Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 18 часа, _ramus_ написа:

......каква "информация" има в ДНК и човешкият геном е отдавна изведена и тя е твърде ограничена - приблизително един компакт диск - ако се преобразува в съизмеримостта на байтовете дигитална информация... Колкото до генома - повече от 13 години вървя програмата КАРТА на ЧОВЕШКИ ГЕНОМ, в който изследователи от всички страни чрез суперкомпютри извеждаха изчислените бази от всеки в обща банка със схемата. Това приключи преди повече от 5 години. Появиха се нови хоризонти...

По моему това е ценно , хубаво . Другото в поста е излишно.....

Ето един интересен обзор на това което днес се знае (и съседни подобни) . Това което не се знае е безкрайно ! Никаква нужда няма да си измисляме....

878636.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 5.10.2018 г. в 19:16, _ramus_ написа:

Можем... в рамките на един живот МОЖЕМ!!! Но това е само концептуална умозрителна възможност - а от "мога", до "реализирам" - е налице качествена разлика.

Сред всякакви рамки всеки може - въпроса че и в рамките на живота, има достатъчно "време" да се бутат рамките и да се надскача и преодоляват ограниченията. И все пак - ограничението на времето - е в сила за всичко сред вселената... ЗА ВСИЧКО - без изключения!

Ето тук, мисля, че са дадени всичките файлове на един примерен човешки геном:
http://hgdownload.cse.ucsc.edu/goldenPath/hg19/chromosomes/

Отделни файлове за хромозомите и за митохондриалната ДНК.
Като обем информацията наистина се побира на един оптичен диск.

Сама по себе си генетичната информация е разчетена, но се оказва, че само малък процент от ДНК кодира белтъци.
Останалата част от ДНК между отделните гени може би има други информационни функции.
А първото най-просто предположение е било, че това е просто генетичен боклук, който няма никакви функции.

Може ли да се счита, че тази информация от ДНК ни дава АБСОЛЮТНО знание за човека ?
Тя служи само като "зародиш", начална програма, от която отделния индивид започва да се развива като човек.

Но по-нататък идва ученето, личността и постиженията на интелекта.
В крайна сметка каква е ценността на всичко, след като индивида умира ?
Защо е било това учене, а после всяко ново същество да започва от начало.
Това е някаква разсипия, така излиза, че човешкия живот и личност нямат никаква стойност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, NVJ написа:

Защо е било това учене,

ми... като няма и учене... :)

Изглежда че и всеки не му е възможно да се учи. Затова и се стига до тия смислови недоразумения и лични игри. Заради същото се ширят и другите приказни фантазии, с Доказващите ги колко са верни, колко са правилни. Днес всеки фантазьор е с идея че личните му сънища са със значение и величие колкото и некаква наука, неква си еволюция. И се стига до полюцията " тия с еволюцията баси елементарните вярващи, дет са. Кво ми се мерят, като в моята версия си имам повече отговори". И състезанието е за обяснения във вид на отговори - коя приказка ще ги предложи - да се приютят готованковците. Пък и тая еволюция баси ученето дето трябва, пък въпросните хич не ги бива в тая посока.

преди 22 часа, by_chechi написа:

Никаква нужда

Стефане, ти пак с клипчета бре. При тва - за първолаци, вместо книжка с картинки. Разбира се че има нужда - да се измисля. Фантазираното се контролира от Фантазьора, наглася се от същия, докарва се във вид и форми да му върши работа... Тва как да го получи без приказката си?

Как да научиш някого, дето живее с приказки, че същината на битието е извън която и да е приказка, че е въпрос на необятност, не случайности и многопластовост, непрекъсната изменчивост... И ние хората се борим непрекъснато с възникващата от всичко това неопределеност.

Един - с извънземни мерил и определял всичко. Друг - същото, но с конспирации или пък библията или бог, третата ясновидка - тя пък четяла всичко от нейното ДНК, уж само истината вижда, а пише глупости и нелепици, които са изключителни и велики но само в нейния си личен сън... И всички фантазьори препират че и неква наука - и тя била фантазна. Кво разбират тия от наука - нищо. Ама четяли думички и от едно място ги копирали в друго. Четят преразкази на фантазьори, за науката и с тях си фантазират че разбират всичко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 4.10.2018 г. в 8:10, Aumi написа:

Истина ли е, че в Библията на много места се казва, че Бог е съжалил за това, че е създал човека?

Не. До колкото знам само на едно място, преди потопа. 

на 4.10.2018 г. в 10:16, A.com написа:

Чета много внимателно. И ти казах, че каламбурите, с които се опитваш да се измъкнеш не ти помагат. И те питах имаш ли проблем с разбирането на писан текст на български език. Твърдението "Бог не съжалява за своите решения" е обобщително, т.е говориш за всички решения на Бог.

Библията от кого е писана - от хора, на които им е "диктувано" или от хора, които с писали свободни съчинения? Не е ли Светия дух този,който е напътствал ръцете на пишещите Библията. Светия дух и Бог едно ли са? Пак ли нещо се обърка или можеш да ни кажеш от кого и как е писна Библията?

Когато използваш Библията като аргумент в подкрепа на твърденията си в темата и в същото време изопачаваш написаното в Библията е редно да ти се обърне внимание.

Именно. Нищо не тълувам, т.е. нищо не променям. Показвам ти какви пише в Библията, не на мен какво ми се иска да пише.

Ако кажеш "Бог съжалява" и ми е интересно да науча за какво е съжалил, ще те питам за какво точно е съжалил. Ти най-вероятно ще се уточниш, нали? Когато обобщаваш, че "Бог не съжалява за своите решения" - е, това си е чиста лъжа.

