Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 1 час, Refour написа:

Би ми било интересно да разбера, каква е "практиката" която си използвал? Също, какъв е личния ти опит с това? И какво имаш в оредвид под "Необходима е много по-дълбока трансформация"?

Шамата, випасана, аналитична и др. медитации. Интензивно 8-9 години. Ежедневно по възможност.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Śūnyatā написа:

Шамата, випасана, аналитична и др. медитации. Интензивно 8-9 години. Ежедневно по възможност.

Аха, това до колкото знам аз са медитации в Будизма. А това ли трябва само, само Будизъм? Как и къде се учат тези неща, и най вече от кого? 

Ти имаш ли този опит в упражнение с тези медитации? Как се прилагат, какъв е ефекта? 

И 8-9 години..?? Охх това е много дълаг период от врме. Толкова време ли е необходими за това което наричаш "Много дълбока трансформация"? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 часа, Śūnyatā написа:

Защото търсите сходства и не забелязват това което е уникално, това което отличава Дхарма от другите религии.

Напротив, не намирам сходства с другите религии и Будизмът ми е интересен точно защото е уникален и задълбочено търси и дава отговори за причините за случващото се в живота.

Това беше единствената връзка, която направих, в случая с Християнството.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Aumi написа:

Това беше единствената връзка, която направих, в случая с Християнството.

Извинявам се, че се намесвам, не знам контекста на вашия разговор. Но, това с Християнството на мен нещо, не ми се връзва. Говоря като чист миряни без да имам претенции че съм много вярващ, ама все пак гледам като нормален човек да уважавам и то най вече традициите. Ама особено сега покрай празниците, като видя как и какви хора стават много вярващи изведнъж, още повече ме съмнява. 

Не знам за будизъм, за това знам прекалено малко и какво е общото с Християнството. Ама ми излиза един много интересен въпрос в главата и не знам отговор дали има. 

След като Бог е създал всичко, и Адам и Ева и земята и дървото с райската ябълка, как не му дойде на акъла, че ще се случи това? Че ще се изкушат и изядат и така направят грях. След като е толкова и такъв, не можа ли това най лесно нещо да придвиди? И от там цялата последваща история, някак не ми звучи достоверно. 

Прочетох няколко поста от един от участниците тук относно някакъв начин по който може да се "приборим със страха" и за някаква "дълбока трансформация" и това ме заинтересова. 

Вместо да си губя врмеов вярване на нещо което не и звучи убедително, да чуя или науча за някакъв такъв метод, техника, практика или там каквото се нарича. За директното освобождение от тези житейски страхове, желания, копнежи..!! 

Как и какво се прави? Ако тук има други хора с подобни разбирания и познания, ще се радвам да сподели някои. 😉

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, Соник написа:

Във всеки случай рецитирането на името на буда (помненето на буда) не е нещо лесно или просто и има различни етапи.

Със сигурност не е лесно и просто, и най-трудното о целият Будизъм, е следването на многобройните практики и ритуали.

Направи ми впечатление цитата в който се казва, че който цитира един единствен път името на Буда, ще бъде освободен от греховете. Не знам откъде води началото си това твърдение, но в самата статия в последствие се пояснява, че няма как да стане само с едно единствено цитиране. Но дори и хиляди пъти да се цитира името, все пак най-важното е да се прилагат на практика поученията дадени от Буда. Обяснено е, че човек трупа непрекъснато нови грехове, така че няма как с една вяра или цитиране да се заличат или изкупят греховете, както се твърди в Християнството.
Мисля, че смисълът на тази практика е, че изричайки името на Буда или мислейки си за Буда, бихме могли да посяваме чисти мисли в съзнанието си и да трупаме добра Карма.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Aumi написа:

Мисля, че смисълът на тази практика е, че изричайки името на Буда или мислейки си за Буда, бихме могли да посяваме чисти мисли в съзнанието си и да трупаме добра Карма.

Каква е тази практика, какво представлява? Какво трябва да се прави? От къде се учи? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Refour написа:

Ти имаш ли този опит в упражнение с тези медитации? Как се прилагат, какъв е ефекта?

Отиди в някой будистки център и помоли да те научат на шамата медитация, като за начало. 

преди 50 минути, Aumi написа:

Напротив, не намирам сходства с другите религии и Будизмът ми е интересен точно защото е уникален и задълбочено търси и дава отговори за причините за случващото се в живота. 

Посочих ти какво е уникалното. 

ded54857217a06406c28038fb9f60935..png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 36 минути, Śūnyatā написа:

Къде да го търся този будистки център, аз съм от СТ. Загора тук не съм чувал да има. Ти в кой център си ходил? Аз лично, нямам време да се занимавам с ходене по разни места и църкви, прекалено ми е ангажирано ежедневието. Обърнах се към теб, защото ти тук говориш за конкретно начин по който се постига тази "трансформация" и за това те питам теб.

Какъв е личния ти опит с това, просто да споделиш. Какво преставляват тези медитации, кака се изпълняват, какъв е ефекта? 

Ти от колко години ги правиш, от 8-9 ли? Това е много време, какво си постигнал? Искам да чуя това от човек който се занимава стова. 

