Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Истината за падането на България под турско робство

Препоръчан отговор

Нямало е как точно да се подвежда, поради причината, че е преживял част от живота си по времето на османската империя и на нейна територия.

Добре де. Ми, даже "Под игото", което е писал в Одеса,  да се прочете, макар че може да се спори дали описанието е обективно, то се вижда какво е влагал Вазов в понятието "иго" или "робство". Припомням:

В прохладна майска вечер чорбаджи Марко, гологлав, по халат, вечеряше с челядта си на двора.

Господарската трапеза беше сложена, както по обикновение, под лозата, между бистрия и студен чучур на барата, който като лястовичка пееше, деня и нощя, и между високите бухлати чемшири, що се тъмнееха край зида, зиме и лете все зелени. Фенерът светеше, окачен на клончето на едно люлеково дръвче, което приятелски надвисваше миризливите си люлеки над главите на челядта.

А тя беше многобройна.

До бай Марка, до старата му майка и до стопанката му седяха около трапезата рояк деца - големи и малки, които, въоръжени с ножове и вилици, опустошаваха мигновено хлябове и блюда. Те напълно оправдаваха турската дума: сомун душманларъ.

Бащата хвърляше от час на час добродушни погледи на тия запъхтели работници с остри зъби и несъкрушими воденици, усмихваше се и казваше весело:

- Яжте, татовата, да порастете! Пено, налей паницата пак!

Слугинята отиваше при чучурчето, дето изстиваше руйното вино, наливаше и донасяше дълбока фарфорова паница. Бай Марко я поднасяше на децата, като казваше благоразположено:

- Пийте бре, маскари!

И паницата изреждаше всичкия народ. Очите на народа светваха, бузите се зачервяваха и той си облизваше с наслаждение устните. Тогава Марко се обърна към жена си, която се понавъси неодобрително, и каза строго:

- Нека да пият при мене - да не са жедни за вино. Аз не ги ща да станат пияници, като пораснат.

Марко имаше свой практически възглед за възпитанието. Човек малообразован, от прежното време, той със своя естествен здрав смисъл разбираше добре човешката природа и знаеше, че онова, което се запрещава, по силно се желае. По тая причина, за да ги заварди от наклонност към кражба, той поверяваше на децата си ключа от ковчега с парите.

- Гочо, иди отвори севлевия сандък и ми донеси кесията с минцовете!

Друг път поръчаше на другиго:

- На, татовата, иди ми отчети от панерчето с жълтиците двайсет рубета, та да ми ги дадеш, като се върна. - И излизаше.

Въпреки обичая на повечето бащи по онова време, додето обядват, да държат прави децата си, уж да ги научат на почит към старите, Марко винаги туряше своите на софрата. Също и кога имаше гости, той викаше синовете си да присъствуват.

- Нека да добият господарски нрави - обясняваше той, - а не да се дивят и гушат пред хората като Анко Разпопчето.

...

Дълбоко набожен и благочестив, Марко полагаше голяма грижа да вдъхне у синовете си религиозно чувство. Вечер, доде изчетеше повечерката си пред иконостаса, големите бяха длъжни да присъствуват на молитвата. Дойдеше ли неделя и празник, всички трябваше да идат на черква. Това беше закон неотменим. Нарушението му донасяше буря на къщата. През едни велики пости той поръча на Кира да иде да се изповяда, понеже на сутринта щеше да се комка. Киро се върна скоро скоро от черква.

Ай, сега ми обясни роб на кого е бил чорбаджи Марко? 

Що се отнася до случилото се с Левски/когото забележи, изобщо не омаловажавам  и не съм обидила като личност и присъствие в историята на българите,

С риск пак да бъда обвинен в какво ли не (от туркофилство до подмазвачество) ще припомня, че ти беше единствената, която реагира на материала за Андрей Слабаков, който е поредния български псевдо-интелектуалец опитващ се да изгражда имиджа си употребявайки името на Васил Левски. Друга реакция нямаше.