В изречението "Стоян съжалява за своите решения." няма контекст. Всичко е точно и ясно. Проблемът не е в Библията, а в това, което ти пишеш.

Ще ти покажа, ама ще е по-късно.

Колко пъти да ти показвам?

Ще създам едни човечета. Знам ги какви мръсници ще бъдат, ама все пак ще ги създам. От време на време ще ги изтребвам, ще ги карам сами да се изтребват, ще изтребвам и децата им, пеленачетата също. Заради тях и другите живи твари, които аз съм създал, ще изтребвам. И понеже ги знам какви мръсници ще са тия човечета и сина си ще жертвам заради тях. И даже ще съжаля, че съм ги създал. Ама... все пак ще ги създам. А, и ще ги карам да крадат, да лъжат родителите си и...

По принцип, човек съжалява за допуснати грешки. Рядко съжалява за успехите си, т.е. да не иска да са се случвали. След като Бог е съжалил, че е създал хората, значи е допуснал грешка. Но той е безгрешен. Явно само на Бог му е присъщо едновремено да е безгрешен и да допуска грешки. А на почитателите му е присъщо това да не им прави впечатление. Но, Бог не е човек, та защо е съжалявал, че е създал хората и дали това е грешка само той си знае.

Ти си с предразсъдъка, че всичко написано в Библията е истина. Аз такъв предразсъдък нямам.

"Ти си с предразсъдъка, че всичко написано в Библията е истина. Аз такъв предразсъдък нямам."

Това изказване обяснява всичко написано по - горе. И няма да повтарям едно и също.

Аз пък нямам твоя предразсъдък, че всичко в Библията е грешно. 

на 4.10.2018 г. в 11:28, A.com написа:

Обещаното показване:

Дори да умра на земята, ще живея вечно на небето, а ти? 

Както виждаш нищо не тълкувам.

За да тълкуваш трябва да си обективен и да нямаш предрасъдъци.

Мисля, че в 4 клас се учи четене с разбиране. Не се учудвам, че пак изопачаваш думите ми както правиш и с Библията. Аз отговарям за себе и задавам въпрос към теб. Къде те осъждам или  пращам в ада. Ако не ти харесва въпроса или те притеснява нещо  е друг въпрос. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 4.10.2018 г. в 9:28, Śūnyatā написа:

1:1 В началото бе Словото; и Словото беше у Бога; и Словото бе Бог.

1:2 То в начало беше у Бога.

1:3 Всичко това чрез Него стана; и без Него не е ставало нищо от това, което е станало.

Според християнството бог е написал целия информационен код на тази реалност, доброто и злото също.

В тези няколко стиха, които цитираш, се говори за Исус и е показан като Словото на Бог в плът. Казва се още, че е от вечността, преди сътворението на земята, и че всичко на земята е създадено то Него, защото е Бог.  

Не знам защо ми цитираш тези стихове като доказателство, че Библията е диктувана дословно, дума по дума  от Бог. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 57 минути, realno написа:

В тези няколко стиха, които цитираш, се говори за Исус и е показан като Словото на Бог в плът.

Мъка, мъкааааа... И така - сътворение, се оказа че се "говорило за исус... "... :) Тва евангелистите сте пълна каша, ей.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, realno написа:

"Ти си с предразсъдъка, че всичко написано в Библията е истина. Аз такъв предразсъдък нямам."

Това изказване обяснява всичко написано по - горе. И няма да повтарям едно и също.

Точно де. Ако някъде нещо съм объркал(в това изказване) - посочи грешката.

Аз пък нямам твоя предразсъдък, че всичко в Библията е грешно.

Аз къде съм твърдял, че всичко написано в Библията е грешно? Ако не можеш да посочиш значи лъжеш. Лъжеш ли?

А аз нямам предразсъдък, че всичко в Библията е грешно или вярно. Доста време е минало откакто се доказа, че в Библията има описани и реални факти. Дори се намериха едни градове в Египет и т.н.

Цитат

на 4.10.2018 г. в 11:28, A.com написа:

Обещаното показване:

Дори да умра на земята, ще живея вечно на небето, а ти? 

Както виждаш нищо не тълкувам.

За да тълкуваш трябва да си обективен и да нямаш предрасъдъци.

Аз пиша, че нищо не тълкувам, ти ми казваш какъв трябва да съм, за да мога да тълкувам. Иначе ми говориш кога се учи четене с разбиране.

Да ти го напиша пак - нищо не тълкувам. Ти в прав текст казваш, че дори и да умреш на Земята, ще живееш вечно на небето. Нищо няма за тълкуване. Всичко е точно и ясно. До тук разбрахме ли се за липсата на тълкуване от моя страна?

Относно изземването на правото на Господ да решава кой, къде и колко ще живее - ти точно това правиш. Вече знаеш, че ще живееш вечно на небето. Господ ли ти го каза?

Мисля, че в 4 клас се учи четене с разбиране. Не се учудвам, че пак изопачаваш думите ми както правиш и с Библията. Аз отговарям за себе и задавам въпрос към теб. Къде те осъждам или  пращам в ада. Ако не ти харесва въпроса или те притеснява нещо  е друг въпрос. 

Четене с разбиране - пробвай го. Кой говори, че ме осъждаш или ме пращаш в ада? Правилно си написал, че отговаряш за себе си. И какво отговаряш - че ще живееш вечно на небето. Кой ти го каза това? Само Господ знае кой ще живее вечно - нали така пише в Библията. Но ти знаеш, че си в списъка с VIP гостите.

Ако не ти харесва въпроса или те притеснява нещо  е друг въпрос. 

Интересното във въпроса ти е твърдението ти, че ще живееш вечно, а не това, което питаш. Ако те интересува моят отговор - аз не знам дали ще живея вечно. И не се натискам да знам.