Защото единственото което може да бъде дадено като помощ до тук, е учи от книги или да ходя по центрове. Това ли е начина? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 42 минути, Refour написа:

Какъв е личния ти опит с това, просто да споделиш.

Личният опит затова се нарича "личен", защото е невъзможно да се споделя.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Śūnyatā написа:

Личният опит затова се нарича "личен", защото е невъзможно да се споделя.

Нямам предвид, да ми споделяш личните ти интимни преживявания, а по скоро нещо което можеш да споделиш. Защото, ти говори за тези неща и аз останах с впечатление, че ти си постигнал това и знаеш за какво говориш. 

Кой да питам, искам просто да чуя от опита на някой. Какво е това което се прави и какъв, е ефекта от това нещо, на него?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Refour написа:

Нямам предвид, да ми споделяш личните ти интимни преживявания, а по скоро нещо което можеш да споделиш.

Каквото мога вече съм споделил в темите в които съм участвал. Не съм просветлен. Най-обикновен човек съм. Не очаквайте чудеса от мен. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 24 минути, Śūnyatā написа:

Каквото мога вече съм споделил в темите в които съм участвал. Не съм просветлен. Най-обикновен човек съм. Не очаквайте чудеса от мен. 

Толкова ли е трудно да споделиш нещо? Аз се надявах, да чуя това от човек, който знае какво е? Някаква тайна ли е? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 25 минути, Refour написа:

Толкова ли е трудно да споделиш нещо? Аз се надявах, да чуя това от човек, който знае какво е? Някаква тайна ли е? 

Дънинг казва: „Ако си некомпетентен, не можеш да знаеш, че си некомпетентен... Уменията нужни да определиш верния отговор са същите умения, които ти трябват, за да разпознаеш какво е верен отговор“.

Без да знаеш какво е шамата медитация, после випасана, няма как да разбереш трите белега на съществуването.

« Невечность очевидна – (например) падает и бьется блюдце. Страдание очевидно – (например) нарыв появляется на теле. Бессамость же неочевидна».

Buddhaghosa

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 29 минути, Śūnyatā написа:

Добре, може би ако кажа какъв ми е проблема, ще може по конкретно да ми даде някой съвет. 

Като цяло, да живея живота ми идва все по трудно, семейството, работата, отношенията с хората. Все повече имам чувството, че започвам да губя контрол. С жената от едно известно време, почти не можем да се понасяме, живота ни е едно постояно напрежение в къщи от което страдад децата. Опитвам се да и обърна достатъчно внимание, но имам чувството че само се мразим. Съответно търся всяка възможност да съм извън къщи, основно на работа в офиса, но и там имма едно статично напрежение което допълнително усложнява нещата. От този постоянен стрес и тревожност, почти нямам сън вече. Като цяло всики функции са ми нарушени, нямам апетит и съм непрекъснато подтиснат и никакво настроение. Всичко е един кошмар.

Кажете какво мога да направя, как да успея да облекча това състояние. Трябва ми конкретно някакви работещи съвети, а не отново да се отнасям по някакви неща, които не знам дори какво са. Разбираш ли?

преди 3 минути, Śūnyatā написа:

Дънинг казва: „Ако си некомпетентен, не можеш да знаеш, че си некомпетентен... Уменията нужни да определиш верния отговор са същите умения, които ти трябват, за да разпознаеш какво е верен отговор“.

Без да знаеш какво е шамата медитация, после випасана, няма как да разбереш трите белега на съществуването.

« Невечность очевидна – (например) падает и бьется блюдце. Страдание очевидно – (например) нарыв появляется на теле. Бессамость же неочевидна».

Buddhaghosa

Какво трябва да означава това..? Как да го разбера, че да го използвам за някакво подобрение..? 

Нямали някакви практични лесно разбираеми наставление, нещо което мога да направя в момеднта..? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Śūnyatā написа:

Без да знаеш какво е шамата медитация, после випасана, няма как да разбереш трите белега на съществуването

Ама той длъжен ли е да знае за тези белези и да ги намира за важни? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, Shiniasu написа:

Ама той длъжен ли е да знае за тези белези и да ги намира за важни? 

Първо не знам медитация какво е, за това питах. А и това "трите белега на съществуването"..... Пък въобще нямам представа, какво е.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, Shiniasu написа:

Преди всичко е необходимо изясняване на понятия като личност, его, индивидуалност, себе.

Това ще бъде ценен принос.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Refour написа:

Добре, може би ако кажа какъв ми е проблема, ще може по конкретно да ми даде някой съвет. 

Като цяло, да живея живота ми идва все по трудно, семейството, работата, отношенията с хората. Все повече имам чувството, че започвам да губя контрол. С жената от едно известно време, почти не можем да се понасяме, живота ни е едно постояно напрежение в къщи от което страдад децата. Опитвам се да и обърна достатъчно внимание, но имам чувството че само се мразим. Съответно търся всяка възможност да съм извън къщи, основно на работа в офиса, но и там имма едно статично напрежение което допълнително усложнява нещата. От този постоянен стрес и тревожност, почти нямам сън вече. Като цяло всики функции са ми нарушени, нямам апетит и съм непрекъснато подтиснат и никакво настроение. Всичко е един кошмар.

