквито там вещества оказват реално влияние върху мозъка и от своя страна способността да се мисли и това какво ще се мисли.Ако разумът беше нещо отделено от тялото, то тогава подобни неща не биха му влияли.

Вече казах за какво служат разните му там химически в-ва - определят скорости и оцветки на мисълта, но не те я раждат.

Значи имаме 2 коренно различни обяснения на нещата, едното от което е доказуемо и така са сторили учените, а другото не.

Кое според теб е вярното? 

А аз съм си ги нагласил нещата, защото тръгвам от факти, доказани някак от учените.. ;)

Точно учените /ама учените, а не псевдотакивата/ знаят много добре за какво говоря. Ако мисълта се произвеждаше в мозъка, така както хормоните се отделят от жлезите, примерно, то щеше да има мозъчен център на мисълта, който да я произвежда. А такъв няма. Мозъчната кора играе ролята на регулатор на процеса на мисленето, но не и на родител на мисълта. Чрез нея само се възприема информацията и се записва и обработва. Тя е като звуколентата, която записва гласа, който иде отвън.

Ето малко инфо като за лаици, които обичат да си нагласят нещата. ;)

Мозъчната кора (кортекс)

Съставена от сивата материя на клетъчното тяло на невроните, тази част на мозъка ни осигурява възможностите за възприятие, общуване, запомняне, преценка, воля - това е нашето съзнание.

Къде се крие мисълта?

Няма мозъчен център на мисълта, нито на паметта. И все пак ние мислим и си спомняме. В действителност паметта е разпределена навсякъде в мозъка. В течение на живота ни, нашият опит оставя следи в изключително сложните мрежи, изградени от невроните.

Следователно е невъзможно да бъде локализирана мисълта. Мисленето и съзнанието остават загадка за науката.

http://znaeteliche.hit.bg/articles/cat0/art232.html

:eek:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...