Цитат

В тези няколко стиха, които цитираш, се говори за Исус и е показан като Словото на Бог в плът. Казва се още, че е от вечността, преди сътворението на земята, и че всичко на земята е създадено то Него, защото е Бог.  

Не знам защо ми цитираш тези стихове като доказателство, че Библията е диктувана дословно, дума по дума  от Бог. 

Разкажи как е писана Библията. Пишещите от къде са знаели какво да напишат и какво да не напишат?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 часа, _ramus_ написа:

....Как да научиш някого.....

Установените факти и закономерности са си факти и закономерности - начин на съществуване  ! Необходими и достатъчни !:nono:

Друг е въпросът когато са недостатъчни , с тяхната интерпретация - въпрос на знание и умение за мислене .

Т.е. освен знание , следва да мислим правилно , какво правим с това знание .

Трудността се състои в това , че на правилно мислене ни учат книгите ...........дето казано иначе са "дебели и неразбираеми" , "не са за четене".........като висша математика да кажем , ама тази "най-висшата"..... ! :)

- Тате , днес учителката каза , че 3 и 4 прави 7....

- Да мило , и 2 и 5 прави 7 ,  и 1 и 6 прави 7....

- Тате , защо тогава учим математика , когато всичко прави 7 ? ......:lol6:

Пък то иначе не е толкова много сложно , ако разбираме .......себе си 

878635.png

.......случва се това което постоянно пиша тук : " ....И Човекът създаде бог , по собствен образ и подобие....".....:nono:

....така , че след август да идва юни (вечно лято) ........ или седмица от два дена - "събота-неделя" , "събота -неделя" ....... или пък месец от два дена - "аванс-заплата" , "аванс-заплата"......:lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 часа, A.com написа:

Точно де. Ако някъде нещо съм объркал(в това изказване) - посочи грешката.

Аз къде съм твърдял, че всичко написано в Библията е грешно? Ако не можеш да посочиш значи лъжеш. Лъжеш ли?

А аз нямам предразсъдък, че всичко в Библията е грешно или вярно. Доста време е минало откакто се доказа, че в Библията има описани и реални факти. Дори се намериха едни градове в Египет и т.н.

Аз пиша, че нищо не тълкувам, ти ми казваш какъв трябва да съм, за да мога да тълкувам. Иначе ми говориш кога се учи четене с разбиране.

Да ти го напиша пак - нищо не тълкувам. Ти в прав текст казваш, че дори и да умреш на Земята, ще живееш вечно на небето. Нищо няма за тълкуване. Всичко е точно и ясно. До тук разбрахме ли се за липсата на тълкуване от моя страна?

Относно изземването на правото на Господ да решава кой, къде и колко ще живее - ти точно това правиш. Вече знаеш, че ще живееш вечно на небето. Господ ли ти го каза?

Четене с разбиране - пробвай го. Кой говори, че ме осъждаш или ме пращаш в ада? Правилно си написал, че отговаряш за себе си. И какво отговаряш - че ще живееш вечно на небето. Кой ти го каза това? Само Господ знае кой ще живее вечно - нали така пише в Библията. Но ти знаеш, че си в списъка с VIP гостите.

Интересното във въпроса ти е твърдението ти, че ще живееш вечно, а не това, което питаш. Ако те интересува моят отговор - аз не знам дали ще живея вечно. И не се натискам да знам.

Разкажи как е писана Библията. Пишещите от къде са знаели какво да напишат и какво да не напишат?

"Относно изземването на правото на Господ да решава кой, къде и колко ще живее - ти точно това правиш. Вече знаеш, че ще живееш вечно на небето."

Не изземвам правото на Бог, а вярвам в написаното по долу. 

"Господ ли ти го каза?"

Да, Господ ми го каза, чрез Библията. Както на теб Дарвин ти говори за еволюцията и вярваш в написаното от него, така аз вярвам на казаното от Бог.

Ето чети, без да има нужда от тълкуване:

Йоан 3:15 
та всеки, който вярва в Него [да не погине, но] да има вечен живот.

Йоан 3:16 
Защото Бог толкова възлюби света, че даде Своя Единороден Син, за да не погине ни един, който вярва в Него, но да има вечен живот:

"Кой говори, че ме осъждаш или ме пращаш в ада?"

Няма да коментирам следващия стих, че да не ме обвиниш отново, че те пращам в ада. 

Йоан 3:36 
Който вярва в Сина има вечен живот; а който не слуша Сина няма да види живот, но Божият гняв остава върху него.

Йоан 5:24 
Истина, истина ви казвам, който слуша Моето учение, и вярва в Този, Който Ме е пратил, има вечен живот, и няма да дойде на съд, но е преминал от смъртта в живота.

Римляни 5:21 
така щото, както грехът бе царувал и докара смъртта, така да царува благодатта чрез правдата и да докара вечен живот чрез Исуса Христа нашия Господ.
Римл 6:23 Защото заплатата на греха е смърт; а Божият дар е вечен живот в Христа Исуса, нашия Господ.

Тит 1:2 
в надежда за вечен живот, който преди вечни времена е обещал Бог, Който не лъже,

И още много подобни стихове, които казват, че който вярва в Исус има ОБЕЩАНИЕ  за вечен живот, а който не вярва , няма вечен живот. 

Нищо не си измислям, съчинявам или тълкувам. Всичко е ясно написано.  Когато казвам нещо, предавам посланието на Библия, а не моето послание.  

Аз го вярвам, а ти че не го вярваш си е твой избор. 

"Разкажи как е писана Библията. Пишещите от къде са знаели какво да напишат и какво да не напишат?"