Кажете какво мога да направя, как да успея да облекча това състояние. Трябва ми конкретно някакви работещи съвети, а не отново да се отнасям по някакви неща, които не знам дори какво са. Разбираш ли?

Положението при теб е сериозно, но не е нелечимо. Но само с будизъм няма да се оправиш. Нямаш време. Свържи се с психиатър. Възможно е да ти изпишат антидепресанти. Когато си върнеш съня пиши пак. Желая ти бързо оздравяване!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 минути, Refour написа:

1. Трябва да си вземеш няколко дни почивка .

2. Да си направиш олтар у дома .

3. Да започнеш да се молиш всеки ден по 3-5 минути. Моленето да е : споделяш с Господ за твоите проблеми ,и искаш път за  разрешението им .

4. Правиш добро - примерно даряваш някаква сума на ,,СОС - детски селища" на - sosbg.org 

Щом имаш деца ,се отдаваш на децата ,и отвреме на време разпускаш на по чаша или халба .

Струва ми се да си объркан и си задаваш въпроса ,,къде греша?" . 

Живота след определен рожден ден ( примерно 40 - тия ) е вече отговорности и ежедневие ,отвреме на време почивка - рутина . Така че ,моли се на Бога като символ на вярата ти ,и чакай забавленията след смърта ,когато се озовеш в Рая. ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 36 минути, Refour написа:

Какво трябва да означава това..? Как да го разбера, че да го използвам за някакво подобрение..? 

Нямали някакви практични лесно разбираеми наставление, нещо което мога да направя в момеднта..? 

Стресът е един от бичовете на забързаното и рутинно ежедневие!

Проучи дали има някъде около теб качествен психотерапевт, за да поработите върху вътрешното напрежение и причините за натрупването му!

За "медитации" и тем подобни практики, при положение, че нямаш представа какво е, ти е рано. Да не кажа излишно "отместване" на проблема към възможни имагинерни "магически пръчици", с които едва ли не "ще се развърже възела". Трябват ти краткосрочни решения с висока ефективност и насоченост "навътре"( за каквато нямаш подготовка и от каквато имаш нужда, и ти и съпругата ти - за да може да се въдвори отново любов и уважение в дома Ви

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 26 минути, Śūnyatā написа:

Положението при теб е сериозно, но не е нелечимо. Но само с будизъм няма да се оправиш. Нямаш време. Свържи се с психиатър. Възможно е да ти изпишат антидепресанти. Когато си върнеш съня пиши пак. Желая ти бързо оздравяване!

Ама аз не съм болен, нито имам някакви психични проблеми. Ти много бързо ме прати при психиатър с диагноза, че и чак хапове. Това нямам намерение въобще да го правя, пък камоли да пия хапове за това. 

Интересувам се от друг начин и възможност, ето например с медитация. Ти самия говори за "освобождаване" "прекратяване на страха", трансформация..!! 

Защо да не опитам с това, затова се спрях и на теб тук. Просто ме заинтригува и затова реших да се включа. Мислех, че може да ми дадеш някакви практически направления, нещо с което да започне някой като мен. 

Защото звучиш като някой много на ти с тези неща, като усвоил и приложил. Или май аз съм останал заблуден. 🤔

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, Refour написа:

Ама аз не съм болен, нито имам някакви психични проблеми.

Шунятата явно не прави разлика между психиатър и психотерапевт! Също и ти!

Съвременните изследвания на психиката са доста развити и има сумати школи с различни практики и съответно обучени специалисти...въпросът е да проучиш има ли, какви и кои добри специалисти има около теб, да поогледаш отзиви от премината терапия от други хора. ... ако не Бургас, то във Варна знам поне един....едва ли и на теб ще ти е трудно да намериш. 

Психотерапевт, а не просто психолог! За психотерапевтиране се специализира допълнително!

Терапевтирането на психиката се състои във взаимно изграждане на доверие и споделяне на проблемите, за да може да получиш "картина" на вътрешния ти свят и "скритите ти съдържания и конфликти", които предизвикват напрежението... Често е добре обсъждането да продължава и със съпругата ти, щото вероятно не от скоро сте се отчуждили, а това са процеси на проява, потискане, и "забравяне" на емоционални реакции езин спрямо друг, а после пък "избива" като стрес...и у дома, и на работното място....и те ти по некое време - "водовъртеж".

А и доста от съвременните ти проблеми са щото нема май с кой да се натрескаш като свето, та да си излеете напрежението в купон!

П.п. и не забравяй, че жените имат нужда от повече внимание то нас...все пак и деца ти е родила...най-малкото...осъзнай стойността на това, ще ти е по-лесно да си говорите след това!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, Refour написа:

Интересна тема и интересни мнения, ще си позволя да се включа.

А защо реши още с влизането си във форума /ако си нов, а не се правиш на такъв :whist:/ , да пишеш точно в темата за Будизма?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване