Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 13 минути, Shiniasu написа:

Недейте вземайте за пример никого, не използвайте знанието и опита, който човечеството е трупало хилядолетия.

стига лицемерия, Ши - да се играе чрез примери не е "ползване на знанието и опита на човечеството"... Щото в знанието и опита на човечеството ти чудесно подбираш кое да си "ползваш".

Останалите глупости са просто изблика на поредния обиден мечтател, който опитва да се изиграе и на "раздаващ мечти" на тия, дето много ги искат...

Изглежда мечтателите въобще не си дават сметка че нито будизма, нито сериозните неща, не са игри, които да се играят от мечтатели... В това е проблемът - играещите им трябват игри... А само сред филмите и комиксите за Спайдърмен въпросният е обикновено момче, дето просто става "необикновен"... Това е само за игра, и за сред малки момчета ( и момичета)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Shiniasu написа:

.... който много държи да остави следа след себе си. Но каква следа?

Следата са излишно натруфени и напоителни умствени фръцилежи с претенция за сериозност, дори "научност", поднесени помпозно, с патос.

Повелителят на боабите на толкова е способен. 

Балонът се надува, надува, надува, надувайте, момчета, да стане на парчета. Пуф! :-)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз мечти не давам. Но искам всеки сам да си ги намери. Моите мечти стават реалност. И те стават реалност не от самосебе си, а със създаването на подходящите условия за реализирането им. Друг начин няма. Ти много пишеш за чуждите мечти, но така и не написа нещо за своите. Кое тогава е лицемерие? Правил си нещата преднамерено. За мен това е очевидно отдавна. Но не пишеш нищо за резултата. Какво искаш да постигнеш с тази преднамереност? Пишеш си псевдопсихологическите нещица, които обаче никой практикуващ психолог няма да си позволи с лека ръка да каже на клентите или пациентите си, защото знае какви ще са резултатите. В много редки случаи може да прибегнат до похват, който да шокира пациента лишавайки светогледа му от основа. В много, много редки случаи. Но ти използваш този похват постоянно по отношение на хора, които нито са ти пациенти, нито са ти ученици и по отношение на които не носиш никаква отговорност. Опитваш се да подкопаеш всичко, което хората са изградили, оставяйки само разруха. Но самият ти си руина и вместо да се опиташ да изградиш нещо от себе си, ти неистово искаш да унищожиш, това, което другите изграждат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 38 минути, Shiniasu написа:

Аз мечти не давам. Но искам всеки сам да си ги намери. Моите мечти стават реалност. И те стават реалност не от самосебе си, а със създаването на подходящите условия за реализирането им. Друг начин няма. Ти много пишеш за чуждите мечти, но така и не написа нещо за своите. Кое тогава е лицемерие? Правил си нещата преднамерено. За мен това е очевидно отдавна. Но не пишеш нищо за резултата. Какво искаш да постигнеш с тази преднамереност? Пишеш си псевдопсихологическите нещица, които обаче никой практикуващ психолог няма да си позволи с лека ръка да каже на клентите или пациентите си, защото знае какви ще са резултатите. В много редки случаи може да прибегнат до похват, който да шокира пациента лишавайки светогледа му от основа. В много, много редки случаи. Но ти използваш този похват постоянно по отношение на хора, които нито са ти пациенти, нито са ти ученици и по отношение на които не носиш никаква отговорност. Опитваш се да подкопаеш всичко, което хората са изградили, оставяйки само разруха. Но самият ти си руина и вместо да се опиташ да изградиш нещо от себе си, ти неистово искаш да унищожиш, това, което другите изграждат.

Оставете човека, той е в правото си да плюе във всяка една тема. Как се е появил човекът на Земята, за него има значение само доколкото му се предоставя възможност да оплюе възможните отговори и причини. Има примери които са много поучителни, тук се дава един от тях, как да бъдеш най-нещастното същество на планета и как да сееш тази зараза сред другите. В това няма нищо лошо, ако се гледа под правилен ъгъл, с нужното търпение. Логично е когато мразиш себе си да мразиш и целия свят. Това е много лесно, типично български манталитет, нищо уникално няма с него. Поредният самовлюбен нарцис и мързел. В пъти по-трудно обаче е да обичаш и да бъдеш съпричастен. Ама защо да си даваме толкова зор, плюенето и осирането са толкова естествени процеси, постъпвай в съответствие с програмата и ще бъдеш щастлив - това е дзен :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 1 час, _ramus_ написа:

Отдолу са някои пояснителни познавателни бележки и опити за пояснения - няма как да бъдат разбрани или приети... Нужни са на първо място нагласа, различна от тоя на "обидения, унижения и разсърдения". Но и не е само това.

В сънуването е наличен важен момент - това е сходството (на сигнали които се търсят като обратно потвърждение). Това е задължителен момент, свързан със социалните инстинкти - непрекъснат поток от взаимни рефлексии в общността, която именно я прави да са с усещане за близост между тях. На дълбоко инстинктивно ниво такова усещане е част от стария атавизъм - чужд-свой, като разделението всъщност е пряко свързано със оцеляването - защото това е опасност-защита(сигурност).

Търсенето на сходни сигнали е непрекъснато и в социума това тече в поток във всички посоки. Когато се появи несходен сигнал, това стартира защитни сработвания. Но инстинктите са направени за оцеляване сред физическа среда и те имат функции само сред нея. Когато средата е вътрешно симулирана тия инстинкти не могат да спрат да работят, защото това са най-старите мозъчни дялове и природно те са приоритетни (защото осигуряват физическо оцеляване).

Когато се създаде виртуална вътрешнопсихична конструкция, за защита от физическия контекст, това продължава да работи и има една важна особеност - когато сходни самозаблудни сигнали се смесят, взаимната социална рефлексия спомага за задълбочаване и потъване в сънуването. Това е непрекъснат процес СКЕП.

Сега - за социалното приемливо поведение е - на първо място инстинктивните действия, с бързи непосредствени резултати - това значи детето веднага да се успокои когато заплаче, за да спре. Докато е бебе - това има значение. Този усет майките го развиват в себе си, всяка по свой начин - но инстинктът е - веднага бебето да спре да плаче, защото това е сигнал за... оцеляването - и на майката и на бебето.

Сега - за рефлексията - при сходна на сънуващия рефлексия, от сходни на него рефлексии - търсенето е към удобство и намаляване на усещането за страхуване. Това е основен механизъм за оцеляването - намалява ли усещането за страх, значи  че шансът за оцеляване се увеличава. Природата го е записала в директни непосредствени "програми", без възможности за вариации... Именно те, обаче, поради това че не са създадени за всякакви условия и среда, а са неизменно записани - образуват "капана на рефлексията"...

Шрифтът на горния цитат от поста на Рамус беше неясен и неизползваем, поне на мойта ОС- iOS и затова си позволих да го променя за да може се чете, ако и други са имали проблем, защото постът е интересен:

“В сънуването е наличен важен момент - това е сходството (на сигнали които се търсят като обратно потвърждение). Това е задължителен момент, свързан със социалните инстинкти - непрекъснат поток от взаимни рефлексии в общността, която именно я прави да са с усещане за близост между тях. На дълбоко инстинктивно ниво такова усещане е част от стария атавизъм - чужд-свой, като разделението всъщност е пряко свързано със оцеляването - защото това е опасност-защита(сигурност).

Търсенето на сходни сигнали е непрекъснато и в социума това тече в поток във всички посоки. Когато се появи несходен сигнал, това стартира защитни сработвания. Но инстинктите са направени за оцеляване сред физическа среда и те имат функции само сред нея. Когато средата е вътрешно симулирана тия инстинкти не могат да спрат да работят, защото това са най-старите мозъчни дялове и природно те са приоритетни (защото осигуряват физическо оцеляване).

Когато се създаде виртуална вътрешнопсихична конструкция, за защита от физическия контекст, това продължава да работи и има една важна особеност - когато сходни самозаблудни сигнали се смесят, взаимната социална рефлексия спомага за задълбочаване и потъване в сънуването. Това е непрекъснат процес СКЕП.

Сега - за социалното приемливо поведение е - на първо място инстинктивните действия, с бързи непосредствени резултати - това значи детето веднага да се успокои когато заплаче, за да спре. Докато е бебе - това има значение. Този усет майките го развиват в себе си, всяка по свой начин - но инстинктът е - веднага бебето да спре да плаче, защото това е сигнал за... оцеляването - и на майката и на бебето.

Сега - за рефлексията - при сходна на сънуващия рефлексия, от сходни на него рефлексии - търсенето е към удобство и намаляване на усещането за страхуване. Това е основен механизъм за оцеляването - намалява ли усещането за страх, значи  че шансът за оцеляване се увеличава. Природата го е записала в директни непосредствени "програми", без възможности за вариации... Именно те, обаче, поради това че не са създадени за всякакви условия и среда, а са неизменно записани - образуват "капана на рефлексията"... “

Много въпроси имам, но първият е, защо човек е в безсъзнание когато сънува?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Капанът на рефлексията....За Буда!

Поредните, лишени от всякакво разбиране балони....Така поднесено, човек започва да се съмнява не просто върху способността си да рефлектира и самоанализира личните вътрешни преживявания и мисли, а и върху преценката си кое е достоверно и кое не. Дали едно нещо е стереотип или не, предразсъдък или не, кое е правилно, а кое пигрешно.

Когато вече сам не знаеш кое е добро, а кое зло, когато си дотолкова объркан, че не си в състояние да се ориентираш в умствения лабиринт, когато липсва солидна основа и критерий, отговорност към собствените разсъждение и изводи, понеже са изпразнени смислово от всякакво етично съдържание, увисваш безпомощно като едно пеленаче, готово да му бъде промит мозъка с всякаква идея, която в този момент изглежда стабилна, резонна и истинна.

На този принцип се работи във всички секти. Подриват основите на личностния филтър с цел преформатиране на индивидуалността и превръщането на човека в хипнотизирана, безволева овца, без собствено мнение, виждане, смисъл, цел и посока.

Споко, не сънувате всичко това, вътрешният свят на всеки един от нас е реален, резонен и смислен. Когато един човек те кара да се чувстваш зле, това не е мираж или сън, нито имаш някаква вина за тези свои преживявания, нито си глупак, защото го преживяваш. Просто си жив, нормално функциониращ човек. Умеещ да различава.

умението да се различава правилно, дори в религиите и ученията, е най-висшето когнитивно умение.

да се усъмняваш е начин да провериш достоверността на вътрешния си свят по отношение на външния.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, _ramus_ написа:

Ти просто не си гледал и възпитавал деца...

Разбираш ли

Разбирам. Не е сложно. Инак, то съм отгледал и възпитал две деца. Момче и момиче. Не мой деца. Това за информация. Не искам да превръщам темата в нещо като "Искрено и лично".

преди 36 минути, Sleda написа:

Много въпроси имам, но първият е, защо човек е в безсъзнание когато сънува?

В смисъл?

преди 8 минути, Mohini написа:

Капанът на рефлексията....

преди 12 минути, Mohini написа:

На този принцип се работи във всички секти. Подриват основите на личностния филтър с цел преформатиране на индивидуалността и превръщането на човека в хипнотизирана, безволева овца, без собствено мнение, виждане, смисъл, цел и посока.

Явно имаш опит със сектите?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Полезно е да се прави разлика между секта и опит (експеримент). Никой не е длъжен да участва в каквото и да било, както и да взема присърце чужди за светоусещането си възгледи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 21.01.2018 г. в 20:20, Julius Decimus написа:

Та въпроса е не дали има Бог, то си има, ами защо е направил и пуснал човека тука (явно не е ей така за кеф). Както и динозаврите преди това.