2 Петрово 1:20 И това да знаете преди всичко, че никое пророчество в писанието не е частно на пророка обяснение на Божията воля; space.gif
21 защото никога не е идвало пророчество от човешка воля, но [светите] човеци са говорили от Бога; движими от Светия Дух.

"А аз нямам предразсъдък, че всичко в Библията е грешно или вярно. Доста време е минало откакто се доказа, че в Библията има описани и реални факти. Дори се намериха едни градове в Египет и т.н."

Много удобно да приемаме избирателно нещата от Библията. Нещата, които ни харесват ще ги приемаме за истина, но тези, които не ни харесват, ще смятаме за лъжа. 

Едно слово, особено, което претендира за Божие като Библията е винаги истина  и никога  лъжа.  Не бъркай Бог с дявола.  Дявола може да изговори много истини и една лъжа, за да приемеш лъжата, но Бог говори само истината и никога лъжата.  Ако библията е 90% истина и 10 % лъжа, няма от какво да се притесняваш, но ако е 100 % истина тогава трябва да е замислиш. 

Втор.18:20 Но пророк, който дръзне да каже от Мое Име дума, която Аз не съм му заповядал да говори, или който говори от името на други богове, тоя пророк да умре. space.gif
21 И ако речеш в сърцето си: Как ще познаем коя дума Господ не е казал? - space.gif
22 Когато някой пророк говори от Господното име, и думата му не се сбъдне нито се изпълни, тая дума Господ не е говорил; пророкът я е говорил надменно; да се не боиш от него.

Ясно се вижда, колко много Бог държи на истината и не може просто така някой да дръзне и да пророкува от Божието име, защото това, което ще изговори, времето ще го изпита и ако е излъгал го очаква смърт. Също така можеш да разбереш как са говори божиите хора , да ли Бог им е диктувал или те са предавал със свои думи посланието Му.

Виж какво се казва още за Бог:

Числа 23:19  Бог не е човек та да лъже,..

.Тит 1:2  в надежда за вечен живот, който преди вечни времена е обещал Бог, Който не лъже,

Псалми 31:5  В Твоята ръка предавам духа си; Ти си ме изкупил, Господи Боже на истината.

Йоан 17:17 Освети ги чрез истината; Твоето слово е истина.

Ето какъв е дявола:  Йоан 8:44  "Вие сте от баща дявола, и желаете да вършите похотите на баща си. Той беше открай човекоубиец, и не устоя в истината; защото в него няма истина. Когато изговаря лъжа, от своите си говори, защото е лъжец, и на лъжата баща."

"Аз къде съм твърдял, че всичко написано в Библията е грешно? Ако не можеш да посочиш значи лъжеш. Лъжеш ли?"

Еволюцията.

Ще забие форума, ако трябва да те цитирам.;)

Отричайки сътворението от Бог и вярвайки в еволюцията казваш, че написаното в Библията е лъжа, а написаното от Дарвин е истина. Кой лъже сега?;)

"Ако те интересува моят отговор - аз не знам дали ще живея вечно. И не се натискам да знам."

Ти си решаваш. Исус никого не принуждаваше и аз няма да го направя.  Вярата в Бог трябва да става с вътрешно убеждение в сърцето, без принуда. Християнството не е ислям.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 8.10.2018 г. в 17:38, realno написа:

Бог само чрез Исус ли говори? Тук се споменава Словото, а не Исус. После се споменава Исус в друг контекст, но в този не присъства. А чрез пророците не говори ли? В цитата се посочва точно, че всичко е създадено от Бог. Змията и злото също.

Библията не отговаря на нищо конкретно. Тя служи на хора които ги мързи да мислят и действат, които не могат да поемат отговорност за действията си, чакат някой  да ги спаси, както и да си правят произволни изводи от непълна информация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 53 минути, Śūnyatā написа:

Бог само чрез Исус ли говори? Тук се споменава Словото, а не Исус. После се споменава Исус в друг контекст, но в този не присъства. А чрез пророците не говори ли? В цитата се посочва точно, че всичко е създадено от Бог. Змията и злото също.

Библията не отговаря на нищо конкретно. Тя служи на хора които ги мързи да мислят и действат, които не могат да поемат отговорност за действията си, чакат някой  да ги спаси, както и да си правят произволни изводи от непълна информация.

Кога ще се научите да четете и контекста. Цитирам ви няколко стиха и почвате да си правите погрешни изводи. Не се учудвам, че толкова много  ереси са възникнали, защото някой си е взел думичка извадена от контекста и е започнал да си фантазира. 

Ето какво  пише по долу: Йоан 1:14 И словото стана плът и пребиваваше между нас; и видяхме славата Му, слава като на Единородния от Отца, пълно с благодат и истина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, realno написа:

"Относно изземването на правото на Господ да решава кой, къде и колко ще живее - ти точно това правиш. Вече знаеш, че ще живееш вечно на небето."

Не изземвам правото на Бог, а вярвам в написаното по долу. 

"Господ ли ти го каза?"

Да, Господ ми го каза, чрез Библията. Както на теб Дарвин ти говори за еволюцията и вярваш в написаното от него, така аз вярвам на казаното от Бог.

Ето чети, без да има нужда от тълкуване:

Йоан 3:15 
та всеки, който вярва в Него [да не погине, но] да има вечен живот.

Йоан 3:16 
Защото Бог толкова възлюби света, че даде Своя Единороден Син, за да не погине ни един, който вярва в Него, но да има вечен живот:

преди 7 часа, realno написа:
Няма да коментирам следващия стих, че да не ме обвиниш отново, че те пращам в ада.
Йоан 3:36 
Който вярва в Сина има вечен живот; а който не слуша Сина няма да види живот, но Божият гняв остава върху него.