Редактирано от scepsis (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 534
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Да започнем от тук:     Влезте с акаунта, който познава целия форум и си оформете темата. Ако имате нужда от помощ, обърнете се към модератор на раздела. Мненията в цитатите не са Ваше дело и не са по

Такова нещо никъде, никога и по никакъв повод не съм казвал и няма да кажа. Друг е въпроса, че българската история я смениха поне няколко пъти и вече не може да се каже кое е вярно и кое не.

Истината е, че българина сам си го е направил така. Вече трябва да спрем да обвиняваме този или онзи.Докато се оправдаваме с другите винаги България ще стои на дъното или ще бъде разорена или ще бъде

Вазов ,не е бил свидетел на събитието.Неговото стихотворение е плод на чуто ,също от несвидетели?Подобно  е стихотворението му за падането на Търново.Тогава??Обективност или емоции,ще пишат историята? ...

А кой е бил свидетел на предателството ?Май никой.Нямаме официален документ съставен от турските власти.Нямаме никакви доказателства за това е бил въобще предаден Левски или е станало нещо друго.Първият обаче който пише за предателството е Любен Каравелов а ТОЙ е бил приближен на Левски.Захари Стоянов също е бил в комитета и е знаел кой какво и как мисли и прави.Вазов е поет и писател.Не е историк, колкото и да плюете срещу него. 

по тази причина,ти също не можеш да бъдеш коректен в мнението си.Това, което ни различава в този диалог е,че ти се водиш от емоциите,а аз се опитвам да си обясня нещата отстрани.Това не е основание да наричаш поста ми гнусен или представите ми извратени.

Не, ти също не можеш да обясняваш обективно, само се опитваш да си такава.Ти гледаш на нещата от своята си гледна точка , която не стига дето е лаическа, ами е откровенно обидна към повече българи !Не знам защо го правиш, какво толкова ни мразиш.... 

В какво по точно се е изразявало робството на Вазов?..в това,че е можел да учи в Русия,да обикаля Европа? Не  е ли перверзно,че точно в къщата на човек,който приканва българите към свобода,да стои експозиция на българи с турски фесове на главите..кой по точно е извратения ..един човек ,който влиза за пръв път в къщата и вижда това, или създателите на експозицията?

Фесът е бил просто шапка, част от официалния дрескод в империята.Той даже не е "турски".Колкото до ученето в Русия или другаде не означава, че българите са били свободни.А нещо да споменеш за милиетите ?За правата, които са едни за мохамеданите, а други за християните ?За Капу хакъ , Диш хакъ , Джизие -то ?Ами девширме-то ? За него какво ще кажеш ?Не е робство това да си дадеш детето ?А,а ,а ..... забравих -това е прогресивно въведение на турците с цел да направят живота на поданиците си по-добър, тъй ли ?

.....С риск пак да бъда обвинен в какво ли не (от туркофилство до подмазвачество) ще припомня, че ти беше единствената, която реагира на материала за Андрей Слабаков, който е поредния български псевдо-интелектуалец опитващ се да изгражда имиджа си употребявайки името на Васил Левски. Друга реакция нямаше.

Това какъв точно е Андрей Слабаков си е лично твое мнение.Аз съм се срещал с него, говорили сме си и не мисля, че е "псевдоинтелектуалец" ! ( между другото думата се пише именно така, слято, а не с тире ) Отделно представката "псведо" е обидна и не разбирам какво целиш с този си опит за очерняне на човек, който дори не познаваш ?! Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм се срещал с него, говорили сме си и не мисля, че е "псевдоинтелектуалец" ! ( между другото думата се пише именно така, слято, а не с тире ) Отделно представката "псведо" е обидна и не разбирам какво целиш с този си опит за очерняне на човек, който дори не познаваш ?!