Това е подобно на, все едно герой(бот) от компютърна игра да пита ,,защо човекът ме е създал?".Ето ти няколко причини поради ,които сме създадени: 1 -за да не си играе сам.2- да има кой да му прави компания(вярно че сме още на ниско ниво,но ИИ като се развие и след това ИИ като ни развие нас ще става по интересно и за двете страни ,пардон и за трите,,човек,ИИ,Бог").3- да се забавляваме заедно с Него(както хората се забавляват ,така и Бог се забавлява,самоче за сега са ни познати около 200-250 чувства ,Бог разполага с безброй и след смъртта в зависимост от това кой как се е потрудил ще разполага с повече от 250 чувства,някои с по 500 някой с 1000 други пък с милиарди,опс това е за друга тема).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, sound написа:

Не само от днес - опитвам се да разбера тенденцията да си вършеем психопрофили един на друг, но все така безуспешно. Не го намирам за смислено това, дори напротив - идея си нямам защо я поддържате и какво би трябвало да се случи по този начин, какво се очаква, но виждам как се стига само до диференциране един от други.

Бе няма лошо. Ама ако ги забранят, Рамос трябва да млъкне. Той има необходимост да прави профили и анфаси.

преди 36 минути, dagpo19 написа:

Разбирам. Не е сложно. Инак, то съм отгледал и възпитал две деца. Момче и момиче. Не мой деца. Това за информация. Не искам да превръщам темата в нещо като "Искрено и лично".

Аз също, само че мои.

Разиграва те бре. Знае доколкото там може да знае, какво може би не си правил и юр сур да се аргументира важно. Да изпъкне. Най мразя някой, дето по се мъчи да изпъкне от мене.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 37 минути, dagpo19 написа:

В смисъл?

В буквален смисъл. Някои хора казват, че имат “осъзнати сънища”. Мисля, че има и тема “Осъзнато сънуване”. Но болшинството не са в съзнание по време на сън вкл. и когато сънуват.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 часа, dagpo19 написа:

Рамус не притежава моята деликатност и не се стреми да завърши разговора с привиден консенсус, както правя аз.

Ами да се научи бре. Ама не е само туй. Аз ако искам мога и да не съм деликатен и пак не ме плюят. Хората различават откровеността от фалша, затуй.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Sleda написа:

В буквален смисъл. Някои хора казват, че имат “осъзнати сънища”. Мисля, че има и тема “Осъзнато сънуване”. Но болшинството не са в съзнание по време на сън вкл. и когато сънуват.

няма такава тема ,,Осъзнато сънуване" а ще е добре някой да я отвори

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Sleda написа:

Цветни широкоекранни 3Д. Най съм сънувал усещането за пропадане и безтегловност. Може да съм бил космонафт в предишен живот.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля, че се отклонихме от темата на форума. Тук сме да коментираме " Как се е появил човека на земята",  а не е "Кой е по,по, най". Моля "психоанализаторите" да си направят форум или ако има такъв, да отидат там  и да се анализират един друг или себе си. Ако ли ще коментират тук , нека да бъде по темата.  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Sleda написа:

защо човек е в безсъзнание когато сънува?

няма такова нещо - не е в безсъзнание, а с "изменено" съзнание. Съзнание - въобще, това е нещо доста сложно, изменчиво... заради това всеки си го наглася както му духат личните ветрове.

преди 3 часа, Sleda написа:

че имат “осъзнати сънища”.

от кого са осъзнати? Въобще - някои си "казват" каквото им се иска. Никой не е длъжен да казва истина, нито да носи отговорност за думите си - освен в съда. затова всеки е свободен да си плямпа каквото и да е. И си го прави.

Всичко е чудесно, но за да има налице сериозни основания първо е нужно поне основи на самообразоване. Популярните книжки за окултизъм или езотерика не са учебници - както не са такива и клипчетата и картинките. нито форумите за психична взаимопомощ.