Йоан 5:24 
Истина, истина ви казвам, който слуша Моето учение, и вярва в Този, Който Ме е пратил, има вечен живот, и няма да дойде на съд, но е преминал от смъртта в живота.

така щото, както грехът бе царувал и докара смъртта, така да царува благодатта чрез правдата и да докара вечен живот чрез Исуса Христа нашия Господ.

Римл 6:23 Защото заплатата на греха е смърт; а Божият дар е вечен живот в Христа Исуса, нашия Господ.

в надежда за вечен живот, който преди вечни времена е обещал Бог, Който не лъже,

Първо - това, че ти вярваш в нещо не означава, че въпросното нещо ще стане реалност, за да ни го представяш като факт.

Второ - Господ, чрез Библията казал ли е, че само той знае кой ще живее вечно и кой не? За пореден път те питам, ама все не отговаряш.

Трето - виж какво се получава(цитирам @darkterminal):

Цитат

Само едно обещава. Вечен живот на покаялите се!

Аз имам едно такова виждане по въпроса. Моята работа е да се покая така както аз го разбирам, а колко дълбоко е било покаянието ми е работа на Господ да определи...

Не веднъж, в този раздел на форума, е питано как така някой може цял живот да е грешник(и да вярва в Господ), накрая да се покае и да отиде в Рая. Отговорът го знаеш нали? Ти ще се покаеш, ще поискаш прошка за греховете си, ама Господ ще реши до колко е истинско покаянието ти и къде ти е мястото.

Можеш ли да ми разтълкуваш следното:

1. Ако е истина, това което си цитирал, то всеки, който вярва в Христос ще получи вечен живот. Нали това пише в цитатите или бъркам? Как вярва, колко дълбоко вярва и т.н. няма значение. Важното е да се вярва.

2. Ако е истина, че само Господ знае и решава, кой ще живее вечно, то излиза, че вярата в Христос не е единственото необходимо условие за вечен живот.

1 и 2 си противоречат.

Цитат

И още много подобни стихове, които казват, че който вярва в Исус има ОБЕЩАНИЕ  за вечен живот, а който не вярва , няма вечен живот. 

Нищо не си измислям, съчинявам или тълкувам. Всичко е ясно написано.  Когато казвам нещо, предавам посланието на Библия, а не моето послание.

Така де, ясно е написано, че има обещание. Ако може само да изясниш горните точки 1 и 2, че да се разбере дали само вярата в Исус е нужна за вечен живот.

Цитат

"Разкажи как е писана Библията. Пишещите от къде са знаели какво да напишат и какво да не напишат?"

2 Петрово 1:20 И това да знаете преди всичко, че никое пророчество в писанието не е частно на пророка обяснение на Божията воля;

21 защото никога не е идвало пророчество от човешка воля, но [светите] човеци са говорили от Бога; движими от Светия Дух.

Аз питам за Библията, ти им отговаряш за пророчествата в Библията. Ама Библията не е само пророчества.

Колко пъти те питах дали Светия Дух е напътствал пишещите Блблията? Ако той ги е напътствал - вкарвал им е мисли в главата, нашепвал им е, движил е ръцете им, говорил им е то това ще се приеме ли като "диктуване"? Сега, Светия Дух и Бог едно и също нещо ли са? Ако са едно и също нещо то излиза, че Бог е "диктувал" Библията. Грешно ли разсъждавам?

Цитат

"А аз нямам предразсъдък, че всичко в Библията е грешно или вярно. Доста време е минало откакто се доказа, че в Библията има описани и реални факти. Дори се намериха едни градове в Египет и т.н."

Много удобно да приемаме избирателно нещата от Библията. Нещата, които ни харесват ще ги приемаме за истина, но тези, които не ни харесват, ще смятаме за лъжа. 

Цъ. Не позна. Няма избирателно приемане на нещата. Фактите са си факти и когато говорят и боговете мълчат.

Цитат

Едно слово, особено, което претендира за Божие като Библията е винаги истина  и никога  лъжа.  Не бъркай Бог с дявола.  Дявола може да изговори много истини и една лъжа, за да приемеш лъжата, но Бог говори само истината и никога лъжата.  Ако библията е 90% истина и 10 % лъжа, няма от какво да се притесняваш, но ако е 100 % истина тогава трябва да е замислиш.

Чакай сега, Библията само претендира да е Божие слово или е Божие слово? Защо си вкарваш такъв автогол? Лично ти си написал, че Библията претендира да е Божие слово.

Цитат

Ясно се вижда, колко много Бог държи на истината и не може просто така някой да дръзне и да пророкува от Божието име, защото това, което ще изговори, времето ще го изпита и ако е излъгал го очаква смърт. Също така можеш да разбереш как са говори божиите хора , да ли Бог им е диктувал или те са предавал със свои думи посланието Му.

Диктувал ли е Бог Библията на божиите хора? Питам, защото това са твои думи:

Цитат

1.  Бъркаш Библията с Корана. Библията не е "диктувана" от Бог, а Мохамед твърди, че Корана е диктуван дословно от Аллах. Покажи ми , къде "религията ни твърди", че Господ е диктувал Библията?

И за какво съм те питал тогава:

Цитат

Библията от кого е писана - от хора, на които им е "диктувано" или от хора, които с писали свободни съчинения? Не е ли Светия дух този,който е напътствал ръцете на пишещите Библията. Светия дух и Бог едно ли са?

За пореден път не отговаряш Светия дух ли е "диктувал" Библията и Светия дух и Бог едно ли са.

Цитат

"Аз къде съм твърдял, че всичко написано в Библията е грешно? Ако не можеш да посочиш значи лъжеш. Лъжеш ли?"

Еволюцията.

