Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

До колко стигналото до нас Божие слово е такова?

Препоръчан отговор

преди 6 часа, dioib написа:

Да, Божията промисъл е да правиш добро, но то ако не е благо не е добро, а човешка страст към нещо което се счита за добро. Лесно може правейки добро на даден човек да му отнемеш някакво благо. Затова смело може да се каже, че добро е всяко нещо което не довежда до лишаване на другия от някакво благо. 

Дайте да видим колко добро можете да правите, или е само на думи!

Помогнете на манастирите да си платят скъпия ток!

https://www.actualno.com/society/monasi-moljat-za-pomosht-bachkovskijat-i-trojanskijat-manastir-syshto-iznemogvat-s-toka--news_1702296.html

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 314
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

преди 31 минути, _Aumi_ написа:

Дайте да видим колко добро можете да правите, или е само на думи!

Браво! 

Нека да видим дали народните ни представители са християни или не! 

Не се съмнявам, че част от народа ни ще откликне на този зов за помощ. Който с колкото може или с каквото може. => Може някой да ги снабди с иновация по отношение на производството на ел. енергия, така, че да са независими от монополистите и КЕВР. 

п.п. Може да дарявате не само парични средства!!! И за тези блага Църквата ще ви благодари и ще се моли и за вас да сте в крепко здраве и да пребъде вашето дело из светското общество. 

За най-бедните, то знайте, че монасите ще са ви благодарни дори и на молитвата Ви. 

Нека Бог бди над монасите, които съхраняват нашата българска духовност. Амин

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, dioib написа:

Може някой да ги снабди с иновация по отношение на производството на ел. енергия, така, че да са независими от монополистите и КЕВР

Всички иновации струват пари и също са зависими от енергоразпределителните дружества, на които пак се плаща и не може да се произвежда самостоятелно ток, без да се минава през тях.

Дано ти дадеш личен пример, за да подпомогнеш по някакъв начин духовниците в тези трудни и тежки времена, с непосилните сметки за електричество. Не знам защо манастирите имат толкова големи сметки и какво толкова отопляват, но изглежда сега наистина ще започнат да живеят по-икономично, а не толкова разточително както досега.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, dioib написа:

В Божието слово няма добро или лошо, а какво е богоугодно. 

С тези думи изкара Бог най-големият егоист. Не знам кой свещеник ти ги е наговорил тези неща, но определено отдавна ми е паднал в очите.

Въпросното "Божие Слово" е дадено на хората заради самите тях. За да могат самите те да постигнат един по-съзнателен и смислен живот, всеки по отделно и заедно като цяло. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, _ramus_ написа:

действителност, или "реалност"? :) Обективната реалност, може да се приближи до "действителността", но "моята или неговата действителност" - е меко казано от "объркан човек"... дето си шляпа думички, сякаш си играе на стихове с тях. 

Понеже за "думички ставаше въпрос", а ти "въобще не си се оплитала" в опростяванията... 

Много пъти внасяш някакви разлики в значенията на синоними, които в общоприетото не съществуват и настояваш другите да се съобразяват с твоите умотворения, обаче така не може да се води смислен разговор. Реалност е чуждица с латински корени и се превежда действителностна български, и ако има нюансирана разлика, тя е като при actuality и reality в английския примерно и т.н., обаче ти какво имаш наум и защо другите трябва да гадаят какво ти е в главата? Докъде твоите ненужни в контекста на разговора усложнявания те водят, до някаква яснота ли, или си ги шляпаш също като Идиоид-а. Аз репликирах Кипен, ти се намесваш, само за да окачествиш като объркани и него, и мен, и Ауми. 

преди 21 минути, Just a Stranger написа:

Не знам кой свещеник ти ги е наговорил тези неща, но определено отдавна ми е паднал в очите.

Никой, той си ги измисля. Никой православен свещеник, що се отнася поне до наученото и свързаното със служението му, не би могъл да натвори толкова дивотии, но човекът има право да си говори. 

Последното, че си измисля много неща свързани с вярата, която мисли че изповядва, не го прави в никакъв случай лош християнин, разбира се. Не иронизирам, защото невежеството в знанията и разбирането е присъщо на всички ни и критериите за принадлежност или отпадане са предимно други, свързани повече с етичните аспекти на което и да е учение. Е, 

не може да не си спомним и за множеството отлъчвания заради ереси..

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, witness написа:

Делиш се, с идеята, че си нещо извън някакво стадо.