Както и че тук темата не е аналог на психиатричен кабинет - казано за няколко други човека, всеки от всеки по-засегнат, или обиден мечтател, който имал претенции за мечтите си и вярвал че мечтите се сбъдвали . Как - като ставали реалност. В чия реалност се сбъдвали неговите мечти... Щото нямало как, щото са неговите мечти. Една от мечтите му вероятно е и да бъде световен учител на ранени и объркани души - които да ги учи как да им се сбъдвали мечтите. И това е човек с претенции в будизма. И защо  не - мечтателен будизъм. Или каквото и да е, както и да е - важното е мечтите да се сбъдват.

преди 4 часа, dagpo19 написа:

Явно имаш опит със сектите?

трансформаторката... има опит със всичко. Но на твое място не бих си губил времето с глупости... Но... ти си решаваш. Аз - също. Бабините диветини за някой са светини, за други - брътвежи. Освен това трансформаторката е на кръстоносен поход - гони михаля форум след форум и си плещи едно и също. Просто й е нужна различна публика, поне в нейните очи изглежда "наново". Това няма край - все нещо трябва да запълва празното отвътре. Каквото и да е - става. Други имали мечти... и рамус е крадец на мечти и убиец на мечтатели... И по-големи глупости съм чел през годините...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, _ramus_ написа:

Освен това трансформаторката е на кръстоносен поход - гони михаля форум след форум и си плещи едно и също.

Забелязах го още от първите и постове... Защо не насочиш Следа по темата за съня, фази на сън и т.н. Тя сякаш никога не е прочела нищо по въпроса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Sleda написа:

Моля, понеже тук не е образователен форум, то потърсете в мрежата книги за съня и осъзнатото сънуване. Такива на български, ако не ползвате друг език, има няколко. Ако наистина имате интерес, то ще ви препоръчам една или две, които може и да не откриете с търсачката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Śūnyatā написа:

Оставете човека, той е в правото си да плюе във всяка една тема.

Което е едно, а съвсем друго да се подкрепя такова поведение - за това се обърнах към скепса, но пък на него му се привидяха вендети някакви. Психоанализите на рамуса са мега тъпотиите - дори да съм абсолютно бос по темата, то поне се познавам с психолози и то много добри, та определено мога да направя разликата м/у един наивен самозванец и човек със действителни знания, и умения в тази сфера. Така, че да се застъпя за някой, който си внушава и самонавива какъв е експерт, при положение, че е страшно бос, аз го намирам за вредно за същия този човек. Той повече от очевадно се отнася с околните враждебно и конформистки, обаче видиш ли това не било така, туй било някакво много зряло и много осъзнато поведение - ами, че то направо се кръщаваме, честно. Джепа много добре го каза - ако забраним психоанализите, на рамуса ще му потънат гемиите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, _ramus_ написа:

няма такова нещо - не е в безсъзнание, а с "изменено" съзнание. Съзнание - въобще, това е нещо доста сложно, изменчиво... заради това всеки си го наглася както му духат личните ветрове.

от кого са осъзнати? Въобще - някои си "казват" каквото им се иска. Никой не е длъжен да казва истина, нито да носи отговорност за думите си - освен в съда. затова всеки е свободен да си плямпа каквото и да е. И си го прави.

Всичко е чудесно, но за да има налице сериозни основания първо е нужно поне основи на самообразоване. Популярните книжки за окултизъм или езотерика не са учебници - както не са такива и клипчетата и картинките. нито форумите за психична взаимопомощ.

Както и че тук темата не е аналог на психиатричен кабинет - казано за няколко други човека, всеки от всеки по-засегнат, или обиден мечтател, който имал претенции за мечтите си и вярвал че мечтите се сбъдвали . Как - като ставали реалност. В чия реалност се сбъдвали неговите мечти... Щото нямало как, щото са неговите мечти. Една от мечтите му вероятно е и да бъде световен учител на ранени и объркани души - които да ги учи как да им се сбъдвали мечтите. И това е човек с претенции в будизма. И защо  не - мечтателен будизъм. Или каквото и да е, както и да е - важното е мечтите да се сбъдват.