Ще забие форума, ако трябва да те цитирам.;)

Отричайки сътворението от Бог и вярвайки в еволюцията казваш, че написаното в Библията е лъжа, а написаното от Дарвин е истина. Кой лъже сега?;)

Чети какво питам де. Повтарям и натъртвам, за да стане по-ясно: "Аз къде съм твърдял, че всичко написано в Библията е грешно?"

Сега, ще посочиш ли, къде съм твърдял, че ВСИЧКО написано в Библията е грешно? Ако не можеш да посочиш значи лъжеш.

Да не вземеш да се отплеснеш  в тълкуване какво съм казал или пък съм искал да кажа. Думата "всичко" си има точно определен смисъл.

Цитат

"Ако те интересува моят отговор - аз не знам дали ще живея вечно. И не се натискам да знам."

Ти си решаваш. Исус никого не принуждаваше и аз няма да го направя.  Вярата в Бог трябва да става с вътрешно убеждение в сърцето, без принуда. Християнството не е ислям.

Много малко знаеш за историята на християнството още от най-ранните му дни като официална религия на ИРИ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

""Господ, чрез Библията казал ли е, че само той знае кой ще живее вечно и кой не? За пореден път те питам, ама все не отговаряш.""

Бог е всезнаещ.

"1. Ако е истина, това което си цитирал, то всеки, който вярва в Христос ще получи вечен живот. Нали това пише в цитатите или бъркам? Как вярва, колко дълбоко вярва и т.н. няма значение. Важното е да се вярва.

2. Ако е истина, че само Господ знае и решава, кой ще живее вечно, то излиза, че вярата в Христос не е единственото необходимо условие за вечен живот.

1 и 2 си противоречат."

Няма противоречие. Бог не лъже. Когато е обещал нещо, ще го изпълни. 

Яков 2:19 Ти вярваш, че има само един Бог, добре правиш; и бесовете вярват и треперят.

Мисля, че във форума на исляма пак коментирахме този въпрос. Има спасителна вяра и такава, която не е спасителна. Спасителната вяра е покорната вяра. Ако казваш, че вярваш, но живееш в грях няма да бъдеш спасен. 

Гал . 5:19 А делата на плътта са явни; те са: блудство, нечистота, сладострастие, space.gif
20 идолопоклонство, чародейство, вражди, разпри, ревнувания, ярости, партизанства, раздори, разцепления, space.gif
21 зависти, пиянства, пирувания и тям подобни; за които ви предупреждавам, както ви и предупредих, че които вършат такива работи, няма да наследят Божието царство

Но ако казваш, че вярваш, и си воден от Святия Дух  т.е. се стремиш да живееш праведно,  Бог обещава вечен живот.

Гал.5:22 А плодът на Духа е: любов, радост, мир, дълготърпение, благост, милосърдие, вярност, space.gif
23 кротост, себеобуздание; против такива неща няма закон. space.gif
24 А които са Исус Христови, разпнали са плътта заедно със страстите и похотите й. space.gif
25 Ако по Духа живеем, по Духа и да ходим.

Римляни 8:6 
Понеже копнежът на плътта значи смърт; а копнежът на Духа значи живот и мир.

"Аз питам за Библията, ти им отговаряш за пророчествата в Библията. Ама Библията не е само пророчества.

Колко пъти те питах дали Светия Дух е напътствал пишещите Блблията? Ако той ги е напътствал - вкарвал им е мисли в главата, нашепвал им е, движил е ръцете им, говорил им е то това ще се приеме ли като "диктуване"? Сега, Светия Дух и Бог едно и също нещо ли са? Ако са едно и също нещо то излиза, че Бог е "диктувал" Библията. Грешно ли разсъждавам?"

Библията е преди всичко пророческа книга. Ако ги премахнеш, ще стане една обикновена книга. 

Да. Святия  Дух е напътствал вярващите при написването на Библията, но това не означава, че е диктувал Библията. Пророците, апостолите  са преразказвали това, което Бог им е говорил. Евангелията са свидетелски разкази на разказвачите. Има само едно нещо, което Бог е дал дословно и това е Десетте заповеди. Той сам ги е написал на двете плочи. Предполагам, че размерите на скинията  и други неща от закона са диктувани дословно от Бог.

Написалите Библията сами са си движели ръцете, а не Святия Дух, Той  само ги е насочвал, а те със свои думи са писали. За това виждаме различни стилове на написване при различните хора участвали при написването на Библията. 

Святия Дух е личност и Бог. Част от Троицата. 

"Чакай сега, Библията само претендира да е Божие слово или е Божие слово? Защо си вкарваш такъв автогол? Лично ти си написал, че Библията претендира да е Божие слово."

Библията е единственото Божие слово.  Но за теб и други като теб  е различно. Смятате, за божие слово  другите книги на другите религии, та за това съм го написал по този начин, че да ви стане ясно. За вас всяка такава книга претендира, че е божие слово и че трябва да се доказва като такава. Греша ли? За мен Библията се е доказала като Слово от Бог и няма нужда да претендира за каквото и да било пред мен. 

"Чети какво питам де. Повтарям и натъртвам, за да стане по-ясно: "Аз къде съм твърдял, че всичко написано в Библията е грешно?"

Сега, ще посочиш ли, къде съм твърдял, че ВСИЧКО написано в Библията е грешно? Ако не можеш да посочиш значи лъжеш.

Да не вземеш да се отплеснеш  в тълкуване какво съм казал или пък съм искал да кажа. Думата "всичко" си има точно определен смисъл."

"Всичко" означава "Всичко". Но ми  е интересно как се хващаш за една думичка без да се опитваш да вникнеш в това, което искам да ти кажа. Все едно се оправдаваш пред някого. 

Като изключим някои исторически и археологически доказателства, за които няма как да отрече и най - върлия противник на Библията, ще твърдиш ли, че всичко друго е истина? 