Много добре знаеш какво е "divide" и че е в основата на индивид, а то е основата за възникване(формиране/проява) на индивидуалност. "Стадото"(тълпата) си е във всеки от нас и в основата му е социалния(стадния) инстинкт. Всеки се развива по различен начин, не за друго, а щото на инстинктът на стадото "противостои" инстиктът за самосъхранение, а синтезът между двата е в "плодът" инстинкт за растеж и развитие. Кой, как ще използва "освободената енергия" от колизията между двата основни инстикта в трети синтезен, е въпрос на индивидуалност.....а последното идва след "Делене"...и се съпътства неизбежно със Самота. Аз поне, в самотните ми детски нощи никога не съм бил сам, а със себе си....но през деня съм бил с други, които не съм разбирал защо се държат като животни, докато и аз не започнах да откривам "животинското" в себе си....твърде вероятно като отражение на това, което съм наблюдавал безсъзнателно в околната среда, но това е просто спекулация на егото ми, с което мога да се вкарам(както болшинството от тука пишещите) в самозаблудата, че ми е "дошло отвън", а не че е "част от мен".

И вече в натрупаният контекст до момента в поста ми, бих споделил, че точно в "социалното стадо" битуват думички като "дух" и "душа" и "божие слово", които са атавизми от изминалия период на развитие на "социалното стадо"(обществото, а може и като цяло - западната цивилизация). Тези думички са имали определен смисъл и са оказвали влияние в процесите в обществата, чрез значението, което им е било споделяно и предавано в социалните групи, сред които е имало консенсус за смисъла и значението им ( и бидейки "записани" в основните религиозни текстове, а от тук и културоопределящи, съответно са били в основата на диференцирането на народите и принадлежността на даден народ към определена група народи, наред с фенотипните прояви на човешкия ни геном).

Мотивацията ми да задам въпросът за значението на "слово" или пък "дух" произтича точно от това и е с цел да се "изведе на светло" кой на каква културна диверсия е "проводник", за да може да има поне некво ориентиране в темата. Щото форума е "препълнен" с "кали югове", "манаси", "нефеш, руах, нешама,хая и йехида", "омове", "ошота", "вселенски разуми" и т.н. Разбира се "ориентиране" идва след съпоставка с културно-религиозните специфики на различни общества, които са чужди за българското. Наблягам на българското, щото не сме си изяснили българските думички, а па прокарваме чужди. А и водещо пишем и общуваме на този език, а така споделяме българска култура, която е доста пъстра....и има толкова "ниско културни" елементи като примерно "Бай Ганьо", но има и "Дельо хайдутин", има и "Иван Рилски", има и "Боян Мага", има и доста неперсонифицирани образи, върху които се гради проявата в социума на специфични добродетели....,а па лейка-еврейка може да си сипе оценките, че "българите ядем яйцата с черупките" и "словото на адонайчо" може да се ползва "да си докараш носене на ланци", на което съпоставя "дрипльото" дето е възприет като "месия" в част от българската култура към момента. Всеки се стреми да изпъкне по някакъв начин, но според интерпретацията си на уноследената му култура си "еректира" специфично. Тя "ездачката с копието" сега е актуална, щото "новия" "бог", чието "слово", по думите й, "може да ти сложи златни ланци на врата" е в силата си. "Парите" винаги са били израз на нещо божествено, ама меркантилността е символ на точно определена представа за "божествено", която е само израз произлязъл от определено социо-културно развитие, но не е меродавна....както което и да е, щото всичко се мени с времето.  

преди 11 часа, witness написа:

може би ще дадеш един пример за нещо от твоята действителност, което да не е абстракция? 

Подминавам това, което ти отбелязаха за "моята действителност", а ще подчертая, че няма как изказано от мен мнение за значението и смисъла на думичката "дух" да не е абстрактно. 

А като отговор на въпроса ти бих споделил нещо, което не е толкова абстрактно, щото е "ограничено" в рамките на действително проявеното във физическия свят, а не "разреяно" сред "безброй вселени" "разполжени" в "безвременно пространство". 

На индивидуално ниво - "Дух", според мен, е проява на "порив" да правиш нещо. Разбира се понятието включва и "демон" като форма на проявление, макар че последното е чуждица....дето в съвременния ни език е "заредено", е в негативна конотация, за разлика от елинското "демон", "деймос", което е проява на божественото.

А на колективно ниво, пак според мен, "дух" е определение на изразени и проявени действия на индивидите в обществото, охарктеризирани с определена мотивация, стил и начин на реализирането на тези действия. Примерно "дух на познание", "дух на разрушение" и т.н.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 35 минути, witness написа:

Не иронизирам, защото невежеството в знанията и разбирането е присъщо на всички ни и критериите за принадлежност или отпадане са предимно други, свързани повече с етичните аспекти на което и да е учение. Е, 

не може да не си спомним и за множеството отлъчвания заради ереси..

Тук трябва да се поправя  - не прецених правилно как стоят нещата с принадлежността към църквата, може би защото не съм действително вцърковена. По-скоро наистина неразбирането и неприемането на установените догми е било и е причина за тази отстраненост, а греховността изобщо не е причина да те държат настрани, даже напротив. И правилно, защото не трябва никой грешник да е лишаван от възможността да се поправи, нали всички сме такива. Обаче упоритото доктринално несъгласие те прави чужд елемент. Едно малко съмнение в някое централно тайнство например, дори без да е изразено на глас пред никого, ако вземаш нещата сериозно и искаш да си честен пред всички те поставя в затруднено положение. 

преди 32 минути, kipen написа:

Подминавам това, което ти отбелязаха за "моята действителност", а ще подчертая, че няма как изказано от мен мнение за значението и смисъла на думичката "дух" да не е абстрактно. 

И аз ще подмина, за кой ли път, че и ти не разбра изобщо въпроса ми. Той е нещо като невидим и несъществуващ въпрос за повечето хора, което не престава да ме изумява след толкова години вече :) 

преди 35 минути, kipen написа:

На индивидуално ниво - "Дух", според мен, е проява на "порив" да правиш нещо. Разбира се понятието включва и "демон" като форма на проявление, макар че последното е чуждица....дето в съвременния ни език е "заредено", е в негативна конотация, за разлика от елинското "демон", "деймос", което е проява на божественото.

А на колективно ниво, пак според мен, "дух" е определение на изразени и проявени действия на индивидите в обществото, охарктеризирани с определена мотивация, стил и начин на реализирането на тези действия. Примерно "дух на познание", "дух на разрушение" и т.н.

Да, схващам какво имаш предвид и дори се присъединявам, че духът има нещо общо с порива, още повече, че дух и вятър се пишат по един и същи начин - "духът диша (духа) където си иска и гласа му чуваш, но не знаеш откъде идва... "

И освен с порива има нещо общо и с определени характеристики, които носи, на които е носител. Което вчера и аз изразих като предположение, така че няма за какво да спорим в случая. 

Освен, че го наричаш изцяло абстракция, а според мен абстрактното е половината на духа, другата половина (делението е условно) е материална. Това е същността. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 часа, witness написа:

Делиш се, с идеята, че си нещо извън някакво стадо. Както и да е, относно действителността и филмите - може би ще дадеш един пример за нещо от твоята действителност, което да не е абстракция? 

Отговорих конкретно на въпроса ти! Не прекалявай с оценките ти, че "не съм разбрал въпроса ти", само щото отговорът не е какъвто си очаквала.... 

....."деленето", когато мотивацията е в повечко в несъзнаваното, резултира просто в "инат", изразен в често "подминаване" на каквото и да е, само на основание, че не кореспондира с "което искам", а и без да се осъзнава кво се желае и най-вече - дали е възможно в действителността.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, kipen написа:

Отговорих конкретно на въпроса ти! Не прекалявай с оценките ти, че "не съм разбрал въпроса ти", само щото отговорът не е какъвто си очаквала.... 

преди 55 минути, kipen написа:

А като отговор на въпроса ти бих споделил нещо, което не е толкова абстрактно, щото е "ограничено" в рамките на действително проявеното във физическия свят, а не "разреяно" сред "безброй вселени" "разполжени" в "безвременно пространство". 

На индивидуално ниво - "Дух", според мен, е проява на "порив" да правиш нещо.

Не те питах какво е дух, предложих ти да дадеш пример за нещо, каквото и да е, както казваш "ограничено в рамките на действително проявеното във физическия свят", което не е абстракция. Нещо, което познаваш и е независимо от ... посредничеството на ума. Ако така е по-ясно? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 25 минути, witness написа:

Освен, че го наричаш изцяло абстракция, а според мен

Според мен и теб може да е "едно", но според друг да е "друго". Консенсусът е, че абстрактното е плод на ума на човек....., но за да се прояви действително под неква форма, това дето е в ума но човек, то е нужно да има деятелност. Иначе в действителност има наличен индивид, дето си "циркулира нещо в главата му". А "сборът", множеството на човешките индивиди върху дадена територия, чрез език си споделят не само практична информация кое как се прави, за да доведе до некви резултати, ами се споделят и абстрактни престдстави, изградени от качествено различни от практичните съждения. Така освен религиозни представи си споделяме и представи за изкуство, но и се облъчваме, въздействаме си....а инече реките си текат, планините са си планини.

п.п. аз искам и за това ще приключа в този момент, докато е налична неква синхроничност в постването ни. Щото това са моменти, след които има регрес и квото и да си споделим в повече, вече не е със същото качество.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, kipen написа:

Според мен и теб може да е "едно", но според друг да е "друго". Консенсусът е, че абстрактното е плод на ума на човек.....

Е да, спор няма, че според други е иначе. Аз преди време бях се разтревожила, че само на мен ми се пре-струват разни неща плод на ума ми, после се оказа, че не съм само аз и се успокоих. Слава тебе Господи :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 минути, witness написа:

Слава тебе Господи :) 

Моля! :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, Śūnyatā написа:

Опитите в ЦЕРН потвърждават, че живеем в илюзорна действителност

Не можеш да се стърпиш да не си кажеш рецитацията, на фона на поредната глупост... :lol6:

преди 7 часа, Śūnyatā написа:

Неговият ум е спокоен, спокойни са и делата и думите му.

Чий... ум? Ти откъде знаеш - всеки може всичко да напише, както ти самият си списваш фантазиите си.

И какво значение има кой, как е, след като това няма нищо общо с теб?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, Just a Stranger написа:

Въпросното "Божие Слово" е дадено на хората заради самите тях. За да могат самите те да постигнат един по-съзнателен и смислен живот, всеки по отделно и заедно като цяло. 

това си е просто повярван идеализъм.

Тутанкамон, "жалба за разум", гл. 477, стих 9,  375 909 г. пр.н.е

На практика - нито ти, нито другите дето са го "чели", поне сред темата, не са постигнали нито съзнателност, нито смисленост... нито поотделно, нито заедно...

Те тва е разликата между фантазирането на идеализми и блянове и прякото им проявление ( липсата му).

Не някакви си текстове са проблем - текстове колкото искаш, за каквото и да е - хората, дето ги четат определят 'какво е написано'... ( Тутанкамон, "Избрани цитати", стр 98355, горе - ред 2 )

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, _ramus_ написа:

това си е просто повярван идеализъм.

Дали е просто това или на теб така ти се иска? Какво стои зад тези мои думи, останало неизказано от мен, няма как да знаеш. Но защото ти не можеш да намериш обосновка в твоите познания и опит, и изведнъж решаваш, че и при мен е така. Това, че съм преценил да изкажа някакви думи, без да ги обоснова, не ги прави повярвани. Дали мога или не мога е отделен въпрос. Както и дали от една обосновка ще има полза или повече вреда - също.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, Just a Stranger написа:

Дали е просто това или на теб така ти се иска

Въобще не ме интересува какво стояло зад някакви думи, нито решения дали, нито преценки, нито отделните въпроси, нито ползите или вредите.

Думи можеш да плямпаш каквито си харесаш, според които се вживяваш... но нямат никакво покритие отвъд теб. Просто нямат и такова липсва.

Нито си осъзнат, нито си мъдър, нито че от тия двете си 'станал нещо повече' от преди. Вече 10 години по-скоро се влошават нещата и вървят "надолу", отколкото обратното... И някакво си 'слово' не е причината за фантазиите ти - все едно дали ти е 'дадено' или си го фантазираш какво било.

А иначе - думите отразяват точно липсата на покритие. НЯМАНЕТО НА покритие прави думичките да произлизат от фантазии и папагалене. И когато са такива - личи. Така личи и в тия наивизми, дето ти снасяш театрално и напудрено.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, _ramus_ написа:

Въобще не ме интересува какво стояло зад някакви думи, нито решения дали, нито преценки, нито отделните въпроси, нито ползите или вредите.

Ама разбира се. Рамус каза и край. Но в случая ти се проявяваш точно като един вярваш според собствените си представи. Нито се обосноваваш, нито приемаш, нито предаваш, нещо извън фиксациите ти. Пак заучените готови фрази, оценки, провокации - наистина нищо няма значение за рамус, освен света, който си фантазира.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, Just a Stranger написа:

освен света, който си фантазира.

:) плитичко и елементарно! Скудоумието стига само до огледалничене... - детешарски и съвсем като "отговорът ЩОТО ТАКА ИСКАМ"

Жалко за 'словото' дето било "дадено на хората"...

Понеже словото било дадено - за да си ти повече осъзнат, да ти напомня ли отново за "примерите за осъзнаване и дълбоко духовно разбиране", дето ги оставяш по форума - ония с болда и уголеменият шрифт?  И двамата с будисткия отворко сипете духовните си глупости вече години и няма тема в която да е налице нещо различно. :) Нито една тема... 