ОК. Извинявам се. Не знаех, че се познавате. Може да е свестен човек.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ОК. Извинявам се. Не знаех, че се познавате. Може да е свестен човек.

Не, не ти приемам извиненията !Ти не опонираш на материала, на тезите, които той излага, а директно го наричаш "псевдо-интелектуалец",това е брутално ad homini, а това нещо никога не съм уважавал във никого !Подобна нотка има в думите на Валкирия, която пък размахва обзавеждането в къщата на Вазов, с цел да го изкара едва ли не равен на турците. Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, не ти приемам извиненията !Опитвайки се да принизиш хора като андрей Слабаков всъщност показваш своята душевност и начин на мислене.

Така ли, Док? Принизявам такава изключителна личност ли... Нека е така.

А за изказването му, че гейовете са по-вредни от цигарите, щото разнасяли СПИН, какво ще кажеш?

Цитирам мотивите на ВАС:

"Изявлението на Слабаков цели да създаде и създава стереотип на обществено поведение, което стигматизира група лица на основата на сексуалната им ориентация, насажда по отношение на тях враждебност, нетърпимост, непоносимост, изключване. То ги етикетира, дамгосва ги и ги определя като разпространители на едно от най-опасните вирусни заболявания. Това неминуемо унизява, а значи и накърнява човешкото достойнство на хората, които определят себе си като гейове, защото ги представя на обществото, създава образ за тях в обществото, който мотивира омраза и пренебрежение (хомофобия)"

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така ли, Док? Принизявам такава изключителна личност ли... Нека е така.А за изказването му, че гейовете са по-вредни от цигарите, щото разнасяли СПИН, какво ще кажеш?Цитирам мотивите на ВАС: "Изявлението на Слабаков цели да създаде и създава стереотип на обществено поведение, което стигматизира група лица на основата на сексуалната им ориентация, насажда по отношение на тях враждебност, нетърпимост, непоносимост, изключване. То ги етикетира, дамгосва ги и ги определя като разпространители на едно от най-опасните вирусни заболявания. Това неминуемо унизява, а значи и накърнява човешкото достойнство на хората, които определят себе си като гейове, защото ги представя на обществото, създава образ за тях в обществото, който мотивира омраза и пренебрежение (хомофобия)"

Айде - пак ad hominem ....
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Айде - пак ad hominem ....

Не, Док... Ето виж, макар че не е по темата:

https://www.youtube.com/watch?v=myG9x5wzspQ

Нямам нищо против човека. Баща му беше голям актьор, но... Тези неща са грозни, според мен. Не са и верни. Пък откъде дойде СПИН знаеш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, Док... Ето виж, макар че не е по темата:

https://www.youtube.com/watch?v=myG9x5wzspQ

Нямам нищо против човека. Баща му беше голям актьор, но... Тези неща са грозни, според мен.

Част от общия термин argumentum ad hominem е reductio ad Hitlerum направо ще цитираш уикито :

[*]

Ad hominem - Ad hominem аргумент е всеки, който се опитва да контрира нечии твърдения като атакува човека, вместо да адресира самия аргумент. Трябва да се отбележи, че личните забележки по същество не представляват логическа заблуда. Заблуда е, когато с характеристики на личността се оправдава истинността на някой аргумент. Например "Х е глупак" не е заблуда, но "Х не е прав, защото е глупак" е заблуда. Терминът "плюене в кладенеца" също се отнася за форма на ad hominem заблуда. Това е опит да се дискредитира аргумента на опонента като се предположи, че последния притежава отвратителна черта, или че се числи към вярванията на хора които са погрешни или непопулярни. Често срещана форма на това дори си има собствено име: reductio ad Hitlerum. Това е плюене в кладенеца като се прокарва аналогия между позицията на другият човек и тази на Хитлер или нацистите.

Тоест -не приемам да атакуваш личността на Андрей Слабаков каквато и да му е позицията за гейовете , спина, маларията или давенето на котета в село долно Камарци.