Например:

- приемаш ли за истина сътворението или не?

- приемаш ли за истина Бог за такъв какъвто се разкрива в Библията или не?

- приемаш ли за истина всички пророчества за верни или не?

- приемаш всички за истина чудеса за действително случи ли се или не?

- приемаш ли за истина свръхестественото раждане на Исус, смъртта и възкресението Му или не? 

- приемаш ли за истина, че Исус е Бог и Божий Син или не?

- приемаш ли за истина, че човек се спасява чрез покорна вяра в Исус или не?

- приемаш ли за истина живота след смъртта или не?

- приемаш ли за истина, че всеки човек е грешник и има нужда от покаяние или не?

Пак ще напиша, че ако Библията е Божие слово то е 100 % истина от сътворението до унищожаването на земята.   Ако не е така, тя няма с нищо да се различава примерно от Корана, където има абсурдни твърдения. Има противоречия с история, археология и други науки. Но съм убеден, че и за нея ще кажеш, че не отричаш "всичко", което е записано в нея. 

В Библията не са най - важни историческите факти, а посланието, което тя носи. Ако ти не разбереш това, НИЩО от написаното в нея няма да те ползва. Ще я имаш за една обикновена историческа или поетична книга без да отричаш "всичко". И до там.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, realno написа:

Кога ще се научите да четете и контекста. Цитирам ви няколко стиха и почвате да си правите погрешни изводи. Не се учудвам, че толкова много  ереси са възникнали, защото някой си е взел думичка извадена от контекста и е започнал да си фантазира. 

Ти ли ще ни учиш, учителю :D Фантазии, халюцинации и един знае истината? Евангелистите сте еретици спрямо православната църква, нищо че сте разрешено вероизповедание, каквото е и будизма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Śūnyatā написа:

Ти ли ще ни учиш, учителю :D Фантазии, халюцинации и един знае истината? Евангелистите сте еретици спрямо православната църква, нищо че сте разрешено вероизповедание, каквото е и будизма.

Ако ще правиш някакви изводи е редно да се прочете целия текст, а не една думичка или изречение. Често пъти контекста дава отговора на въпросите както е в случая. 

"Евангелистите сте еретици спрямо православната църква..."

Ако евангелистите ги сравняваш с православните, то  православните с кого да ги сравним? Какъв трябва да бъде критерия за истинност? 

"нищо че сте разрешено вероизповедание, "

Това друг критерий ли е за истинност, признати или непризнати от държавата?

Говорейки за други неща пренебрегнахме темата на форума. Ето още малко информация и тема за размисъл относно сътворението и против еволюцията. 

Мутация

Промяна в основния вид е възможна чрез настъпване на мутации. Те представляват структурни промени в генетичния материал на поколението. Съществуват такива мутации на насекоми, например, които изведнъж правят поколението устойчиво на отрова. Далтонизмът и хемофилията при човека са възникнали също чрез мутация.

Еволюционистите поддържат теорията, че мутациите представляват важно доказателство за еволюцията (подобряването). Но вярно е точно обратното: опитите доказват, че 99% от мутациите са вредни и 1 % пасивни. При мутации не се създава нов генетичен материал; те възникват само въз основа на съществуващ материал, както при кръстосването. В най-добрия случай мутация възниква посредством прекомбиниране на съществуващия генетичен материал, но най-вече посредством разрушаване на генетичния материал. Това може да стане в резултат на космически, рентгенови или ултравиолетови лъчи, както и под въздействието на химикали.

Организъм, чийто генетичен материал е отчасти разрушен, обикновено не може да оцелее или да се размножава като другите организми от същия вид. Оказва се, че промененото поколение е обикновено много по-слабо, отколкото първоначалния вид (например, чистата порода младо поколение, което веднага би измряло при естествени условия). Колкото по-голяма е мутацията, толкова по-голяма е вероятността организмът да умре.

samtiden.gif

В биологията обикновено се обръща особено внимание на плодовата муха drosophila. Възможностите за развъждането на безброй породи и изкуствени видове от тази муха се цитира като доказателство за еволюцията. Но и тук се оказва също, че всички мутации са просто прекомбинации или разрушаване на съществуващия материал. Крилата се деформират или изчезват, няма пигментация, крайниците закърняват и т.н. Външният вид може да се измени поради това, че отсъствуват особени характерни черти, но нов генетичен материал не се създава, а това е най-важното за теорията на еволюцията. Между другото, различията между видовете плодови мухи са толкова незначителни, че един от прочутите изследователи в тази област, еволюционистът проф. Р. Голдсмит казва следното във връзка с тов явление:

„Дори и да можем да комбинираме повече от хиляда разновидности в един вид, то и тогава въобще не се получава нов вид, така както това става в природата.”

Той също подчертава: „Все пак няма да е лошо да помним, че никой не е успял да създаде нов вид.”

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, realno написа:

Какъв трябва да бъде критерия за истинност? 

Няма такъв критерий.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Śūnyatā написа:

Няма такъв критерий.

Става дума за критерий за истинност само относно този въпрос, или въобще за всичко ?

Ако е въобще, излиза много чудно:

realno написа: Какъв трябва да бъде критерия за истинност? 
Śūnyatā написа: Няма такъв критерий.

Ако няма критерий за истинност, как определихте, че е истина, че няма критерий за истинност ?

И въобще, всеки приема нещо, а отхвърля друго - защо ?
Просто хрумване, или все пак има някакви критерии ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, NVJ написа:

Ако няма критерий за истинност, как определихте, че е истина, че няма критерий за истинност ?

И въобще, всеки приема нещо, а отхвърля друго - защо ?
Просто хрумване, или все пак има някакви критерии ?