трансформаторката... има опит със всичко. Но на твое място не бих си губил времето с глупости... Но... ти си решаваш. Аз - също. Бабините диветини за някой са светини, за други - брътвежи. Освен това трансформаторката е на кръстоносен поход - гони михаля форум след форум и си плещи едно и също. Просто й е нужна различна публика, поне в нейните очи изглежда "наново". Това няма край - все нещо трябва да запълва празното отвътре. Каквото и да е - става. Други имали мечти... и рамус е крадец на мечти и убиец на мечтатели... И по-големи глупости съм чел през годините...

Абсолютно, имах предвид че когато човек спи сетивните органи не функционират и няма дигателни функции във физическото тяло. Щях да допълня, че човек е без съзнание за заобикалящия го физически свят и вероятно има “друг вид” съзнание.

преди 2 часа, dagpo19 написа:

Моля, понеже тук не е образователен форум, то потърсете в мрежата книги за съня и осъзнатото сънуване. Такива на български, ако не ползвате друг език, има няколко. Ако наистина имате интерес, то ще ви препоръчам една или две, които може и да не откриете с търсачката.

Тук не е образователен форум, но защо пък да не научим нещо ново от хората с които си говорим тук? Благодаря за предложението, моля препоръчайте ми книги които са ви харесали. 

преди 7 часа, Реджеп Иведик написа:

Цветни широкоекранни 3Д. Най съм сънувал усещането за пропадане и безтегловност. Може да съм бил космонафт в предишен живот.

Ти си добре, пък ас сигурно съм била пират в предишен живот. Защото ме мъчи морска болест и мразя риба и всички видове молюски....   :biggrin:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, Sleda написа:

Тук не е образователен форум, но защо пък да не научим нещо ново от хората с които си говорим тук? Благодаря за предложението, моля препоръчайте ми 

Започнете с тази, а после сама ще се ориентирате: http://atiearth.com/lucid_dreaming/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, _ramus_ написа:

Примерно - лекарят в психиатрията решава за посоката на неговата рефлексия - дали да е сходна на пациента, или да е обратна.

Взех да се чудя дали знам значението на думата "рефлексия" ... Рефлексия означава да се самоизследваш, самоосъзнаваш и т. под., сиреч, психиатърът решава дали да не полудее с терапевтична цел или да си остане нормален, засега. И от какъв зор да го прави? Ако се" самоизследва" по начин, подобен на пациента, там ще има двама неадекватни на ситуацията, демек двама напълно безполезни за себе си и околните индивида. Сложна наука е това психиатрията. 

И опасна, бих добавила ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, witness написа:

Взех да се чудя дали знам значението на думата "рефлексия" ... Рефлексия означава да се самоизследваш, самоосъзнаваш 

Това е саморефлексия, не рефлексия. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, witness написа:

Сложна наука е това психиатрията.

По друг начин казано, рефлексията е способността на човека да се отдели мислено от света, да се осъзнае като индивид, уникален и различен от всичко и всички заобикалящи го.

Пълна загуба на време е това. Един индивид не може да постигне нищо сам, сравнен със Системата. Всички инвенции, реализацията и контрола им се извършват от Системата. Но тя няма нужда от индивиди, а от милиони винтчета ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, Śūnyatā написа:

Пълна загуба на време е това. Един индивид не може да постигне нищо сам, сравнен със Системата. Всички инвенции, реализацията и контрола им се извършват от Системата. Но тя няма нужда от индивиди, а от милиони винтчета ;)

Може системата да има различни нива и едното да не може без другото - което ти е познато като светоглед, мисля. Древните гърци може да са си губили времето около Делфи, ама ги няма наоколо да ни кажат какво са постигнали тези, които са изписали "гноти сеаутон". 

The universe, the shared fetter (sādhārṇabandhana), is difficult to cut (duṣpraheya) and difficult to know (duṣparijñeya

Затова някои (всъщност повечето от тях) казват, че едиствено тя сама се познава и освобождава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...