Просто е - това с проявленията и участието ти в калдата. И всякакви огледалничения са ти само семпли защитни игрички. Толкова пъти си пробвал... и стигаш само до папагалене и... нови смешки. И нова проба, нова реакция... и пак... и пак...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, _ramus_ написа:

:) плитичко и елементарно! Скудоумието стига само до огледалничене... - детешарски и съвсем като "отговорът ЩОТО ТАКА ИСКАМ"

Жалко за 'словото' дето било "дадено на хората"...

Ами виж се. Освен опити за провокация нищо друго няма от твоя страна. Сега съм скудоумен. Празни приказки до безкрай. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, Just a Stranger написа:

Освен опити за провокация нищо друго няма от твоя страна.

Нарича се "когнитивна скотома (слепота)"  - жалко че Илларион не ги разбира тия работи. А пък Ленчетата - отсякъде.

Много популярен щеше да станеш ако беше следвал примера на авторчетата по цялата линия - да си измислиш 'ново духовно същество', да му нагодиш и подходящ мизансцен и да редиш повторенията и миксовете от тях. Пак щеше да е неграмотно, но ти е налице всичко необходимо и вместо в Калдата, можеше да стигне до подходящата "публика", а не в тази самота, в която плуваш насред форума.

Всъщност по-лесно ти е така, щото за 'другото' трябваше здраво да се бъхтиш, пък не си особено трудолюбив и практичен...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, _ramus_ написа:

И какво значение има кой, как е, след като това няма нищо общо с теб?

Има общо със всеки, понеже непостоянството и липсата на "аз" са всеобщи характеристики. Когато се медитира и тези характеристики се осъзнаят - умът естествено се успокоява.

Но твоя ум не знае що е спокойствие и ти си мислиш, че всички са като теб. Заблуждаваш се. Когато умът е спокоен, разприте кой е дете, кой е по-зрял, кой презрял, кой е по-по-най, губят остротата си. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

:offtopic_s:Големи сладури сте ... :) Да видим до де ще се възприемате като Божие слово ... :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

"Божието Слово" Никога не е било записвано в това Измерение !

Бог Никога не се е занимавал с Еволюцията и Изцелението на Замърсените Частици .

Имате религии , учения , лидери в "духовността " - Сами е нужно да си сглобите "пъзела " и да отсеете "Истината " .

Всичко , което Припознаете и Приютите или Отхвърлите е ваша Воля и Избор и вие си носите Отговорност .

В програмата " Приключението Земя " слизат само Войни на Светлината , Наблюдателите на Измеренията .

Те са носителите на Първородната Светла  Енергия , част , от онази , която наричате "Бог ". 

Те са Пазителите и наблюдават Еволюцията на Енергийните Частици , те оставят Послания , но не се намесват в Човешката Еволюция.

В какво ще Вярвате е ваш Избор и Воля. Важен е крайният резултат , а той е квантов Финал.  От него зависи дали ще продължите Нагоре или повтаряте Нивото.

Всеки играе Персонално и сам си Разширява Капацитета.  Както искате така си изиграйте Нивото - всичко е записано във вашата "сметка " .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, witness написа:
преди 5 часа, kipen написа:

Според мен и теб може да е "едно", но според друг да е "друго". Консенсусът е, че абстрактното е плод на ума на човек.....

Е да, спор няма, че според други е иначе. Аз преди време бях се разтревожила, че само на мен ми се пре-струват разни неща плод на ума ми, после се оказа, че не съм само аз и се успокоих. Слава тебе Господи :) 

Еххх, ама си ми сладка! И аз така си мислех, че само аз съм достигнал до нещо "ново", ама се оказа, че "същото" се коментира в некои философски среди последните 30 години. А това дето ти си го фантазираш си го споделят като фантазия доста хора(спрямо моите наблюдения, с които по неква воля на "духа на желанията" ме е свързвала "съдбата", незнайно как, но пък с подходяш абстрактен подход мога да си измисля "връзка"). Моят избор е бил и е да се диференцирам, не за друго, а щото напълно логично, но по-практично обяснение има и в научните среди. А пък аз, разбира се -няма как да не се "отделя", съм си измислил некво мое си интерпретиране, дето е микс от сичкото(манджа с грозде), което докато не се "сблъскам" с нещо оборващо го, вероятно ще продължавам да си го вярвам, ама не и "чиста вяра", без грам съмнение. Слава мене и тоз дет ме е родил и заплодил!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...