Или ще си говорим с източници, аргументи и контрааргументи без да използваме логически грешки и софистични похвати, или въобще няма да си говорим ! 

Да не говорим, че темата тук е за падането на България под турско робство и Андей Слабаков  е не само неуместен, ами направо стърчи като трън в пета.

Същото важи в за Вазов, Левски и прочее личности, живели векове след като се е случило турското нашествие на полуострова !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дала съм ти достатъчно инфо да се прочете,ако се интересуваш по въпроса.Когато ги прочетеш,може да "дойдеш" си довършим дискусията.

не , благодаря.

източниците ти съм ги чел, няма нищо съществено в тях.

Те са просто една от тезите по темата.

Има достатъчно други, които оборват тези, които си посочила.

но е писал произведения които се определят като свидетелски "показания" за времето ,което коментираме.

Никой не плюе срещу него,продължаваш да злоупотребяваш с думите,показваме свое виждане по въпроса..май не е забранено?!

а думата "перверзно" относно снимките в къщата на Вазов ?

Как ще е лаическа,ами, ако нещо не си догледал,аз представям единствено и само произведения,факти поднесени от български историци.При това го повтарям непрекъснато.Предполагам няма да дръзнеш да ги наречеш лаици,не и при всичката литература която са изчели и цитирали.

Отделно от това за персоналното квалифициране..трябва да ти кажа,че е твърде смущаващо за претенциите които имаш като знания по история, да говориш за роби ,през време на феодализма.Стегни се малко.Да не говорим ,че няма как някой да бъде хем възроден/възрожденец/ хем роб.

Отново те питам - как трябва да изглежда къщата на един РОБ по времето на Вазов ?

Предполагам си го написал,защото не можеш да намериш факти,че обиждам Левски и трябва да ми се извиниш публично за това,че нарече отношението ми към него гнусно

Гнусно е отношението ти към цялата история на България - от създаването, до съвремието.

Факт.

Няма за какво да се извинявам - лично аз се чувствам адски обиден от думите ти относно Вазов.

Кой е отрекъл тези неща?Я,се върни и се разчети из темата,вместо да ми вменяваш някакви си твои хрумки и виждания  по въпроса.Ако ,не намериш мой коментар по въпроса,в който да отричам това..тогава си отговаря сам,като си задаваш въпросите, сам

Значи за теб кръвния данък е нещо съвсем нормално в една държава ?

Деца от каква категория хора могат да се отнемат - от свободни или от роби ?

...

аа,така,да си дойдем на думата..катоВазов, не е свидетел нито на падането на България под турско робство,нито на предателството на Левски..какво правим тогава?

Както казах -той е поет и писател.

Не е историк.

Неговите песни, стихове и книги са отражение на историческата истина пречупена през неговата гледна точка.

А думата робство не се употребява само от него.

Гърците също употребяват този термин за периода на "османското присъствие".

Сърбите -също използват този термин.

В големите градове на Империята е имало пазари за роби.

Именно тази дума се е използвала -роб, а не слуга, или домашна помощница.

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Накратко. Дайте да си обясним какво значи робство и да приключим. И да не се ограничаваме до максималният вариант при който на роба са отнети всички права, той е купуван и продаван като собственост, а е определян от робовладелците просто като разумно животно но не и човек, което е било и оправданието за това да няма права. Робството е нещо много повече от описание на положението на негрите за няколкото века, преди войната на Севера срещу юга в САЩ...Всяка форма на подтисничество поставя обекта който е пострадал от нея в някакво робство спрямо подтисника си. Дали ще е физическо, дали психическо, дали в икономическо...Но няма как да изискам от хора, които не са го почувствали лично на гърба си, да разберат за какво иде реч...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отговори ти,на въпроса..ти твърдиш ,че е имало роби по времето на Вазов.Когато аз твърдя такова нещо,тогава ще искаш да ти дам аргументиран отговор.Сега,чакаме ти да ни покажеш нагледно,робска къща по времето на Вазов?!?!?!

Отделно е,че задаваш изключително глупав въпрос..робите се знае,че са нямали собственост..може би пък ти да създадеш такова понятие .

Ето едни от деянията на "робите"

Наскоро Христо Темелски публикува дневника на Никола Сапунов, деен участник във "Великденската акция", който допълва картината на събитието с важни подробности. Виждаме как по предварителен сценарий ключовите позиции в храма се заемат от няколко "отделения... все млади контета... сичките се с бастуни дебели". В кулминационния (в политически смисъл) миг, когато е трябвало да се спомене Цариградският патриарх:

"Ето и трети път сичкото множество от народа силно ихтеше и викаше: "Долу! Долу гръцкият патрик! Да живее султан Абдул Меджид!", и са вирнаха бастуните нагоре като копия. Този час се роди радостният глас от олтара, като провъзгласи поп Тодор видинлията: "Много лета да сътвори Господ Бог державнейшаго, тишяйшего и благодетлнейшаго нашего царя султан Абдул Меджид, на многая лета!..."

"... и думат тъй: "Христос Воскресе, гръцкият патрик са изтресе!"; други думат: "Христос Воскресе, гръцкият патрик са убеси!"

Какви са тия роби, които радостно произнасят молитви за султана.

Не знаех, че такива топли чувства събужда робството.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
..... 

за последен път пиша в тази тема.

очевидно е , че да говоря с теб е все едно да си хвърлям думите в праха.

Потърси в гугъл "робство" :

Под „Slavery” открих следното в Уикипедия: „According to Robert Davis between 1 million and 1.25 million Europeans were captured by Barbary pirates and sold as slaves in North Africa and Ottoman Empire between the 16th and 19th centuries.” и още „In 1830 a firman of Sultan Mahmud II gave freedom to white slaves.”

В  „Български хроники” (втори том), Стефан Цанев доста обширно изследва този термин и то от различни гледни точки и заключава – „откъдето и да го погледнеш все си е робство”. Не виждам смисъл да повтарям неговото изследване само и само да си пиша с теб. Имаш интернет, имаш книги -прочети сама.

Нещо повече след падането на България под турско робство българската култура, българската православна църква и икономическа ни инициатива са тотално унищожени. А през 1381 са първите известия за търговия на роби и робини от българските земи на о. Крит. Покупко-продажбите са регистрирани в нотариалната книга на венецианския нотариус Антонио Брешияно на остров Крит. В нея са вписани имената на робите, техният род, т. е. етническият им произход, и селищата, в които са живели в България. Прави впечатление, че продаваните в Крит роби от “български род” - мъже и жени, произхождат от селища в различни региони на българските земи – Търново, Воден, Костур, София, Мелник, Прилеп, Варна, Преспа и др. Очевидно робската им съдба, довела ги до о. Крит, се дължи на набезите на османските дружини във всички български области..

Едва след фермана на султан Махмуд II започва създаване на българско предприемачество, търговия и последвалото ни Възраждане със Вазов накрая.

Мисля с това да спирам  тъй като ти нямаш нито аргументи,освен един гол ентусиазъм - не можеш да ме убедиш в противното, колкото и да ти се иска , смятам да приключа с участието си тук

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тоест -не приемам да атакуваш личността на Андрей Слабаков каквато и да му е позицията за гейовете , спина, маларията или давенето на котета в село долно Камарци.

:offtopic_s: Не приемаш, обаче, мен пък ми е обидно подобна личност, която е осъдена за хомофобски изказвания да се представя за патриот и родолюбец, и да ми говори за Васил Левски.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:offtopic_s: Не приемаш, обаче, мен пък ми е обидно подобна личност, която е осъдена за хомофобски изказвания да се представя за патриот и родолюбец, и да ми говори за Васил Левски.

Човека е свободен да си има мнение, нали. Собствено. Не виждам връзката между отношението към извращенията и националното чувство на г-н Слабаков. Утре може "великите" сили да решат, че и педофилията е нещо нормално...Значи ако си нещо против гейовете = на невъзможност да си патриот и да преследваш националните идеали?!?

Атеист съм, ама бих добавил: Божичко, кво направи с тоя *баси шибан  свят и мирогледите на някои негови представители. Пускай апокалипсиса, че да се почне на чисто.

Редактирано от sliderum (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всяка форма на подтисничество поставя обекта който е пострадал от нея в някакво робство спрямо подтисника си.

Е, то тогава и сега сме под робство, Слайд. Какво чакаме? Дай да дигаме въстание.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, то тогава и сега сме под робство, Слайд. Какво чакаме? Дай да дигаме въстание.

Няма го Спартак или Левски, Жана д,Арк или който предпочиташ. Трябват личности с харизма и личен пример, подир които да се поведем. Колкото и да ми е тъжно така стават нещата и не само в България. Нас никой не ни познава и нямаме и дар слово...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Човека е свободен да си има мнение, нали. Собствено. Не виждам връзката между отношението към извращенията и националното чувство на г-н Слабаков. Утре може "великите" сили да решат, че и педофилията е нещо нормално...Значи ако си нещо против гейовете = на невъзможност да си патриот и да преследваш националните идеали?!?

Виж, аз опитах с добро. Извиних се, защото не познавам човека. Изпитвам, обаче, дълбоки подозрения към публични личности, които се ангажират във всевъзможни кампании, за да придобият популярност. От разрешаването на пушенето на обществени места до построяването на паметник на Васил Левски. Към Левски, лично аз, имам много специално отношение, но не ми се обяснява защо е така. Затова и ми стана неприятно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

абе мълчи,драги ми Бадр,че ако взема да кажа кой всъщност закичи за пръв път евреите със жълти значки и това не е Хитлер,направо ще излезе ,че трябва да мразя хората изповядващи Исляма,цял живот...аз обаче не мразя,не знам защо...

Аз не мразя хората изповядващи исляма, нито хора изповядващи друга религия, нито пък приписвам греховете на Османската Империя на съвременните турци!Просто съм против да се изопачава историята ни!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами в днешният свят има няколко причини за това човек да иска да е известна публична личност...Едната е, за да осребри известността си...Но също така в съвременният свят, ако  имаш желание да промениш/поправиш нещо, изискващо обществен отзвук/подкрепа, се налага да станеш известен, защото иначе никой не би ти обърнал внимание. Едно бебе ако не плаче, майка му му обръща по-малко или никакво внимание...Така е и с народа. Ако не намериш начин да достигнеш до съзнанието на хората(за беля начина за достигане до съзнанието на съвременния консуматорски зомбиран индивид, е някак да се рекламираш пред него), все едно те няма и не съществуваш за тях, а с това и цялата тази твоя хубава идея си остава в твоята си черепна кутия...Или забутана в трета глуха, надраскана в прашасал тефтер, или файл в кеша на Гугъл, на място където няма посещаемост...

Редактирано от sliderum (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма го Спартак или Левски, Жана д,Арк или който предпочиташ. Трябват личности с харизма и личен пример, подир които да се поведем. Колкото и да ми е тъжно така стават нещата и не само в България. Нас никой не ни познава и нямаме и дар слово...

За извършването на такава революция са нужни:1) уреждане [организация], 2) пари, 3) хора, 4) оръжие и други бойни потреби.

Хора няма и пари – също. За пушки да не говорим. ;)

Ами в днешният свят има няколко причини за това човек да иска да е известна публична личност...

Нека е така. Да оставим този въпрос, че няма нищо общо с темата, наистина

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Едва след фермана на султан Махмуд II започва създаване на българско предприемачество, търговия и последвалото ни Възраждане със Вазов накрая.