Няма постоянен критерий за истинност, само относителни критерии в зависимост от ситуациите. Променя се ситуацията - променя се критерия. Променя се възприемащия дадената ситуация - променя се критерия. 

Какъв е бил критерия за истинност преди да се появи човека на Земята? Какъв ще бъде критерия за истинност след като изчезне човек от лицето на Земята? Или ако изчезне Земята, или ако изчезне Вселената изобщо?

Хераклит е направил наблюдение - всичко е непостоянно. Тибетците са направили наблюдение: "Не можеш да умиеш една и съща мръсна ръка в една и съща река". 

Ако всичко тече и е непостоянно, постоянен критерий няма. Затова в будизма се казва че всичко е илюзорно, като сън, привидение. Защото видимост има, но тя не е постоянна, тоест съществува само като измамен образ, но не се наблюдава абсолютна и постоянна реалност, за да може да се каже че има неизменен критерий за каквото и да било. Всеки който претендира че познава такъв критерий, просто халюцинира.

Тези наблюдения не претендират за абсолютна и неизменна истинност. Те са направени от човешка гледна точка. От гледна точка на тези които са симулирани, зависими от причини и следствия. От гледна точка на тези които нито съществуват, нито не съществуват.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, Śūnyatā написа:

Ако всичко тече и е непостоянно, постоянен критерий няма. Затова в будизма се казва че всичко е илюзорно, като сън, привидение. Защото видимост има, но тя не е постоянна, тоест съществува само като измамен образ, но не се наблюдава абсолютна и постоянна реалност, за да може да се каже че има неизменен критерий за каквото и да било. Всеки който претендира че познава такъв критерий, просто халюцинира.

Да приемем, че критериите са относителни.

Но освен всичко това, което е илюзия и непостоянно, каква е истинската причина за всичко ?
Тя трябва да има абсолютно постоянство и неилюзорност.
Защото въпроса си остава - ако всичко е променливо и илюзия, как въобще може да се говори, че нещо съществува.

На практика всичко действа по определен начин, от какво е определен той ?
Ако е хаотична изменчивост и илюзия, всичко трябва да е без значение.
От къде тогава разбираме към какво да се стремим и защо ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, NVJ написа:

Защото въпроса си остава - ако всичко е променливо и илюзия, как въобще може да се говори, че нещо съществува.

Виждаш че може. Можеш да говориш и да задаваш въпроси, докато си помислиш че си ги намерил или изобщо спреш да можеш каквото и да било.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 37 минути, Śūnyatā написа:

Виждаш че може. Можеш да говориш и да задаваш въпроси, докато си помислиш че си ги намерил или изобщо спреш да можеш каквото и да било.

На практика целта на човека сигурно трябва да бъде
да се спаси от този цирк - света, в който всичко е променливо, илюзия
и да постигне някаква истинска същност.

Но това достижение да бъде практически реализирано,
а не само разсъждения и умозрително знание.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 36 минути, NVJ написа:

Пробвай се. Обаче, ако не може да се реализира практически, да не вземеш да се депресираш от този факт, да страдаш опитвайки се да достигнеш недостижимо и неопределимото? Пробвах се няколко десетилетия, после освободих ума си от такива цели.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, NVJ написа:

Да приемем, че критериите са относителни.

Но освен всичко това, което е илюзия и непостоянно, каква е истинската причина за всичко ?
Тя трябва да има абсолютно постоянство и неилюзорност.

На практика всичко действа по определен начин, от какво е определен той ?
Ако е хаотична изменчивост и илюзия, всичко трябва да е без значение.
От къде тогава разбираме към какво да се стремим и защо ?

Абсолютен критерии измежду професии, ставаш пожарникар 24ч. работиш 72ч. почиваш и за голяма пенсия. И книгите му за Будизъм съществуват. От избора на човек и той е абсолютен. Относителен избор има ли? Избора ми е уиски и ще си купя ама е относително? Като ти се пие става абсолютно.

Сега егото му или аза му казва да не ми пише. Ама той не съществувал. И тука си има критерии кога и на кого да пишеш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дали това е целта? Ако циркът е илюзия, ако не е цирк, не е ли редно да се опитаме да разберем какво е и за какво ни е нужен?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

да се спаси от този цирк

а от какво точно - " да се спасява" - тва светът и действителността - те пожар ли са, наводнение ли, ток ли удря, или животът бие с камшици живеещите и ги държи в робство?

Още повече - че светът - няма нищо общо с това сред което човек конструира своя версия на "действителност" и я нарича реалност. Та... от какво точно е нужно да се "спасява" та тази думичка вече е станала ужасно елементарно клише и атавизъм?

преди 25 минути, Shiniasu написа:

Ако циркът е илюзия, ако не е цирк, не е ли редно да се опитаме да разберем какво е и за какво ни е нужен

животът може да е всичко - може да е цирк, може да е илюзия, може да е сън... но само това, което му е нужно на сънуващия го... Животът - това е огледалото на Живеещия (го) - какъвто е той, такъв е и животът. Елементарен въпрос на съответствие.

Целта, смисълът - всичко това не става с "може би", или играта на "ако..." Защото щом става с 'може би' значи че легендата за обективната действителност се изпарява на мига.

Без живеещ - няма как има "живот" - няма кой да го нарече така, няма кой да му сложи рамка, да се блъска да го отразява, да играе на сънища чрез това отражение... Така че - без "спасяващия се" спасение няма как да е налице.

При това положение - кое точно му е цирка на живота, след като версията е такава само за 'циркаджията' - клоуни, жонгльори, опитомители и дресьори, фокусници... какво е виновно мирозданието че това му трябва на живеещия, това си създава. А после играе на играта че "това било живота"... и версията със 'спасенията' стават направо зараза с масовостта си.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...