А Вера Мутафчиева в своето есе http://veramutafchieva.net/pdf/207.pdf прокарва тезата, че в тези времена /края на 18-ти век/ част от българите са натрупали първоначалния капитал. страници 10-11

Редактирано от M.Николов (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето го и резюмето:

Сърби,българи и византийци,главните сили на полуострова,взаимно се оборвали,нападали,лъжели и подозирали,без да съзнават грамадната обща опасност,която ги дебнела от страна на турците,без да съзнават напълно общността на своите интереси и нуждата от взаимни жертви.Османците са смели и юначни не сами по себе си,а поради нашите несъгласия.Ние с нашата взаимна омраза им даваме победата.Към това трябва да се прибави и наличието на дребнави честолюбия и личен егоизъм,но най-важното е липса на социално чувство и съзнание за общност на интересите.които би трябвало да доминират над спекулативното мислене,мнителността,личните интереси и чувствата на взаимна омраза и неуважение.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ооо,напротив,аргументи бол,че и снимков материал.

Еее,не можах да ти покажа,как изглежда робска къща по времето на Вазов,ама аз  и не съм твърдяла,че има  такова нещо.Скъса ми се сърцето,че баш твое искане не можах да удовлетворя,ама виждаш нещата са извън моите възможности.То и ти ,не можа да ми покажеш такава,ама аз не ти придирям :P

И още, бъди коректен,аз никъде не съм казвала,или съм искала да изкарам ,че Вазов ,е равен на турците/както твърдиш в по горен  си пост/.Казвам ,че не е бил роб.Знака за неравенство не винаги означава, робство.Все пак това поне трябва да ти е ясно.

бъди здрав. :)

Изместваш отново нещата, акцентирайки върху това как са живяли някои по-заможни българи през Възраждането. Отново се смесват периоди с амбицията да бъде надцакан опонента, а не да се подхожда обективно към поставената тема. Докато нещата следва да се разглеждат през юридическа призма - наличието на поданици със статут `роб` е легитимно в Османската империя. Иначе нямаше да има какво да забраняват през ХІХ век.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво всъщност искате да докажете в тази тема? Че не сме били под турско робство, владичество, присъствие, или както там е модерно да се нарича? Ако просто се вкопчвате в думата "робство", заменете я с друга, но няма как да промените факта, че България е била нападната, завладяна, и в продължение на 5 века не е съществувала като самостоятелна и независима държава, с всички произтичащи от това последствия. Това е исторически факт и аз не влагам някаква емоционална окраска в него. Дошли са по тези земи, били са по-силни от нас, завладяли са ни - ок, напълно в реда на нещата за онова време. И ние сме дошли тук от на майната си и сме откраднали тези земи от византийците. Лошо няма. Но да се опитваме да изопачим и отречем всепризнати исторически истини е малко безсмислено...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вазов е рожба на епохата. Повечето му прозведения целят пробуждането на националното достойнство на българите и затова няма как да са обективни и дистанцирани. Простено му е, че се е подвел по тази версия. Инак, има прекрасни произведения. "Под игото" е първия ни исторически роман, а Епопеята е пример за епическа поезия.

Отвъд патриотичните пристрастия и породените от това емоционални залитания и изблици на отношения, дори не съществува проблем. Засегнатите от написани думи, просто се припознават и реагират защитно. Какъв може да бъда проблема за написаните думи на някого.

Допълнително към това - когато някой с талант и качества използва епохата за да стане популярен, както е Вазов е естественост сама по себе си. Среща се навсякъде по човешкия свят, включително и сега. Но въпроса е странно поднесен когато към същия този ВАЗОВ се гледа на нещо повече от литература, с исторически елементи. Търсенето на исторически доказателства сред романистична и друга художествена литература е наивно за един изследовател. Това би било толкова показателно и сега, когато милиони хора решиха че "знаят", позовавайки се на един доста популярен роман, от станал чрез него доста популярен писател, направили и съответния филм, касаещ версия за ИСУС и събитията тогава. И сума народ продължава да използва видяното и написаното за да "доказва" привидяните си полезни проекции...

Само че без подобни на Вазов не е можело да има "пробуждането на националното достойнство на българите" и все още сме щели да си тънем в блаженната нега на "османското присъствие" и сега да си лафим на турски , нали ?

За мен, включването на тия думи, измести една обикновена дискусия и я подпали главно емоционално.

Личната реакция е естествена, но не мога да разбера защо достойнството на един човек единствено трябва да се мери по "националното". Става въпрос за ЧОВЕК, къде във "националното" е ЧОВЕКА?

С риск да стана досаден, отново ще напиша - защо и къде е ЧОВЕКА сред "националното". И защо след като става въпрос за характерова и психична характеристика на личността (ДОСТОЙНСТВО), тя заучено и привнесено се измества от отделната личност, за да се разнесе някъде сред "националното". И всичко това единствено и само заради определението за принадлежност.

Защо пиша всичко това - точно в контекста на самата тема. По-горе вече се написа - на практика самата идея за "падането на БЪЛГАРИЯ" е неточна и некоректно. И същата посока е и същинската причина за завладяването от поредните "силни" - факта че сме били разединени, каращи се, слаби и... това на практика е "липса на БЪЛГАРИЯ". Липса, тук да се интерпретира, че такава не е имало, в смисъла, който днешните принадлежни на тази представа и идея поддръжници... Нито са били налице единна нация, нямало е ясна определяща национална територия, национална култура... единен и дефиниран език, посменост... нямало е днешните принадлежни качества за националност...

Дефинирането на политическите граници с яснота през 13 век е смешно да се очаква, предвид бурните и динамични процеси по непрекъснати битки, войни, интриги за власт, разцепничества и обединения... И тогава - все някъде е нужно да се намери причината... И в това е цялата работа май - че когато османската власт вече е била към края си, вече са били налице вътрешни процеси, по принадлежност по националност. Именно заради това започват патриотичните залитания - вече е налице зараждаща се нужда от принадлежност, отцепена и отделна от владеещите. Тогава се поражда аналогично идеята за РОБ. и РОБСТВО.

Между другото - интересно е толкова обикновеното залитане по пристрастие, с меренето на аршина единствено и само към едната посока. Онова, което някои с гордост си присвояват да се самоопределят като Българи също като и всички останали също са били бити и убивани, както и самите те са били и убивали. През цялата история още от приетото създаване на България, до османското завладяване, тя е в непрекъснати войни. Едни е губила, други печелила, понякога е падала завладяна от всякакви конюктурни исторически външни и вътрешни флуктуации - както всички останали там...

Къде е проблема, колеги... ???

Българина - както всички... Нима не се знае колко много българите сме спомогнали за процесите именно на завладяването ни, което е и темата? Това е странното - че задължително, когато човек му е потребно да се инициализира по принадлежност, веднага заедно с това част от задължителните и естествени негативи, се изтриват, само и само да стават за принадлежност по позитивите...

Именно заради последното - когато някой е засегнат по дадена тема, е крайно показателно неговото лично отношение към нея. А когато това е налице, значи че той защитава... просто своята приета истина.

Странното е, че наглед интелигентни и доста начетени хора, не могат да овладеят силно напиращия импулс към пристрастие и дори пишат че се засягат лично на написани думи... един - на едно, друг - на друго. та чак напиращи за извинения.

Верно, живота понякога е прекалено динамичен и често някои житейски положения идват вповече. Често хората ни прикипява и се налага да се изпуска парата. Но моля - дори и при това сред доста хора тук е наличен достатъчно ментален и информационен потенциал, за да се овладее временното емоционално дестабилизиране.

Редактирано от _ramus_ (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване